این سایت به فروش میرسد. به آی دی زیر در تلگرام، پیام ارسال فرمایید. 

hikhalayegh@

درمان واریکوسل در طب سنتی و پزشکی جدید

درمان واریکوسل در طب سنتی :

برای درمان واریکوسل چه باید کرد ؟ واریکوسل به بزرگ و گشاد شدگی و پیچ خوردگی سیاهرگهای کیسه بیضه گفته می شود. واریکوسل شایعترین علت کاهش تولید و کیفیت اسپرم و ناباروری در مردان است. واریکوسل می‌تواند باعث کوچک شدن و چروکیدگی بیضه‌ها شود. در ادامه به معرفی روشهای درمان واریکوسل در طب سنتی و طب مدرن می پردازیم.

درمان واریکوسل در طب سنتی

انواع واریکوسل

انواع واریکوسل عبارتند از:

واریکوسل گرید ۳ : در واریکوسل گرید ۳ وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند.
واریکوسل گرید ۲ : در واریکوسل گرید ۲ وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می باشند.
واریکوسل گرید ۱ : در واریکوسل گرید ۱ وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می باشند.
واریکوسل ساب کلینیکال : در واریکوسل ساب کلینیکال وریدها با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

علت واریکوسل در مردان

علت واریکوسل در مردان کاملاً مشخص نمی باشد ولی بسیاری از متخصصان معتقدند زمانی این بیماری بوجود می آید که اختلال عملکرد دریچه های داخل سیاهرگی،‌ مانع جریان خون مطلوب بیضه ها می شود. اولین علت بیماری واریکوسل در مردان گشاد شدن وریدها می باشد. در داخل وریدها دریچه هائی وجود دارد که از برگشت خون جلوگیری می کند. نارسائی این دریچه ها یا عدم وجود آنها می تواند باعث گشاد شدن وریدها شود.

افزایش دمای بیضه ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیتهای کلیه ها و غدد فوق کلیه به بیضه ها چند علت بیماری واریکوسل در مردان هستند.

علائم واریکوسل بیضه

واریکوسل معمولاً علامتی ندارد و به طور اتفاقی در معاینه کشف می شود. با این حال شایع ترین علائم واریکوسل بیضه عبارتند از وجود یک برآمدگی در یکی از بیضه‌ ها و ورم کیسه بیضه.

از دیگر علائم بیماری واریکوسل در مردان بزرگ شدن یا پیچ خوردن محسوس سیاهرگ‌ ها در کیسه بیضه است که غالباً ظاهری شبیه به یک کیسه پر از کرم پیدا می‌ کند. احساس یک درد مبهم و مکرر در ناحیه بیضه نیز از علائم بیماری واریکوسل در مردان محسوب می شود.

واریکوسل به ندرت دردناک است. درد ممکن است از یک احساس گنگ ناراحتی، احساس سنگینی و یا درد تیز و برنده متغیر باشد. با نشستن، ایستادن یا فعالیت بدنی افزایش می یابد خصوصاً اگر طولانی مدت باشد.
در طول روز با گذشت ساعات بیشتر، درد افزایش می یابد و با دراز کشیدن به پشت بهتر می شود.

عوارض بیماری واریکوسل

اصلی ترین عوارض بیماری واریکوسل ناباروری و کوچک و جمع شدن بیضه ها محسوب می شود.

تشخیص واریکوسل

راههای تشخیص واریکوسل عبارتند از ونوگرافی، سونوگرافی، ترموگرافی، سینتی‌ گرافی، سی تی اسکن یا ام آر آی.

برای درمان واریکوسل چه باید کرد ؟

واریکوسل یک بیماری خوش‌ خیم است اما درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان بیماری واریکوسل عمل جراحی واریکوسل است.

تصمیم‌گیری برای عمل جراحی واریکوسل بستگی به فاکتورهایی مثل شدت بیماری، سن بیمار، تأهل،  داشتن یا نداشتن فرزند دارد.

بهترین روش درمان واریکوسل جراحی با روش میکروسکوپیک اینگوینال یا ساب اینگوینال است که کمترین عوارض عمل را نسبت به سایر روشها دارد و از این نظر بهترین روش درمان واریکوسل است. با این روش درمان بیماری واریکوسل احتمال بروز عوارض عمل از قبیل آب آوردن بیضه بعد از عمل واریکوسل و کوچک شدن بیضه بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی و بدون بستری بوده و بیمار بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص خواهد شد.

در روش جراحی واریکوسل اینگوینال و ساب اینگوینال که بدون میکروسکوپ انجام می گیرد عوارضی مثل آب آوردن بیضه بعد از عمل واریکوسل چندین برابر اتمال بیشتری دارد که به وقع بپیوندد.

روش جراحی واریکوسل لاپاراسکوپیک برای مواردی که هر دو بیضه درگیر باشند می تواند انجام گیرد. روش جراحی رتروپریتوان نیز دیگر روش جراحی واریکوسل است.

مطلب مرتبط:  درد اندام تناسلی مردان و روش های درمان درد دستگاه تناسلی مردان

عوارض بعد از عمل واریکوسل

عوارض بعد از عمل واریکوسل به دو دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شوند.

عوارض جراحی واریکوسل کوتاه مدت شامل درد، عفونت زخم، خونریزی یا خونمردگی اطراف ناحیه عمل می باشد. در برخی موارد ممکن است درد خفیفی برای مدتی باقی بماند یا بی حسی در اطراف ناحیه عمل یا پوست کیسه بیضه ایجاد شود.

عوارض جراحی واریکوسل نوع بلند مدت عبارتند از عود واریکوسل، هیدروسل یا جمع شدن مایع اطراف بیضه و کوچک شدن بیضه.

مراقبت های بعد از عمل واریکوسل

مراقبت های بعد از عمل واریکوسل شامل استفاده از بانداژ محافظ بیضه و به منظور جلوگیری از ورم بیضه، استفاده از کیسه یخ به صورت موضعی می باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل واریکوسل

رژیم غذایی بعد از عمل واریکوسل شامل مصرف مایعات پس از گذشت ۸ ساعت از عمل می باشد. از روز بعد از عمل می توانید رژیم غذایی معمول خود را آغاز کنید.

درمان واریکوسل در طب سنتی

به منظور کمک به روند درمان خانگی واریکوسل غلظت خون خود را با داروهای گیاهی کاهش داده و درمان کنید. می توانید از مقاله غلظت خون موجود در سایت خلایق بهره بگیرید.

همچنین نپوشیدن شورتها و شلوارهای تنگ و قرار ندادن گوشی های موبایل در جیب شلوار یا کنار کمر روند درمان خانگی واریکوسل را تسریع می بخشد.

در درمان سنتی واریکوسل بیضه عدم استفاده از حمام های سونای خشک یا مرطوب و عدم قرار گیری در جکوزی و استخرهای حاوی آب بسیار سرد ضروری است.

کاهش مصرف غذاهای سودازا در درمان سنتی واریکوسل بیضه ضروری است. بنابراین از مصرف سرخ کردنی ها، گوشت گاو و گوساله، گوشت های یخی و مانده، پنیر کهنه، ماست ترش، انواع غذاهای مصنوعی و به ویژه فست فودها، چای، عدس، بادمجان، فلفل دلمه ای و دیگر غذاهای سودازا اجتناب کنید یا مصرف آنها را به میزان زیادی کاهش دهید.

پرهیز از گرسنگی، بی خوابی، استرس و خستگی جسمی و روحی به روند درمان واریکوسل با طب سنتی کمک می کند.

وررزشهای ملایم و معتدل نظیر پیاده روی به علت دفع سودا از بدن راهی برای کمک به درمان واریکوسل با طب سنتی هستند. از بهترین ورزشهای ملایم می توان به پیاده روی اشاره کرد. توجه داشته باشید که ورزشهای سنگین مثل بدنسازی و وزنه برداری در درازمدت سودازا هستند و شرایط را بدتر می کنند.

خاکشیر یک داروی گیاهی برای درمان واریکوسل محسوب می شود. درمان واریکوسل با خاکشیر موثر است. به منظور درمان واریکوسل با خاکشیر صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوش ریخته و آن را با مقداری عسل طبیعی شیرین کرده و میل کنید. اگر خاکشیر را نیم کوب کنید و بگذارید در حد چند ثانیه در آب بجوشد اثر درمان واریکوسل با خاکشیر افزوده خواهد شد. این کار را بهتر است برای مدت ۳ تا ۴ ماه ادامه دهید.

افتیمون یک داروی گیاهی برای واریکوسل محسوب می شود. کسانی که واریکوسل های شدید یا مقاوم به درمان دارند می توانند از این داروی گیاهی واریکوسل استفاده کنند. به منظور درمان واریکوسل با داروی گیاهی افتیمون در صورتی که مزاجتان گرم نیست می توانید از دمنوش آن یک روز در میان به مدت یک تا دو ماه استفاده کنید.

ترکیب گل گاوزبان و سنبل طیب دیگر داروی گیاهی برای واریکوسل است. طرز تهیه این داروی گیاهی واریکوسل به این صورت است که یک قاشق غذا خوری گل گاو زبان و همین مقدار سنبل الطیب، ۵ عدد عناب که با چنگال خراش داده شده باشد یا یکی دو عدد لیمو امانی سوراخ کرده شده را با دو لیوان آب روی شعله کم بجوشانید تا یک لیوان بماند. سپس به منظور درمان واریکوسل با داروی گیاهی ترکیبی فوق آن را صاف و شیرین کرده و میل کنید.

مطلب مرتبط:  معرفی بیماری اپیسپادیاس

سکنجبین نیز یک داروی گیاهی برای درمان واریکوسل است. به منظور درمان گیاهی واریکوسل بیضه اگر گرم مزاج هستید ۲ لیوان عسل، ۲ لیوان عرق نعنا و ۱ لیوان سرکه انگور طبیعی را با یکدیگر ترکیب کنید و یک ساعت پس از شام، یک سوم لیوان از آن را با دو سوم لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید. این اقدام را به مدت سه الی چهار ماه تا رسیدن به هدف درمان گیاهی واریکوسل بیضه انجام دهید. افراد سرد مزاج می توانند نصف لیوان سرکه انگور را در ترکیب استفاده کنند.

یک روش درمان واریکوسل بدون جراحی و به صورت سنتی روغن مالی بیضه هاست. به منظور درمان واریکوسل در طب سنتی هر شب روی کیسه بیضه ها و به خصوص قسمتهای بالای آن را به مدت حداقل دو تا سه ماه، با روغن بابونه یا روغن کنجد و یا روغن زیتون یا مخلوطی از روغن کنجد و زیتون ماساژ دهید. ماساژ را تا وقتی که روغن کاملاً جذب پوست بیضه شود ادامه دهید. این روغن مالی علاوه بر کمک به بهبودی واریکوسل، به خودی خود هم در افزایش کیفیت اسپرم مؤثر است.

دیگر روش درمان واریکوسل بدون جراحی بادکش گذاری است. به منظور درمان واریکوسل در طب سنتی با بادکش گذاری یک شب در میان، پایین کمر و زیر شکم را بادکش بگذارید و این کار را تا دو ماه ادامه دهید.(در صورت عدم توانایی خودتان، این کار را زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام دهید.)

به منظور درمان سنتی واریکوسل می توانید حجامت را نیز امتحان کنید. درمان سنتی واریکوسل با حجامت یک الی دو بار به صورت حجامت عام و حجامت عانه زیر نظر پزشک با تجربه و متخصص طب سنتی انجام می شود.

در نهایت درمان واریکوسل با زالو درمانی موثرترین و قاطع ترین روش درمان واریکوسل در طب سنتی محسوب می شود. به منظور درمان واریکوسل با زالو درمانی می بایست ۳ تا ۴ نوبت روی بیضه زالو انداخته شود تا کیفیت اسپرم بالا برود.

برای درمان واریکوسل بیضه با زالو در هر نوبت، یک یا دو زالوی ریز تا متوسط به ازای هر بیضه کافیست. بهتر است زالوها قسمت بالایی بیضه را بگیرند اما اگر سایر مناطق را هم گرفتند اشکالی ندارد. درمان واریکوسل بیضه با زالو درد چندانی ندارد. این کار را حتما و حتما زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام دهید و خودتان اقدام به این کار نکنید. بین زالواندازی و زالودرمانی تفاوت بین زمین و آسمان است. فواصل زالواندازی روی بیضه ها حداقل ۱۵ تا ۲۰ روز است.

درمان واریکوسل در طب سنتی

علت بیماری واریکوسل در مردان ، علت واریکوسل در مردان ، علائم واریکوسل بیضه ، علائم بیماری واریکوسل در مردان ، انواع واریکوسل ، واریکوسل گرید ۳ ، واریکوسل گرید ۲ ، واریکوسل گرید ۱ ، عوارض بیماری واریکوسل ، تشخیص واریکوسل ، برای درمان واریکوسل چه باید کرد ، عمل جراحی واریکوسل ، بهترین روش درمان واریکوسل ، آب آوردن بیضه بعد از عمل واریکوسل ، روش جراحی واریکوسل ، درمان بیماری واریکوسل ، عوارض بعد از عمل واریکوسل ، عوارض جراحی واریکوسل ، مراقبت های بعد از عمل واریکوسل ، رژیم غذایی بعد از عمل واریکوسل ، درمان خانگی واریکوسل ، درمان سنتی واریکوسل بیضه ، درمان واریکوسل با طب سنتی ، درمان واریکوسل با خاکشیر ، داروی گیاهی برای واریکوسل ، داروی گیاهی واریکوسل ، درمان واریکوسل با داروی گیاهی ، درمان گیاهی واریکوسل بیضه ، روش درمان واریکوسل بدون جراحی ، درمان واریکوسل در طب سنتی ، درمان سنتی واریکوسل ، درمان واریکوسل با زالو درمانی ، درمان واریکوسل بیضه با زالو ، داروی گیاهی برای درمان واریکوسل

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها