آموزش نوشتن فرمول در اکسل / بخش پنجم

 آموزش نوشتن فرمول در اکسل

نوشتن فرمول در اکسل : در سری آموزش های فرمول نویسی در اکسل، با نحوه ی بررسی فرمول ها و اصلاح آن ها همراه شما هستیم.

یکی از قوی ترین ویژگی های اکسل توانایی ایجاد فرمول ها است. شما می توانید از فرمول ها برای محاسبه مقادیر مختلف، تجزیه و تحلیل داده ها و موارد دیگر استفاده کنید. اما فرمول ها دارای یک جنبه منفی هستند: اگر هنگام تایپ فرمول یک اشتباه کوچک انجام دهید، نتیجه نادرست خواهد بود .

بدتر از آن، صفحه گسترده شما همیشه به شما نخواهد گفت که فرمول اشتباه است. نرم افزار، محاسبات را انجام می دهد و به شما پاسخ اشتباه داده می شود. بهتر است همزمان با نوشتن فرمول در اکسل ، آن ها را بررسی کنید.

ما چک لیستی از کارهایی که می توانید برای بررسی فرمول ها انجام دهید را در اختیارتان قرار خواهیم داد. این موارد به شما کمک نمی کند هر مشکلی که با آن روبرو هستید را حل کنید، اما ابزاری برای شناسایی بسیاری از خطاهای رایج ارائه می دهد.

مراجع سلولی را بررسی کنید.

اکثر فرمول ها از حداقل یک مرجع سلولی استفاده می کنند. هنگامی که شما روی فرمول دوبار کلیک کنید، تمام سلول های ارجاع شده برجسته می شوند. سپس می توانید هر یک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست هستند.

فرمول نویسی در اکسل

نوشتن فرمول در اکسل

برای بررسی نوشتن فرمول در اکسل ، اشتباهات را جستجو کنید.

اشتباه رایج این است که از مراجع سلول صحیح استفاده می کنید، اما در ترتیب اشتباه کرده اید.  برای مثال، اگر می خواهید C2 را از C3 کم کنید، فرمول باید C3-C2 = باشد، نه  C2-C3 =.

مطلب مرتبط:  آموزش فرمول نویسی پیشرفته در اکسل /بخش نوزدهم

تقسیم بندی به قسمت های کوچک

اگر یک فرمول برای بررسی بسیار پیچیده است، سعی کنید آن را به چند فرمول کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب، میتوانید هر فرمول را به دقت بررسی کنید، و اگر مشکلی وجود داشته باشد، قادر به اصلاح آن هستید.

نوشتن فرمول در اکسل

شما می توانید از تجربه  و مهارت های فکری خود برای برآورد پاسخ مناسب استفاده کنید. اگر اکسل به شما مقدار بسیار بزرگتر یا کوچکتر از حد انتظار میدهد، ممکن است فرمول شما (یا مقادیر موجود در سلول) مشکلی داشته باشند.

توجه داشته باشید که این نکته همیشه جواب نمی دهد. در برخی موارد، پاسخ اشتباه ممکن است بسیار نزدیک به پاسخ درست باشد. با این حال، در بسیاری از موارد، می تواند به شما کمک کند به سرعت مشکل فرمول خود را بیابید.

نوشتن فرمول در اکسل : آرگومان ها را بررسی کنید.

اگر از یک تابع استفاده می کنید، مطمئن شوید که آرگومان ها به طور صحیح گنجانده شده اند. یک کادر محاوره ای هنگامی که در حال تایپ کردن تابع هستید ظاهر می شود تا بدانید که چه آرگومان هایی مورد نیاز است.
این امر می تواند هنگامی مفید باشد که شما سعی در رفع مشکل یک تابع دارید. به عنوان مثال، اجازه دهید به تابع زیر نگاه کنیم:

نوشتن فرمول در اکسل

در مثال بالا، تابع NETWORKDAYS یک ارور را بر می گرداند. اگر ما به تابع NETWORKDAYS در یک سلول جدید وارد شویم، دلیل این امر آشکار می شود.

نوشتن فرمول در اکسل

تابع NETWORKDAYS نیاز به حداقل دو آرگومان دارد؛ تاریخ شروع و تاریخ پایان. تابع اصلی ما تنها دارای یک آرگومان است، بنابراین ما تابع خود را برای افزودن آرگومان ویرایش می کنیم:

مطلب مرتبط:  آموزش فرمول های اکسل / بخش نهم

نوشتن فرمول در اکسل

حالا تابع ما درست کار می کند!

 هنگام نوشتن فرمول در اکسل ، از اولویت عملیات پیروی کنید.

اولویت عملگر ها را به خاطر دارید؟ اگر می خواهید می توانید آموزش فرمول نویسی پیچیده را مرور کنید . صفحه گسترده شما همیشه از این اولویت بندی استفاده می کند. در مثال زیر، عمل ضرب، اول محاسبه می شود درحالی که این چیزی نیست که ما بخواهیم. ما می توانیم این فرمول را با قرار دادن D2 + D3 در پرانتز اصلاح کنیم.

نوشتن فرمول در اکسل

به حالت Formula view تغییر مسیر دهید.

اگر تعداد زیادی فرمول و توابع در صفحه گسترده خود داشته باشید، ممکن است بخواهید به حالت Formula view تغییر مسیر دهید تا همه آنها را همزمان ببینید. برای این کار کلید Ctrl و ` را فشار دهید. کلید ` معمولا در گوشه بالا سمت چپ صفحه کلید قرار دارد. برای بازگشت به نمایش عادی ، کلید Ctrl + ` را فشار دهید.

نوشتن فرمول در اکسل

به یاد داشته باشید، تمرینات زیادی برای ماهر شدن در فرمول نویسی در اکسل لازم است. حتی کاربران باتجربه صفحه گسترده نیز با خطاهای فرمول مواجه می شوند. اگر فرمول شما کار نمی کند یا مقدار نادرستی را تولید می کند، نترسید ! اغلب اوقات، احتمالا یک دلیل ساده وجود دارد. هنگامی که آن را پیدا کردید، می توانید فرمول خود را به درستی اصلاح کنید.

نوشتن فرمول در اکسل

نوشتن فرمول در اکسل

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

gcflearnfree.org

مقالات پیشنهادی :

آموزش فرمول نویسی در اکسل / بخش اول

آموزش فرمول نویسی در اکسل / بخش دوم

آموزش فرمول نویسی در اکسل / بخش سوم

آموزش فرمول نویسی در اکسل / بخش چهارم

فرمول نویسی در اکسل

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط