پیشنهاد خلایق

ده دلیل برای اینکه چرا از نداشتن انگیزه رنج میبرید

ده دلیل برای اینکه چرا از نداشتن انگیزه رنج میبرید

چرا تعداد زیادی از مردم از نداشتن انگیزه رنج میبرند؟

انگیزه ، نیروی محرکی است که به مردم اجازه میدهد اهدافشان را به اتمام برسانند.انگیزه به مردم کمک میکند تا چرایی موضوعات را درک کنند. دلیلی که به انسانها اجازه میدهد تا تمرکز کافی برای کامل کردن اهدافشان داشته باشند، خودشان را در هدف نهایی ببینند و دلیلی که چرا آنها باید بخواهند تا هدفشان را تکمیل کنند.

وقتی کسی تحریک شده است تا کاری را به انجام برساند، معمولاً دلیل محکمی برای انجام آن کار دارد. با این حال، تعداد زیادی از آدمها دلایل مختلفی دارند که چرا از نداشتن انگیزه رنج میبرند. در اینجا ده دلیل را برایتان بازگو میکنیم.

دلایلی برای عدم وجود انگیزه:

۱. برخی از مردم احساس میکنند که توانایی و استحقاق به انجام رساندن کاری را ندارند.

اغلب اوقات، مردم وظایفشان را به اتمام نمیرسانند زیرا که آنها میتوانند منافع بزرگ تکمیل همچین وظیفه معرکه ایی را ببینند. آنها احساس میکنند اگر آن کار را به اتمام برسانند، کسی هست که بیشتر از خودشان برای انجام این کار سزاوار است.
آنها با تکمیل نکردن وظیفه شان شروع به تحلیل روحی خود و استفاده از پیشگویی کامبخش میکنند و خود را متقاعد میکنند که آن کار به هر حال به اتمام نمیرسید.
این ذهنیت آنها، باعث میشود که احساس کنند لایق به سرانجام رساندن چیزی نیستند ،حتی اگر آن چیز آنها را به مرحله بعدی صعود دهد.

۲. عده ای از آدمها احساس میکنند که کاری را بیشتر از حد توانشان متقبل شده اند.

وقتی کسی پروژه های زیادی را در دست دارد، تمایل زیادی برای به تعویق انداخت کارها در وجودش بوجود می آید. این به این خاطر است که این افراد کاری بیش از حد توانشان تقبل کرده اند. آنها احساس میکنند که نمیتوانند ترتیب کارهایی را که واقعاً مایل به تمام کردنشان هستند را بدهند. طفره رفتن و تعویق، نقش بزرگی در عدم وجود انگیزه ایفا میکند.
مردم معمولا تمایل دارند تا کارهایی را بیشتر از حد توانشان برعهده بگیرند چرا که “نه” گفتن برایشان سخت است. با این حال، تقبل کردن بیش از اندازه باعث میشود که شخص بسیار بی علاقه در به ثمر رساندن کارها شود، که در واقع باعث میشود آنها اتمام خیلی از وظایفشان را نادیده بگیرند.

۳. برخی از مردم به کمک نیاز دارند اما از درخواست کمک هراس دارند.

گاهی اوقات افراد برای رسیدن به یک هدفی نیاز به کمک دارند، اما غرور در این میان وارد میشود.آنها انگیزه خود برای انجام کارشان را از دست میدهند زیرا احساس میکنند که نمیتوانند به تنهایی از پس انجام کارشان بربیایند.
در یک مسیر غرور آمیز، عده ای از انسانها این عدم انگیزه را از خود بروز میدهند چون دوست دارند اینطور بگویند که آنها تنها کسانی هستند که به هدفشان به تنهایی دست یافتند.اما ما چیزهایی بهتر از این طرز تفکر یاد گرفته ایم، درست است؟

۴. کسانی هستند که معتقدند آنچه را که میخواهند در نهایت بدست نخواهند آورد.

برای بعضی، اهداف قابل رسیدن هستند.اما بعضی دیگر شک دارند که وقتی هدفی را با انتها رساندند ، آیا واقعاً اتفاق خواهد افتاد؟ برای مثال، ممکن است کسی فکر کند که بسته های بزرگ پول بلافاصله بعد از افتتاح مغازه جدیدشان از راه خواهد رسید.
اما حقیقت از راه خواهد رسید. سپس آن شخص شروع میکند به فکر درباره مسائل مرتبط با چگونگی به دست آوردن این حجم از پول و ممکن است با این افکار و شکّیات ترسانیده شوند.
آنها به خودشان فکر خواهند کرد که نمیتوانند چنین پولی را بدست بیاورند بنابراین انگیزه به انجام رساندن کار را از دست میدهند.

مطلب مرتبط:  انرژی منفی دیگران : انگیزه ای برای کسب موفقیت

۵. خودخواهی تاثیرگذار است.

انسانهای زیادی خودخواهی را تجربه کرده اند.این موضوع به همان غرور مرتبط است. بعضی از مردم فقط میخواهند یک کار را تنها برای خودشان به انجام برسانند. این موضوع به طور کلی یک چیز بد نیست، شیوه ای که درباره این موضوع در این بخش مطرح میشود ممکن است باعث دوگانگی فکرتان شود.
وقتی کسی میخواهد کاری را بدون در نظر گرفتن کسی به انجام برساند، بنابراین هیچ خدماتی هم در کار نخواهد بود. اگرچه خیلی ها با این نظر مخالفند، ما برای خدمات دهی طراحی شده ایم! در واقع موفقیت واقعی وقتی بدست می آید که شما بتوانید چیزی را که مردم میخواهند به اندازه کافی فراهم کنید. فقط در این صورت ( خدمات رسانی توسط شما ) است که به چیزی که میخواهید میرسید. یک هدف “چرا” دار همواره بهتر از یک هدف “من” دار است.
در اینجا مثالی داریم: اگر یک مادر مجرد برای بهتر کردن زندگی فرزندانش به دانشگاه برود، برای تکمیل این هدف خوش شانستر خواهد بود بدلیل “چرایش” (به خاطر فرزندانش). این مادر به امنیت و سلامت بچه هایش فکر میکند:

آ. نوع خانه ای که برایشان تهیه میکند،
ب. نوع مدرسه که آنها میتوانند بروند،
پ. جامعه ای که در آن زندگی خواهند کرد و غیره.

خودخواهی مستقیماً تاثیرگذار نیست ولی در نهایت میتواند دلیل بی انگیزگی در فرد باشد، مخصوصاً اگر اولویتی نباشد برای رفتن به سطحی بالاتر برای کسانی که نگرانشان هستیم.

۶. شما نمیدانید که دیگران درباره به ثمر رسیدن کارتان چه خواهند گفت.

برخی از مردم دوستان حسودی دارند و این را نمیدانند تا اینکه خودشان یا شخص دیگری در اطرافشان موفق میشود. چیزی که معمولاً رخ میدهد این است که افراد موفق تبدیل به موضوع جکهای نامربوط میشوند.
برای کسی که به چنین چیزهایی حساس است ممکن است یک هشدار یا فکر باشد برای اینکه شاید این ایده ی خوبی برای موفقیت نباشد به سبب از دست دادن دوستان و یا نقل مجلس بودن. این افراد خودشان را در درجه پایینتری نسبت به روابط با دوستانشان قرار میدهند.
بی اعتمادی به دیگران میتواند تبدیل به یک ویژگی ذاتی شود و همچنین عاملی باشد که حتی به خودتان هم اعتماد نکنید.

۷. ممکن است چیزی را درباره خودتان پنهان میکنید.

تعدادی از مردم  به سبب نا امنی و تزلزل درونیشان دچار بی انگیزگی میشوند.  بعضی از افراد هستند که نگاه خوب سختگیرانه ای به خود میکنند و اما به جای اینکه اشتباهاتشان را بهبود ببخشند، از اشتباهاتشان به عنوان پایه ای برای ماندن در همان شرایط استفاده میکنند.
برای مثال:  شخصی که لکنت زبان دارد حتی اگر قلم گیرایی هم در نویسندگی داشته باشد، ممکن است از نوشتن بترسد که مبادا باعث پرفروشترین نسخه بعدی مجله تایمز نیویورک باشد چرا که اگر کسی با او مصاحبه کند متوجه نگرانی اون در مکالماتش میشود.
به جای شرکت در کلاس های گفتار درمانی که آنها را در مصاحباتشان کمک خواهد کرد، آنها در جایگاه خود باقی می مانند‌ و از موهباتشان که میتواند زندگیشان را دگرگون کند بهره نمیبرند.

مطلب مرتبط:  چگونه در زندگی تغییر ایجاد کنیم ؟

۸. ترس در راه است.

تعدادی از مردم تمایل دارند مسائل را وسواس گونه بررسی کنند که به دیگران ارتباطی پیدا نکند اما باعث ترس زیاد و شک برایشان میشود.اغلب،مردم “چه میشود اگر” های زیادی دارند که از رفتن آنها به سطوح بعدی زندگی جلوگیری میکند.
سوالهای اصلی شامل موارد زیر میشود اما به همین ها محدود نمیشود:

  • چه میشود اگر مردم محصول من را نپسندند؟
  • چه میشود اگر مردم من را به خاطر کاری که میکنم قضاوت کنند؟
  • چه میشود اگر این کارها را بهتر از من انجام دهد و بزرگترین آنها:
  • چه میشود اگر شکست بخورم؟

این افکار منفی انسانهای نیک و پتانسیلشان را همواره تخریب میکند.
تعریف شخصی من از ترس را به خاطر داشته باشید: نتایج توقیف کننده انتظارات غلط.این اصولاً به این معناست که ترسهایتان غیر واقعیند.این ترسها نتایجتان را گروگان گرفته و اجاره باروری را به آنها نمیدهند.

۹. به اتمام نرساندن وظایف تبدیل به عادت میشود.

شکستن عادتها کار دشواری است. اما یک عادت مانند این میتواند خسارات زیادی به موفقیت فرد وارد کند.وقتی شخصی عادت به تمام نکردن کارها دارد، انگیزه کافی برای کامل کردن اهدافش را ندارد.
این تنها باعث کسالت و درجا زدن فرد میشود. وقتی پیش نرفتن در زندگی عادتتان بشود، مغزتان با وضع موجود سازگار میشود.

بیشتر افراد موفق دریافته اند که موفقیت پلکانی است که دائماً بالا و بالاتر میرود. اگر با شرایط موجود سازگار شوید و هیچ میلی به بالا رفتن نداشته باشید، نمیتوانید به مرحله بعد بروید.

۱۰. نمیتوانید به خودتان و یا دیگران حقیقت را بگویید.

وقتی شخصی انگیزه دارد تا به مرحله بعد برود شروع به تنظیم یک سری اهداف اصلی واستاندارهایش میکند. با چنین فکری، شخص بایددر یک زمینه مکرر صادق و روراست باشد.
برای کسانی از شما که بی انگیزه اید، این یک معضل جدیست. صادق بودن نه تنها شما را از تعداد زیادی آدم که میخواهنددر همان مسیر باشند جدا میکند، بلکه باعث میشود دیگران شما را قضاوت کرده و به عنوان یک فرد متفاوت ببینند. برخی از مردم نمیتوانند برای ماندن به پای اعتقادات و استانداردهایشان مورد انتقاد ویا قضاوت دیگران قرار بگیرند.
در ذاتشان شروع به دروغ گفتن میکنند و این راه را برای رسیدن به هدفشان مطمئن میدانند. یا حتی ممکن است صرف نظر کنند و در این صورت مورد فشار کارهایی که برایش پیش رفته اند، قرار نمیگیرند. اما این شرایط به زودی ناپدید شده و بی انگیزگی جای آن را میگیرد. این اوضاع شما را در شرایطی قرار میدهد که زیر فشار شخصیتی باشید که واقعاً نیستید.

ما قدرت و توانایی انجام هر کاری را که ذهنمان را در جهتش قرار میدهیم، داریم. ما نباید از کارها یا حرفهای دیگران بترسیم. موهبتهایی که شما دارید در سرتاسر هستی بی همتاست.
با این اوصاف، بی انگیزگی  باعث پسرفت شما به سمت استانداردهای شخص دیگری میشود در حالی که میدانید میتوانید بهتر از این باشید. رشد کنید و بهترین شخصی که برایتان مقدر شده باشید. اجازه ندهید بی انگیزگی کل زندگیتان را دربربگیرد.
شما بی نظیرید و این را کسی باید ببیند.پس با انگیزه بمانید.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

everydaypowerblog.com

مطالب مرتبط