همه خواص درمانی انجیر تازه و انجیر خشک

خواص درمانی انجیر :

خواص انجیر ناشی از وجود آب، پروتئین، چربی، هیدرات کربن، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، قند، نشاسته، سلولز، آهک، مواد ازته، منگنز، برم، پروتئوز، پروتئاز، فیسین، خاکستر، لیپاز، کراوین، کاروتن، آمینو اسید، اسیدمالیک ، اسید بوریک ، اسید سروتینیک و اسید سیتریک در آن است. با ما همراه باشید تا به بررسی خواص درمانی انجیر بپردازیم.

خواص درمانی انجیر ، خواص و مضرات انجیر ، ایا انجیر برای دیابت خوب است ، آیا انجیر برای دیابت ضرر دارد ، خوردن انجیر در دوران بارداری ، آیا انجیر خشک چاق کننده است ، انجیر خشک برای لاغری ، خواص انجیر خشک ، خواص انجیر برای لاغری

خواص درمانی انجیر

شربت انجیر برای یبوست کودکان ، خواص انجیر خشک در بارداری ، درمان زگیل با شیره انجیر ، شیره انجیر برای درمان زگیل ، خواص برگ انجیر ، انجیر و لاغری ، لاغری با انجیر ، فواید انجیر ، خواص انجیر تازه ، خاصیت انجیر خشک

عمومی ترین خواص درمانی انجیر

عمومی ترین خواص انجیر تازه و انجیر خشک عبارت است از :

  1. مصلح (ماده ای که در صورت مصرف همزمان، مضرات انجیر را کاهش می دهد) انجیر تازه: سکنجبین، شربت ریواس، شربت بالنگ
  2. مصلح انجیر خشک : گردو، آویشن، انیسون، بادام
  3. مزاج : گرم و تر
  4. افزایش دهنده فشار خون و قند خون
  5. ملین، ضد یبوست و اسهال آور

ایا انجیر برای دیابت خوب است ؟ آیا انجیر برای دیابت ضرر دارد ؟

ایا انجیر برای دیابت خوب است ؟ خیر. هر ۱۰۰ گرم انجیر ۱۶ گرم قند دارد. چطور می تواند برای دیابت خوب باشد؟

آیا انجیر برای دیابت ضرر دارد ؟ مقدار مجاز مصرف قند روزانه، ۲۵ گرم است. هر سه تا ۴ عدد انجیر متوسط، ۱۰۰ گرم وزن دارد. بنابراین اگر یک عدد تا حداکثر دو عدد انجیر در روز مصرف شود آنقدرها هم ضرر نخواهد رساند. هر چند که بهتر است همین میزان هم مصرف نشود یا به حداقل برسد.

آیا انجیر خشک چاق کننده است ؟

در پاسخ به این سوال که آیا انجیر خشک چاق کننده است باید بگوییم که بله انجیر چاق کننده است. برای استفاده از خواص انجیر برای لاغری صبح ها به مدت ۴۰ روز، سه تا هفت عدد انجیر تازه را به همراه انیسون یا بادیان سبز میل کنید. خواص انجیر خشک برای لاغری و درمان لاغری موثرتر است. زیرا معمولا انجیر خشک با استفاده از انجیرهای وحشی تولید می شود و انجیرهای وحشی مواد معدنی بیشتری نسبت به انجیرهای محلی دارند.

راه دیگر برای استفاده از خواص انجیر خشک برای لاغری به منظور چاق شدن این است که ۷ عدد از هر یک از خوراکی های انجیر، بادام درختی شیرین و بادام زمینی بدون پوست را به همراه یکدیگر خوب بجوید و بخورید. خواص انجیر برای لاغری نیز تا حدودی شبیه به انجیر خشک است و هر دو چاق کننده هستند.

خواص درمانی انجیر

انجیر و لاغری

این سوال که انجیر و لاغری چه رابطه ای با هم دارند را در فوق باسخ دادیم. با این حال باید بگوییم که دستورالعملی وجود دارد که حتی با مصرف انجیر نیز شما را لاغر می کند. انجیر باعث افزایش اشتها می شود. بنابراین فی نفسه، شما پس از خوردن انجیر به سراغ خوردن مواد غذایی دیگری می روید و چاق می شوید. برای لاغری با انجیر باید نحوه مصرف انجیر را تغییر دهید. لاغری با انجیر این دستور العمل را دارد که به مدت ۵ روز صبح ها به صورت ناشتا ۱۰ عدد انجیر خشک و ۳ عدد مغز گردو را با یکدیگر کوبیده و میل کنید. این دستور العمل باعث چربی سوزی می شود. اما اگر بخواهید مدام به خوردن مواد غذایی چاق کننده ادامه دهید اثری نخواهد داشت. برای موفقیت در لاغری به خوردن مواد غذایی صحیح و همچنین ورزش منظم یا حداقل روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی نیاز دارید.

مطلب مرتبط:  طرز تهیه معجون آب آناناس برای سرفه (5 برابر مؤثرتر از شربت ضد سرفه)

شربت انجیر برای یبوست کودکان

برای درمان یبوست نوزادان اگر شکم وی، به مدت ۹ تا ۲۵ روز کار نکرده باشد، روزی ۳ مرتبه صبح، ظهر و شب، یک قاشق چای خوری شربت انجیر که با قند درست شده باشد به وی بدهید. اما گوشت و دانه انجیر تازه به وی داده نشود. صبح ها یک قاشق غذاخوری شربت انجیر برای یبوست کودکان توصیه می شود. همچنین مصرف روزانه میوه انجیر یا مربای انجیر که با شیره توت درست شده باشد باعث درمان یبوست مزمن در بزرگسالان می شود. اگر بیمار، دیابت دارد، به جای شربتی که با قند تهیه شده است، از شربت حاوی شیره توت استفاده کند.

راه دیگر برای درمان یبوست این است که مقداری انجیر را یک شب تا صبح در روغن زیتون طبیعی بخیسانید و صبح به صورت ناشتا میل کنید.

درمان زگیل با شیره انجیر

درمان زگیل با شیره انجیر امکان پذیر است. شیره انجیر برای درمان زگیل و خال گوشتی، میخچه، زائدهای پوستی و کک و مک نیز استفاده می شود. به منظور استفاده از شیره انجیر برای درمان زگیل و سایر موارد ذکر شده روزی ۳ بار شیره انجیر را روی موضع بمالید. ممکن است کمی خارش در موضع ایجاد شود. این خارش و سوزش را تحمل کنید. (زمانی که انجیر رسیده را از درخت جدا می کنید در محل جدا شدن میوه از درخت، یعنی روی انتهای انجیر، یک قطره شیره سفید رنگ چسبناک ایجاد می شود. منظور همین شیره است.)

خواص برگ انجیر باعث درمان ریزش مو می شود. برای استفاده از خواص برگ انجیر در درمان ریزش مو، سر خود را هفته ای دو بار با جوشانده برگ درخت انجیر بشویید.

فواید انجیر در درمان بیماری ها

برای درمان اسپاسم عصبی روده ۷ عدد انجیر یا دو قاشق مرباخوری از مربا یا شربت انجیر به صورت روزانه مصرف شود.

برای استفاده از فواید انجیر در درمان آرتریت، آرتروز، پوکی و نرمی استخوان و کم بودن ضخامت غضروف ها در بدن، صبح‌ ها به صورت ناشتا کمپوت خانگی انجیر یا مربای انجیر را به همراه عسل‌ طبیعی میل کنید. انجیر خیسانده شده در گلاب نیز همین خواص را دارد. همچنین مصرف انجیر به همراه شیر بز، به درمان آرتریت کمک می کند.

برای استفاده از خاصیت انجیر خشک در درمان درد مفاصل، انجیر خشک را کوبیده و پودر کرده و با روغن سیاهدانه مخلوط کنید و روی موضع بمالید.

برای تسکین سرفه ۷ عدد انجیر پخته شده را فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس با آن آب، غرغره کرده و سپس آن را قورت دهید.

برای درمان لک های سفید و سطحی پوست انجیر کال را کوبیده و روی موضع بگذارید.

برای درمان صرع، جنون و وسواس، به نوزادان یک قاشق چایخوری، به شیرخواران ۲ تا ۶ ماهه یک قاشق مرباخوری و به کودکان ۶ ماهه تا دو ساله یک قاشق غذاخوری، آب کمپوت خانگی انجیر یا آب مربای انجیر بخورانید. برای بزرگسالان نیز روزی سه بار و هر بار یک قاشق چایخوری.

برای استفاده از خواص انجیر تازه در درمان فلج و سستی اعضا در کودکان، صبح به صورت ناشتا سه عدد انجیر تازه میل شود.

برای درمان سنگ کلیه، یک کیلو انجیر تازه یا خشک را به همراه یک قاشق غذاخوری پودر دارچین چرخ کرده و خرد کنید. سپس قبل از هر وعده غذایی یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.

برای دفع کرم و انگل دستگاه گوارشی، همچنین درمان ورم طحال انجیر را به مدت یک شب تا صبح در سرکه بخیسانید. سپس صبح به صورت ناشتا آن را میل کنید.

برای درمان بیماری های پوستی نظیر قارچهای جلدی، زخم زیر انگشتان و رفع پینه دست یا پا مقداری انجیر را کوبیده و پودر کرده و با حنا ترکیب کنید و روی موضع بمالید.

مطلب مرتبط:  موارد مصرف سرکه سیب

ترکیب انجیر به همراه گردو، یک سم زدای قوی برای بدن محسوب می شود که باید به صورت خوراکی مصرف گردد.

برای درمان لک و پیس و کبودی دور چشم انجیر را کوبیده و با عسل طبیعی ترکیب کنید و روی موضع بمالید.

برای سفید کردن طبیعی دندان ها با استفاده از خاصیت انجیر خشک مقداری از آن را کوبیده و پودر کنید و با مقداری گلیسیرین ترکیب نمایید و از آن به عنوان خمیر دندان استفاده نمایید.

خواص درمانی انجیر

برای درمان بواسیر و فیستول مقعدی، مقداری از انجیر کال را کوبیده و پودر کنید. این پودر را با جوشانده پوست سبز گردو، ترکیب نموده و به شکل خمیر در آورید و روی موضع بمالید. همچنین مالیدن شیره درخت انجیر روی بواسیر باعث درمان آن می شود.

برای درمان دمل چرکی با خواص درمانی انجیر آن را پودر کرده و روی دمل ضماد کنید. این کار را تا تخلیه کامل عفونت و چرک ادامه دهید.

برای درمان سیاه سرفه، ذات الریه، درد سینه، خشونت ریه ، آسم و تنگی نفس شربت خانگی انجیر میل کنید. یا اینکه انجیر را به همراه شنبلیله مصرف کنید.

خوردن منظم انجیر باعث تقویت مغز و اعصاب، درمان پارکینسون، درمان افسردگی و بیماری های عصبی، کاهش خشم و افزایش قدرت تعقل می شود.

مصرف انجیر باعث درمان کم خونی، دفع کلسترول و اوره خون و باز شدن عروق خونی، درمان نفخ، پیشگیری از سرطان روده، تقویت نیروی جنسی، درمان برونشیت مزمن، تقویت ریه و درمان سوء هاضمه می شود.

جوشانده چوب درخت انجیر ادرار آوری قوی بوده و در درمان آنژین و اسهال خونی کاربرد دارد.

خوردن انجیر در دوران بارداری

خوردن انجیر در دوران بارداری مانعی ندارد و حتی در برخی موارد توصیه نیز شده است. چرا که ویار حاملگی را کاهش می دهد و علاوه بر تقویت قوای جسمانی مادر، به تقویت جنین نیز کمک می کند. منتها به علت اینکه حاوی مقادیر زیادی قند طبیعی است، اگر در دوره حاملگی به دیابت بارداری دچار شده اید، باعث از مصرف آن اجتناب کنید. خواص انجیر خشک در بارداری نیز مانند انجیر تازه است با این تفاوت که خواص انجیر خشک در بارداری شدیدتر و بیشتر بوده و قند بسیار بیشتری دارد.

خواص و مضرات انجیر

در فوق پرداختیم به خواص و مضرات انجیر را نیز اکنون بیان می کنیم.

افرادی که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند باید از مصرف انجیر خودداری کنند.

انجیر برای اشخاص بسیار چاق، گرم مزاج ها و همچنین دیابتی ها مضر است.

مصرف انجیر به همراه میوه های ترش نظیر پرتقال و گریپ فروت مضر است.

افرادی که اختلالات کبدی دارند باید انجیر را به همراه مصلح آن یا گردو مصرف کنند.

مصرف بیش از حد انجیر باعث بروز اسهال می شود و برای چشم و معده مضر است و باید با مصلح آن مصرف شود.

خواص درمانی انجیر

خواص درمانی انجیر ، خواص و مضرات انجیر ، ایا انجیر برای دیابت خوب است ، آیا انجیر برای دیابت ضرر دارد ، خوردن انجیر در دوران بارداری ، آیا انجیر خشک چاق کننده است ، انجیر خشک برای لاغری ، خواص انجیر خشک ، خواص انجیر برای لاغری ، شربت انجیر برای یبوست کودکان ، خواص انجیر خشک در بارداری ، درمان زگیل با شیره انجیر ، شیره انجیر برای درمان زگیل ، خواص برگ انجیر ، انجیر و لاغری ، لاغری با انجیر ، فواید انجیر ، خواص انجیر تازه ، خاصیت انجیر خشک

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها