سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید.

Hikhalayegh@

مختصری درباره بیماری خراش گربه و درمانهای رایج

بیماری خراش گربه یا چنگ گربه از بیماری‌های منتقله از حیوانات به انسان است.

انتقال بیماری در بیش از ۹۰ درصد موارد در اثر پنجه زدن و گاهی لیس زدن گربه به بدن کودک است و گهگاه نیز توسط سگ‌ ها و یا خار و تراشه‌ های چوب که با سگ و گربه در ارتباط بوده منتقل می‌ شود.

به طور معمول زیر ناخن گربه، یک‌ سری میکروب وجود دارد که در صورت چنگ زدن، به فرد منتقل می‌ شوند. پس از انتقال این میکروب‌ ها، انسان تا سه روز متوالی تب می‌کند و گاهی نیز دچار تهوع و سردرد می‌ شود.

خوشبختانه در اغلب اوقات بیماری خود به‌ خود بهبود پیدا می‌ کند. این بیماری مسری نیست و معمولا جنس مذکر را مبتلا می‌ کند.

این بیماری، در فصول پاییز و زمستان و در هوای معتدل بیشتر بروز می‌کند. بچه گربه‌ها در انتقال بیماری نقش مهم‌تری دارند، زیرا بیشتر از گربه‌ های بالغ این باکتری‌ ها را در خون خود حمل می‌ کنند.

بیماری خراش گربه

نتایج آزمایش‌ ها نشان می‌دهد که کک‌ ها ناقل این بیماری به گربه‌ها هستند.همچنین گزارش شده است که این باکتری در کنه وجود دارد ولی انتقال بیماری توسط نیش کنه ثابت نشده است.

علت بیماری خراش گربه

باکتری بارتونلا هنسلا، تنها عامل مسبب بیماری خراش گربه است. نزدیک به نیمی از گربه‌ها در طول زندگی خود مدتی ناقل این باکتری بوده‌ اند. این باکتری گربه را دچار بیماری نمی‌ کند و در بزاق گربه زندگی می‌کند تا از راه خراش یا گازگرفتن گربه (به‌ خصوص بچه گربه) به انسان منتقل شود.

از آنجایی که این بیماری توسط کک به گربه هم منتقل می‌ شود، پس باید مراقب حشراتی که در موهای این حیوان هستند نیز باشید.

علائم بیماری خراش گربه

گازگرفتگی یا خراشی که بهبود پیدا نمی‌ کند یا بدتر می‌ شود.

معمولا ۴ تا ۱۰ روز پس از تماس انسان با یک گربه، یک ضایعه پوستی در منطقه آسیب دیده ایجاد می‌ شود. سپس غدد لنفاوی سر و گردن و یا زیر بغل بزرگ و دردناک می‌ شوند.

قرمزی یا جوش‌های چرکی در محل زخم ایجاد می‌شود.

علائمی مشابه آنفلوآنزا از جمله ضعف، تب، لرز، کوفتگی، بیقراری، بدن‌ درد، دل‌ درد، کمر درد، سر درد، کاهش اشتها و گاهی تشنج نیز ممکن است در فرد بیمار دیده شوند.

عوارض بیماری خراش گربه

خطر معمولاً در کسانی وجود دارد که نقص سیستم ایمنی، ایدز یا دیابت دارند.از جمله عوارض ایجاد شده در این افراد عبارت است از:

تشنج،ضایعات چشمی،التهاب ملتحمه چشم همراه با التهاب و تورم غدد لنفاوی نزدیک به گوش

مطلب مرتبط:  10 داروی گیاهی برای درمان بیماری خود ایمنی با طب سنتی

ضایعات پوستی. این ضایعات، سپس به استخوان و سایر نواحی بدن انتشار می‌ یابند.

ضایعات کبدی و طحال،التهاب مغز (آنسفالیت)،التهاب عصب،جنون،مننژیت،گلو درد

درمان بیماری خراش گربه

بیماری معمولاً خود به خود، همراه یا بدون درمان، در مدت یک ماه بهبود می‌ یابد.

در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، عوارض و علائم بیماری شدیدتر است و به همین خاطر نیاز به درمان با آنتی‌ بیوتیک می‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند ریفامپین، سیپروفلوکساسین، کوتریموکسازول، آزیترومایسین و داکسی سایکلین برای درمان استفاده می‌ شوند.

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط