تکنیک های رفع خستگی چشم در هنگام کار با کامپیوتر

رفع خستگی چشم :

پنج نکته مفید و کاربردی برای رفع خستگی چشم ناشی از تماشای مانیتور کامپیوتر در طول روز وجود دارد که رعایت این نکات می تواند به شما در از بین بردن خستگی چشم و عوارض بعدی آن کمک شایانی کند.

علائم خستگی چشم ، رفع خستگی چشم ، علت بالا رفتن فشار چشم ، محافظت از چشم ، برطرف کردن خستگی چشم ، از بین بردن خستگی چشم

رفع خستگی چشم

بسیاری از کاربران سیستم عامل ویندوز پس از چند ساعت کار روی صفحه نمایش کامپیوتر خود، درد چشم را تجربه می کنند. همچنین بسیاری دیگر ممکن است دچار علائم خستگی چشم مانند تاری دید، قرمزی چشم یا سایر ناراحتی‌های مربوط به چشم شوند. اگر شغل شما به گونه‌ای است که که مجبورید ساعتها در روز با کامپیوتر خود کار کنید، باید راهی برای رفع خستگی چشم خود و علت بالا رفتن فشار چشم بیابید.

راههای مختلفی وجود دارد که می توانید برای محافظت از چشم خود در هنگام کار بر روی کامپیوتر استفاده کنید. در این مقاله، قصد داریم لیستی از راه حل ها برای رفع خستگی چشم ارائه کنیم. ما به شدت توصیه می کنیم که این راه حل‌ها را برای برطرف کردن خستگی چشم خود، در عمل مورد استفاده قرار دهید.

در ادامه با ما باشید با راههای رفع خستگی چشم در هنگام کار با کامپیوتر

۱- وضعیت قرارگیری مانیتور خود را تنظیم کنید

نکته بسیار مهم این است که مانیتور کامپیوتر باید هم‌سطح چشم‌ها و با فاصله مناسب از چشم قرار گیرد. اگر هنگام کار بر روی کامپیوتر خود به پایین یا بالا نگاه کنید و مانیتور هم‌سطح چشم نباشد، این امر علت بالا رفتن فشار چشم و فشار بر ستون فقرات کمرتان می باشد.

رفع خستگی چشم۲- به منظور رفع خستگی چشم به خود استراحت دهید

بله، هنگامی که ما بر روی یک کار خاص تمرکز می کنیم، اغلب فراموش می کنیم به خودمان استراحتی هر چند کوتاه بدهیم. چشمان شما توانایی خیره شدن برای مدت زمان طولانی به صفحه نمایش کامپیوتر را ندارد، بنابراین بسیار مهم است که در حین کار با کامپیوتر بارها به خود استراحت دهید.

بهترین راه حل این است که نرم افزاری را برای یادآوری زمان استراحت روی کامپیوتر نصب کنید. برنامه‌های مختلفی برای اینکار وجود دارد که حتی بعضی از آن‌ها اگر زمان استراحت فرا رسد، کامپیوتر را مسدود می‌کند و اجازه کار به شما نمی دهد.

نرم‌افزار EyeLeo و PCWorkBreak و همچنین BreakReminder در مرورگر کروم از این دسته هستند.

۳- نصب نرم‌افزار f.lux

نرم‌افزار f.lux برنامه ای است که رنگ نمایشگر رایانه را بسته به زمان روز تغییر می دهد. این برنامه باعث می شود که نور صفحه رایانه شما مانند نور اتاقی که در آن قرار دارید ظاهر شود. به عبارت دیگر، وقتی خورشید در آسمان است، نور صفحه نمایش مثل چراغهای اتاق است. در هنگام صبح، صفحه نمایش کامپیوتر شما رنگ روشن است. نرم‌افزار f.lux از رنگ های گرمتر پس از غروب آفتاب و در طول روز از رنگهای آبی و سرد استفاده می کند.

شما می توانید به راحتی این نرم افزار را به صورت رایگان دانلود کرده و بعد از نصب آن، فقط کافی است موقعیت مکانی و نوع نورپردازی محل خود را وارد برنامه کنید. سپس برنامه صفحه نمایش کامپیوتر را با توجه به ورودی های شما تنظیم می‌کند. این کار می تواند در از بین بردن خستگی چشم شما موثر واقع شود.

۴- استفاده از تم تیره رنگ در پس زمینه ویندوز

اکثر برنامه‌های ویندوز ۱۰ با تم تیره به بیرون عرضه می‌شوند. در‌واقع تمام کاربران سیستم عامل ویندوز ۱۰ فقط با چند کلیک ساده می‌توانند از تم تیره در کامپیوتر خود استفاده کنند. در ادامه با نحوه انتخاب تم تیره رنگ با ما باشید:

  • به قسمت تنظیمات (Settings) بروید.
  • Personalization را باز کنید.
  • به قسمت Colors بروید.
  • اکنون حالت تیره (Dark mode) را در پایین صفحه انتخاب کنید.

همانطور که قبلا هم ذکر شد، برنامه‌های زیر در سیستم عامل ویندوز ۱۰ نیز از تم های تیره پشتیبانی می کند:

نرم افزارهای Microsoft Edge و Office 2016 و Outlook and Calendar و the Feedback Hub و Windows 10 Maps و the UAC dialog window و در آخر نرم‌افزار Skype .

۵- استفاده از عینک‌های مخصوص کار با کامیپوتر برای برطرف کردن خستگی چشم

حتی اگر شما بینایی ۲۰/۲۰ داشته باشید، می توانید یک جفت عینک رایانه ای بگیرید تا موجب رفع خستگی چشم شود. نور مصنوعی حاصل از لامپ‌ها به اضافه نور مانیتور و همچنین نور طبیعی محیط، علت بالا رفتن فشار چشم شما می‌باشد.

رفع خستگی چشمکافی است این پیشنهادها را در عمل انجام دهید و علائم خستگی چشم، سردرد یا حساسیت به نور را کاهش دهید. و در آخر این جمله تکراری ولی کاملاً درست که پیشگیری بهتر از درمان است نیز در مورد محافظت از چشم شما صدق می‌کند.

رفع خستگی چشم

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

مطلب مرتبط:  راهنمای بیماری انتروپيون یا برگشتن لبه پلک ها

windowsreport.com

علائم خستگی چشم ، رفع خستگی چشم ، علت بالا رفتن فشار چشم ، محافظت از چشم ، برطرف کردن خستگی چشم ، از بین بردن خستگی چشم

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط