روشهای درمان سریع سرما خوردگی در خانه

درمان سریع سرما خوردگی در خانه : سرما خوردگی که با نام‌های نازوفارنژیت، رینوفارنژیت و زکام حاد نیز شناخته می‌شود، بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همه مردم از اینکه سرما بخورند نگران می شوند و بیش از پیش نکاتی را برای جلوگیری از سرماخوردگی رعایت می کنند. ولی بسیاری از اوقات حتی با رعایت کامل نکات پیشگیری از سرماخوردگی، افراد دچار سرماخوردگی می شوند و به دنبال راه هایی برای درمان سرماخوردگی شان هستند و به مصرف داروهایی مختلفی روی می آورند. با ما همراه باشید تا به معرفی روشهای درمان سریع سرما خوردگی در خانه بپردازیم.

علائم سرما خوردگی ، درمان سریع سرما خوردگی در خانه ، داروهای گیاهی برای سرماخوردگی کودکان ، درمان سریع سرماخوردگی ، درمان خانگی سرماخوردگی ، داروی سرماخوردگی ، راههای پیشگیری از سرماخوردگی ، جلوگیری از سرماخوردگی

درمان سریع سرما خوردگی در خانه

درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی ، بخور گیاهی برای سرماخوردگی ، غذاهای مفید برای سرماخوردگی کودکان ، سرماخوردگی تا چند روز قابل سرایت است ، درمان سرماخوردگی ، درمان گیاهی سرماخوردگی کودکان ، درمان سرماخوردگی با داروهای گیاهی

علل سرماخوردگی

اگر چه صرفاً بیرون رفتن در هوای سرد بدون ژاکت باعث سرما خوردگی نمی‌ شود، هیپوترمی یا پایین آمدن درجه حرارت مرکزی بدن باعث کاهش عملکرد دستگاه ایمنی می شود و ممکن است به سرماخوردگی بینجامد.

اغلب علائم سرماخوردگی درنتیجه واکنش فیزیکی دستگاه ایمنی به رینو ویروس‌ها (شایع ترین ویروس عامل سرماخوردگی) است. بیماری سرماخوردگی را گروه عظیمی از ویروسها (بیش از ۲۰۰ نوع) از دسته رینوویروسها و کوروناویروسها می توانند ایجاد کنند که هر ساله به تعدادشان افزوده می شود.

کسی که دستگاه ایمنی قویتری داشته باشد، ترشحات مخاطی بیشتری در بینی تولید خواهد کرد و کسی که دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارد برای مدت طولانی‌ تری دچار گرفتگی بینی خواهد بود، اما علائم خفیف‌ تری خواهد داشت.

آب‌ و هوای سرد به‌ طور غیر مستقیم در ایجاد سرماخوردگی دخیل است. باریک شدن رگ‌ های بینی باعث خشکی مخاطی می‌ شود و این خشکی توانایی بینی برای تصفیه‌ کردن عوامل عفونی را کاهش می‌ دهد. هنگامی‌ که فرد به هوای گرم درون خانه باز می‌گردد، گشادشدن واکنشی رگ‌ ها رخ می‌دهد که باعث قرمز شدن دست‌ ها و آبریزش بینی هنگام بازگشت خون به آن‌ها می‌شود.

وقتی فردی بطور مرتب در معرض استرس قرار دارد، دستگاه ایمنی بدن او نیز تحت تأثیر قرار گرفته و ضعیف می شود.

راههای انتقال بیماری عبارتند از سرفه و عطسه شخص ناقل و تماس دستهای آلوده با مخاط دهان چشم و یا بینی.

ایجاد تماسهای دهانی و استفاده از لیوان، قاشق، دستگیره های درب و شیرهای آب و یا دیگر مواردی که با ترشحات مخاطی دهان بینی و یا چشم فرد بیمار در تماس بوده است.

علائم سرما خوردگی

سرماخوردگی تا چند روز قابل سرایت است ؟ کل مدت بیماری سرماخوردگی از یک تا دو هفته بصورت معمول می باشد. در روزهای ۲ یا ۳ پس از ورود ویروس به بدن انسان علائم سرما خوردگی نمایان می‌شود و زمان واگیردار بودن این بیماری در روزهای ۲ تا ۴ پس از بروز علائم می باشد.

گلودرد، آبریزش بینی، قرمزی و اشک ریزش از چشم، گرفتگی بینی، عطسه، سرفه، کوفتگی و بدن درد، احساس خستگی از دیگر علائم سرما خوردگی است.

برخی دیگر از علائم سرما خوردگی عبارتند از سردرد، گرفتگی صدا، تب، گرفتگی سینوس، گرفتگی گوش، سرفه بدون خلط، درد مفصل، درد عضله، درد در ناحیه گوش و گلو

سوزش و خارش بینی و از بین رفتن حس بویایی و چشایی، ایجاد مشکلات تغذیه در کودکان و بی قراری آنها، کسلی و خستگی و فرسودگی و بی حالی نیز از علائم سرما خوردگی است.

راههای پیشگیری از سرماخوردگی

سرما خوردگی واکسن ندارد.

مهم‌ترین راههای پیشگیری از سرماخوردگی عبارتند از شستن دست‌ها، لمس نکردن چشم‌ها، بینی یا دهان با دستان نشسته و دور ماندن از افراد بیمار و استفاده از ماسک صورت.

برای جلوگیری از سرماخوردگی در محیط‌ های درمانی، روپوش و دستکش یک بار مصرف استفاده می‌شود.

شست‌ و شوی مرتب دست‌ها احتمال انتقال ویروس‌ های سرماخوردگی را مخصوصاً در کودکان کاهش می‌ دهد و باعث جلوگیری از سرماخوردگی می شود.

استفاده از مکمل روی در کاهش تعداد سرماخوردگی‌ هایی که یک فرد دچار می‌شود، می‌تواند مؤثر باشد.

استفاده روزمره از مکمل ویتامین ث خطر شدت سرما خوردگی را کاهش نمی‌ دهد، اما می‌ تواند مدت زمان آن را کوتاه‌تر کند.

ورزش سنگین برای سرماخوردگی توصیه نمی‌ شود و می‌تواند برای آن مضر هم باشد. اما ورزش در حد ملایم (مانند پیاده‌روی) مضر نبوده و می‌تواند در کاهش علائم سرما خوردگی نیز مفید باشد.

درمان سرما خوردگی

استفاده از چند داروی سرماخوردگی مانند آسپرین و استامینوفن برای پایین آوردن درجه تب و کم کردن دردهای مفصلی و عضلانی.

استفاده از داروی سرماخوردگی مانند آنتی هیستامین دیفن هیدرامین و لوراتادین برای کم کردن علائم مشابه حساسیت و سرفه بسیار کمک می کند.

استفاده از داروهایی مانند آمانتادین که داروهای ضد ویروس می باشند نیز مفید است.

استفاده از داروهایی مانند پزودوافدرین و فنیل افرین نیز برای گرفتگی بینی مفیدند.

استفاده از سرم فیزیولوژیک و شستشوی بینی به باز شدن بینی، حس سبک شدن سر و سینوسها و دفع ویروس بسیار کمک می کند.

استراحت کردن نیز در تسریع بهبودی بی نهایت موثر است.

حمام آب گرم نیز به بیمار کمک می کند تا زودتر بهبودی کسب کند.

بهتر است بیمار شب هنگام، بالشی اضافه زیر سر خود بگذارد تا از گرفتگی بینی او کم شود.

نکشیدن سیگار نیز برای افراد سیگاری توصیه می شود.

برای افزایش رطوبت هوا از یک دستگاه بخور استفاده نمایید. رطوبت کمک می کند تا ترشحات ریه رقیق و بنابراین راحت تر تخلیه شوند. استفاده از چند بخور گیاهی برای سرماخوردگی مانند آویشن و یا اکالیپتوس و حتی بخار آب به تنهایی در تسریع درمان سرماخوردگی بسیار مفید است.

غرغره کردن آب نمک و مسواک زدن باعث سرعت بهبودی و کم شدن گلو دردهای احتمالی می شود.

مصرف مایعات بیمار را بالا ببرید.

استفاده از ویتامین C موجود در میوه‌ها و سبزیجات به بیمار کمک می کند تا زودتر سلامتش را بدست آورد.

نوشیدن مایعات گرم مانند سوپ و آش برای بیمار بسیار مقوی است.

خوردن اسید های چرب، امگا ۳ و امگا ۶ نیز در بهبود بیمار موثر است. امگا ۳ موجود در انواع ماهی، تخم کتان و کدو حلوایی و روغن شاهدانه و امگا ۶ موجود در تخم کتان و تخمه کدو حلوایی و آفتابگردان.

غلات سبوس دار و حبوبات نیز منبع خوبی از انواع ویتامین B می باشند که برای بیمار مفید است.

آهن و روی نیز باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می شوند که در سیر و جگر موجودند.

از مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده و ادویه دار بپرهیزید.

درمان سریع سرما خوردگی در خانه (داروهای گیاهی برای سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان)

به منظور درمان خانگی سرماخوردگی یکی از اقدامات مهم در جهت درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی جلوگیری از ریختن ترشحات بینی و حلق به گلو و سینه و ایجاد عفونت ریه است. راه ساده برای این منظور، کمپرس گرم روی سر است طوری که بیمار گرمی آن را در داخل سر خود احساس کند.

جهت درمان خانگی سرماخوردگی و درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی حتّی المقدور به صورت طاق باز نخوابید، بلکه به حالت نیمه نشسته بخوابید و در صورت امکان دو سه بار از خواب بیدار شوید و بینی و گلو را تخلیه کنید.

عرق کردن یکی از روش های بسیار موثّر در درمان خانگی سرماخوردگی و آنفولانزا است. یک غذای داغ بخورید و بعد از آن هم یک نوشیدنی گرم که در آن مقداری دارچین یا زنجبیل ریخته باشید نوش جان کنید و چند عدد پتو روی خود انداخته و در کنار بخاری دراز بکشید تا حسابی عرق کنید. فقط مواظب باشید که پس از اینکه حسابی عرق کردید در معرض باد و سرما قرار نگیرید.

بادکش کردن از راههای مناسب برای درمان سریع سرماخوردگی است. برای این کار روزی یک یا دو بار، روی کتف ها و کنار ستون فقرات (یعنی دو سمت تیره پشت) را بادکش بیاندازید.

در طول دوره بیماری، غذاهای مفید برای سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان باید ساده، سبک و زود هضم باشد. بهترین غذاها در طول دوره سرماخوردگی آش ها و شورباهای ساده هستند.

مواد غذایی ترش و شور باید از فهرست غذایی بیمار حذف شوند.

ادویه های تند و محرک در غذاهای مفید برای سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان به ویژه کسانی که دچار التهاب گلو یا حنجره هستند جایی ندارند.

خربزه و انگور که در حالت عادی میوه های فوق العاده مفیدی هستند در دوره سرما خوردگی می توانند باعث تشدید بیماری شوند و نباید مصرف شوند.

برای درمان گیاهی سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان مقدار دلخواهی عسل را در آب حل کنید(حداقل یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب). سپس مقداری آب لیمو ترش تازه به آن اضافه کنید و در طول دوره بیماری روزی سه چهار لیوان از این نوشیدنی را به آرامی و جرعه جرعه میل نمایید. اضافه کردن کمی عرق نعناع یا پونه به این ترکیب، شما را صاحب یک داروی تمام عیار در درمان سریع سرماخوردگی خواهد کرد.

دمنوشها و داروهای گیاهی برای سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان عبارتند از نعناع، پونه، آویشن، بابونه شیرازی یا گاوچشم، پرسیاوشان، زوفا، خطمی، پنیرک، بنفشه، عناب، نیلوفر.به جای جوشاندن داروها، می توان از عرقیات این داروها که با عسل شیرین شده باشد هم استفاده کرد.

استفاده از گل گاو زبان در این دوران، علاوه بر کاهش دردهای بدن، سیستم ایمنی را تقویت و دوره بیماری را کوتاه می کند و نقش موثری در تخلیه ترشحات سینه و درمان گیاهی سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان دارد.

به منظور درمان گیاهی سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان هر گونه که بلد هستید از شلغم استفاده کنید.

به جهت درمان سرماخوردگی با داروهای گیاهی از مصرف لیموشیرین در دوران سرماخوردگی غافل نشوید. حالت لزج لیموشیرین باعث نرم شدن گلو و سینه می شود. گرفتن آب لیموشیرین و شیرین کردن آن با عسل هم بسیار مفید است.

برای درمان سرماخوردگی با داروهای گیاهی از شیرین بیان استفاده کنید. شیرین بیان داروی بسیار موثّری در تخلیه ترشّحات سینه و درمان سرماخوردگی است. در افراد دارای فشار خون بالا و زنان باردار مصرف نشود.

موادی که می توانید در بخور گیاهی برای سرماخوردگی از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از بابونه، تخم گشنیز، برگ اوکالیپتوس، آویشن، اسطوخدوس، کاه جو ، ریحان بنفش، پونه، نعناع و اسانس نعناع.

دیگر مواد مورد استفاده در بخور گیاهی برای سرماخوردگی عبارتند از بنفشه، پرسیاوشان، کندر، سندروس، مرزنجوش، بومادران، سیاهدانه. عمل اصلی بخور، باز کردن مجاری سینوس ها و شل کردن ترشحات آنها و در نتیجه تسهیل خروج آنهاست.

برای پایین آوردن تب کودک از آب سرد استفاده نکنید. پاشویه بهتر است با آب ولرمی که ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد خنک تر از حرارت معمولی بدن است انجام شود. اختلاف زیاد درجه حرارت بدن با آب موجب ممکن است موجب اختلال در خونرسانی و مشکلات دیگری در کودک شود. به هیچ وجه برای پاشویه از الکل استفاده نکنید.

پوشاندن بیش از حد نوزادان می تواند منجر به افزایش مصنوعی دمای بدن او و اشتباه در تشخیص تب شود. لذا یکی از اقدامات ضروری در هنگام تب دار بودن کودکان کوچکتر، کم کردن لباس آنهاست. خیلی از اوقات، همین اقدام ساده باعث کاهش تب کودک می گردد.

در صورت افزایش نبض، کاهش تنفس، خواب آلودگی و لرز (به ویژه در نوزادان و کودکان) باید از ادامه پاشویه خودداری کنید و روی بدن بیمار را با پتو بپوشانید چراکه این واکنش ها می تواند نشانه اختلال در سیستم گردش خون بیمار باشد.

ماساژ ویکس روی بینی به سرعت بینی را باز می کند و در درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی کمک کننده است. به خصوص در کودکان کوچک تر می توانید از این روش استفاده کنید.

خوردن آنتی هیستامین جهت بند آمدن زکام و درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی به هیچ وجه توصیه نمی شود. جلوگیری از آبریزش بینی در ابتدای سرماخوردگی، باعث ریختن آن داخل سینه و عفونت سینه می شود.

خوردن قرص ها نیز باعث سرکوب شدن علایم سرماخوردگی می شود، ولی برخورد صحیح آن است که با انجام موارد فوق الذکر ظرف یکی دو روز مواد سمی و بیماری از بدن دفع گردد.

درمان سریع سرما خوردگی در خانه

علائم سرما خوردگی ، درمان سریع سرما خوردگی در خانه ، داروهای گیاهی برای سرماخوردگی کودکان ، درمان سریع سرماخوردگی ، درمان خانگی سرماخوردگی ، داروی سرماخوردگی ، راههای پیشگیری از سرماخوردگی ، جلوگیری از سرماخوردگی ، درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی ، بخور گیاهی برای سرماخوردگی ، غذاهای مفید برای سرماخوردگی کودکان ، سرماخوردگی تا چند روز قابل سرایت است ، درمان سرماخوردگی ، درمان گیاهی سرماخوردگی کودکان ، درمان سرماخوردگی با داروهای گیاهیمطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟