داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه و راههای درمان سنگ کلیه

داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه : سنگ کلیه چیست ؟ سنگ کلیه به سنگ ریزه‌ های کوچکی گفته می‌ شود که به مرور زمان از مواد معدنی و نمک های اسیدی رسوب کرده در کلیه تشکیل می‌ شود.

سنگ کلیه معمولاً از راه مجرای ادرار دفع می‌ شود و اگر کوچک باشد هیچ علامتی ندارد ولی اگر اندازه سنگ کلیه به ۳ میلیمتر برسد مجرای میزنای را می بندد و درد شدیدی را در پهلوها و کمر ایجاد می‌ کند که به کشاله ران نیز کشیده می‌شود. این درد را قولنج کلیوی نامیده‌اند و به صورت درد بازگشت کننده هر ۲۰ تا ۶۰ دقیقه تکرار می‌ شود. با ما همراه باشید تا به بررسی داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه بپردازیم.

سنگ کلیه چیست ، علت تشکیل سنگ کلیه ، علائم سنگ کلیه ، علایم سنگ کلیه ، عوامل ایجاد سنگ کلیه ، رژیم غذایی سنگ کلیه کلسیم اگزالات ، جلوگیری از سنگ کلیه ، راههای درمان سنگ کلیه ، چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم ، انواع سنگ کلیه ، سنگ شکنی کلیه با لیزر ، از بین بردن سنگ کلیه ، داروهای سنگ کلیه

داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه در طب سنتی ، درمان سنگ کلیه با هندوانه ، درمان سنگ کلیه با ترب سیاه ، داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه ، داروی گیاهی برای شکستن سنگ کلیه ، داروهای گیاهی برای دفع سنگ کلیه ، بهترین داروی گیاهی برای دفع سنگ کلیه ، درمان گیاهی برای سنگ کلیه

علت تشکیل سنگ کلیه

چند علت تشکیل سنگ کلیه عبارتند از دفع مقادیر بیش از حد کلسیم از ادرار در اثر اختلال غده پاراتیرویید و پرکاری پاراتیرویید

دیگر عوامل ایجاد سنگ کلیه شامل مصرف بیش از حد کلسیم و ویتامین D

نقرس (در مورد سنگ های اسیداوریکی)

انسداد ادراری به هر دلیل

کاهش حجم ادار ناشی از بی آبی یا آب و هوای گرم و خشک

از عوامل ایجاد سنگ کلیه می توان به سابقه خانوادگی سنگ کلیه، در بستر افتادن طولانی مدت به هر دلیل، سوء مصرف الکل اشاره کرد.

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه شامل درد شدید در پهلوها و زیر دنده‌ ها، درد در پایین شکم و کشاله ران، درد هنگام ادرار کردن

ادرار صورتی، قرمز یا قهوه‌ای، ادرار تیره یا بدبو

دیگر علایم سنگ کلیه عبارتند از حالت تهوع یا استفراغ، تکرر ادرار

ادرار بیشتر از حد معمول، تب و لرز در صورت عفونت کردن

سنگ‌ ها در لگنچه، میزنای، مثانه و در پیشابراه دیده می‌ شوند.

بیماری‌های گوارشی مثل التهاب روده، سابقه ابتلا به عفونت ادراری و بیماری‌ های متابولیک

تشخیص سنک کلیه از طریق آزمایش های خون، ادرار، سونوگرافی کلیه و سی تی اسکن یا تصویربرداری توسط اشعه ایکس صورت می پذیرد.

عوامل افزاینده خطر

سابقه خانوادگی، افزایش سن، جنسیت. مردان بیشتر از زنان در خطر این بیماری هستند.

کم شدن آب بدن، رژیم های غذایی پر از پروتئین، سدیم و شکر، چاقی و سابقه جراحی

مطلب مرتبط:  علت ایست قلبی در جوانان / مقابله با وضعیت ایست قلبی

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه عبارتند از :

سنگهای کلسیمی. بیشتر سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم هستند. در رژیم غذایی سنگ کلیه کلسیم اگزالات می بایست برخی میوه ها و سبزیجات و آجیل و شکلات که حاوی سطوح بالایی از اگزالات هستند را حذف کرد. کبد نیز اگزالات تولید می کند. مواد غذایی، مقادیر بالای ویتامینD، عمل جراحی بای پس روده و نارسایی های متابولیکی غلظت کلسیم و یا اگزالات در ادرار را افزایش می دهند.

سنگهای ناشی از عفونت مانند عفونت دستگاه ادراری

سنگهای اسید اوریکی. این نوع سنگها در افرادی که دچار از دست دادن آب بدن شده اند ایجاد می گردند مانند افراد استفاده کننده از رژیم های پر پروتئین و یا افراد مبتلا به نقرس.

سنگهای سیستین. این نوع سنگها درصد کمی را به خود اختصاص می دهند و در افراد دچار نوعی نارسایی ارثی تشکیل می شوند.

جلوگیری از سنگ کلیه

مصرف روزانه حدود ۳ لیتر مایعات و عمدتاً آب خالص

اجتناب از مصرف شیر و فرآورده های لبنی در صورتی که سنگ کلیه از نوع کلسیمی فسفری باشد.

خودداری از شرایطی که با تعریق بیش از حد همراه است.

چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم ؟ (راههای درمان سنگ کلیه)

از جمله راههای درمان سنگ کلیه حمام یا بخار آب گرم و مصرف مایعات در صورت عدم منع مفید است.

بیماران باید در طول روز یک الی دو لیتر آب بنوشند، از فعالیت زیاد بپرهیزند، با مشاهده اولین عفونت ادراری به پزشک مراجعه کنند، هر چند وقت یک بار آزمایش ادرار انجام دهند و مراقب افزایش میزان اوره و کراتینین و نیتروژن خون خود باشند.

در صورتی که سنگ بزرگتر از یک سانتیمتر باشد به منظور از بین بردن سنگ کلیه از عمل جراحی استفاده می‌شود.

برای از بین بردن سنگ کلیه از سنگ شکنی کلیه با لیزر  ،سیستوسکوپی، نفرولیتوتومی و کمولیز نیز استفاده می‌ شود.

استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ کلیه

برای جلوگیری از تشکیل سنگ‌ های کلسیمی، پزشک برای شما داروهای سنگ کلیه حاوی فسفات تجویز می کند.

برای جلوگیری از تشکیل سنگ‌ های اسید اوریکی از داروهای سنگ کلیه مانند آلوپورینول برای کاهش سطح اسید اوریک در خون و در بعضی مواقع، دارویی برای قلیایی کردن ادرار به‌ همراه آلوپورینول استفاده می‌شود.

حل کردن سنگ به طریق شیمیایی و خارج کردن سنگ از طریق پوست از روش‌های دیگر درمان سنگ کلیه است.

هنگام ایجاد درد حاد مسکن‌های مخدر و غیر استروئیدی مفید هستند. معمولاً در چنین مواقعی اساس درمان انتظار برای دفع سنگ از طریق جریان ادرار است.

داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه (روشهای دفع سنگ کلیه در طب سنتی)

افرادی که از سنگ کلیه به ویژه سنگ‌ های اگزالاتی رنج می‌برند بهتر است از رژیم غذایی سنگ کلیه کلسیم اگزالات به طریق عدم مصرف و حذف مواد غذایی نظیر ریواس، تره‌ فرنگی، اسفناج، نوشابه‌ ها، بادام‌ زمینی، آجیل، شکلات، مواد کافئین‌ دار، آب مرکبات، گوشت و پروتئین‌های حیوانی پیروی نمایند.

مطلب مرتبط:  آیا بیماری لوپوس باعث مرگ میشود ؟ راهنمای درمان لوپوس

درمان سنگ کلیه با هندوانه و خیار، شاهی، آلو، درمان سنگ کلیه با ترب سیاه و تربچه، گریپ‌ فروت، کرفس، جعفری، نعناع، مارچوبه و مرزه در دفع سنگ‌ های ادراری اگزالاتی امکان پذیر است.

گل گاو زبان نوشیدنی مفیدی در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه است.

گیاهان قاصدک،خارمریم، قره‌ قاط، خرفه و چای سبز به صورت دمنوش به‌ دلیل خاصیت مدر بودن از بهترین داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه به شمار می روند.

جوشانده هسته خرما برای دفع سنگ کلیه و بیماری‌ های مثانه مفید است و به عنوان یک داروی گیاهی برای شکستن سنگ کلیه کاربرد دارد.

از جمله داروهای گیاهی برای دفع سنگ کلیه کاکل ذرت است. پنج گرم از گیاه کاکل ذرت را به صورت دم کرده تهیه و روزی سه بار میل کنید.

به منظور دفع سنگ کلیه در طب سنتی مخلوط خاکشیر، خارشتر و ترنجبین را صبح‌ ها به صورت ناشتا با آب گرم میل کنید که بهترین داروی گیاهی برای دفع سنگ کلیه هستند.

دمنوش حاصل از ۴۰ گرم خارخاسک و دم گیلاس و ۲۰ گرم آویشن، دم‌ اسب، کاکل ذرت و افسنطین را روزی دو تا سه بار میل کنید که تاثیر قابل ملاحظه‌ ای در از بین‌ بردن سنگ‌ های کلیوی دارد.

دم کرده مخلوط گیاه زبان‌ گنجشک، برگ گیاه پنیرک و عسل نیز یک نوشیدنی مفید در کاهش درد سنگ کلیه و یک درمان گیاهی برای سنگ کلیه هستند.

با هدف دفع سنگ کلیه در طب سنتی ماساژ موضعی پهلو و زیر شکم با روغن کرچک گرم می‌ تواند در کاهش درد سنگ کلیه مفید باشد.

داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست ، علت تشکیل سنگ کلیه ، علائم سنگ کلیه ، علایم سنگ کلیه ، عوامل ایجاد سنگ کلیه ، رژیم غذایی سنگ کلیه کلسیم اگزالات ، جلوگیری از سنگ کلیه ، راههای درمان سنگ کلیه ، چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم ، انواع سنگ کلیه ، سنگ شکنی کلیه با لیزر ، از بین بردن سنگ کلیه ، داروهای سنگ کلیه ، دفع سنگ کلیه در طب سنتی ، درمان سنگ کلیه با هندوانه ، درمان سنگ کلیه با ترب سیاه ، داروهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه ، داروی گیاهی برای شکستن سنگ کلیه ، داروهای گیاهی برای دفع سنگ کلیه ، بهترین داروی گیاهی برای دفع سنگ کلیه ، درمان گیاهی برای سنگ کلیه

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط