راهنمای مسدودسازی خودکار نظرات اسپم در وردپرس

Akismet یک سرویس فیلترسازی ضد اسپم پیشرفته است. یکی از محبوبترین ابزارهای محافظت در برابر اسپم در نظرات است که با پلت فرمهای چندگانه ی وردپرس، جوملا و دروپال هماهنگی دارد. این بلاکر اسپم قدرتمند محصول شرکت اتوماتیک است که ساحب وردپرس می باشد. لذا Akismet پلاگینی است که به همراه وردپرس ایجاد شده است. Matt Mullenweg، توسعه دهنده وردپرس، مغز متفکر Akismet است.

این پلاگین الگوریتمهایی را برای آنالیز نظرات و پینگ بک هایی که به سایت شما ارسال می شود استفاده می کند تا نابسامانی ها و نظرات مفید را از یکدیگر تشخیص دهد. Akismet درون نظرات اسپم جمع آوری شده، خزش می کند و از نمایش آنها در سایت شما جلوگیری می نماید. با این حال مثل همه چیزهای دیگر، Akismet صد در صد کامل و دقیق نیست. ممکن است تعداد اندکی از نظرات اسپم تشخیص داده نشوند و در نتیجه شما درگیر آنها شوید. حتی مواردی وجود دارد که Akismet اندکی خرابکاری کرده و نظرات صحیح را نیز به عنوان اسپم می شناسد.

با این که پلاگین کامل نیست اما یکی از بهترین و محبوبترین پلاگینهای فیلترینگ ضد اسپم محسوب می شود.

اسپم چیست؟

سخت است که تشخیص دهیم کدامیک از نظرات وردپرس واقعی و کدامیک فیک است. لذا Akismet روی کار می آید تا این موارد را از یکدیگر تمیز دهد تا کاربران بتوانند با از میان برداشته شدن نظرات تقلبی، از نظرات صحیح بقیه بهره مند شوند. این نظرات تقلبی یا نظرات ناخواسته، اسپم نامیده می شوند.

اسپم معانی متعددی دارد – زباله های الکترونیکی، محتوا و تبلیغات تجاری ناخواسته. اما برای یک هدف مورد استفاده قرار می گیرد – سود بیشتر برای ارسال کنندگان و دردسر برای دریافت کنندگان.

بعید است کاربری در اینترنت پیدا شود که از تحت اسپم قرار گرفتن لذت ببرد. بر طبق مطالعات سایت statistica.com، بر اساس آخرین گزارش دوره ای، پیام های اسپم ۵۶.۸۷ درصد از ترافیک ایمیلها را در سراسرجهان در برگرفته است. در سال ۲۰۱۶ بر اساس تحقیقات صورت گرفته در آمریکا، ۱۲.۰۸ درصد از حجم اسپمهای کلی، متعلق به ایمیلهای اسپم ناخواسته بوده است.

برخی از عواقب وجود اسپم عبارتند از:

  • پهنای باند سی پی یو و شبکه، به شکل ناکارآمد و غیر مفید مصرف می شود.
  • اینباکس ایمیلها پر می شوند لذا ایمیلهای مهم ممکن است به علت توجه کاربر به جریان تولید فراوان ایمیهای اسپم گم شوند و هرگز دیده نشوند.
  • زمان و بهره وری به علت تمرکز انرژی روی فیلترسازی و حذف اسپمها به شکل نامناسبی کاهش می یابد.
  • اسپمهای ناخواسته و غیرضروری باعث ایجاد ناراحتی و نارضایتی می شود.
  • اسپم می تواند در نهایت به تلاشهای شما در خصوص سئو لطمه بزند.
مطلب مرتبط:  راهنمای ساخت فرم تماس در وردپرس

موارد اندکی ذکر شد. هر کسی که قربانی اسپم است به خوبی می داند که اسپم مشکلات عمیقتری را به دنبال دارد. تبلیغات تجاری اسپم وار انتخاب هیچکسی نیست. هنوز هم همه ما قربانی این مورد هستیم و خواهیم بود.

چرا باید فورا از Akismet استفاده کنید؟

آیا Akismet تنها راه بلاک کردن نظرات اسپم در سایت شما است؟ قطعا خیر. گزینه های خوبی نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید نظرات اسپم را در سابت حود بلاک کنید. اما به نظر می رسد یکی از بهترین راههایی که دارید استفاده از Akismet است.اکنون دو دلیل برای شما بیان می کنیم که مشخص می کند چرا باید همین حالا از Akismet استفاده کنید.

۱. مهمترین علت استفاده از Akismet این است که توسط مت مولنوگ، مغز متفکر وردپرس توسعه داده شده است. وردپرس برجسته ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است و یکی از استثنایی ترین نرم افزارهای ساخته شده برای توسعه وبسایت می باشد. به علت اعتبار و قدرت وردپرس می توانیم احتمالا فرض بگیریم که Akismet خودش را در سطح بالایی از اعتماد نسبت به دیگر پلاگینهای ضد اسپم نگه داشته است. به علت توسعه دهنده ای که دارد.

۲. Akismet بیش از ۵ میلیون دانلود فعال تا کنون داشته است و بر طیق وبسایت رسمی Akismet، ۷.۵ میلیون اسپم را در هر ساعت مسدود می کند. یکی از محبوبترین پلاگینهای استفاده شده در سطح وب است. لذا Akismet نسبت به دیگر پلاگینهای محافظ اسپم، اطلاعات بیشتری نسبت به شیوه ها و تاکتیکهای اسپمینگ در خود دارد. در همین حال Akismet توسط توسعه دهندگان قالبهای وردپرس مورد استقبال واقع شده است چرا که به میزان زیادی از اطلاعاتی که نشان می دهد یک نظر، اسپم است دسترسی دارد.

مطلب مرتبط:  رفع مشکل تصاویر بندانگشتی خالی در بخش کتابخانه رسانه وردپرس

چگونه Akismet را در وردپرس نصب کنیم؟

شما نیاز به نصب Akismet ندارید چرا که به صورت پیش فرض به عنوان پلاگین در بخش افزونه های وردپرس نصب شده است. برای تنظیم Akismet به داشبورد وردپرس، افزونه ها و سپس افزونه های نصب شده بروید. در بخش افزونه های نصب شده Akismet را خواهید یافت.

پلاگین را فعال کنید و پس از آن روی تنظیماتش برای پیکربندی کلیک کنید. حالا به صفحه ای مشابه زیر ریدایرکت می شوید.

اکنون نیاز است تا کلید API خود را وارد نمایید. برای دریافت کلید API به وبسایت رسمی Akismet بروید.

روی دکمه Say Goodbye to Comment Spam کلیک کنید. وارد صفحه دیگری می شوید. در این صفحه پلن مورد نیاز خود را انتخاب کنید. می توانید از پلن رایگان Akismet استفاده کنید.

پس از اینکه پلان خود را انتخاب کردید می بایست برای ثبت نام به حساب کاربری خود در سایت WordPress.com بروید تا یک اکانت وردپرس بسازید. این سایت فیلتر است. برای ورود باید از قندشکن استفاده کنید.

پس از اینکه حساب کاربری خود را ساختید ایمیلی به آدرسی که در فوق وارد نمودید ارسال می شود. ایمیل خود را فعالسازی کنید. پس از اینکار به صفحه زیر وارد می شوید. هزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر قبلا پلن رایگان را انتخاب کرده باشید، اسلایدر خود را روی صفر دلار ببرید. در نهایت اشتراک خود را تایید کنید. بلافاصله پس از این کار کلید API خود را دریافت خواهید کرد. کلید API شبیه به پسورد است پس باید از آن محافظت کنید. اگر آن را گم کنید می توانید به سایت Akismet بروید، وارد حساب خود شوید و کلید API خود را در یک فرم مخفی خواهید یافت.

کلید API را کپی کرده و به افزونه ها، افزونه های نصب شده بروید. روی گزینه تنظیمات پلاگین Akismet کلیک کنید و کلید API را در تنظیمات پیکربندی پیست کنید. حالا همه کارهایی که باید انجام می دادید انجام شد. یک بلاکر اسپم رویایی را مال خود کردید.

امیدوارم از این مقاله نیز بهره کافی را برده باشید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها