راهنمای جامع درمان گیاهی آنژیوادم

درمان گیاهی آنژیوادم : آنژیوادم تورمی است شبیه به کهیر، اما تورم بجای زیر پوست در سطح پوست است.

این امکان وجود دارد که آنژیوادم بدون کهیر باشد. ممکن است به علت واکنش آلرژیک ایجاد می شود.با ما همراه باشید تا به بررسی روشهای درمان گیاهی آنژیوادم بپردزایم.

در واکنش، هیستامین و دیگر مواد شیمیایی وارد جریان خون می شود. بدن زمانی هیستامین آزاد می کند که سیستم ایمنی بدن، یک ماده خارجی آلرژی زا تشخیص می دهد.

تورم حاد یا مزمن در بافت زیرجلدی پوست و مخاط، آنژیوادم نامیده می شود.کهیر و آنژیوادم در بسیاری موارد همراه هم رخ می دهند.

خارش معمولاً وجود ندارد ولی احساس سوزش و درد در ناحیه متورم شایع است.شایع ترین محل های درگیری، لب ها، کف دست، کف پا، اندام ها، تنه و ناحیه تناسلی هستند.

درمان گیاهی آنژیوادم

درگیری دستگاه گوارش و تنفس با تنگی نفس، دیس فاژی، درد کولیکی شکم و حملات استفراغ و اسهال همراه خواهد بود.نوع حاد بیماری که خود محدود است، یک واکنش افزایش حساسیت نوع اول، وابسته به IgE است.

شناسایی و رفع عامل تحریک (دارو، مواد حاجب و غیره) معمولاً بیمار را درمان می کند. اغلب حملات حاد در عرض ۴۸۲۴ ساعت رفع می شوند.

علت اغلب آنژیوادم های مزمن ناشناخته است. بیشتر در خانم های ۵۰۴۰ ساله دیده می شود. عود بیماری غیرقابل پیش بینی است و ممکن است حتی پس از ۵ سال و بیشتر، نیز عود رخ دهد.

این واکنش پوستی شبیه کهیر است ولی در لایه های عمقی تر رخ می دهد. شدیدتر از کهیر است و حتی گاهی چهره را به حدی تغییر می دهد که فرد قابل شناسایی نیست.

مطلب مرتبط:  راهنمای جامع درمان آب آوردن شکم با طب سنتی و طب جدید

علل آنژیوادم

خوراکی‌ها : بسیاری‌ از خوراکی‌ها در افراد دچار حساسیت، شعله‌‌ بروز واکنش‌ را می‌افروزند. جانورهای صدف‌دار، ماهی، بادام‌زمینی، مغزهای آجیل و شیر از جمله مهم‌ترین خوراکی‌ های ایجاد کننده می‌باشند.

داروها : تقریباً هر دارویی ممکن‌است سبب بروز کهیر یا آنژیوادم شود. داروهای شایع‌ عبارتند‌ از پنی‌ سیلین، آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و داروهای فشارخون.

آلرژن‌ های رایج : سایر موادی که ممکن‌ است سبب بروز کهیر و آنژیوادم شوند عبارتند‌ از گرده‌ گیاهان، شوره‌ ‌تن‌ حیوانات، لاتکس و گزش‌حشرات.

عوامل محیطی : ازجمله نمونه‌های این عوامل می‌توان گرما، سرما، نورخورشید، آب، فشار روی پوست، استرس عاطفی و نرمش را نام برد.

شرایط زمینه‌ساز طبی : گاهی کهیر و آنژیوادم در پاسخ به انتقال خون، نابسامانی‌های دستگاه ایمنی ازجمله لپوس، بعضی انواع سرطان مانند لنفوم، بعضی بیماری‌های تیروئید و عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی مانند هپاتیت،HIV، سیتومگالوویروس یا ویروس اپشتین‌بار ایجاد می‌شود.

ژنتیک : آنژیوادم ارثی شکل نادر ارثی (ژنتیک) این حالت است. این حالت با کم کاری یا عملکرد غیرطبیعی بعضی پروتئین‌های خون مرتبط است که درتنظیم نحوه‌ عملکرد دستگاه ایمنی نقش دارند.

درمان آنژیوادم

حملات حاد شدید با اپی نفرین و دوز بالای آنتی هیستامین درمان می شوند.

برای افرادی که حملات شدیدی دارند اپی پن یا اپی پن Jr تجویز می شود.

افراد مبتلا باید دستبندی داشته باشند که حاوی تشخیص بیماری آنژیوادم در آنها باشد.

در موارد مزمن می توان آنتی هیستامین (مانند هیدروکسی زین) تجویز کرد.

گاهی برای سرکوب بیماری، استروئید سیستمیک لازم می شود.

در صورت هیپوتیروئید بودن بیمار، از لووتیروکسین استفاده می شود.

مطلب مرتبط:  راهنمای جامع درمان اسپوندیلیت انکیلوزان

در موارد آنژیوادم شدید، گاهی پزشک یک داروی کورتیکوستروئیدی خوراکی مانند پردنیزون برای کاهش ورم، قرمزی و خارش تجویز می‌کند.

درصورتی‌ که استفاده از آنتی‌هیستامین ها‌و کورتیکوستروئیدها موثر واقع نشوند، برای آرام‌کردن دستگاه ایمنی پرکار ازاین داروها استفاده می‌شود.

درصورت وجود آنژیوادم ارثی با استفاده از یک نوع دارو می‌ توان میزان پروتئین‌های خون را تنظیم کرد و شناسه‌ها و نشانه‌ها را از بین برد.

درمان گیاهی آنژیوادم

به منظور درمان گیاهی آنژیوادم مقداری شیر طبیعی گاو یا بز را در وان حمام ریخته و مدتی در آن بنشینید.

جهت درمان گیاهی آنژیوادم مقداری جو دو سر را بجوشانید و سپس آن را خوب له کنید و به شکل خمیر دربیاورید و خمیر را روی موضع بمالید و اجازه دهید خودش خشک شود.

آناناس حاوی آنزیمی است که به درمان گیاهی آنژیوادم کمک می کند. همچنین می توانید مقداری زردچوبه را به آب آناناس طبیعی اضافه کرده و میل کنید.

آب درمانی به درمان آنژیوادم کمک می کند.

مصرف گیاه ختم ذهبی یا گلدن سیل به صورت دمنوش یا دارو به درمان گیاهی آنژیوادم کمک می کند.

شیرین بیان و بابونه نیز از گیاهانی هستند که به درمان گیاهی آنژیوادم کمک می کنند. می توانید این گیاهان را به صورت دمنوش روزانه تا سه استکان مصرف کنید.

درمان گیاهی آنژیوادم

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها