روشهای درمان روان پریشی یا سایکوز / بررسی علل و علایم

درمان روان پریشی : روان پریشی چیست ؟ بیماری روان پریشی یا بیماری سایکوز به وضعیت روانی غیرطبیعی گفته می‌شود که در آن بیمار دچار از دست دادن توانایی تمایز بین واقعیت و خیال می شود.

بیماری سایکوز یا بیماری روان پریشی به انواعی از اختلالات روانی اطلاق می‌ شود که در طول آن‌ها بیمار فقط دچار توهم و هذیان شود. سایکوز به عنوان یک اختلال ادراک و تفکر شناخته می شود.برای یافتن راهکارهایی جهت درمان روان پریشی با ما همراه باشید.

نوع شدیدی از بیماری روانی که ویژگی عمده آن فقدان واقعیت‌ سنجی یا قطع ارتباط با دنیای واقعی است. معمولاً بیمار رفتارها و صحبت‏های غیر طبیعی دارد. فعالیتهای جسمی و روانی او به حدی دچار اختلال می ‏شود که باعث به هم ریختگی فعالیتهای فردی و اجتماعی‏ اش می ‏شود.

علائم روان پریشی ، بیماری روان پریشی ، بیماری سایکوز ، روان پریشی چیست ، سایکوز چیست

درمان روان پریشی

درمان روان پریشی ، انواع داروهای ضد سایکوز ، داروهای ضد سایکوز

چنین بیماری معمولاً از بیماری خود آگاهی ندارد و خود را فردی سالم می ‏داند و از درمان خودداری می ‏کند. در این نوع بیماری اغلب ضایعه مشخصی در مغز مشاهده نمی‏ شود.

بیماری روان پریشی انواع مختلفی دارد مانند اسکیزوفرنی، افسردگی روان‌ پریشانه، اختلالات خلقی دو قطبی و اختلال هذیانی.

علائم روان پریشی چیست ؟

هذیان، توهم، فقدان بینش، اختلال قضاوت و تصمیم گیری از علائم روان پریشی است.

دیگر علائم روان پریشی این است که افکار روزمره فرد مبتلا مبهم شده و ارتباط معمول و منطقی خود با یکدیگر را از دست می‌دهند. صحبت‌های شخص نامشخص، نامفهوم یا نامربوط می‌شوند.

شخص ممکن است در تمرکز، دنبال‌کردن مکالمه و یادآوری مسائل مشکل داشته باشد و سرعت افکار ممکن است بسیار تند یا کند شود.

ممکن است دچار عقاید و باورهای غلط و نابجایی شود که هذیان نامیده می‌ شود. در این حالت شخص چنان به عقاید خود مطمئن است که بحث‌های منطقی نمی‌ تواند تغییری در او ایجاد کند. به عنوان مثال ممکن است شخصی با توقف یک اتومبیل‌‌ در بیرون منزلش اظهار کند که پلیس او را تحت نظر دارد.

شخص روان‌پریش، چیزهایی را می‌بیند، می‌شنود، حس می‌کند، می‌چشد یا بویی احساس می‌ کند که وجود خارجی ندارند. همه ی این موارد می تواند از علائم روان پریشی باشد.

علل روان پریشی چیست ؟

عوامل ارثی و ژنتیکی

مطلب مرتبط:  راهنمای پیشگیری و درمان بیماری اندوکاردیت یا عفونت قلب

الکل و داروهای خاص

مواد مخدر مثل حشیش و ماری جوانا

تومورهای مغزی، اسکیزوفرنی، ابتلا به حملات تشنجی، افسردگی‌های نادیده گرفته شده

اختلالات خلقی دو قطبی

زوال عقل و سکته‌های مغزی.

عوامل افزاینده خطر ابتلا به سایکوز چیست ؟

اختلالات خواب

کمبود تغذیه‌ای

ضربات و تنش‌ های شدید روانی، جسمی و محیطی

عفونت و اختلالات متابولیک

روشهای درمان روان پریشی چیست ؟

درمان روان پریشی بسته به علت جنون متفاوت است. بستری‌شدن در بیمارستان اغلب برای اطمینان از ایمنی بیمار لازم است.

انواع داروهای ضد سایکوز و داروهایی که توهمات شنوایی و هذیانها را کاهش می‌ دهند، و تفکر و رفتار را پایدار می‌کنند مانند داروهای سایکوتیک، مکمل هستند یعنی اغلب به تنهایی مؤثر نمی‌ باشند.

مصرف بوتیروفنون‌ها مانند هالوپریدول و دروپردیول که از انواع داروهای ضد سایکوز هستند.

مصرف فنوتیازین‌ها مانند کلرپرومازین، فلوفنازین، تیوریدازین، تری فلوپرازین و پرومتازین نیز که از انواع داروهای ضد سایکوز هستند ممکن است تجویز شود.

مصرف تیوگزانتین‌ها مانند تیوتیکسن و فلوپنتیکسول

مصرف الانزاپین، کلوزاپین، ریسپریدون، کوئتیاپین، زیپراسیدون

مصرف پیپرازول

داروهای ضد سایکوز خاصی امکان دارد، خطر دیابت چاقی و افزایش فشار خون را افزایش دهند. به این دلیل پزشکان باید بر وضعیت افرادی که کلوزاریل، ریسپردال، زیپرکس، سروکوئل، گئودون یا آبیلنفی مصرف می کنند نظارت داشته باشند.

درمان روان پریشی در طب سنتی

پودر بابونه دارویی به درمان روان پریشی کمک می کند. بابونه کمک کننده در بیماری‌ های اعصاب و روان است که به صورت دمنوش مصرف می‌شود روزی تا سه فنجان.

به منظور درمان روان پریشی داروهایی به نام های مرکب هفت و داروی عقل نیز در این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند.برای تهیه دو داروی فوق ابتدا با پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی مشورت کنید.

درمان روان پریشی

علائم روان پریشی ، بیماری روان پریشی ، بیماری سایکوز ، روان پریشی چیست ، سایکوز چیست ، درمان روان پریشی ، انواع داروهای ضد سایکوز ، داروهای ضد سایکوز

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط