این سایت به فروش میرسد. به واتس آپ شماره زیر، پیام ارسال فرمایید. 

09305140449

طرز تهیه ۹ شامپو خانگی برای موهای چرب با مواد طبیعی

شامپو خانگی برای موهای چرب

بهترین شامپو برای موهای چرب باید حاوی مواد طبیعی باشد تا بدون اینکه باعث خشکی بیش از حد مو شود، چربی آن‌ها را پاکسازی کند. استفاده از شامپوهای حاوی پاک‌کننده می‌تواند باعث ترشح بیش از حد چربی و شامپوهای حاوی مواد نرم‌کننده نیز باعث چرب شدن موها شوند. با اینهمه، داروهای مراقبت از موهای چرب شامل گیاهان قابض، سرکه و روغن‌های معطر عملکرد بسیار خوبی دارند. موها به مقداری چربی طبیعی برای درخشندگی نیاز دارند ولی چنانچه این چربی بیش از حد نیاز ترشح شود، موها چرب می‌شوند. علاوه بر این، وقتی سبوم توسط غده‌های داخل پوست سر افزایش می‌یابد، به داخل فولیکول‌های مو منتقل شده و تا بالای ساقه مو گسترش می‌یابد. در نتیجه، چربی در سطح موها جمع شده و باعث می‌شود ظاهر کدری به خود بگیرند. برای رفع این مشکل به شامپوی مناسب موهای چرب و درمان‌های طبیعی دیگر نیاز دارید. در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا طرز تهیه ۹ شامپو خانگی برای موهای چرب را به شما آموزش دهیم:

لیمو برای موهای چرب ، سرکه سیب برای موهای چرب ، طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای چرب ، طرز تهیه شامپو خانگی برای موهای چرب ، طرز تهیه شامپوی گیاهی خانگی ، 

شامپو خانگی برای موهای چرب

دلایل چرب شدن موهای سر ، شامپو گیاهی خانگی ، روش ساخت شامپوی گیاهی ، شامپوی خانگی برای موی چرب ، شامپوی خانگی برای موهای چرب

دلایل چرب شدن موهای سر

چربی موی سر دلایل بسیار مختلفی دارد ولی در این مطلب تنها به موارد بسیار مهم آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • رژیم غذایی پرچرب: چربی‌های اشباع شده به خصوص چربی‌های حاصل از غذاهای سرخ کرده و گوشت قرمز می‌تواند باعث ترشح بیش از حد غدد چربی و در نتیجه چرب شدن پوست و موی سر شود.
 • افراد با تار موهای نازک‌تر: افرادی که تار موهای نازک‌تری دارند، به ویژه افراد دارای موهای بور و یا موهای نرم ریز معمولاً با مشکلات جدی چربی موی سر مواجه هستند. آن‌ها تعداد موهای بیشتری به ازای هر اینچ مربع در پوست سر دارند.
 • محصولات مراقبت از مو: بیشتر محصولات مو باعث ترشح بیشتر چربی مو و غدد چربی می‌شوند. اعتقاد بر این است که افراد با موهای بور و ریز ۱۴۰ هزار غده چربی دارند و در مقابل، افراد با موهای قرمز به طور میانگین ۹۰ هزار غده چربی دارند.
 • بافت مو: یکی دیگر از دلایل چرب شدن موهای سر به بافت مو مربوط می‌شود. موهای ریز و صاف، چربی را خیلی راحت به خود جذب می‌کنند ولی موهای وز به راحتی چرب نمی‌شوند.
 • هورمون مردانه آندروژن: آندروژن می‌تواند غده‌های چربی را فعال کند و به طور خاص قرار گرفتن در موقعیت استرس‌زا می‌تواند باعث افزایش سطح آندروژن جریان خون در مردان و زنان شود.

بهترین شامپو خانگی برای موهای چرب

اولین و مهم‌ترین روش برای کاهش ترشح چربی پوست سر و پایین آوردن چربی مو، درمان آن از درون است. از این رو، مصرف غذاهای سرخ کرده و چربی‌های اشباع در رژیم غذایی خود را کاهش دهید. همزمان با این کار می‌توانید با استفاده از شامپوهای مناسب موهای چرب، مواد طبیعی برای آبکشی و دیگر درمان‌های خانگی نسبت به درمان مو از بیرون اقدام کنید.

۱- شامپو گیاهی خانگی

مواد لازم:

 • برگ خشک نعناع ۱ قاشق چای‌خوری
 • پوست لیموترش تازه ا قاشق چای‌خوری (ریز شده)
 • برگ خشک گیاه بومادران ۱ قاشق چای‌خوری
 • آب نصف استکان
 • شامپو طبیعی غیرمعطر ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شامپوی گیاهی خانگی برای موهای چرب:

ابتدا نعناع، پوست لیموترش و گیاه بومادران را با نصف استکان آب بجوشانید. سپس آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید ۳۰ دقیقه دم بکشد. در ادامه آن را صاف کرده و در یک بطری درب‌دار تمیز بریزید و بعد شامپو را نیز اضافه کرده و خوب تکان دهید تا مخلوط شود. از این مخلوط به مدت ۷ روز برای پاکسازی عمیق موها استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید این شامپو گیاهی خانگی را به مدت ۳۰ روز در یخچال نگهداری کنید.

مطلب مرتبط:  درمان ريزش مو با ميکرونيدلينگ

شامپو خانگی برای موهای چرب

۲- رایحه درمانی: بهترین شامپوی خانگی برای موهای چرب

با مخلوط کردن مواد زیر با هم می‌توانید به بهترین شامپوی خانگی برای موهای چرب خود دست پیدا کنید.

مواد لازم:

 • سرکه سیب ۱ قاشق غذاخوری
 • روغن درخت عرعر ۱۰ قطره
 • روغن درخت سرو ۲۰ قطره
 • شامپوی طبیعی غیرمعطر ۱/۴ استکان
 • آب معدنی یا چشمه ۱ استکان

طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای چرب :

ابتدا سرکه و روغن‌های بالا را با هم مخلوط کنید، سپس شامپوی طبیعی و آب را نیز اضافه کرده و خوب تکان دهید. این مخلوط یک شامپوی خوشبوی مناسب برای پاکسازی عمیق موها تشکیل می‌دهد.

شامپو خانگی برای موهای چرب

۳- روش ساخت شامپوی گیاهی برای آبکشی موهای چرب

مواد لازم:

 • برگ خشک نعناع ۲ قاشق غذاخوری
 • برگ خشک اسطوخودوس ۲ قاشق غذاخوری
 • برگ خشک گیاه بومادران ۲ قاشق غذاخوری
 • آب ۲ استکان
 • سرکه سیب ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شامپوی گیاهی خانگی برای موهای چرب :

روش ساخت شامپوی گیاهی با مواد بالا بدین صورت است که ابتدا تمام این گیاهان را در آب بجوشانید و بگذارید دم بکشد. بعد از اینکه خنک شد، آن را صاف کرده و داخل یک ظرف درب‌دار تمیز بریزید. سپس سرکه را اضافه کرده و کاملاً صاف کنید. موهایتان را با نصف استکان از این مخلوط آبکشی کرده و باقیمانده آن را نیز می‌توانید حداکثر ۱۴ روز در یخچال نگهداری کنید. اسطوخودوس و بومادران دو ماده قابض هستند که به کاهش چربی مو کمک می‌کنند.

۴- سرکه سیب برای موهای چرب و آبکشی

مواد لازم:

 • میوه خرد شده سروکوهی ۱ قاشق غذاخوری
 • نعناع ۱ قاشق غذاخوری
 • اسطوخودوس ۱ قاشق غذاخوری
 • سرکه سیب ۱ استکان

طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای چرب :

برای استفاده از سرکه سیب برای موهای چرب ، ابتدا آن را به همراه تمام گیاهان بالا در یک ظرف شیشه‌ای درب‌دار بریزید تا ۱۴ روز بماند. سپس آن را صاف کرده و در یک بطری درب‌دار بریزید. کافیست ۱ قاشق چای‌خوری از این مخلوط را در یک استکان آب ریخته و پس از شستشوی موها برای آبکشی از آن استفاده کنید. این مخلوط یک شامپوی خانگی نیروبخش برای موها می‌سازد.

شامپو خانگی برای موهای چرب

۵- شامپو خانگی برای موهای چرب با گیاه گزنه

اعتقاد بر این است که گیاه گزنه به کاهش چربی مو کمک می‌کند. گزنه به واسطه ترکیبات موجود در برگ‌های خود مانند بتا سیتوسترول و ترکیبات ضد التهابی موسوم به فلاونوئیدها نظیر کوئرستین و روتین تأثیرات مفیدی در درمان این بیماری دارد. کافیست عصاره گزنه را از عطاری‌ها تهیه کنید و داخل یک شامپوی طبیعی ریخته و موهای چرب خود را با آن شستشو دهید.

۶- شامپوی خانگی برای موی چرب با گزنه و رزماری (اکلیل کوهی)

این روش درمانی به عنوان عامل کمکی در رفع چربی پوست و مو شناخته می‌شود و به اعتقاد برخی افراد از شوره سر نیز جلوگیری می‌کند.

مواد لازم:

 • گیاه غاسول صابونی ۲ مشت
 • آب ۲ استکان
 • برگ خرد شده گزنه ۱ مشت
 • برگ خرد شده رزماری ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شامپو خانگی برای موهای چرب :

ابتدا گیاه غاسول صابونی را به همراه یک استکان آب داخل یک ماهی‌تابه استیل بریزید. بگذارید یکی دو دقیقه بجوشد و بعد پای گاز را کم کنید تا ۱۰ دقیقه حرارت داده شود. سپس آن را از روی حرارت برداشته و بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد و بعد صاف کرده و داخل یک بطری درب‌دار بریزید. در همین حال، برگ‌های گزنه و رزماری را با یک استکان آب‌جوش داخل یک کاسه بریزید تا ۲۵ دقیقه دم بکشد و سپس داخل محلول غاسول صابونی صاف کرده و بطری را تکان دهید تا مخلوط شود. از این مخلوط به عنوان شامپوی موهای چرب برای شستشوی موهای خود استفاده کنید. این روش درمانی نیز می‌تواند بهترین شامپوی خانگی برای موی چرب باشد.

مطلب مرتبط:  طرز تهیه و استفاده از پوست سيب زميني براي از بين بردن سفيدي مو

شامپو خانگی برای موهای چرب

۷- گیاه دم اسب برای موهای چرب

اگر درگیر چربی مو هستید، در این صورت گیاه دم اسب را امتحان کنید. این گیاه یکی از راهکارهای خانگی طبیعی و مؤثر برای درمان مو است که علاوه بر تقویت پیوند داخل ساقه مو باعث کاهش گردش چربی در مو می‌شود.

مواد لازم:

 • گیاه دم اسب ۲ قاشق غذاخوری
 • آب مقطر جوشیده ۱ استکان

طرز تهیه شامپو خانگی برای موهای چرب :

گیاه دم اسب را با یک استکان آب مقطر جوشیده در یک کاسه یا لیوان استیل بریزید تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد. سپس آن را صاف کرده و بگذارید خنک شود. این محلول را در یک بطری بریزید و پس از شتسشوی موها با شامپو برای آبکشی از آن استفاده کنید.

شامپو خانگی برای موهای چرب

۸- لیمو برای موهای چرب

آبکشی موها با لیموترش پس از شستشو با شامپو باعث بستن کوتیکول یا لایه بیرونی ساقه مو می‌شود. این کار چربی موها را کاهش داده و باعث درخشندگی آن‌ها می‌شود.

مواد لازم:

 • ۲ عدد لیموترش
 • ۲ استکان آب

طرز تهیه شامپوی خانگی با  لیمو برای موهای چرب :

کافیست آب ۲ عدد لیموترش را بگیرید و با ۲ استکان آب مخلوط کنید. موهایتان را پس از حمام با حوله خشک کرده و مایع بدست آمده را به طور یکنواخت به موها و پوست سرتان بمالید و ماساژ دهید. بگذارید ۵ دقیقه روی موها بماند و بعد با آب سرد یا ولرم آبکشی کنید.

شامپو خانگی برای موهای چرب

۹- رفع چربی موی سر با روغن‌های معطر

روغن‌های معطر نیز به کاهش چربی مو کمک می‌کنند. کافیست ۴ قطره روغن لیموترش یا رزماری را به  محصول شستشوی خود اضافه کرده و از آن برای آبکشی موهایتان استفاده کنید. تمام این روغن ها خاصیت قابض در پاکسازی و سفت کردن غده‌های سباسه دارند. همیشه سعی کنید دنبال بهترین نوع شامپو برای موهای چرب خود باشید.

درمان بدون نرم‌کننده

اگر موهای چرب‌تان در موقعی از طول روز صاف می‌شود، سعی کنید مدتی از نرم‌کننده مو استفاده نکنید. نرم‌کننده‌ها می‌توانند موها را با چربی بیشتری بپوشانند. در صورت نیاز به استفاده از نرم‌کننده به دنبال نرم‌کننده فاقد چربی و یا با حداقل چربی باشید و آن را بجای ریشه‌ به نوک موها بمالید.

داروی قابض نارون کوهی و دهان‌شویه

نارون کوهی و دهان‌شویه به عنوان داروی قابض خانگی عمل نموده و خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارند. کافیست این دو ماده را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و قبل از شستشوی موها با شامپو بوسیله پنبه به پوست سر خود بمالید.

شامپو خانگی برای موهای چرب

ماساژ پوست سر قبل از شستشوی موها با شامپو

ماساژ پوست سر قبل از شستشوی موها با شامپو باعث می‌شود چربی اضافی به مقدار کمی روی موها تولید شود.

هر چند وقت یکبار باید موها را با شامپو شست؟

غده‌های سباسه به طور مرتب چربی تولید می‌کنند. به همین دلیل شاید بهتر باشد روزی یکبار موهایتان را با شامپو بشوئید ولی در تابستان ممکن است لازم باشد روزی دوبار این کار را انجام دهید، چرا که گرما و رطوبت تابستان باعث تحریک غده‌های چربی پوست سر می‌شود. موقع خرید شامپو دقت کنید شامپوهای شفاف را انتخاب کنید چون چسبناکی کمتری دارند و چربی را بهتر پاک می‌کنند. در کل، ابتدا رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید و بعد با شامپوی مناسب موهای چرب مشکل چربی موی خود را برطرف کنید.

شامپو خانگی برای موهای چرب

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
wellnessset.com

لیمو برای موهای چرب ، سرکه سیب برای موهای چرب ، طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای چرب ، طرز تهیه شامپو خانگی برای موهای چرب ، طرز تهیه شامپوی گیاهی خانگی ، دلایل چرب شدن موهای سر ، شامپو گیاهی خانگی ، روش ساخت شامپوی گیاهی ، شامپوی خانگی برای موی چرب ، شامپوی خانگی برای موهای چرب

/best-shampoo-for-oily-hair.html
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها