آموزش تصویری تبدیل فرمت تصاویر در کامپیوتر و موبایل با ۵ روش ساده و کاربردی

تبدیل فرمت تصاویر

پسوندهای بسیار متفاوتی برای فایل‌های عکس و تصویر وجود دارد. فرمت فایل مشخص می‌کند که فایل موردنظر با چه نرم‌افزاری باز یا ویرایش ‌شود و پسوند فایل نیز فرمت آن را تعیین می‌نماید. اکثر کاربرانی که با تصاویر سروکار دارند، در بعضی شرایط نیاز پیدا می‌کنند که فایل‌های تصاویر خود را به فرمت جدیدی تبدیل کنند (مثلاً تبدیل فرمت عکس png به jpg ). فرمت JPEG یا همان JPG یکی از پسوندهای رایج تصاویر است که در اینجا به عنوان نمونه فرمت از آن استفاده کرده‌ایم. از این رو، در مطلب پیش‌رو چندین روش متفاوت تبدیل فرمت تصاویر برای شما آماده کرده‌ایم. با ما همراه باشید:

روش اول: تغییر فرمت عکس در سیستم عامل مک با نرم‌افزار Preview

۱- ابتدا فایل عکس موردنظرتان را در نرم‌افزار Preview باز کنید. نرم‌افزار Preview به صورت پیش‌فرض در سیستم عامل مک نصب شده است و تقریباً همه فرمت‌ها را باز می‌کند. کلید Ctrl را فشار دهید و همزمان روی عکس کلیک کرده و گزینه Open With را انتخاب کنید. سپس گزینه Preview را انتخاب کنید.

تبدیل آنلاین فرمت عکس ، تبدیل فرمت عکس آنلاین ، تغییر فرمت عکس ، برنامه تغییر فرمت عکس ، تبدیل فرمت عکس png به jpg

تبدیل فرمت تصاویر

۲- به سربرگ File رفته و از منوی باز شده، گزینه Export را انتخاب کنید تا یک کادر شامل چندین منو ظاهر شود.

تبدیل فرمت تصاویر

۳- در پنجره باز شده، فرمت عکس را بین حدوداً ۱۲ گزینه موجود به فرمت دلخواه خود (مثلاً تبدیل فرمت عکس png به jpg ) تغییر دهید. هم‌چنین در صورت تمایل می‌توانید کیفیت و وضوح عکس را تنظیم کنید.

تبدیل فرمت تصاویر

۴- نام فایل موردنظر را تغییر دهید. سپس محلی برای ذخیره فایل انتخاب کرده و بر روی گزینه Save کلیک کنید تا فرآیند تبدیل فرمت تصاویر تکمیل شود.

تبدیل فرمت تصاویر

روش دوم: استفاده از برنامه تغییر فرمت عکس پیش‌فرض Paint در ویندوز

۱- ابتدا نرم‌افزار Paint را باز کنید. بدین منظور کلید‌های ترکیبی لوگوی ویندوز + S را همزمان فشار دهید تا کادر جستجو باز شود. سپس عبارت paint را در داخل کادر تایپ کنید تا نرم‌افزار موردنظر ظاهر شود. حالا روی آن کلیک کنید تا باز شود.

تبدیل فرمت تصاویر

۲- بر روی سربرگ File کلیک کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Open را انتخاب کنید. حالا تصویر موردنظرتان را پیدا نموده و OK بزنید.

تبدیل فرمت تصاویر

۳- به ترتیب بر روی گزینه‌ File و فلش کنار گزینه Save As کلیک کنید. لیستی از فرمت‌های تصاویر از جمله JPEG ظاهر می‌شود.

تبدیل فرمت تصاویر

۴- بر روی گزینه JPEG یا هر فرمتی که می‌خواهید، کلیک کنید تا یک کادر جدید برای شما اجرا شود. در این کادر، پوشه موردنظرتان را انتخاب کنید، نام فایل را تغییر دهید و گزینه Save as type را انتخاب کنید. حالا به پوشه‌ای که فایل را در آن ذخیره کرده‌اید، بروید و مطمئن شوید که JPEG به عنوان Save as type انتخاب شده باشد.

مطلب مرتبط:  چگونه آنتی ویروس نود 32 را غیر فعال کنیم ؛ آموزش تصویری

تبدیل فرمت تصاویر

۵- نام فایل موردنظرتان را تغییر دهید، سپس بر روی دکمه Save کلیک کنید تا فایل به فرمت مربوطه تبدیل شود.

تبدیل فرمت تصاویر

روش سوم: تبدیل آنلاین فرمت عکس با یک مبدل وب در کامپیوتر، تبلت یا موبایل

۱- برای تبدیل آنلاین فرمت عکس ، ابتدا یک مبدل وب انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید در کادر جستجوی گوگل عبارت doc to pdf یا jpg to gif را وارد کنید تا چند گزینه مبدل آنلاین رایگان بالا بیاید.

تبدیل فرمت تصاویر

۲- عکس موردنظرتان را آپلود کنید. برای انجام این کار در مبدل مربوطه بر روی دکمه‌ای شبیه Choose file کلیک کنید و محل فایل موردنظرتان را پیدا کنید. برخی مبدل‌های تبدیل فرمت عکس آنلاین به شما امکان می‌دهند تا یک آدرس URL را وارد کنید. البته اگر عکس موردنظرتان آنلاین باشد، خیلی بهتر است.

تبدیل فرمت تصاویر

۳- تأیید کنید که مبدل برای تبدیل فایل به فرمت موردنظر (JPEG) آماده است. در اکثر مبدل‌های تبدیل فرمت عکس آنلاین ، یک دکمه یا منوی کشویی وجود دارد که با باز کردن یا فشردن آن‌‌ها می‌توانید فرمت دلخواه خود را از لیست انتخاب کنید. برخی مبدل‌ها نیز به شما این امکان را می‌دهند تا سایز و کیفیت فایل را در این صفحه تغییر دهید.

تبدیل فرمت تصاویر

۴- برحسب نوع مبدل مربوطه بر روی یکی از دکمه‌های Convert یا Save کلیک کنید تا فرآیند تبدیل آغاز شود. بعد از چند دقیقه عکس موردنظر به طور خودکار در محل دانلود پیش‌فرض سیستم‌تان یا محلی که به انتخاب خود تعیین کرده‌اید دانلود می‌شود. پس از اینکه فرآیند تغییر فرمت عکس به اتمام رسید، عکس موردنظر به فرمت انتخابی شما تبدیل می‌شود.

تبدیل فرمت تصاویر

روش چهارم: تبدیل فرمت تصاویر با نرم‌افزار Gimp در کامپیوتر، مک یا لینوکس

۱-ابتدا برنامه تغییر فرمت عکس با نام Gimp را از سایت‌های مربوطه دانلود و نصب کنید.

تبدیل فرمت تصاویر

۲- بر روی سربرگ File و از منوی ظاهر شده بر روی گزینه Open کلیک کنید. سپس تصویر موردنظرتان را انتخاب کرده و بار دیگر بر روی گزینه Open کلیک کنید.

تبدیل فرمت تصاویر

۳- برای انتخاب فرمت فایل موردنظر به عنوان مثال JPEG به سربرگ File بروید و از منوی ظاهر شده بر روی گزینه Export As کلیک کنید. حالا یک پنجره با چند گزینه برای انتخاب نمایش داده می‌شود. بر روی JPEG یا فرمت دلخواه خود کلیک کنید.

مطلب مرتبط:  آموزش تصویری روش خارج کردن فایل از حالت زیپ یا فشرده

تبدیل فرمت تصاویر

۴- گزینه‌های خود را اصلاح کنید. قبل از اصلاح کیفیت تصویر، ابتدا مربع کنار گزینه Show preview in image window را تیک بزنید.

تبدیل فرمت تصاویر

۵- بر روی گزینه Export کلیک کنید. پنجره‌ای ظاهر می‌شود که از شما می‌خواهد یک نام و محل جدید برای فایل موردنظر انتخاب کنید. در آخر برای تکمیل فرآیند تبدیل فرمت تصاویر بر روی دکمه Save کلیک کنید.

تبدیل فرمت تصاویر

روش پنجم: تغییر پسوند فایل

قبل از انجام این روش باید بدانید:

  • این روش برای مواقعی کاربرد دارد که مثلاً یک فایل JPEG با پسوند فایل اشتباه مانند JGP به جای JPG داشته باشید.
  • این روش به لحاظ فنی یک تصویر را به فرمت موردنظر تبدیل نمی‌کند.
  • قبل از شروع فرآیند تغییر پسوند فایل از پسوند آن یادداشت‌برداری کنید تا در صورت لزوم بتوانید آن را به حالت اول تغییر دهید.

۱- ابتدا فایل موردنظرتان را در محلی که ذخیره کرده‌اید، پیدا کنید.

تبدیل فرمت تصاویر

۲- نام فایل را قابل ویرایش کنید. کاربران ویندوز می‌توانند از این مرحله رد شوند. ولی کاربران مک باید یکبار بر روی تصویر مربوطه کلیک کنند. سپس با کلیک بر روی سربرگ File به گزینه Get Info بروند. در ادامه بر روی فلش کنار گزینه Name and Extension کلیک کرده و تیک گزینه Hide Extension را بردارند و در انتها بر روی Save کلیک کنند.

تبدیل فرمت تصاویر

۳- پسوند فایل جاری را پاک کنید. در سیستم عامل مک یکبار بر روی تصویر مربوطه کلیک کرده و دکمه Return را فشار دهید. روی انتهای پسوند فایل موردنظر کلیک کرده و دکمه Delete را فشار دهید تا پسوند حذف شود.

در سیستم عامل ویندوز، بر روی تصویر مربوطه راست کلیک کرده و گزینه Rename را انتخاب کنید. روی انتهای پسوند فایل کلیک کرده و دکمه Backspace را فشار دهید تا پسوند حذف شود.

تبدیل فرمت تصاویر

۴-مطابق تصویر زیر فرمت دلخواه خود به عنوان مثال JPG را پس از نقطه وارد کنید. سپس یک از دکمه‌های Enter یا Return صفحه کلید را فشار دهید.

تبدیل فرمت تصاویر

۵- حالا یک پیغام هشدار مشاهده خواهید کرد که اعلام می‌دارد چطور تغییر پسوند فایل می‌تواند فایل‌تان را غیرقابل استفاده نماید. در صورت تمایل برای ایجاد تغییر بر روی Use.jpg یا Yes کلیک کنید تا نام فایل با فرمت انتخابی شما پایان یابد.

تبدیل فرمت تصاویر

تبدیل فرمت تصاویر

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

wikihow.com

تبدیل آنلاین فرمت عکس ، تبدیل فرمت عکس آنلاین ، تغییر فرمت عکس ، برنامه تغییر فرمت عکس ، تبدیل فرمت عکس png به jpg

/Convert-Pictures-To-JPEG
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط