برای درمان چاقی چه کنیم ؟

برای درمان چاقی چه کنیم ؟ چاقی وضیعتی است که در آن بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده باشد.

برای درمان چاقی چه کنیم ؟ انباشت بیش از حد بافت چربی می‌تواند باعث پسرفت شاخص‌ های سلامتی از جمله کاهش میانگین طول عمر و یا کاهش کیفیت زندگی گردد.

چگونه بفهمیم اضافه وزن داریم ؟

شایع‌ ترین فرمول محاسبه اضافه وزن استفاده از شاخص توده بدن است. شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر قد وی بر حسب متر مربع به دست می آید.

هنگامی که شاخص توده بدن از ۳۰ کیلوگرم بر متر مربع بیشتر شود، فرد چاق محسوب می‌شود.

در جدول زیر تناسب وزن نرمال با توجه به جنس، قد و سن آمده است:

 

افراد

سن

وزن نرمال

قد

کودکان

۷-۹ سال

۲۸ کیلوگرم

۱۳۲ سانتی متر

۱۰-۱۲سال

۳۷ کیلوگرم

۱۴۷ سانتی متر

دختران

۱۳-۱۵سال

۵۰ کیلوگرم

۱۶۲ سانتی متر

۱۶-۱۹ سال

۵۵ کیلوگرم

۱۶۲ سانتی متر

پسران

۱۳-۱۵ سال

۵۰ کیلوگرم

۱۶۲ سانتی متر

۱۶-۱۹ سال

۶۵ کیلوگرم

۱۷۸ سانتی متر

زنان

۲۵ سال

۶۰ کیلوگرم

۱۶۵ سانتی متر

۴۵ سال

۵۹ کیلوگرم

۱۶۵ سانتی متر

۶۵ سال

۶۱ کیلوگرم

۱۶۵ سانتی متر

مردان

۲۵ سال

۷۱ کیلوگرم

۱۷۸ سانتی متر

۴۵ سال

۷۰ کیلوگرم

۱۷۸ سانتی متر

۶۵ سال

۷۴ کیلوگرم

۱۷۸ سانتی متر

 

دلایل اضافه وزن

برای درمان چاقی چه کنیم ، چگونه بفهمیم اضافه وزن داریم ، فرمول محاسبه اضافه وزن ، دلایل اضافه وزن ، علل چاقی در کودکان ، عوارض چاقی در زنان ، راه های درمان چاقی

برای درمان چاقی چه کنیم

برنامه رژیم چاقی ، درمان اضافه وزن ، راههای درمان چاقی ، راه های درمان چاقی شکم ، راههای درمان چاقی شکم ، بهترین درمان چاقی ، پیشگیری از چاقی

از دلایل اضافه وزن می توان به استعداد ژنتیکی، داشتن رژیم غذایی سرشار از انرژی، ورزش کم و داشتن تحرک کم، بیماری هایی که خود سبب چاقی می شوند (همچون کم کاری تیروئید)، ناهنجاری های خوردن (از جمله پرخوری)، فشارهای ذهنی اشاره کرد.

چاقی یک ویژگی مهم در بسیاری از بیماری‌ها و سندرمها است. بنابراین یکی دیگر از دلایل اضافه وزن می تواند وجود بیماری هایی نظیر سندرم پرادرویلی و سندرم باردتبیدل، سندرم کوهن و سندرم مُمو باشد.

مهمترین علل چاقی در کودکان و بزرگسالان عبارت است از تمایل ما به خوردن که در طی سالیان دراز به عادت تبدیل شده است. به شرح زیر:

یکی از مهمترین علل چاقی در کودکان و بزرگسالان در جوامع امروزی، کاهش قیمت غذاهاست. این امر به دلیل تولید انبوه مواد غذایی می باشد که ناشی از پیشرفت فناوری، کشاورزی گسترده و عوامل دیگر است.

به همین دلیل قیمت انواع فراورده های غذایی امروزه نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ، ارزان تر شده است. قند و شیره ذرت، دو منبع اساسی کالری به دلیل وجود یارانه های تعیین شده از طرف دولت های آمریکا، بسیار ارزان قیمت هستند.

روش های بازاریابی بسیار تغییر کرده است. از اوایل دهه ۱۹۸۰، تصمیم گرفته شد که کودکان را هدف تبلیغات تلویزیونی یا دیگر انواع تبلیغات قرار دهند. از همان زمان، تعداد تبلیغات تلویزیونی در مورد غذاهایی که معمولاً کودکان آنها را دوست دارند و حتی به جای غذا ترجیح می دهند این دسته مواد را مصرف کنند (از جمله انواع اسنک و انواع شیرینی و شکلات و فست فودها) بسیار افزایش یافت.

تغییرات در قیمت روغن موتور و بنزین هم تأثیرات خود را داشته اند. برخلاف دهه ۱۹۷۰ میلادی امروزه می توان در تمام کوچه ها و خیابان ها به جای پیاده رفتن، با اتومبیل مسافت ها را پیمود، حتی اگر مسافت خیلی کوتاه باشد. به علاوه در اطراف بسیاری از خانه ها پارک یا پیاده رو به منظور ورزش یا پیاده روی وجود ندارد.

مطلب مرتبط:  تمریناتی برای از بین بردن چربی پوست صورت و رفع چاقی صورت

دیگر علل چاقی در کودکان و بزرگسالان تغییراتی است که در نحوه کار کردن به وجود آمده. بسیاری افراد تمام روز کاری خود را پشت میز اداره یا پشت کامپیوتر می نشینند و کار خود را انجام می دهند، بدون این که تحرکی داشته باشند. در آشپزخانه ها هم وجود مایکروویو سبب می شود که خانم ها غذاهای منجمد آماده و ناسالم از بیرون تهیه نمایند و تنها با اعمال تغییرات جزئی، این غذاها را آماده کنند.

عوارض چاقی در زنان و مردان

عوارض چاقی در زنان و مردان عبارتست از ابتلا به بیماری‌های گوناگون به خصوص بیماری‌ های قلبی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدود کننده خواب، انواع مشخصی از سرطان، آرتروز استخوان و آسم را افزایش می‌ دهد.

چاقی، با افزایش شیوع در بزرگسالان و کودکان، یکی از عمده‌ ترین علل قابل پیشگیری مرگ و میر در سرتاسر جهان می‌باشد و صاحب نظران آن را به عنوان یکی از جدی‌ ترین مشکلات سلامت عمومی در قرن بیست و یکم می‌دانند.

فشار خون بالا، بالا بودن کلسترول خون و بالا بودن تری گلیسرید خون نیز از عوارض چاقی در زنان و مردان شمرده می شود.

برای درمان چاقی چه کنیم ؟ راه های درمان چاقی

مهمترین راه های درمان چاقی ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش‌های جسمانی می‌باشد.

برنامه رژیم چاقی می‌تواند منجر به کاهش وزن در دوره زمانی کوتاهی شود اما در بسیاری از اوقات ادامه این کاهش وزن دشوار بوده و نیازمند ورزش کردن و رژیمی دارای انرژی غذایی کمتر، به صورت قسمتی دائمی از زندگی شخص می‌باشد.

حذف مواد غذایی پر کالری از برنامه رژیم چاقی مانند غذاهای چرب، غذاهای شیرین، نوشابه و دلسترهای گازدار و سایر نوشیدنی‌های شیرین، چیپس سیب زمینی و پفک نیز از راه های درمان چاقی محسوب می شود.

برای درمان اضافه وزن به جای برنج از نان سبوس دار مانند نان بربری استفاده کنید.

گنجاندن سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات، ماهی و لبنیات کم چربی در وعده‌های غذایی به منظور درمان اضافه وزن ضروری است.

پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین مانند انواع شیرینیها، شکلات، کیک و کلوچه و نانهای روغنی از راههای درمان چاقی هستند.

از جمله راههای درمان چاقی این است که وعده های غذایی را حذف نکنید زیرا حذف هر یک از وعده‌ های غذایی باعث تحریک مغز به پرخوری می‌ شود.

افزودن ریز مغذی مس به رژیم غذایی باعث کم شدن اشتها می‌ شود. احتمالاً کمبود مس مغز را وادار می‌کند دستور پرخوری به بدن بدهد.

چای سبز حاوی ترکیبی است که اشتها را کم کرده و میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد.

پیاز توانایی چربی سوزی دارد. روزی یک عدد پیاز هیچ زیانی به بدن نمی‌ رساند. سیر و موسیر نیز از گیاهان هم خانواده پیاز هستند و می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید.

مطالعات جدید محققان ژاپنی نشان می‌دهد روغن ماهی نقش مؤثری در کاهش وزن دارد.

توصیه همیشگی : به صورت منظم ورزش کنید و تحرک داشته باشید.می توانید از خانه تا محل کار را به جای سوار شدن بر اتومبیل با پای پیاده بروید.اگر فضای منزلتان اجازه می‌دهد ورزش را به درون خانه بیاورید.مثلا یک میز پینگ پنگ بخرید و ورزش های این چنینی.دوست پیدا کنید و به باشگاه ورزشی بروید.

در طب سنتی برای درمان چاقی چه کنیم ؟

بر اساس دیدگاه طب سنتی ایران، معمولاً غذاهای با مزاج گرم می‌توانند لاغر کننده باشند ولی غذاهای سرد مزاج مانند ماست، دوغ، سوپ جو، و شیر برنج می توانند چاق کننده باشند.

مطلب مرتبط:  پیشگیری قبل از وقوع بیماری آلبینیسم

اگر شخصی که سرد مزاج است، غمگین شده و غصه بخورد چاق می‌ شود و همان شخص در زمانی که شاداب است لاغر می‌ شود. در طب سنتی درمان چاقی معانی دیگری هم می‌ دهد و آن عبارت است از درمان کم کاری تیروئید، درمان کیست تخمدان، درمان کبد چرب، درمان نزله، درمان اخلاط ریوی، درمان نازایی، درمان آلرژی پوستی، درمان فشار خون، درمان دیابت.اگر این‌ها درمان شوند چاقی یا لاغری بیمار نیز برطرف می گردد.

چاقی در افراد دارای وضعیت اقتصادی – اجتماعی پایین، بیشتر ناشی از سوء تغذیه است نه پرخوری.تغییر عادات رفتاری می تواند در بسیاری از بیماران باعث کاهش وزن کافی برای بهبود سلامت شود، اما اغلب به تدریج دوباره افزایش وزن روی می دهد.

از راه های درمان چاقی شکم و بدن این است که اگر کسی می‌خواهد لاغر شود باید مواد غذایی دارای طبع خشک مانند زیره، آویشن، رازیانه و شوید را به غذایش اضافه کند و از مصرف زیاد آب در حین غذا و بلافاصله پس از خوردن غذا پرهیز کند.

از دید طب سنتی مصرف میوه‌ها و سبزی‌های پر آب مثل کاهو و خیار مضر بوده و خوردن آب، فقط هنگام تشنگی به این افراد توصیه می‌ شود.

اضافه کردن ادویه‌های گرم مانند فلفل، دارچین و زنجبیل به غذاها از جمله راه های درمان چاقی شکم و بدن از منظر طب سنتی است.

خواب سحرگاهی چاق‌کننده است و بهتر است این افراد قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شده و تا کمی بعد از طلوع آفتاب نخوابند.

سونای خشک و تعریق برای آنان مناسب‌تر از استخر، شنا و حمام‌های طولانی است.

خارج شدن فضولات از بدن، مقادیری از حجم و وزن بدن را کم می‌کند. اگر می‌خواهید از راههای درمان چاقی شکم استفاده کنید باید فضولات جمع‌ شده و بلغم چسبیده به معده را دفع کنید. مصرف و گنجاندن ملیناتی مانند انجیر خیسانده شده، آلو و فلوس در رژیم غذایی از راههای درمان چاقی شکم محسوب می شود.

سردمزاجان بهتر است شب زودتر خوابیده و قبل از سپیده صبح بیدار شوند.

از منظر طب سنتی، حذف کردن وعده شام، نیرو و بنیه بدن را از بین برده و طبیعت بدن را تحلیل می‌ برد. بهترین درمان چاقی و فرمول غذا خوردن، وعده شام زود‌هنگام است. برای کاهش وزن، رعایت بهترین درمان چاقی و همین فرمول کارگشاست.

خوردن سویق جو خشک صبح ناشتا به مقدار دو قاشق غذا خوری، هم تقویت کننده است و هم به علت توانی که به انسان می دهد، انسان میتوان غذای کمتری مصرف کند بدون اینکه ضعیف شود.

استفاده از ماهی تازه در پیشگیری از چاقی موثر است.

استفاده منظم از خوراکی هایی مثل مویز، عسل، کندر، آویشن، کشمش، سیب، خرما، شکر طبرزد، جو، اطریفل، قاووت ها، نمک دریا و سیاهدانه به پیشگیری از چاقی کمک می کند.

برای درمان چاقی چه کنیم

برای درمان چاقی چه کنیم ، چگونه بفهمیم اضافه وزن داریم ، فرمول محاسبه اضافه وزن ، دلایل اضافه وزن ، علل چاقی در کودکان ، عوارض چاقی در زنان ، راه های درمان چاقی ، برنامه رژیم چاقی ، درمان اضافه وزن ، راههای درمان چاقی ، راه های درمان چاقی شکم ، راههای درمان چاقی شکم ، بهترین درمان چاقی ، پیشگیری از چاقی

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها