پیشنهاد خلایق

طرز تهیه کبه بوشهری

کبه (kibbeh) در واقع یک غذای سرخ کردنی عربی است که انواع و اقسامی مختلفی دارد و بهترین آن به نام کبه بوشهری تهیه می‌شود. کِبِه با تشدید روی کسره ب تلفظ می‌شود و نه طور دیگر. کبه در واقع یک غذای پرطرفدار در بسیاری از کشورهای عربی بخصوص لبنان است. کبه با دستور تهیه‌های متفاوتی تهیه می‌شود که بهترین و رایج‌ترین آن کبه بوشهری است.

کبه بوشهری

مواد لازم برای کبه بوشهری :

گوشت چرخ‌کرده  نیم کیلو
بلغور ریز گندم  ۲ لیوان پر
پیاز بزرگ  ۱ عدد
نمک و فلفل و جوز هندی  به میزان لازم
داریچین  ۱ قاشق چایخوری

برای پر کردن داخل کبه :

پیاز کوچک  ۲ عدد
نمک و فلفل و جوز هندی یا میخک  به میزان لازم
دارچین نصف  قاشق چایخوری
آبلیمو  ۱ قاشق چایخوری
گردوی خرد شده  ۳ قاشق غذاخوری
بادام زمینی خرد شده   ۳ قاشق غذاخوری
زرشک  ۱ قاشق غذاخوری
کشمش  ۱ قاشق غذاخوری

دستور تهیه کبه بوشهری :

ابتدا بهتر است برای تهیه کبه از بلغور گندم بسیار ریز شده استفاده کنید. بلغور گندم را خیس کنید تا کمی بماند. پیاز را بسیار خرد کرده و با ادویه‌جات خوب مخلوط کنید (می‌توانید در میکسر هم این کار را انجام دهید). آب بلغور گندم را خالی کنید و خوب فشار دهید تا آب اضافی آن خالی شود. سپس به همراه گوشت چرخ‌کرده و پیاز مخلوط شده با ادویه در میکسر بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط و یکدست شود. می‌توانید بعد از در آوردن مواد از میکسر آن را خوب با دست چنگ بزنید. مایه گوشت را درون ظرفی درب بسته درون یخچال بگذارید تا نیم ساعت بماند.
برای مواد داخل کبه، پیاز را خوب خرد کرده و درون روغن تفت دهید تا طلایی شود. سپس ادویه‌ها را به آن اضافه کنید و بعد از آن به ترتیب گردو و بادام خرد شده و زرشک و کشمشی که از قبل درون آب خیسانده‌اید به مواد اضافه کنید تا مدت بسیار کمی تفت بخورد (در این مرحله از تفت دادن زیاد مواد بپرهیزید).
در مرحله آخر کمی از مایه گوشت را به اندازه یک نارنگی برداشته و گرد کنید و با انگشت وسط آن را خالی کنید و یک قاشق چایخوری از مواد مغز و کشمش درون آن بریزد. سپس روی آن را بپوشانید و آن را شبیه توپ راگبی (بیضی شکل) در بیاورید. کبه‌های آماده شده را درون روغن گرم شده به آرامی بگذارید تا کاملا بپزد. نباید روغن طبخ کبه بسیار داغ باشد زیرا از مغز پخت شدن آن جلوگیری می‌نماید و روی آن زود می‌سوزد. نوش جان

مطلب مرتبط:  پلو مرغ فلفلی

نکات :

در تهیه کبه از عدس و یا برنج پخته چرخ شده نیز می‌توانید بجای بلغور گندم استفاده نمایید.
ادویه کبه بهتر است ادویه عربی آماده باشد، اما اگر آن در دسترس نبود بهترین گزینه ترکیب نمک، فلفل سیاه، جوزهندی و میخک است.
شکل دهی به کبه بستگی به ذائقه شما دارد اما معمولا بصورت بیضی شکل تهیه می‌شود.

منبع: foodculture.ir

مطالب مرتبط