ورم و التهاب روده / راهنمای کامل درمان بیماری کرون با طب سنتی و طب مدرن

درمان بیماری کرون با طب سنتی :

بیماری کولیت روده و بیماری کرون شرایطی است که باعث التهاب روده و زخم شدن لایه داخلی راست روده و کولون (روده بزرگ) می شود. این حالت در حقیقت واکنش بدن به آسیب یا جراحت وارد شده به این عضو است و می تواند باعث قرمز شدن، ورم روده، دردناک شدن این ناحیه شود. در ادامه روشهای درمان بیماری کرون با طب سنتی آورده می شود.

هنگام ابتلا به کولیت روده، زخم های کوچک در سطح روده ایجاد می شود و این زخم ها ممکن است خون ریزی کرده و باعث ایجاد چرک شود. این التهاب معمولاً از راست روده و قسمت پایین روده بزرگ شروع می شود، اما می تواند کل ناحیه کولون (روده بزرگ) را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

اگر کولیت روده فقط بر راست روده تاثیر داشته باشد، در اصطلاح به آن پروکتیت گفته می شود.

التهاب روده گاهی اوقات به عنوان یک بیماری مزمن توصیف می شود. این موضوع به معنی این است که بیماری برای مدت طولانی با فرد همراه است و با این وجود فرد بیمار ممکن است برای بازه های زمانی طولانی علائمی نداشته باشد (بیماری پنهان)، یا بازه های زمانی وجود داشته باشد که فرد با فعال شدن بیماری با علائم و ناراحتی های مشخص مواجه می شود (عود یا تشدید بیماری).

انواع التهاب روده

التهاب روده معمولاً بر اساس حجم آسیب وارد شده به روده بزرگ ارزیابی می شود. شکل زیر سه نوع اصلی این بیماری را نشان می دهد، که به ترتیب از سمت چپ عبارتند از:

درمان بیماری کرون با طب سنتی ، درمان التهاب روده در طب سنتی ، درمان التهاب روده با طب سنتی ، درمان سنتی التهاب روده ، درمان ورم روده در طب سنتی ، درمان کرون در طب سنتی ، درمان گیاهی بیماری کرون ، درمان گیاهی التهاب روده ، داروی گیاهی برای ورم روده ، درمان گیاهی ورم روده

درمان بیماری کرون با طب سنتی

درمان گیاهی التهاب روده بزرگ ، رژیم غذایی التهاب روده ، رژیم غذایی برای التهاب روده بزرگ ، داروی گیاهی ورم روده ، رژیم غذایی برای ورم روده ، بیماری کرون ، بیماری کولیت روده ، التهاب روده بزرگ ، درمان بیماری کولیت روده ، درمان التهاب روده ، داروی ورم روده ، درمان ورم روده ، علائم التهاب روده ، علائم ورم روده

پروکتیت: در پروکتیت، فقط بخش انتهایی روده دچار التهاب می شود. این موضوع به این معنی است که سایر بخش های روده تحت تاثیر بیماری قرار نمی گیرد و به این ترتیب روده می تواند بطور عادی به فعالیت خود ادامه دهد. برای بسیاری از افراد مبتلا به التهاب روده پروکتیت علامت اصلی این بیماری خون ریزی، یا وجود لکه های خون در هنگام مدفوع کردن است. در این حالت فرد ممکن است دچار اسهال شود یا مدفوع وی طبیعی باشد.

علاوه بر این احتمال ایجاد یبوست نیز در این رابطه وجود دارد. شما همچنین ممکن است احساس کنید نیاز به مراجعه سریع به توالت دارید. بعضی افراد مبتلا به پروکتیت احساس می کنند نیاز سریع به اجابت مزاج دارند، اما با تعجب متوجه می شوند مدفوع ندارند، چون روده بزرگ آنها در واقع خالی است. در اصطلاح به این شرایط تنسموس یا زور پیچ گفته می شود.

در بعضی افراد، قسمت هلالی روده بزرگ (بخش انحنای روده بزرگ که نزدیک ترین بخش به راست روده است) نیز ممکن است دچار التهاب روده شود که در اصطلاح به این مشکل پروکتوسیگموئیدیت یا التهاب راست روده گفته می شود. علائم این مشکل شبیه پروکتیت است، هر چند به احتمال ابتلا فرد به یبوست در این حالت کمتر است.

کولیت دیستال یا کولیت سمت چپ روده: در این نوع بیماری التهاب از راست روده شروع شده و به سمت چپ روده بزرگ که به عنوان دیستال یا بخش نزولی یا پایین رو روده بزرگ شناخته می شود، سرایت می کند. علائم بیماری در این حالت شامل یبوست همراه با خون ریزی و وجود ماده مخاطی، درد در سمت چپ شکم، نیاز شدید به دستشویی و زور پیچ (تنسموس) است.

کولیت کامل یا پانیکولیت: کولیت روده وسیع تقریباً کل روده بزرگ را تحت تاثیر خود قرار می دهد. کولیت روده کامل می تواند باعث اسهال بسیار زیاد همراه با خون ریزی، وجود ماده مخاطی، و گاهی اوقات چرک شود. علاوه بر این فرد ممکن است دچار درد و گرفتگی زیاد در ناحیه شکم، زور پیچ، و نیز کاهش وزن شود. در شرایطی که بیماری کمتر عود کرده باشد، علائم اصلی ابتلا می تواند اسهال باشد که بدون خون ریزی است.

در موارد بسیار نادر، هنگامی که التهاب روده جدی است، گازهای معده ممکن است در روده بزرگ گیر بیفتند و باعث باد کردن روده شوند. به این شرایط در اصطلاح تخصصی مگاکولون سمی گفته می شود و این مشکل می تواند باعث تب زیاد و نیز درد و گرفتگی شکم شود. در این حالت لازم است فرد به سرعت از درمان های لازم استفاده کند و این درمان ها می تواند شامل نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

از دیگر انواع التهاب روده بیماری کرون می باشد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

بیماری کرون

بیماری کرون جزء بیماری های مزمن می باشد، که قسمت های مختلف دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را می تواند تحت تاثیر قرار دهد، و باعث التهاب و زخم روده می شود، که حتی ممکن است منجر به انسداد روده به طور یا جزئی شود. بیماری کرون، بر روده باریک یا روده بزرگ و یا هر دو اثر می کند.

عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، اختلالات سیستم عصبی، باکتری های روده ای و رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا نمی تواند در بروز این بیماری موثر باشد.

بیماری کرون در اکثر مواقع ماه ها یا حتی سال ها قبل از تشخیص در بدن فرد وجود دارد و شخص بی اطلاع از آن است

بیماری کرون می تواند برای ماه ها و یا حتی سال ها وجود داشه باشد، بدون آنکه بیمار علائمی داشته باشد. کاهش وزن، تب متناوب، اسهال مزمن آبکی ،دردهای شکمی (که با اجابت مزاج تسکین پیدا نمی کنند)، مشکلات پوستی، درد مفاصل، التهاب چشم و اختلالات کبدی از علائم و نشانه های بیماری کرون می باشد.

تفاوت بیماری کولیت روده و بیماری کرون

تشخیص تفاوت بین بیماری کرون و بیماری کولیت روده بسیار مهم است. بیماری کرون می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد، اما بیماری کولیت روده تنها روده را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، بیماری کرون می تواند، تمامی لایه های دیواره روده را تحت تاثیر قرار دهد، در حالی که، بیماری کولیت روده تنها بر غشای روده تاثیرگذار است.

بیماری کرون بیشتر قسمت انتهایی روده کوچک (ایلئوم) و قسمت ابتدایی روده را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند هر قسمتی از دستگاه گوارش از دهان گرفته تا مقعد را تحت تاثیر قرار دهد. کولیت روده محدود به روده بزرگ می شود.

علائم التهاب روده

علائم التهاب روده با توجه به اینکه چه مقدار از راست روده و روده بزرگ دچار التهاب شده و شدت التهاب روده چقدر است، در بین افراد مختلف متفاوت می باشد. رایج ترین علائم التهاب روده در افراد شامل موارد زیر است:

اسهال مکرر که می تواند حاوی خون، ماده مخاطی یا چرک باشد

دل درد (درد شکم)

نیاز زیاد به خالی کردن روده

شما ممکن است همچنین در این شرایط با خستگی زیاد (مفرط)، کاهش اشتها و از دست دادن وزن خود نیز مواجه شوید. در این حالت فرد ممکن است برای هفته ها یا ماه ها علایم بسیار خفیف در این رابطه داشته یا هیچ یک از علائم التهاب روده را نداشته باشد (بیماری پنهان) و در ادامه دوره هایی وجود دارد که فرد با علائم جدی بیماری مواجه می شود (عود یا تشدید بیماری).

در این رابطه تا کنون هیچ شرایط مشخصی برای عود یا تشدید بیماری شناسایی نشده است، هر چند استرس یکی از عوامل بالقوه تاثیرگذار بر تشدید شرایط التهاب و ورم روده بیماری است.

در زمان عود بیماری، بعضی افراد مبتلا به کولیت روده همچنین با علائمی مواجه می شوند که ممکن است به التهاب روده آنها ارتباطی نداشته باشد. برای مثال، افراد با درد و ورم مفاصل (آرتروز)، زخم های دهانی، دردناک شدن بخش های مختلف بدن، قرمزی و ورم پوست، یا سوزش و قرمزی چشم ها مواجه می شوند.

مطلب مرتبط:  راهنمای اورژانسی بیماری پریتونیت یا سوراخ شدن روده

شدت بیماری فرد را می توان با توجه به نیاز فرد برای خالی کردن روده ها به تعداد شش بار یا بیشتر در هر روز و نیز داشتن علایم دیگر التهاب روده همچون تنگی نفس، ضربان سریع قلب یا ناهنجاری های مربوط به آن، یا بالا رفتن دمای بدن (تب) تشخیص داد. شما ممکن است همچنین با خون ریزی بیشتر در مدفوع خود در این زمان روبرو شوید.

علت التهاب روده

علت کولیت روده نامشخص است. تا به امروز، هیچ شواهد مشخصی شناسایی نشده که بتواند دلیل دقیق ایجاد عفونت روده یا ابتلا به این بیماری را نشان دهد. کولیت روده یکی از مسائلی است که می تواند به شرایط خود ایمنی بدن ارتباط داشته باشد. این موضوع به معنی این است که سیستم ایمنی بدن که از بدن در برابر عفونت ها دفاع می کند، عملکرد نادرست داشته و به بافت های سالم حمله می کند.

رایج ترین علت مطرح شده درباره این بیماری بیان می کند که در این شرایط سیستم ایمنی باکتری های داخل روده را به عنوان یک تهدید در نظر گرفته و به این ترتیب به بافت های روده حمله می کند و باعث التهاب روده می شود. دلیل دقیق علت مشاهده این رفتار در سیستم ایمنی بدن نامشخص است. با این وجود اکثر متخصصان فکر می کنند ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیطی در این رابطه موثر و تاثیرگذار هستند.

تشخیص التهاب روده

درمان بیماری کرون با طب سنتی

برای تشخیص کولیت روده، پزشک متخصص ابتدا از شما درباره علائم ورم روده ، سلامت عمومی و سابقه بیماری صحبت می کند. پزشک همچنین از نظر فیزیکی وضعیت شما را بررسی می کند و به علائمی همچون رنگ پریدگی (در نتیجه کم خونی) و دل درد (در نتیجه التهاب روده) توجه می کند.

علاوه بر این می توان از یک نمونه مدفوع برای کنترل علائم ورم روده استفاده کرد و در این رابطه باید توجه داشت برخی عوامل همچون گاسترو آنتریت‌ (عفونت شکم و روده) نیز گاهی اوقات می تواند دارای علائم ورم روده باشد. آزمایش خون نیز ممکن است برای کنترل کم خونی و بررسی وجود التهاب احتمالی در هر یک از اعضای بدن توسط پزشک مورد توجه قرار گیرد.

اگر پزشک متخصص شک داشته باشد که شما دچار بیماری التهاب روده شده اید (واژه ای که عمدتاً برای تشریح دو بیماری کولیت روده و بیماری کرون استفاده می شود)، ممکن است شما را برای انجام آزمایش های دیگری به بیمارستان بفرستد. این آزمایش ها می تواند شامل عکس برداری رادیولوژی و معاینه دقیق راست روده و روده بزرگ باشد. در ادامه دو مورد از رایجترین روش های معاینه دقیق راست روده تشریح می شود.

سیگموئیدوسکوپی

تشخیص کولیت روده را می توان با معاینه سطح و میزان التهاب روده مشخص کرد. انجام این کار در ابتدا با استفاده از سیگموئدوسکوپ امکان پذیر است که یک لوله قابل انعطاف مجهز به دوربین است که به پشت بیمار (مقعد) وارد می شود. علاوه بر این امکان استفاده از سیگموئدوسکوپ برای برداشتن نمونه های کوچک از بافت روده وجود دارد و به این ترتیب می توان نمونه ها را برای یک آزمایشگاه برای بررسی بیشتر ارسال کرد، در اصطلاح به این کار نمونه برداری گفته می شود.

این فرآیند برای بیمار دردناک نیست، اما می تواند ناراحت کننده باشد. به همین خاطر می توان از داروی مسکن برای کمک به ریلکس شدن بیمار استفاده کرد. بطور عادی انجام این کار به حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد و بیمار می تواند در همان روز به خانه باز گردد.

یک سیگموئدوسکوپ در حالت عادی فقط قابلیت معاینه راست روده و بخش انتهایی روده را دارد. به همین خاطر اگر تشخیص داده شود کولیت روده بخش بیشتری از روده بزرگ را تحت تاثیر خود قرار داده است، نیاز به استفاده از یک آزمایش دیگر برای بررسی مشکل وجود خواهد داشت. در اصطلاح تخصصی به این آزمایش کولونوسکوپی گفته می شود.

کولونوسکوپی

در کولونوسکوپی از لوله بلندتر و انعطاف پذیرتری به نام کولونوسکوپ استفاده می شود که به پزشک امکان می دهد کل روده بزرگ را مورد بررسی قرار دهد. مشابه سیگموئدوسکوپ، یک کولونوسکوپ نیز می تواند برای نمونه برداری از روده مورد استفاده قرار گیرد.

قبل از انجام کولونوسکوپی، نیاز است که روده بزرگ کاملاً خالی باشد. بنابراین، لازم است قبل از انجام این کار از ملین های قوی برای بیمار استفاده شود. کولونوسکوپی دردناک نیست، اما ممکن است برای فرد ناراحتی های مشخص به همراه داشته باشد. به این دلیل گاهی اوقات برای بیمار از داروهای مسکن برای ریلکس شدن استفاده می شود. این روش درمانی به حدود نیم ساعت زمان نیاز دارد و پس از خاتمه بیمار می تواند به خانه باز گردد.

درمان ورم روده

درمان التهاب روده معمولاً شامل دارو درمانی یا انجام عمل جراحی است. امروزه دارو های مختلفی ممکن است در درمان بیماری کولیت روده استفاده می شود. به هر حال نوع داروی استفاده شده برای بیمار بستگی به شدت مشکل و بیماری دارد. در این حالت بعضی از داروهایی که برای برخی افراد موثر هستند، ممکن است برای سایرین موثر نباشند و به همین خاطر پیدا کردن داروی مناسب برای کمک به بیمار می تواند برای پزشک وقت گیر و زمان بر باشد.

علاوه بر این، به دلیل این که استفاده از بعضی داروها ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد، لازم است که قبل از استفاده دارو منافع و خطرات حاصل از مصرف این داروها با یکدیگر مقایسه شده و در صورت بیشتر بودن منافع این داروها از خطرات آن استفاده از دارو برای بیمار تجویز شود.

داروی ورم روده

دارو درمانی برای درمان بیماری کولیت روده معمولاً به منظور کاهش علائم و کنترل علائم عود بیماری و سپس پیشگیری از شدت یافتن بیماری و به کنترل در آوردن آن مورد توجه قرار می گیرد. این موضوع به معنی این است که در موارد خاص بیمار باید داروهای خود را برای یک مدت طولانی که گاهی اوقات چند سال طول می کشد، مصرف نماید یا اینکه ممکن است نیاز به یک دوره کوتاه مصرف داروی ورم روده برای بیمار وجود داشته باشد.

اگر علائم بیماری ملایم و محدود به یک بخش کوچک از روده بزرگ باشد، و در صورتی که علائم بیماری برای بیش از دو سال در بیمار مشاهده نشود، ممکن است امکان توقف درمان بیماری کولیت روده به تشخیص پزشک متخصص وجود داشته باشد.

انواع اصلی داروی ورم روده که بطور معمول برای التهاب روده بزرگ و کوچک استفاده می شود عبارت از داروهای ضد التهاب و داروهایی است که علائم بیماری را از بین می برد. مصرف داروهای ضد التهاب اولین مرحله درمان بیماری کولیت روده است. این داروها شامل آمینوسالیسیلات ها و کورتیکو استروئیدها است.

رژیم غذایی برای ورم روده

مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید: سعی کنید روزانه مقدار زیادی مایعات را مصرف کنید. بهترین مایع برای مصرف آب است. نوشابه ها ممکن است حاوی کافئین باشد که این ماده باعث تحریک روده و تشدید اسهال بیمار می شود و نوشیدنی های حاوی کربونات می تواند باعث تولید گاز در روده شوند.

مولتی ویتامین مصرف کنید: به خاطر اینکه بیماری کرون می تواند بر قابلیت جذب مواد مغذی توسط روده تاثیر گذارد و به خاطر اینکه رژیم غذایی شما ممکن است در این حالت محدود باشد، در اکثر مواقع استفاده از مولتی ویتامین و مکمل های معدنی می تواند برای بیمار مفید باشد. به هر حال لازم است قبل از مصرف هر گونه ویتامین یا مکمل با پزشک در این رابطه صحبت شود.

با متخصص تغذیه صحبت کنید: اگر شما با کاهش وزن یا محدود شدن زیاد رژیم غذایی برای ورم روده مواجه هستید، لازم است با پزشک متخصص تغذیه در این رابطه صحبت کنید.

جراحی برای درمان التهاب روده 

عمل جراحی می تواند گاهی اوقات برای درمان التهاب روده استفاده شود. اما انجام این کار معمولاً به معنی برداشتن کل روده بزرگ و راست روده (پروکتوکولکتومی) است. در اکثر موارد، این روش درمان التهاب روده شامل استفاده از روشی به نام آناستوموز (اتصال) ایلئوآنال است که نیاز به استفاده از یک کیف برای جمع آوری مدفوع را بر طرف می کند.

در این حالت جراح یک کیسه در انتهای روده کوچک بیمار قرار می دهد. در ادامه این کیسه بطور مستقیم به مقعد متصل می شود و امکان خارج کردن مدفوع را به صورت نسبتاً عادی فراهم می نماید.

مطلب مرتبط:  روشهای درمان روان پریشی یا سایکوز / بررسی علل و علايم

به هر حال در اکثر موارد امکان استفاده از این کیسه وجود ندارد. در این حالت، جراح یک مجرای دائمی بر روی شکم باز می کند (شکاف ایلئال) که از طریق آن امکان عبور مدفوع برای جمع آوری در یک کیسه متصل به مجرا برای بیمار فراهم می شود.

عوارض بیماری کرون 

عوارض بیماری کرون شامل موارد زیر است:

پوکی استخوان: افراد مبتلا به بیماری کرون با احتمال بیشتر به پوکی استخوان مبتلا می شوندبیماری کرون باعث ضعیف شدن استخوان ها و شکننده تر شدن آنها می شود.

رشد ضعیفبیماری کرون و برخی درمان های مورد استفاده برای آن می تواند بر رشد فرد تاثیر گذاشته و بلوغ را به تاخیر اندازد. کودکان و جوانان مبتلا به بیماری کرون باید بطور منظم قد و وزن خود را با مراجعه به کارشناسان حرفه ای سلامت بررسی نمایند. نتایج این بررسی ها باید با معیارهای میانگین محاسبه شده با توجه به سن فرد مقایسه شود و در صورت مشاهده مشکل اقدامات مورد نیاز در این رابطه اتخاذ شود.

اسکلروزینگ کلانژیت اولیه: کلانژیت اولیه اسکلروزینگ (PSC) که در آن مجرای صفراوی دچار التهاب شده و با گذشت زمان آسیب می بیند، یکی از عوارض بیماری کولیت روده است. مجرای صفراوی عبارت از لوله های کوچکی است که وظیفه انتقال صفرا (مایع گوارش) از کبد به سیستم گوارشی را بر عهده دارد.

مگا کولون سمی: مگا کولون سمی یکی از عوارض نادر و جدی بیماری کولیت روده شدید است که باعث التهاب روده شده و در نتیجه آن گاز در روده گیر می افتد و در نتیجه باعث ورم کردن روده بزرگ می شود.

سرطان روده: افراد مبتلا به بیماری کولیت روده به احتمال بیشتر به سرطان روده مبتلا می شوند (سرطان کولون، راست روده یا روده) و این شرایط بطور خاص برای بیمارانی خطرناک تر است که بیماری کولیت روده آنها شدید یا گسترده باشد. هر چه مدت ابتلا به بیماری کولیت روده بیشتر باشد، ریسک ابتلا به سرطان روده افزایش پیدا می کند.افراد مبتلا به التهاب روده بزرگ و کوچک معمولاً اطلاعی از ابتلای خود به سرطان روده ندارند، زیرا این موضوع از علائم اولیه این نوع از سرطان است.

این شرایط شامل وجود خون در مدفوع، اسهال و درد در ناحیه شکم است (این مشکل از عوارض بیماری کرون نیز می باشد).

به این دلیل که علت التهاب روده بزرگ و کوچک مشخص نیست، روشی برای پیشگیری از التهاب روده وجود نداردالتهاب روده بزرگ و کوچک ممکن است تا چند سال بطور نهفته باقی بماند، و سپس علائم آن از جمله یبوست، اسهال و… ظاهر شود. پزشک با توجه به وضعیت بیماری از درمان ورم روده شامل دارو، جراحی و… استفاده می کند.

درمان بیماری کرون با طب سنتی

تخم کتان یک داروی گیاهی ورم روده است. به منظور درمان بیماری کرون با طب سنتی فقط به مدت دو هفته یک قاشق مرباخوری تخم کتان برای بزرگسالان و یک قاشق چایخوری از آن برای کودکان مصرف کنید. زنان باردار و زنان شیرده نباید مصرف کنند.

جهت درمان التهاب روده در طب سنتی پنج عدد میوه ازگیل برای بزرگسالان و یک عدد از آن برای کودکان به صورت روزانه میل کنید.

مصرف هلوی رسیده بدون پوست آن، در صبح به صورت ناشتا به درمان التهاب روده در طب سنتی کمک می کند.

سیاه دانه شاه داروی اکثر بیماری ها و یک داروی گیاهی ورم روده محسوب می شود. به منظور درمان التهاب روده با طب سنتی روزانه یک قاشق چایخوری سیاه دانه میل کنید. کودکان می بایست یک سوم قاشق چایخوری از آن را میل کنند.

نوشیدن روزانه یک لیوان جوشانده میوه قره قاط سیاه در بزرگسالان و یک استکان در کودکان به درمان التهاب روده با طب سنتی کمک می کند.

برای درمان سنتی التهاب روده ترکیب شیره بادام، آرد گندم و شکر زرد خوزستان یا شکر سرخ مازندران مفید و موثر است.

همچنین مصرف روزانه ۱۴ عدد میوه زالزالک برای بزرگسالان و ۵ عدد از آن برای کودکان به درمان سنتی التهاب روده کمک می کند.

نوشیدن منظم دمنوش چای سبز به همراه مقداری عسل طبیعی سه بار در روز به درمان ورم روده در طب سنتی کمک می کند.

به منظور درمان ورم روده در طب سنتی ۲ تا ۵ گرم از برگ خشک شده ی برگ گل ختمی یا اینکه ۵ گرم از ریشه ی خشک شده ی گل ختمی را در یک فنجان آب داغ بریزید و بگذارید ده دقیقه بماند. سپس آن را بنوشید. اگر دیابت دارید نباید از گل ختمی استفاده کنید.

جهت درمان کرون در طب سنتی یک قاشق چایخوری از پودر نارون قرمز را در یک فنجان آب داغ بریزید و بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس آن را بنوشید. می توانید روزانه تا ۳ استکان از این دمنوش استفاده کنید. اگر داروی دیگری مصرف می کنید دمنوش نارون را حداقل یک ساعت بعد از سایر داروها استفاده نمایید.

اضافه کردن زردچوبه به غذاها یا مصرف مکمل حاوی ماده موثره زردچوبه یعنی کورکومین به درمان کرون در طب سنتی کمک می کند. در صورتی که از مکمل زردچوبه استفاده می کنید ممکن است تداخل دارویی پیش بیاید. بنابراین قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

معمولا متخصصان در درمان گیاهی بیماری کرون مصرف کندر را توصیه می کنند. می توانید به منظور درمان گیاهی بیماری کرون یکی دو حبه از کندر را با یک قاشق غذاخوری شکر سرخ میل کنید. چون مقداری تلخ است. ممکن است کندر با دیگر داروها تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

زنجبیل نیز دیگر داروی گیاهی برای ورم روده است. برای درمان گیاهی التهاب روده می توانید روزانه تا استکان از دمنوش زنجبیل در ترکیب با عسل استفاده نمایید.

روغن جگر ماهی نیز در درمان گیاهی التهاب روده کاربرد دارد. قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت نمایید.

دیگر داروی گیاهی برای ورم روده هویج است. به منظور درمان گیاهی ورم روده مقداری هویج را آب پز کنید تا نرم شود و مقداری نمک به آن اضافه کنید. سپس می توانید برای کمک به درمان گیاهی ورم روده می توانید این هویج های نرم شده را له و پوره کنید و روزی چند بار و هر بار نصف فنجان از آنها میل نمایید. همچنین مصرف آب هویج تازه گرفته شده به همراه چند قطره آب لیموی طبیعی و کمی عسل خالص در درمان گیاهی التهاب روده بزرگ و کوچک موثر است.

افزودن غذاهای حاوی ویتامین D در رژیم غذایی التهاب روده نظیر جگر سیاه، زرده تخم مرغ، ماهی ساردین و سالمون و میگو به درمان گیاهی التهاب روده بزرگ و کوچک کمک می کند. ضمنا همانطور که حتما می دانید یکی از بهترین و ارزانترین منابع ویتامین D خورشید و در معرض نور آفتاب قرار گرفتن است که روند تولید ویتامین D توسط بدن را فعال می کند.

مواد لبنی و غذاهای پرفیبر را از رژیم غذایی التهاب روده حذف یا محدود کنید.

در رژیم غذایی برای التهاب روده بزرگ و کوچک می بایست از غذاهای تند و سرخ شده اجتناب شود و به جای مصرف دو تا سه وعده غذایی پر حجم، ۵ تا ۶ وعده غذایی کم حجم داشته باشید.

غذاهای حاوی آهن، ویتامین B و روی را در رژیم غذایی برای التهاب روده بزرگ و کوچک بگنجانید یا اینکه برای دریافت مکملهای این مواد معدنی با پزشک خود مشورت نمایید. برای بهبود علائم به صورت منظم ورزش کنید. به یک باشگاه ملحق شوید.

درمان بیماری کرون با طب سنتی

درمان بیماری کرون با طب سنتی ، درمان التهاب روده در طب سنتی ، درمان التهاب روده با طب سنتی ، درمان سنتی التهاب روده ، درمان ورم روده در طب سنتی ، درمان کرون در طب سنتی ، درمان گیاهی بیماری کرون ، درمان گیاهی التهاب روده ، داروی گیاهی برای ورم روده ، درمان گیاهی ورم روده ، درمان گیاهی التهاب روده بزرگ ، رژیم غذایی التهاب روده ، رژیم غذایی برای التهاب روده بزرگ ، داروی گیاهی ورم روده ، رژیم غذایی برای ورم روده ، بیماری کرون ، بیماری کولیت روده ، التهاب روده بزرگ ، درمان بیماری کولیت روده ، درمان التهاب روده ، داروی ورم روده ، درمان ورم روده ، علائم التهاب روده ، علائم ورم روده

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
2 نظرات
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها