عوارض قند و شکر بر مغز

عوارض قند و شکر بر مغز

مغز انرژی بیشتری نسبت به هر عضو دیگری در بدن انسان استفاده می کند و گلوکز منبع سوخت آن است. اما چه اتفاقی می افتد زمانی که مغز در معرض مقدار بیش از حد قند در رژیم استاندارد آمریکایی قرار  می گیرد؟ در این حالت قطعا میزان بیشتر قند بهتر نخواهد بود.

بهترین جایگزین قند,کاهش قند خون با میوه ,افزایش قند خون,عوارض قند بالا,قند خون,دیابت,دیابت نوع ۲

عوارض قند

یکی از عوارض قند و شکر این است که قند اضافی در مغز، به هر دو مهارت شناختی و خود کنترلی آسیب  وارد می کند (خوردن کمی قند میل به میزان بیشتر را تحریک می کند). قند دارای تأثیرات شبه دارویی در مرکز پاداش مغز است. (ریوارد سیستم  یا سیستم پاداش، سیستم پیام رسانی ویژه مغز است که بدن را از برطرف شدن نیازهایش آگاه می‌کند) دانشمندان بیان کرده اند که غذاهای شیرین همراه با غذاهای شور و چرب می توانند اثرات اعتیاد مانندی را در مغز انسان ایجاد کرده و باعث از دست دادن خود کنترلی،  ایجاد پرخوری و در نتیجه افزایش وزن شوند.

عوارض قند

این محرک ها در انسان های اولیه باعث شد که آنها غذاهای غنی از کالری را جذب کنند که باعث زنده ماندن آنها در مواقع نبودن غذا شد. اما اکنون این محرک اولیه موجب شیوع چاقی و دیابت می شود. خصوصیات رفتاری و عصبی بیوشیمیایی سوء مصرف مواد و پرخوری بسیار شبیه بوده و ایده اعتیاد مواد غذایی در بین دانشمندان تقویت شده است.

پاسخ به پاداش

از دیگر عوارض قند در انسانها این است که غذاهای هایپر گلیسمی برای فعال کردن مناطقی از مغز که در ارتباط  با پاسخ به پاداش و تحریک احساسات شدیدتری از گرسنگی در مقایسه با غذاهای با گلیسمی پایین هستند ، می باشند. غذاهایی که سبب افزایش بیش از حد قند خون می شوند، باعث اعتیاد بیشتری در مغز می شوند.

مطلب مرتبط:  گوشت گوساله یا گوشت انسان، کدام یک خوشمزه تر است؟

عوارض قند

مطالعات بر روی فعالیتهای مغزی شواهدی را در مورد این ایده که پرخوری،  سیستم پاداش مغز را تغییر داده و سپس موجب پرخوری بیشتری می گردد.تصور می شود همین فرایند مبنای تحمل مرتبط با اعتیاد است. با گذشت زمان، مقادیر بیشتری از این ماده برای دستیابی به همان میزان از پاداش لازم است. مطالعات نشان می دهد که پرخوری منجر به پاسخ  پاداش تقلیل یافته و یک اعتیاد به تدریج وخیم تر شده به غذاهای کم مغذی سرشار از قند، نمک و چربی می شود .

عوارض قند زیاد بر بدن

قند بالا برای تمام بدن مضر است. حتی یک مورد  افزایش گلوکز در جریان خون می تواند برای مغز مضر بوده و باعث کاهش عملکرد شناختی و کاستی حافظه و توجه شود.

از دیگر عوارض قند می توان گفت که افزایش قند خون خلق و خو را نیز تحت تاثیر قرار می دهد . بر اساس یک مطالعه تصویری از مغز، در افراد سالم و جوان، توانایی پردازش احساسات با افزایش قند خون  همراه است. مطالعه دیگری نشان داد که درافراد مبتلا به دیابت نوع ۲، احساس غم و اضطراب در هنگام هیپرگلیسمی حاد (افزایش قند خون) افزایش می یابد.

عوارض قند بالا بر مغز

قند خون بالا به رگهای خونی صدمه می زند. آسیب دیدگی عروق خونی علت اصلی عوارض عروقی دیابت است که منجر به مشکلات دیگری مانند آسیب رساندن به رگ های خونی مغز و چشم شده و رتینو پاتی (عارضه‌ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه‌های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز میفرستد تار شده یا کج و معوج می‌شود. رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و کسانیکه دیابت درمان نشده دارند ۲۵ برابر شانس بیشتری برای کوری نسبت به افراد عادی دارند) را ایجاد می کند. مطالعات بر روی افراد با دیابت طولانی مدت نشان می دهد که آسیب پیشرونده به مغز، باعث نقص در یادگیری ، حافظه ،سرعت حرکت و سایر عملکردهای شناختی دیگر میشود.

مطلب مرتبط:  چندش آورترین غذاها در آشپزی ایرانی و خارجی - 50 غذای چندش آور جهان

عوارض قند

قرار گرفتن در معرض سطوح بالای قند خون،  توانایی ذهنی را کاهش می دهد، زیرا سطح هموگلوبین گلیکوزیله  HbA1C( یک شکل از هموگلوبین است که عمدتاً برای اندازه‌ گیری شناسایی غلظت قند خون متوسط در طول دوره‌های طولانی مدت است ) بالا با میزان بیشتری از کوچک شدن مغز مرتبط است. حتی در افراد بدون دیابت نیز مصرف قند بیشتر با نمرات پایین تر در آزمون های عملکرد شناختی همراه است. به نظر می رسد این اثرات ناشی از ترکیبی از هایپرگلیسمی، فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و کلسترول بالا است.

عوارض قند

هر قند اضافه شده در غذای ما خطرناک است و این هم  از عوارض قند می باشد. ما می توانیم با جایگزینی میوه های تازه به جای قند های تصفیه شده، ذائقه شیرینی  دوست خود را اقناع کرده و از این خطرات جلوگیری کنیم.سایر شیرین کننده های غلیظ  مانند گیاه آگوا، عسل و شربت افرا به طور مساوی خطرناک هستند. کاهش قند خون با میوه یکی از روشهای موثربه حساب می آید.با خوردن میوه های تازه به عنوان بهترین جایگزین قند، شیرینی رضایت بخش و پاداش اضافه با فیبر میوه، آنتی اکسیدان ها و فیتو شیمیایی را به دست آورده و عوارض قند را محدود می کنیم،

عوارض قند

عوارض قند

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
verywellmind.com

بهترین جایگزین قند,کاهش قند خون با میوه ,افزایش قند خون,عوارض قند بالا,قند خون,دیابت,دیابت نوع ۲

/how-sugar-affects-the-brain-4065218
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط