خواص عرق رازیانه در درمان بیماری های مختلف

خواص عرق رازیانه

رازیانه یک گیاه بلند با ساقه های توخالی و گل های زرد است. در اصل بومی مدیترانه است، در سراسر جهان رشد می کند و برای قرن ها به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است. دانه های رازیانه را می توان خشک کرد و برای چای و عرق رازیانه استفاده کرد. طعم آن کمی شبیه شیرین بیان است، رایحه آرامش بخش و طعم تلخی دارد. از خواص عرق رازیانه می توان به  تقویت بینایی ، تنظیم هورمون ها، بهبود هضم و کمک به حافظه اشاره کرد.

خواص عرق رازیانه

خواص عرق رازیانه چیست؟

۱. کمک به مبارزه با عفونت

طبق بررسی های انجام شده ، رازیانه عامل ضد میکروبی و ضد ویروسی است. اگر احساس سرما خوردگی می کنید، نوشیدن مقداری از عرق رازیانه می تواند به بدن شما کمک کند تا در برابر عوامل بیماری زایی که به سیستم ایمنی شما حمله می کنند، مبارزه کند.

۲. خواب بهتر یکی از خواص عرق رازیانه می باشد.

نوشیدن مقداری عرق رازیانه یک راه عالی برای خواب خوب پس از یک روز طولانی است. استفاده از بخار رازیانه باعث افزایش سلامتی شما می شود. از آنجا که رازیانه می تواند ماهیچه ها – از جمله ماهیچه های گوارشی – را ریلکس کند ممکن است بعد از نوشیدن احساس خواب آلودگی کنید. در گذشته از این گیاه دارویی برای درمان بیخوابی استفاده می کردند.

۳.خواص عرق رازیانه برای افزایش شیر در مادران

رازیانه برای قرن ها به عنوان یک galactagogue – ماده ای برای افزایش کیفیت و کمیت شیر ​​مادر استفاده می شود. برخی معتقدند که مزیت رازیانه در این مورد ثابت نشده است. اما شواهد بی نظیر و حتی برخی از مطبوعات پزشکی موافقند که رازیانه می تواند این مزیت را فراهم کند.

مطلب مرتبط:  همه خواص دارویی آویشن

۴.کمک به هضم و گوارش

اگر شما ناراحتی معده، استفراغ یا اسهال دارید، خواص عرق رازیانه می تواند به شما کمک کند. عرق رازیانه می تواند فرایند هضم را آرام کند .

۵. آنتی اکسیدان ها را در بدن افزایش می دهد.

عرق رازیانه حاوی آنتی اکسیدان ها است که بدن شما برای مبارزه با چیزهای مضری در محیط شما وجود دارد به ان نیاز دارید. هنگامی که عرق رازیانه را می خورید، آنتی اکسیدان ها به مولکول های خونی که با آسیب های اکسیداتیو روبرو هستند متصل می شوند. این باعث کاهش بار کلیه و کبد می شود، به تولید سلول جدید کمک می کند و حتی علائم پیری را نیز کاهش می دهد.

۶.از بین بردن بوی بد دهان از خواص عرق رازیانه

عرق رازیانه یکی از راههای اصلی برای از بین بردن بوی بد تنفس است. این ممکن است به علت خواص ضد باکتریایی آن باشد که پاتوژن هایی را که باعث بوجود آمدن بوی بد نفس می شوند را پاک می کند. در هر صورت، نوشیدن عرق رازیانه قبل از خواب یا وقتی که از خواب بیدار می شوید باید بوی بد دهان را از بین ببرد.

۷.خواص عرق رازیانه می تواند یبوست را از بین ببرد.

عرق رازیانه ماهیچه های گوارشی را شل می کند. ممکن است تنها چیزی که برای رفع یبوست به آن نیاز داشته باشید حرکت منظم روده باشد. نوشیدن مقداری از عرق رازیانه کمک خواهد کرد بدن شما پاک شود و سموم از طریق سیستم گوارشی دفع شود.

عوارض جانبی و خطرات

بحث های در مورد اینکه آیا رازیانه باید برای تسکین کولیک نوزاد استفاده شود وجود دارد. استروژن هایی که در رازیانه وجود دارد، ممکن است برای نوزادان یا افراد خاصی مضر باشد. اگر باردار هستید، باید از مصرف رازیانه اجتناب کنید. استروژن هایی که در روغن دانه رازیانه وجود دارد می تواند بدن شخص حامله را دچار اختلال کند.
از آنجا که رازیانه جزء گیاهان گروه هویج است، اگر به هویج و سایر گیاهان این گروه مانند کرفس حساسیت دارید از خوردن رازیانه جلوگیری کنید. اگر از رقیق کننده های خون استفاده می کنید و یا اختلال خونریزی دارید، هنگام مصرف رازیانه باید احتیاط کنید.

مطلب مرتبط:  خواص کنگر فرنگی چیست ؟ گیاه آرتیشو

این درمان باستانی تحت مطالعه و بررسی است و ما در مورد راه هایی که می توان بیماری های بدن را درمان و بهبود بخشید، بیشتر یاد می گیریم. برای اکثر مردم، رازیانه میتواند از مسائل گوارشی تا بیخوابی یک درمان امن و موثر باشد. مصرف رازیانه را به مقدار کم شروع کنید و اطمینان حاصل کنید که عوارض جانبی برای بدن شما نداشته باشد.

خواص عرق رازیانه

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
healthline.com

/health/fennel-tea#forms-and-doses
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط