فتوشاپ cc – درس ۲: مدیریت تصاویر با ادوبی بریج

مدیریت تصاویر با استفاده از ادوبی بریج

در درس اول آموزش فتوشاپ مقدماتی تا پیشرفته ، تمرکز ما بر روی ادوبی بریج بوده است و یاد گرفتیم که چگونه از آن برای بارگیری عکس از دوربین خود به رایانه استفاده کنیم.

در این درس از آموزش فتوشاپ cc ، نیز به ادوبی بریج پرداخته، خواهیم آموخت که ادوبی بریج چیست و چرا می خواهیم از آن استفاده کنیم. ما روی اینترفیس این برنامه و برخی از امکانات اصلی آن تمرکز خواهیم کرد.

با ما باشید با درسی دیگر از مجموعه دروس آموزش فتوشاپ مقدماتی تا پیشرفته.

آموزش فتوشاپ مقدماتی تا پیشرفته ، آموزش فتوشاپ cc ، ادوبی بریج ، فتوشاپ cc

ادوبی بریج

ادوبی بریج چیست؟

ادوبی بریج یک برنامه ی همراه برای فتوشاپ cc است. بریج یک برنامه مدیریت فایل های دیجیتالی است و به ما راه های قدرتمندی برای پیدا کردن، مدیریت و سازماندهی مجموعه های تصویری که روز به روز در حال پیشرفت هستند؛ می دهد.

در واقع، بریج فقط به عکس ها و یا فقط فتوشاپ محدود نمی شود. ادوبی بریج یک برنامه از مجموعه Adobe Creative Cloud یا مجموعه پیش از آن یعنی، the Creative Suite است.

Adobe Creative Cloud کامل ترین مجموعه نرم افزاری شرکت Adobe می باشد که دارای جدیدترین نسخه ی تمامی نرم افزار های حرفه ای این کمپانی بزرگ در زمینه های طراحی گرافیکی، طراحی وب، میکس و مونتاژ فیلم است.

ادوبی بریج

از بریج نه تنها برای مدیریت تصاویر بلکه برای مدیریت فایل های ادوبی ایلوستریتور، ایندیزاین، فیلم ها و موارد دیگر نیز می توانیم استفاده کنیم. البته از آنجایی که قرار است ما از ادوبی بریج در فتوشاپ cc استفاده کنیم، تمرکز ما بر روی استفاده از آن برای عکس هایمان خواهد بود.

باز کردن ادوبی بریج

درست است که بریج یک برنامه همراه فتوشاپ cc است ولی در واقع یک برنامه مستقل است و جهت باز شدن نیازی به فتوشاپ ندارد بلکه مثل هر برنامه دیگری می توان از طریق منوی استارت ویندوز آن را باز کرد.

ادوبی بریج

البته همانطور که در درس قبل گفته شد بریج را می توان از درون برنامه فتوشاپ نیز باز کرد.

طبق گفته های درس قبل در فتوشاپ cc با رفتن به منوی file و انتخاب Browse in Bridge می توان این کار را کرد. همچنین با فشردن کلیدهای Ctrl+Alt+O در داخل فتوشاپ cc نیز می توان بریج را باز کرد.

ادوبی بریج

اینترفیس ادوبی بریج

اینترفیس همان صفحه اصلی نرم افزار است که هنگام باز شدن نرم افزار مشاهده می شود. اینترفیس ادوبی بریج نیز مانند فتوشاپ مجموعه ای از پانل هاست. در واقع می توان گفت اینترفیس بریج به طور کامل از پانل ها تشکیل شده است.

پانل پوشه ها (Folders) در ادوبی بریج

معمولا اولین کاری که بعد از باز کردن ادوبی بریج انجام می دهیم یافتن یک عکس در کامپیوتر است. اینجاست که پانل پوشه ها (Folders) و پانل علاقه مندی ها (Favorites) مطرح می شوند.

پانل پوشه ها در بالا، سمت چپ امکان جستجو در کامپیوتر از طریق پوشه ها و دایرکتوری ها را فراهم کرده است. این پانل از ساختار درختی که ساختاری آشنا و آسان است؛ برای این کار استفاده می کند.

ادوبی بریج

با کلیک کردن بر روی مثلث سمت چپ هر پوشه، آن پوشه باز می شود و پوشه های داخل آن را نشان می دهد. کلیک کردن روی این مثلث ها را ادامه دهید تا به عکسی که می خواهید برسید.

ادوبی بریج

مثلا در اینجا من پوشه ای به نام images را انتخاب کرده ام که خودش در پوشه ای به نام nasrin قرار دارد و آن نیز روی دسکتاپ من قرار گرفته است. همانطور که مشاهده می کنید این ساختار درختی دسترسی ما به فایل ها را بسیار آسان کرده است.

ادوبی بریج

پانل علاقه مندی ها (Favorites) در ادوبی بریج

در کنار پانل پوشه ها پانل علاقه مندی ها (Favorites) قرار دارد. این پانل به شما امکان دسترسی سریع به پوشه ها و دایرکتوری هایی را که بیشتر استفاده کرده اید، می دهد. پانل علاقه مندی ها کاری مشابه بوک مارک ها در مرورگرهای وب را انجام می دهد.

به طور پیش فرض، بریج برخی مکان ها مانند دسکتاپ، پوشه اسناد و پوشه تصاویر را در این پانل قرار می دهد. البته ما می توانیم پوشه ها و مکان های دیگری از کامپیوتر را به این پانل اضافه کنیم.

ادوبی بریج

مثلا من می دانم که قرار است بارها و بارها به پوشه images خود مراجعه کنم بنابراین این پوشه را به پانل علاقه مندی ها اضافه میکنم تا به جای اینکه هربار در پانل پوشه ها به جستجو بپردازم، به سرعت به آن دسترسی پیدا کنم.

برای اینکار پوشه مورد نظر را در پانل پوشه ها یافته، روی نام پوشه راست کلیک کرده سپس گزینه Add to Favorites را انتخاب کنید.

ادوبی بریج

حال اگر بر روی پانل علاقه مندی ها کلیک کنید خواهید دید که پوشه مورد نظر شما به این پانل افزوده شده است و از این پس به راحتی و با سرعت می توانید به این پوشه دسترسی پیدا کنید.

ادوبی بریج

نوار مسیر در ادوبی بریج

نوار مسیر، نواری است که در قسمت بالایی اینترفیس بریج قرار دارد. همانطور که مشاهده می کنید نوار مسیر موقعیتی که در آن قرار دارید را نشان می دهد. مثلا همانطور که می بینید، از راست به چپ، من در پوشه images قرار دارم که خود در پوشه nasrin بوده و آن نیز روی دسکتاپ من قرار دارد.

ادوبی بریج

شما با کلیک روی هریک از موقعیت هایی که در مسیر موقعیت فعلیتان است می توانید به آن موقعیت منتقل شوید. مثلا اگر من بخواهم به دسکتاپ دسترسی پیدا کنم با کلیک روی دسکتاپ به سرعت به این موقعیت منتقل می شوم.

مطلب مرتبط:  فتوشاپ cc – درس 5: مهم ترین تنظیمات فتوشاپ

کلیدهای عقب و جلو در ادوبی بریج

بریج کلیدهای نام آشنای عقب و جلو را در گوشه بالا، سمت چپ برایتان تعبیه کرده است تا به وسیله آنها قابلیت جابجایی در موقعیت هایی که بوده اید را داشته باشید. این دو کلید دقیقا مشابه کلید های عقب و جلو در مرورگر وب عمل می کنند.

ادوبی بریج

پانل محتوا (Content) در ادوبی بریج

پانل محتوا (Content) در مرکز اینترفیس، تصاویر بندانگشتی (پیش نمایش تصاویر) عکس های شما را نشان می دهد. این پانل بیشترین فضا از اینترفیس ادوبی بریج را به خود اختصاص داده است. همانطور که می بینید؛ محتوای پوشه images هم اکنون در پانل محتوا مشاهده می شود.

ادوبی بریج

با لغزاندن اسلایدر موجود در پایین، سمت راست اینترفیس می توانید ابعاد تصاویر بندانگشتی را تغییر دهید. با کشیدن اسلایدر به سمت راست، تصاویر بزرگ و با کشیدن به سمت چپ کوچک می شوند.

ادوبی بریج

همچنین با کلیک روی آیکون های موجود در سمت راست (جهت بزرگنمایی) و چپ (کوچکنمایی) نوار اسلایدر می توانید ابعاد تصاویر را به صورت پله پله کاهش یا افزایش دهید.

ادوبی بریج

همانطور که مشاهده می کنید هرچه تصاویر بزرگتر می شوند تعداد کمتری در پانل محتوا مشاهده می شوند بنابراین می توانید با استفاده از نوار اسکرول موجود در سمت راست پانل محتوا یا اسکرول موس در میان تصاویر به جستجو بپردازید.

پانل پیش نمایش (Preview Panel) در ادوبی بریج

با کلیک کردن روی هر عکس موجود در پانل محتوا، پیش نمایشی از آن را در پانل پیش نمایش (Preview Panel) موجود در سمت راست، بالا مشاهده می کنید.

ادوبی بریج

اگر بر روی عکس انتخاب شده در پانل پیش نمایش کلیک کنید ابزار ذره بین به کار می افتد. با حرکت دادن ذره بین روی عکس موقعیت زیر ذره بین ۱۰۰% نمایش داده می شود و شما می توانید وضوح تصویر را بررسی کنید. با کلیک بر روی نقطه ای در داخل ذره بین از این ابزار خارج می شوید.

ادوبی بریج

پیش نمایش تمام صفحه

در حالی که پانل پیش نمایش خیلی خوب است اما اگر تمام صفحه باشد عالیست. با انتخاب یک تصویر و رفتن به منوی view و انتخاب گزینه Full Screen Preview یا فشردن کلید اسپیس روی صفحه کلید، خواهید دید که تصویر انتخابیتان به صورت تمام صفحه نمایش داده می شود.

ادوبی بریج

در صورتی که تصویر مورد نظرتان مطابق با اندازه صفحه نمایش نباشد نوارهای خاکستری در لبه های کناری یا لبه های بالا و پایین عکس دیده می شود.

ادوبی بریج

هنگامی که تصویرتان در حالت تمام صفحه است؛ با کلیک کردن روی عکس به دید ۱۰۰% منتقل می شوید. در این حالت هر پیکسل عکس دقیقا روی یک پیکسل صفحه نمایش قرار می گیرد و به راحتی می توانید وضوح تصویر را بررسی کنید.

ادوبی بریج

با کلیک و درگ کردن روی تصویر می توانید آن را حرکت داده و تمام قسمت هایش را مشاهده کنید. برای خارج شدن از نمایش تمام صفحه بار دیگر روی اسپیس کلیک کنید.

حالت مرور (Review Mode) در ادوبی بریج

پیش نمایش تمام صفحه بریج برای دیدن یک تصویر عالیست اما اگر بخواهید مجموعه عکس های یک پوشه را به سرعت مرور کنید چه؟ در این هنگام حالت مرور (Review Mode) تصاویر به کمکتان می آید. برای رفتن به این حالت کافیست به منوی View رفته گزینه Review Mode را انتخاب کنید و یا Ctrl+B را روی کیبورد بفشارید.

ادوبی بریج

حالت مرور، تصاویر را به شکل یک چرخ افقی نشان می دهد و شما با کلیک روی فلش های چپ و راست موجود در گوشه صفحه نمایش و یا فلش های چپ و راست روی کیبورد می توانید تصاویر را یکی پس از دیگری مشاهده کنید. همچنین با کلیک روی هر عکس عقب تر همان عکس نمایش داده می شود.

ادوبی بریج

در صورتی که روی فلش پایین که در کنار فلش چپ و راست است، و یا فلش پایین روی کیبورد کلیک کنید، عکس در حال نمایش از لیست انتخاب خارج شده و به تصویر بعد منتقل می شوید.

ادوبی بریج

بعد از اینکه تصاویرتان را مرور کردید با فشردن کلید x و یا esc روی کیبورد از حالت مرور خارج شده و به پانل محتوا باز می گردید. در این حالت تمام تصایر، در حالت انتخاب شده هستند غیر از تصاویری که در حالت مرور آنها را با فشردن فلش پایین از لیست خارج کردید.

ادوبی بریج

رتبه بندی تصاویر در ادوبی بریج

شما در ادوبی بریج می توانید به تصاویرتان با استفاده از یک تا پنج ستاره، رتبه بدهید.

برای این کار چند تصویر را با استفاده از کلیک و درگ کردن و یا با فشردن و نگه داشتن کلید ctrl و سپس کلیک روی تصاویر، از پانل محتوا انتخاب کنید.

مثلا من سه عکس را انتخاب می کنم. این سه عکس در واقع عکس های مورد علاقه من هستند پس می خواهم به آنها پنج ستاره بدهم.

ادوبی بریج

پس از انتخاب به منوی برچسب (Label) در بالای صفحه رفته، پنج ستاره را انتخاب می کنم. از گزینه No Rating برای پاک کردن رتبه قبلی و از گزینه Reject برای برچسب زدن روی عکس هایی که نمی خواهید نگه دارید، استفاده کنید.

ادوبی بریج

اکنون می بینید که زیر تصاویر بندانگشتی سه عکس مورد علاقه من، پنج ستاره نمایش داده می شود.

ادوبی بریج

شاید زمانی تصمیم داشته باشید که فقط یک سری تصویر با رتبه مشخص را در پانل محتوا مشاهده کنید. برای این کار کافیست روی آیکون Filter Items by Rating (ستاره) در بالا، سمت راست اینترفیس کلیک کنید و از منوی باز شده چیزی که دوست دارید را انتخاب کنید. مثلا من میخواهم فقط تصاویر پنج ستاره ام را ببینم پس گزینه Show 5 Stars را انتخاب می کنم.

مطلب مرتبط:  فتوشاپ cc - درس 3: تنظیم رنگ در فتوشاپ

ادوبی بریج

حال همانطورکه می بینید؛ فقط آن سه تصویر پنج ستاره در پانل محتوا دیده می شوند.

ادوبی بریج

در صورتی که مجددا بخواهید تمام تصاویر را مشاهده کنید کافیست مجددا روی آیکون ستاره کلیک کرده گزینه Clear Filter را انتخاب کنید.

ادوبی بریج

پانل متادیتا (Metadata) در ادوبی بریج

زیر پانل پیش نمایش، پانل متادیتا (Metadata) و پانل کلیدواژه ها (Keywords) در یک گروه قرار گرفته اند. این پانل ها هر دو برای ما خیلی با ارزش هستند.

پانل متادیتا هرآنچه که راجع به یک عکس می خواهیم بدانیم را در اختیار ما قرار می دهد. مثلا تاریخ ایجاد، تنظیمات دوربینی که از آن استفاده شده است، سایز و نوع فایل، حالت رنگ و… . همچنین پانل متادیتا می تواند برای افزودن جزئیاتی مثل اطلاعات کپی رایت و تماس ما استفاده شود.

از نوار اسکرول موجود در سمت راست پانل متادیتا و یا اسکرول موس برای چرخ زدن در این پانل استفاده کنید.

ادوبی بریج

با کلیک کردن روی عناوین دسته های مختلف این پانل می توانید برای باز کردن آنها استفاده کنید.

ادوبی بریج

پانل کلیدواژه ها (Keywords) در ادوبی بریج

این پانل در کنار پانل متادیتا قرار گرفته است. روی Keywords کلیک کنید تا این پانل باز شود.

این پانل به ما اجازه می دهد که به عکس هایمان کلیدواژه هایی اختصاص بدهیم تا هر زمان خواستیم آن عکس را بیابیم، با استفاده از کلیدواژه ها به راحتی آن را جستجو کنیم.

ادوبی بریج

برای افزودن یک کلیدواژه، ابتدا تصویر مورد نظر را انتخاب کرده، دکمه New Keyword (+) موجود در پایین پانل را کلیک کرده، کلیدواژه مورد نظرتان را در فیلد نمایش داده شده وارد کنید و تیک مربع کنار آن را فعال کنید.

ادوبی بریج

ادوبی بریج

برای اختصاص دادن یک کلیدواژه ی موجود در پانل کلیدواژه ها به یک عکس، کافیست عکس را از پانل محتوا انتخاب کرده و تیک مربع کنار کلیدواژه را فعال کنید. برای یک عکس می توانید چندین کلیدواژه انتخاب کنید.

ادوبی بریج

در صورتی که بخواهید کلید واژه های یک عکس را بردارید کافیست عکس را انتخاب کرده و تیک مربع ها را بردارید.

پانل فیلتر (Filter) در ادوبی بریج

زیر پانل علاقه مندی ها و پانل پوشه ها، پانل فیلتر (Filter) قرار دارد. قبلا دیدیم که می توان با استفاده از ستاره دار کردن عکس ها، آنها را از هم تفکیک کرد ولی ستاره دار کردن با کاری که پانل فیلتر می تواند انجام دهد قابل مقایسه نیست.

با استفاده از این پانل می توانید عکس ها را بر حسب مواردی چون کلیدواژه، تاریخ ایجاد، لنداسکیپ یا پرتره بودن جهت عکس و موارد دیگر از هم تفکیک کنید. ما حتی میتوانیم عکس ها را برحسب مدل دوربین و یا لنز استفاده شده، از هم تفکیک کنیم.

برای استفاده از این پانل ابتدا یکی از دسته بندی های موجود در آن، مثلا دسته بندی تاریخ ایجاد را انتخاب کرده، سپس یکی از تاریخ های موجود در این دسته را انتخاب کنید تا فقط عکس های ایجاد شده در آن تاریخ در پانل محتوا نمایش داده شود.

ادوبی بریج

ادوبی بریج

البته این پانل همیشه همه دسته بندی ها را نشان نمی دهد زیرا پانل فیلتر در بریج حالت دینامیک دارد. یعنی گزینه هایی که در این پانل می بینید فقط شامل ویژگی های عکس های موجود در پوشه انتخابی شما است.

پانل مجموعه ها (Collections) در ادوبی بریج

پانل مجموعه ها (Collections) کنار پانل فیلتر قرار گرفته است. این پانل این امکان را فراهم می کند که بتوانیم عکس های مربوط به هم را گروه بندی کنیم. این عکس ها می توانند در کامپیوتر شما پراکنده باشند و حتی در درایوهای مختلف باشند.

هنگامی که عکس ها به یک مجموعه اضافه می شوند، به آسانی می توانید آنها را ببینید درست مثل اینکه همه آنها در یک پوشه قرار دارند.

پانل مجموعه ها جاییست که ما می توانیم مجموعه های هوشمند در آن بسازیم. مجموعه های هوشمند به بریج می گویند به طور اتوماتیک عکس هایی را که با یک سری ویژگی های خاص همخوانی دارند به یک مجموعه اضافه کند. ما در مورد پانل مجموعه ها و مجموعه های هوشمند در درسی دیگر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تغییر اندازه پانل ها در ادوبی بریج

گاهی ممکن است احساس کنید یکی از پانل ها مثلا پانل پیش نمایش کوچک است. در این صورت شما به راحتی می توانید سایز پانل ها را تغییر دهید.

با نگه داشتن نشانگر موس بر روی خطوط تقسیم کننده عمودی و افقی اطراف پانل ها، نشانگر به آیکونی به شکل دو فلش با جهت مخالف تبدیل می شود که با کلیک کردن و کشیدن آن می توانید سایز پانل را تغییر دهید.

ادوبی بریج

همانطور که مشاهده می کنید با تغییر دادن اندازه یک پانل، اندازه پانل های دیگر کوچک می شود. مثلا با افزایش ابعاد پانل پیش نمایش، اندازه پانل محتوا و عکس های موجود در آن شروع به کوچک شدن می کند.

در درس بعدی آموزش فتوشاپ cc ، ما از بریج به فتوشاپ cc نقل مکان خواهیم کرد! در درس بعد به شما کمک خواهیم کرد که تغییرات ساده اما مهمی را در تنظیمات رنگ فتوشاپ اعمال کنید.

دروس آموزش فتوشاپ مقدماتی تا پیشرفته ما را دنبال کنید تا به هرآنچه که برای حرفه ای شدن در نحوه کار با فتوشاپ cc نیاز دارید، دست پیدا کنید!

مدیریت تصاویر با استفاده از ادوبی بریج

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

photoshopessentials.com

مقالات پیشنهادی:

فتوشاپ cc – درس ۱: بارگیری عکس در ادوبی بریج

آموزش فتوشاپ مقدماتی تا پیشرفته ، آموزش فتوشاپ cc ، ادوبی بریج ، فتوشاپ cc

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط