۵ نمونه مؤثر گیاهان دارویی برای تقویت استخوان که احتمالاً تا حالا نمی‌دانستید

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

سلامت استخوان‌ها موضوعی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به خود مشغول کرده است. استئوپروز یا پوکی استخوان یک اصطلاح پزشکی برای استخوان‌های ناسالم و ضعیف است که افراد زیادی با آن درگیر هستند و عامل اصلی اکثر موارد شکستگی استخوان به شمار می‌رود. همه مردم با فواید شیر برای استخوان‌ آشنا هستند، ولی کمتر کسی می‌داند که گیاهان دارویی مختلفی نیز برای سلامت استخوان‌ها وجود دارد. در این مطلب، ۵ نمونه مؤثر گیاهان دارویی برای تقویت استخوان را به شما معرفی می‌کنیم که گنجاندن آن‌ها در برنامه غذایی می‌تواند ضمن تقویت استخوان‌ها به محافظت از آن‌ها در برابر تحلیل و آسیب‌دیدگی کمک کند. در ادامه با مجله خلایق همراه باشید:

گیاهان برای تقویت استخوان ، گیاهان تقویت کننده استخوان ، گیاه تقویت استخوان ، گیاهان تقویت استخوان

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

۱- علف‌لیمو  (نام علمی: Cymbopogon citratus)

علف‌لیمو گیاهی عالی برای کمک به درمان پوکی استخوان به حساب می‌آید. این گیاه تقویت استخوان سرشار از فلانوئیدها است که نقش آن‌ها در بهبود تشکیل استخوان در بدن و جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها شناخته شده است. علف‌لیمو هم‌چنین حاوی مقادیر نسبتاً بالایی ماده معدنی به نام کلسیم است که توسط استخوان‌ها برای رشد سلول‌های جدید و ترمیم آسیب‌دیدگی بکار گرفته می‌شود. علف‌لیمو به عنوان یک ادویه‌ مشهور است، ولی معمولاً به صورت چای نیز مصرف می‌شود.

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

۲- گیاه دم‌اسب از دیگر گیاهان تقویت کننده استخوان (نام علمی: Equisetum arvense)

نمونه عالی دیگری از گیاهان برای تقویت استخوان و ترمیم آن، گیاه دم‌اسب است. این گیاه حاوی ماده‌ای به نام سیلیکون است که مسئولیت  تقویت‌ استخوان را برعهده دارد. سیلیکون مانند کلسیم در شکل‌گیری استخوان‌ها نقش دارد. این ماده هم‌چنین برای حفظ تناسب بافت‌های همبند مانند لیگامنت‌ها که به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کنند، مفید تلقی می‌شود. گیاه دم اسب مانند علف‌لیمو معمولاً به صورت چای مصرف می‌شود، ولی می‌توان آن را به صورت تنتور یا جوشانده نیز مصرف کرد.

مطلب مرتبط:  روش های درمان گرفتگی عضلات در خانه

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

۳- قاصدک یکی دیگر از گیاهان تقویت استخوان (نام علمی: Taraxacum officinale)

قاصدک در میان داروها و گیاهان طبیعی درمان پوکی استخوان، جایگاه ویژه‌ای را در حوزه سلامت استخوان‌ها به خود اختصاص داده است. این گیاه تقویت استخوان دارای هر دو ماده معدنی کلسیم و سیلیکون است. قاصدک مانند گیاه دم اسب با بهره‌گیری از سیلیکون در رشد طبیعی استخوان‌ها به بدن کمک می‌کند و مانند علف‌لیمو با تأمین کلسیم موردنیاز برای ترمیم و رشد سلول‌های جدید می‌تواند استحکام استخوان‌ها را بهبود بخشد. علاوه بر این، گیاه قاصدک به واسطه داشتن مقادیر بالای سیلیکون برای بافت‌های همبند مفید است. این گیاه نیز به عنوان یکی از گیاهان تقویت استخوان به صورت چای یا تنتور قابل مصرف می‌باشد.

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

۴- آب قاشقی (نام علمی: Centella asiatica)

گیاه آب قاشقی همانند برخی دیگر از  گیاهان تقویت کننده استخوان حاوی سیلیکون یا کلسیم نیست، ولی نقش آن در بهبود سلامت بافت‌های غضروفی و رباط‌های پیونددهنده استخوان‌‌ به اثبات رسیده است. وقتی رباط‌ها آسیب می‌بینند، فشار زیادی روی استخوان‌ها وارد نموده که باعث آسیب به استخوان می‌شود. از این‌رو، داشتن رباط‌های سالم برای سلامت استخوان‌ها ضروری است. آب قاشقی به مانند دیگر گیاهان به صورت دمکرده یا کپسول قابل مصرف می‌باشد.

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

۵- بابونه (نام علمی: Matricaria chamomilla)

بابونه به خاطر خاصیت تسکین‌دهندگی مشهور است، ولی توانایی آن در محافظت از استحکام استخوان‌ها کمتر شناخته‌شده است. نتایج مطالعات نشان می‌‌دهد بابونه در جلوگیری از تحلیل تدریجی که یکی از دلایل اصلی تضعیف و پوکی استخوان است، مؤثر می‌باشد. بابونه برای انجام این کار بر سطح استروژن تأثیر می‌گذارد که پایین بودن سطح آن می‌تواند باعث تحلیل رفتن استخوان به خصوص در دوران یائسگی شود. افزون بر این، گیاه بابونه مانند علف‌لیمو حاوی فلانوئیدهای لازم برای سلامت استخوان‌ها است. این گیاه بیشتر به صورت چای مصرف می‌شود، ولی به صورت تنتور یا کپسول نیز قابل استفاده می‌باشد.

مطلب مرتبط:  معرفی و درمان اسکولیوز در بزرگسالان و کودکان

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

استخوان‌های قوی برای تندرستی و سلامت عمومی بدن ضروری هستند و به همین دلیل سلامت استخوان‌ها می‌بایست برای همه افراد در اولویت قرار گیرد. به منظور استفاده از این گیاهان برای تقویت استخوان کافیست آن‌ها را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

گیاهان دارویی برای تقویت استخوان

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
herbazest.com

گیاهان برای تقویت استخوان ، گیاهان تقویت کننده استخوان ، گیاه تقویت استخوان ، گیاهان تقویت استخوان

/wellness/5-unexpected-herbs-for-healthy-bones
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط