درمان سرفه خشک با مواد طبیعی

درمان سرفه خشک

سرفه یک عمل رفلکسی رایج است که زمانی رخ می دهد که موکوس به سمت مسیر عبور هوا منتقل می شود. این کمک می کند تا مسیر هوا از مواد محرک و مخاط ها پاک شود. در این مطلب به مواد طبیعی که به درمان سرفه خشک کمک می کنند اشاره خواهیم کرد. بر اساس یک مطالعه  منتشر شده در ” Lung India”، سرفه می تواند نشانه هشدار دهنده از چندین بیماری تنفسی و غیر تنفسی باشد و یکی از رایج ترین دلایل بزرگسالان برای اقدام به درمان پزشکی است. اساسا، دو نوع سرفه وجود دارد: خلط دار و خشک. در نوع اول خلط یا موکوس تولید می شود و آن را از ریه ها پاک می کند، نوع دوم ( سرفه خشک ) باعث خلط یا موکوس نمی شود.

درمان سرفه خشک ، درمان سرفه ، علت سرفه های خشک ، سرفه خشک

درمان سرفه خشک

درمان سرفه خشک ، درمان سرفه ، علت سرفه های خشک ، سرفه خشک

سرفه خشک ، به دلیل علل بی شمار و بسیاری از علل احتمالی آن، یک چالش بزرگ تشخیصی و مدیریتی است. برخی از شایع ترین علت سرفه های خشک عبارتند از: آسم، بیماری ریفلاکس معده (GERD) و برخی از انواع عفونت ویروسی.

از دیگر علت سرفه های خشک ، عوامل محیطی مانند دود، آلودگی، گرد و غبار و گرده گیاهان است که می تواند راه های هوایی شما را تحریک کند. زندگی در آب و هوای خشک؛ استفاده از مهارکننده های ACE؛ باعث سرفه سوزش ریه و حتی در برخی از موارد سرطان ریه می شود.

صرف نظر از علت، سرفه مداوم خشک می تواند تاثیر زیادی بر زندگی روزمره شما داشته باشد. این می تواندخواب را برای شما مشکل سازد. برای درمان سرفه خشک ، بسیاری از داروهای بدون نسخه و تجویز در دسترس وجود دارد، اما بسیاری از آن ها با عوارض جانبی همراه است. شما می توانید سرفه های مداوم و خشک خود را با برخی از مواد طبیعی درمان کنید.

احتیاط: اگر به سختی نفس می کشید و یا در هنگام سرفه خونریزی می کنید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرفه خشک
درمان سرفه خشک در منزل

در اینجا به ۱۰ درمان اصلی برای سرفه خشک اشاره خواهیم کرد

۱.درمان سرفه خشک با عسل

عسل یک درمان طبیعی بسیار موثر برای سرفه خشک است. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ که در بایگانی پزشکی کودکان و نوجوانان منتشر شده است، والدین عسل را برای عوارض سرفه و خواب مرتبط با عفونت های دستگاه تنفسی دوران کودکی در مقایسه با داروهای بدون نسخه که شامل دکسترومتورفان (DM) است موثر تر می دانند.

درمان سرفه خشک
عسل، غدد بزاقی را تحریک می کند تا بیشتر بزاق تولید کند، که به نوبه خود سبب روان شدن راه های هوایی شما می شود و سرفه را کاهش می دهد. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است که با التهاب مبارزه می کنند و ایمنی بدن را افزایش می دهند.

مخلوط یکسانی از عسل طبیعی، زنجبیل و آب انار تهیه کنید. ۱ قاشق غذا خوری از این مخلوط را ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کنید.
همچنین می توانید ۱ قاشق غذاخوری عسل را به یک فنجان آب گرم یا چای گیاهی اضافه کنید و آن را دو بار در روز بخورید.

احتیاط: به دلیل افزایش خطر بوتولیسم، کودکان زیر ۱ سال نباید عسل مصرف کنند.

 

۲. درمان سرفه با سرکه سیب

یکی دیگر از داروهای ساده و در عین حال موثر برای درمان سرفه ، سرکه سیب سرخ خالص و بدون فیلتر است. اگر سرفه خشک شما به علت سوزش سر دل و یا ریفلاکس اسید باشد این درمان بسیار مؤثر است.

درمان سرفه خشک

مصرف خوراکی: ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب سرخ طبیعی و یک قاشق غذا خوری عسل خام را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. این ترکیب را دو بار در روز بنوشید.
روش بخور : ۱/۲ فنجان سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کرده و آن را به جوش آورده و از روی اجاق بردارید. حوله را بر روی سر خود بگذارید و به مدت ۳ تا ۵ دقیقه با دهان و چشمان بسته نفس بکشید. چند بار در روز تکرار کنید.
غرغره کردن : ۳ قاشق چای خوری سرکه سیب طبیعی، و ¼ قاشق چای خوری فلفل قرمز را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و خوب هم بزنید. این مخلوط را ۲ یا ۳ بار در روز غرغره کنید تا از سرفه خشک و مداوم خلاص شوید.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل درمان آسم با داروهای گیاهی

۳. استفاده از بخور

استنشاق بخار باعث کاهش التهاب در دستگاه تنفسی می شود و این به درمان سرفه خشک کمک می کند. همچنین به کاهش موکوس نیز کمک می کند. شما می توانید چند قطره اسانس انتخابی خود را به آب اضافه کنید تا اثرات ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی افزایش یابد.

درمان سرفه خشک
مقداری آب بجوشانید.

آب را داخل کاسه بریزید.
۸ تا ۱۰ قطره اسانس به آن اضافه کنید.
برای رها شدن بخار، آن را به هم بزنید.
سر خود را با یک حوله بپوشانید و روی کاسه قرار دهید تا بخار را استنشاق کنید.
این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه، ۲ یا ۳ بار در روز انجام دهید.

همچنین دوش آب داغ میتواند باعث درمان سرفه شود و باعث خروج ترشحات بینی شود.

۴. درمان سرفه با قرقره کردن آب نمک

یکی دیگر از داروهای رایج برای درمان سرفه  ، قرقره با آب نمک است. آب نمک باعث رفع ناراحتی ناشی از سرفه و کمک به درمان گلو درد می شود. آب گرم نیز دارای اثر آرام بخش بر روی گلو است.

½ قاشق چای خوری نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.
آن را بهم بزنید تا زمانی که نمک به طور کامل حل شود.
برای چند ثانیه این محلول را قرقره کنید و سپس آن را از دهانتان خارج کنید.
این کار را دو یا سه بار در روز به مدت چند روز انجام دهید.

۵. درمان سرفه خشک با زنجبیل

زنجبیل نیز برای درمان سرفه های خشک مفید است. خاصیت خلط آور بودن آن  به شما کمک می کند تا هر گونه مخاط و خلط را از بین ببرید و همچنین کاهش شدت و مدت زمان بروز سرفه.کمک می کند. همچنین کمک می کند تا التهاب مسیر عبور هوا کاهش یابد و مانع از انقباضات مسیر هوایی شود.

علاوه بر این، زنجبیل دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی است که به بهبود سریع کمک می کند.

درمان سرفه خشک

زنجبیل تازه را به برش های کوچک تقسیم کنید. یک قاشق چایخوری از تکه ها و ۱ فنجان آب را در یک تابه بریزید و آن را به جوش آورده و از صافی عبور دهید. ۳ بار در روز از این نوشیدنی مصرف کنید.

همچنین می توانید ۱ قاشق غذا خوری از آب زنجبیل تازه و عسل طبیعی را مخلوط کنید. دو بار در روز و به مدت چند روز مصرف کنید.

یکی دیگر از روش ها این است که زنجبیل تازه را بخورید.

 

۶. درمان سرفه های خشک با شیرین بیان

شیرین بیان به عنوان یک خلط آور و تسکین دهنده عمل می کند و در نتیجه باعث تسکین مسیر هوایی شما می شود در حالی که موکوس را کاهش می دهد و باعث تسکین سرفه های خشک می شود.

خواص ضد التهابی شیرین بیان نیز باعث کاهش سوزش در گلو می شود.

درمان سرفه خشک

۲ قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. پوشش را بگذارید تا برای ۱۰ دقیقه دم بکشد. این چای را دو بار در روز بخورید.

شما همچنین می توانید ½ قاشق چای خوری پودر شیرین بیان را با کمی عسل مخلوط کنید و آن را دو بار در روز به مدت چند روز مصرف کنید.

برای تسکین سرفه خشک، شما همچنین می توانید مقداری شیرین بیان را بمکید.

 

۷. افزایش مصرف آب

برای درمان سرفه خشک، نیاز به افزایش مصرف مایعات دارید. مصرف آب بیشتر باعث می شود تا مخاط رقیق شده و غشاء مخاطی مرطوب شود. اگر شما در آب و هوای خشک زندگی می کنید، این روش بسیار موثر خواهد بود.

محققان توصیه می کنند ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز برای سلامتی استفاده کنید. هنگامی که سرفه خشک دارید، حدود ۲ عدد بیش از مصرف روزانه آب بنوشید تا علائم شما فروکش کند.

مطلب مرتبط:  بررسی بیماری دیفتری یا خناق / علائم و درمان

با این وجود، باید از آب سرد اجتناب کنید. از آب لیمو گرم ، چای سبز یا شیر گرم استفاده کنید. در عین حال، از کافئین و الکل اجتناب کنید، که می تواند باعث کمبود آب شود.

 

۸.مرطوب کردن هوا

مرطوب کردن هوای اتاق همچنین ممکن است به درمان سرفه خشک کمک کند. در محیط خشک، ترشحات بینی می تواند خشک و ناراحت کننده باشد، که می تواند علائم را بدتر کند.

با افزایش رطوبت هوا، می توانید ناراحتی ها را کاهش دهید. هوای مرطوب کمک می کند تا به راحتی نفس بکشید و شدت سرفه را کاهش دهد، به ویژه هنگامی که در شب خوابیده اید.

درمان سرفه خشک

از رطوبت ساز در هر کجا که ممکن است (در خانه و به خصوص در اتاق خواب) استفاده کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر، اسانس دلخواهتان را به آب اضافه کنید.

یکی دیگر از گزینه این است که یک کاسه آب گرم برای افزایش رطوبت هوا در اتاق قرار دهید. شما همچنین می توانید یک کتری آب را بر روی رادیاتور اتاق قرار دهید.

اگر از رطوبت ساز یا یک کاسه آب گرم استفاده می کنید، آن را در محل امن برای جلوگیری از حوادث قرار دهید.

 

۹. اجتناب از محرک ها

آلودگی محیط زیست و سایر عوامل تحریک کننده یکی از دلایل اصلی سرفه خشک است و اجتناب از تحریک کننده ها برای درمان طبیعی سرفه خشک ضروری است.

بدترین محرک که می تواند باعث سرفه شود دود سیگار است.دود مضر سیگار می تواند باعث آلودگی هوا شود. تقریبا همه افراد سیگاری از این مشکل تحریک کننده در طول زمان رنج می برند. بنابراین، سیگار کشیدن را ترک کنید و از مکان هایی که در معرض دود سیگار قرار می گیرید اجتناب کنید.

درمان سرفه خشک

همچنین شما باید از گرد و غبار و سایر آلاینده های هوا جلوگیری کنید. وقتی که انتخابی نداشته باشید و مجبور به حضور در چنین محیط هایی باشید بهتر است از ماسک استفاده کنید.

همچنین مراقب عطر ها و اسپری های خوش بوکننده حمام باشید که ممکن است باعث تحریک سینوسی شوند و منجر به سرفه خشک شود.

 

۱۰. خواب در حالت درست

اگر سرفه خشک خود را در طول شب و در هنگام تلاش برای خواب احساس می کنید، سعی کنید که بدن خود را در موقعیت صحیح نگه دارید.

نگه داشتن بدن در موقعیت درست می تواند کمک کند تنفس راحت تری داشته باشید و باعث کاهش سرفه می شود. از سوی دیگر، خوابیدن در سطح هموار می تواند منجر به سرفه شود، که تنها شرایط را تشدید می کند.

همچنین می تواند باعث کاهش سرفه خفیف به علت رفلاکس اسیدی شود. یک وضعیت کاملا صاف می تواند منجر به رفلکس اسیدی شود و آن هم موجب سرفه شود.

برای حفظ حالت مناسب در هنگام خواب، بالشی زیر تشک قرار دهید.

 

توصیه های تکمیلی

از دادن قرص های سرماخوردگی و سرفه به کودکان زیر ۴ سال جلوگیری کنید، زیرا آنها می تواند عوارض جانبی جدی در کودکان جوان ایجاد کند.

اگر سرفه خشک به علت برخی از مشکلات پزشکی اصلی مانند آلرژی، آسم یا ریفلاکس اسید باشد، شما باید این مشکلات را درمان کنید.

خوردن سوپ مرغ خانگی باعث تسکین سرفه خشک می شود.

در صورت امکان، در صورت داشتن تب و یا سرفه شدید، در خانه بمانید و استراحت کنید.

از قرار گرفتن در معرض سرما اجتناب کنید، چرا که می تواند وضعیت را بدتر کند.

هنگام سرفه جلوی دهان خود را بگیرید و دست های خود را بشویید.

هنگام خروج از خانه از ماسک استفاده کنید.

از غذاهای غنی از ویتامین C در رژیم غذایی خود استفاده کنید تا طول مدت سرفه کاهش یابد.

اگر حیوانات خانگی دارید، آنها را بطور منظم بشویید تا میزان آلودگی در محیط اطرافتان کاهش یابد.

درمان سرفه خشک

ترجمه شده در سایت خلایق:
منبع:
top10homeremedies.com

درمان سرفه خشک ، درمان سرفه ، علت سرفه های خشک ، سرفه خشک

درمان سرفه خشک ، درمان سرفه ، علت سرفه های خشک ، سرفه خشک
/home-remedies/dry-cough.html
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط