روشهای درمان ورم مغز یا انسفالیت

درمان ورم مغز : انسفالیت در لغت به معنای آماس و التهاب مغز می باشد، اما معمولا به التهاب مغزی اطلاق می شود که به واسطه ویروس ایجاد شده باشد.

این بیماری جزء بیماری های نادر است که تقریبا ۰.۵ از هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر به آن مبتلا می شوند . در ادامه روشهای درمان ورم مغز آورده می شود.

انسفالیت یعنی التهاب و تورم مغز که نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی مانند مننژیت می‌باشد. انسفالیت بیماری شایعی نیست و به طور جدی کودکان، افراد مبتلا به ایدز و سرطان و کلاً افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.

درمان ورم مغز

علایم انسفالیت

انسفالیت مینور ممکن است با علائم خفیف ظاهر شود و یا اصلاً علائمی نداشته باشد.علائم خفیف این بیماری که در نوع مینور رخ می‌دهد عبارتند از سردرد، تب، بی‌قراری، کم اشتهایی و کمبود انرژی بدن.

علائم شدید انسفالیت شامل تب بالا و خواب آلودگی، اختلال عملکرد سیستم عصبی مرکزی شامل سفت شدن و خشکی گردن، سردرد شدید، تهوع و استفراغ، مشکل در راه رفتن، سرگیجه، تشنج، توهم و اغما هستند.

علائم خفیف ممکن است خیلی شبیه به علائم سرماخوردگی باشد، ولی علائم شدید آن نادر و تهدید کننده زندگی فرد است.

علائم انسفالیت در نوزادان عبارتند از: سفتی بدن، استفراغ، گریه‌های شدید و ممتد به خصوص زمانی که به نوزادتان دست می‌زنید یا او را بغل می‌کنید.

انسفالیت توسط راه‌های متعدد و با انواع مختلفی از میکروارگانیسم ها ایجاد می‌شود.از خود و فرزندانتان در برابر کنه و پشه‌ها که می‌توانند حامل ویروس‌های متعددی از جمله ویروس انتقال دهنده انسفالیت باشند، محافظت کنید.

اگر به هر کدام از این علائم دچار شده‌اید با پزشکتان مشورت کنید تا توسط آزمایش، تشخیص قطعی در مورد بیماری‌تان داده شود، به خصوص اگر این افراد کودکان، سالمندان و یا افراد مبتلا به ضعف دستگاه ایمنی هستند.

علل انسفالیت

علل ایجاد انسفالیت ناشناخته است، ولی مهم‌ترین عامل بروز این بیماری، عفونت ویروسی است.

یکی از خطرناکترین و متداولترین عوامل آنسفالیت ویروس بیماری تبخال است (HSV). این همان ویروسی است که زخم هایی کنار دهان ایجاد می کند اما زمانیکه در مغز ایجاد شود می تواند کشنده باشد.

عوامل دیگر آن باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها هستند.

عوامل افزایش دهنده خطر

انسفالیت

سن : بروز انسفالیت ویروسی در بچه‌ها و سالمندان بسیار شایع است. انسفالیت ناشی از ویروس هرپس افراد با سن ۲۰ تا ۴۰ سال را درگیر می‌کند.

سیستم ایمنی تضعیف شده : افراد مبتلا به ایدز و ضعف دستگاه ایمنی در معرض خطر می‌باشند.

منطقه جغرافیایی : در مناطقی که کنه و پشه خیز است، شیوع این بیماری بیشتر است، چون پشه‌ها و کنه‌ها به عنوان حامل ویروس عمل می‌کنند.

فعالیت‌های خارج از منزل : به دلیل بودن در معرض پشه و کنه بودن.

فصل سال : به دلیل زیاد بودن کنه و پشه در تابستان و اوایل پاییز شیوع این بیماری بیشتر است.

درمان ورم مغز

برای مقابله با انسفالیت با علائم خفیف، تنها وجود سیستم ایمنی سالم در افراد کافی است و می توانند با کمی استراحت و نوشیدن مایعات فراوان و رژیم غذایی سالم، سلامتی خود را بدست آورند.

از داروهای ضد تورم که پزشک آن‌ها را تجویز کرده استفاده کنید تا فشار و تورم بر روی استخوان جمجمه که موجب سردرد شدید می‌شود، بهبود یابد.

تشنج ممکن است عارضه‌ای همراه با این بیماری باشد که می‌توان با مصرف داروهای ضد تشنج آن را درمان کرد.

باید این نکته را بدانید که انسفالیت توسط عفونت ویروسی رخ می‌دهد که ممکن است درمان آن دشوار باشد و به داروهایی که برای انسفالیت باکتریایی تجویز می‌شود، جواب ندهد.

انسفالیت با علائم شدید ممکن است در مدت طولانی بهبود یابد و معلولیت شناختی را به جای بگذارد که در این صورت به گفتار درمانی و کاردرمانی برای احیای گفتار و حرکت بیمار نیاز می‌ شود.

در صورتی که درمان ورم مغز به موقع و سریع انجام گیرد، عوارض کمتری را برای بیمار در پی خواهد داشت.

با درمان به موقع می‌توان از مرگ جلوگیری کرد و جلوی بروز عوارض دائمی را گرفت، عوارضی مانند فلج دائمی، معلولیت شنوایی و بینایی و از دست دادن حافظه.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کودکتان دچار تب شدید شد، به خصوص اگر یک بیماری خاص مخصوص دوران کودکی مثل سرخک، گوشک یا آبله مرغان هم داشت یا در دوره بهبودی از آن بود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر یکی از موارد زیر را در کودکتان مشاهده کردید، بلافاصله پزشک را در جریان بگذارید:

سردردهای شدید،تشنج،خشکی گردن،ناتوانی در نگاه کردن به نورهای خیلی روشن،دو بینی، مشکل در راه رفتن،مشکل در گفتار یا شنیدار،مشکل در تکان دادن یک دست یا پا،از دست دادن حس در هر نقطه از بدن،تغییر شخصیتی ناگهانی،مشکل حافظه،خواب آلودگی و کسالت شدید،از دست رفتن هوشیاری.

همچنین تب شدید یا هر نوع تب بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) در نوزادان کمتر از ۳ ماهه،برآمدگی ملاج،هرگونه خشکی بدن،نرم شدن غیرعادی بدن،کمبود اشتها،استفراغ،گریه ای که قطع نشود.

درمان ورم مغز

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط