آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ – درس ۳۱: روش ایجاد دکمه‌های عملیاتی در پاورپوینت

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶

در نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ ابزار دیگری به نام دکمه عملیاتی یا action button ارائه شده است که می‌توانید برای اتصال به یک صفحه اینترنتی، فایل، آدرس ایمیل و یا اسلاید پاورپوینت از آن استفاده کنید. دکمه‌های عملیاتی، شکل‌های موجود در پاورپوینت هستند که می‌توانید آن‌ها را در یک فایل پاورپوینت درج کنید و برای لینک دادن به اسلاید دیگر، پخش صدا و کارهایی از این دست تنظیم کنید. وقتی کاربر روی دکمه عملیاتی کلیک می‌کند یا آن را نگه می‌دارد، عمل انتخاب شده اجرا می‌شود. بسیاری از کاربردهای هایپرلینک‌ها با دکمه‌های عملیاتی نیز قابل انجام است. در این مطلب با یکی دیگر از سلسله دروس آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ با شما خواهیم بود:

نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ ، برنامه پاورپوینت ، اسلاید پاورپوینت

آموزش پاورپوینت 2016

درج دکمه‌های عملیاتی در برنامه پاورپوینت

در برنامه پاورپوینت می‌توانید دکمه‌های عملیاتی را به نوبت در یک اسلاید درج کنید. هم‌چنین می‌توانید یک دکمه عملیاتی را به گونه‌ای درج کنید که در همه اسلایدها دیده شود. مورد دوم برای مواقعی کاربرد دارد که بخواهید هر یک از اسلایدها را به اسلاید خاصی مانند صفحه عنوان یا جدول محتواها لینک بدهید.

نحوه درج دکمه عملیاتی در یک اسلاید پاورپوینت:

۱- ابتدا روی سربرگ Insert کلیک کنید.

۲- در کادر گروه Illustrations بر روی دستور shapes کلیک کنید. حالا یک منوی کشویی ظاهر می‌شود که دکمه‌های عملیاتی (action buttons) در قسمت پایین آن قرار گرفته‌اند.

آموزش پاورپوینت 2016

۳- دکمه عملیاتی دلخواه خود را انتخاب کنید.

۴- برای درج این دکمه در اسلاید مربوطه بر روی محل دلخواه خود کلیک کنید. حالا یک کادر محاوره‌ای با عنوان Action Settings ظاهر می‌شود.

۵- یکی از گزینه‌های Mouse Click یا Mouse Over در سربرگ این کادر را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Mouse Click، تنها وقتی روی  عمل مربوطه کلیک می‌کنید، دکمه عملیاتی آن را اجرا می‌کند. با انتخاب گزینه Mouse Over نیز وقتی موس را روی عمل مربوطه حرکت می‌دهید، دکمه عملیاتی آن را اجرا می‌کند.

آموزش پاورپوینت 2016

۶- در قسمت Action on click همین کادر، گزینه Hyperlink to را انتخاب کنید. سپس بر روی فلش کشویی آن کلیک کنید و از منوی ظاهر شده، گزینه مدنظرتان را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۷- اگر می‌خواهید وقتی روی دکمه عملیاتی کلیک می‌کنید، صوت خاصی پخش شود، گزینه Play Sound را تیک بزنید. یکی از صوت‌های داخل منوی کشویی را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Other sound نیز می‌توانید از فایل‌های صوتی داخل رایانه‌تان استفاده کنید. پس از اتمام کار بر روی دکمه OK کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

نحوه درج یک دکمه عملیاتی در همه اسلایدهای پاورپوینت:

اگر می‌خواهید یک دکمه عملیاتی به هر اسلاید پاورپوینت اضافه کنید، می‌توانید از قابلیت Slide Master view (نمای راهبر اسلاید) ارائه شده در نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ کمک بگیرید. با این همه اگر تا به حال از این قابلیت استفاده نکرده‌اید، ممکن است کار با آن برای‌تان دشوار باشد. بنابراین، اگر قصد دارید اسلایدها را با این ابزار ویرایش کنید، کاربردهای slide master در پاورپوینت ما را از سری آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ را مرور کنید.

۱- بر روی سربرگ View کلیک کنید.

۲- در کادر گروه Master Views همین سربرگ بر روی دستور Slide Master کلیک کنید. حالا در پنجره ناوبری سمت چپ، نشانگر موس را حرکت دهید و اولین اسلاید را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۳- به سربرگ Insert بروید و یک دکمه عملیاتی (action button) را از پایین منوی Shapes انتخاب کنید. روی اسلاید مربوطه کلیک کنید و آن را درج کنید، سپس گزینه‌های دلخواه‌تان را از کادر محاوره‌ای ظاهر شده انتخاب کنید.

۴- به سربرگ Slide Master برگردید و روی دستور Close Master View کلیک کنید. حالا این دکمه عملیاتی جدید در هر اسلاید دیده می‌شود.

آموزش پاورپوینت 2016

برای ویرایش، جابجایی و یا حذف دکمه‌های عملیاتی که بدین صورت درج شده باشند، بر روی سربرگ View و سپس Slide Mater کلیک کنید. پس از انجام تغییرات مدنظرتان، گزینه Close Master View را بزنید. در مواقعی هم که احساس می‌کنید یک دکمه عملیاتی در برخی اسلایدها ظاهر نمی‌شود، باید تیک کنار گزینه Hide Background Graphics را بردارید.

آموزش پاورپوینت 2016

نحوه تست کردن یک دکمه عملیاتی:

پس از ایجاد یک دکمه عملیاتی باید آن را تست کنید. بدین منظور:

۱- بر روی سربرگ Slide Show کلیک کنید.

۲- در کادر گروه Start Slide Show (شروع به کار اسلایدشو) همین سربرگ بر روی گزینه From Current Slide کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۳- بر روی دکمه عملیاتی مدنظرتان کلیک کنید.

۴- پس از اینکه آن را تست کردید، به دلخواه خود بر روی نقطه‌ای از صفحه نمایش راست کلیک کرده و گزینه End Show (پایان نمایش) را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۵- اگر از عملکرد دکمه عملیاتی مدنظرتان راضی نیستید، برای ویرایش آن از دستورالعمل‌هایی که در ادامه معرفی می‌شود، استفاده کنید.

نحوه ویرایش یک دکمه عملیاتی:

۱- ابتدا دکمه عملیاتی مربوطه را انتخاب کنید.

۲- بر روی سربرگ Insert کلیک کنید.

۳- در کادر گروه Links همین سربرگ بر روی دستور Action کلیک کنید تا یک کادر محاوره‌ای با عنوان Actions Settings ظاهر شود.

آموزش پاورپوینت 2016

۴- عمل یا هایپرلینک موردنظر را ویرایش کنید، سپس دکمه OK را بزنید.

نحوه تغییر ظاهر یک دکمه عملیاتی در نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ :

۱- دکمه عملیاتی مدنظرتان را انتخاب کنید.

۲- بر روی سربرگ Format کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۳- برای تغییر سبک یا رنگ دکمه عملیاتی از ابزارهای موجود در گروه Shape Styles استفاده کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۴- برای تغییر شکل دکمه عملیاتی بر روی گزینه Edit Shape (ویرایش شکل) در گروه Insert Shapes کلیک کنید. از منوی ظاهر شده، یک شکل جدید انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶

منبع:

gcflearnfree.org

نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ ، برنامه پاورپوینت ، اسلاید پاورپوینتمطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟