برای تمرکز حواس چه باید کرد

برای تمرکز حواس چه باید کرد

در پاسخ به این پرسش که برای تمرکز حواس چه باید کرد  ۵ راه را برای تقویت حافظه ارائه می کنیم.

در سنین بسیار بالا تمرکز و توجه بر وظایف روزمره می تواند یک دردسر باشد. ما راهکارهای افزایش تمرکز  را برای تقویت حافظه و مبارزه با حواس پرتی ارائه می کنیم تا با استفاده از آنها بتوانید تمرکز خود را افزایش دهید.

برای تمرکز حواس چه باید کرد ، تمرکز ، تمرکز ذهن ، تقویت حافظه ، راه های افزایش تمرکز ، راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی ، راهکارهای افزایش تمرکز ، قدرت تمرکز ذهن

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

چگونه تمرکز را افزایش دهیم ، تمرین های افزایش تمرکز ، برای افزایش تمرکز چه بخوریم

گاهی اوقات تمرکز کردن به یک چالش مبدل می شود اما مراحلی وجود دارد که اگر انجام دهید می توانید تمرکزتان را افزایش دهید.

قدرت تمرکز ذهن به ما این امکان را می دهد تا دنیای درون خود را بگونه ای واژگون کنیم که افکار، انگیزه ها و عواطفی که بیشترین ارتباط را با اهدافمان دارند در مغزمان اولویت بندی شوند.

راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی

توانایی توجه مداوم در سنین ابتدایی آغاز می شود و در موفقیت افراد در زندگی نقش بسیار مهمی دارد. چند عامل وجود دارد که در طی دوران کودکی و بزرگسالی می تواند سبب توسعه مهارت هایی شود که شما را قادر سازد تا بتوانید برای مدت طولانی تمرکز خود را حفظ کنید.

کودکان به والدین خود نگاه می کنند تا ببینند آنها بر چه چیزهایی توجه و تمرکز دارند و احتمال زیادی وجود دارد که کودکانی که در دوران پیش دبستانی می توانند بر کاری تمرکز کنند به دانشگاه راه یابند.

تحقیقات در خصوص راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی  نشان می دهد که پیش دبستانی ها و مهد کودکی هایی که اغلب دوربین هستند برای توجه و تمرکز مشکلاتی دارند که ممکن است ریسک عدم موفقیت در دوران مدرسه را در آنها افزایش دهد.  

راهکارهای افزایش تمرکز

شرابخواری در دوران بزرگسالی سبب اختلال در رشد طبیعی مغز در نواحی لوب جلویی می شود که با آموزش های سطح عالی مانند سازماندهی و برنامه ریزی ارتباط دارد. استفاده زیاد از الکل بر توانایی انجام تکالیف در مدرسه و ورزش تاثیر می گذارد و این تاثیرها ممکن است سالیان سال ادامه داشته باشد.

صرفنظر از تمایزهای تربیتی یا اجتماعی، مراحلی وجود دارد که می توانید مغز خود را به بهترین نحو مهار کرده و تمرکز خود را به سمت تکمیل وظایف هدایت کنید.

در اینجا راه های افزایش تمرکز  را معرفی می کنیم که به شما کمک می کند تا به سرعت و به نحوی موثر تمرکز خود را بهبود بخشید.

 «زمان سبز» منظم داشته باشید

وقتی برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز به دکتر مراجعه می کنید  ممکن است پزشک چیزهای طبیعی را برایتان تجویز کند.

فضای سبز

برخی گیاهان سبز را به دفتر کار خود ببرید تا سطح تمرکز در محل کارتان را افزایش دهد.

ثابت شده است که اگردر محیط اطرافمان چیزهای طبیعی مانند فضای سبز  وجود داشته باشد برای رشد مغز کودکان سودمند است.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

مطالعات نشان داده اند کودکان ۴-۵ تا ۷ سال که اطراف خانه خود فضای سبز بیشتری دارند در آزمون های توجه و تمرکز امتیاز بالاتری گرفته اند. این نتایج اهمیت فضای سبز  در شهرها را نشان می دهند که رشد مغز و سلامت و بهداشت کودکان را تقویت می کند.

تقویت تمرکز ناشی از قرار گرفتن در فضای سبز  در دوران کودکی متوقف نمی شود. تحقیقات نشان داده اند که نگاه کردن به فضای سبز  می تواند باعث تقویت حافظه  به میزان بسیار زیادی شود و در دانشگاه و محل کار نیز سبب بهره وری بیشتر می شود.

از دانش آموزان خواسته شد تا تکلیفی را انجام دهد و در میانه کار به آنها ۴۰ ثانیه فرصت داده شد تا به یک بام بتنی لخت یا بامی سرسبزنگاه کنند. افرادی که به فضای سبز  نگاه کرده بودند خطاهای بسیار کمتری داشتند و در اواسط کار تمرکز بسیار بالایی را نسبت به کسانی نشان دادند که به بام سیمانی نگاه کرده بودند.

روف گاردن

سایر تحقیقات نشان دادند که پوشاندن بام با گیاهان (روف گاردن )  باعث افزایش بهره وری کارکنان تا ۱۵ درصد می شود. وجود فضای سبز باعث افزایش رضایت در محل کار، بهبود کیفیت هوا و سطوح بالای تمرکز شد.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

تحلیل پژوهشگران کاملا نشان می دهند که گیاهان بسیار سودمند هستند زیرا دفتر کار سرسبز باعث بهبود عملکرد کارکنان و مشارکت آنها در فعالیت ها می شود و آنها را بلحاظ شناختی، عاطفی و فیزیکی در کارها درگیر می کند.

شاید بام سبز (روف گاردن) خیلی شیک یا دفتری که با گیاهان پوشیده شده، نداشته باشید اما هر روز زمانی را در خارج از محل کار و در فضای سبز بگذرانید یا ناهار خود را در پارک بخورید و در میزان تمرکز خود تغییر قابل توجهی ایجاد کنید.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

به خود استراحت دهید

اگر آنقدر خوش شانس هستید که حافظه بسیار خوبی دارید پس می توانید از چیزهایی که حواستان را پرت می کند چشم پوشی و بر وظایفتان متمرکز شوید. اما این حواس پرتی ها برای بقیه ما دردسر ساز است.

مطلب مرتبط:  راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

شواهد و مدارک نشان می دهند که زنگ تفریح در موارد زیر می تواند باعث افزایش تمرکز شود:

ایمیل

صدای اخطار رسیدن ایمیل، تلفن همراه و رسانه های اجتماعی را قطع کنید تا شاهد افزایش تمرکز تان باشید.

اگر بتوانید زمان هایی را کنترل کنید که درگیر ایمیل هایتان هستید – کاری یا شخصی- و پیغام ها را چک می کنید می توانید به افزایش بهره وری شغلی تان کمک کنید.

یافته ها حاکی از آن است که افرادی که در تمام روز ایمیل ها را می خوانند اغلب ضربان قلب بسیار ثابتی دارند و هنگامی که ۵ روز این افراد از خواندن ایمیل ها به دور نگه داشته شدند ضربان قلبشان به حالت عادی بازگشت.

نویسندگان و محققین به این نتیجه رسیدند که داشتن زنگ تفریح مابین خواندن ایمیل تا حد زیادی به افزایش تمرکز این افراد کمک می کند.

برای تمرکز حواس چه باید کرد

اعلان های تلفن همراه

صرفنظر از اینکه آیا اعلان تلفن همراه تان بخاطر رسیدن پیام یا زنگ تلفن، حالت لرزش(ویبره) یا به روزترین زنگ تلفن باشد این اخطارها به اندازه کافی سبب پرت شدن حواس شما می شوند و در تمرکز بر روی کاری که انجام می دهید اختلال ایجاد می کنند.

در واقع حواس پرتی که این اعلان ها ایجاد می کنند به اندازه صحبت کردن با تلفن یا فرستادن پیام هستند. گروهی از محققین متوجه شدند که با آنکه این اعلان ها کوتاه هستند اما افکار و ذهن شما را که درگیر کار خاصی است هدف می گیرد و سبب بروز اختلال در عملکردتان می شود.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

این گروه توضیح می دهند که انجام وظیفه یا تکلیف به شدت تحت تاثیر عوامل خارجی هستند زیرا توانایی توجه و تمرکز انسان محدود است. محققین همچنین تاکید دارند که تاثیر رسیدن یک متن یا تلفن از دست رفته نیز به همین ترتیب است.

اگر لازم است که تمرکز بالایی داشته باشید تلفن همراهتان را خاموش یا بدون صدا کنید یا آن را در جایی دور از چشم بگذارید.

رسانه های اجتماعی

غلبه بر حس کنجکاوی برای چک کردن رسانه های اجتماعی شخصی نیز اغلب غیر ممکن است اما نشان داده شده است که استفاده از رسانه های اجتماعی در ساعات کاری و در محل کار عواقب منفی در پی دارد.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

تقریبا همه مردم دنیا از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند و بسیاری از آنها در محل کار و با منظورهای شخصی این کار را انجام می دهند. استفاده از رسانه های اجتماعی در ساعات کاری دارای تاثیر معکوس بر عملکرد و تمرکز انسان و در نتیجه کل سازمان است.

مبارزه با کنجکاوی استفاده از رسانه های اجتماعی در زمانی که باید تمرکز داشته باشید می تواند به بهبود بهره وری و تمرکز شما کمک کند.

استراحت در حین کار

سایر محققین نشان می دهند که چگونه استراحت در زمان کار می تواند باعث افزایش انرژی، انگیزه و تمرکز شود. آنها موارد زیر را توصیه می کنند:

استراحت در اواسط صبح برای تجدید تمرکز ذهن

استراحت از طریق انجام کاری که از آن لذت می برید. این کار باید سبب شود تا ضمن انجام آن، استراحت مفید داشته باشید و سبب بازیابی بهتر مغز شود و به شما کمک کند تا با تمرکز بیشتر به کار خود بازگردید.

استراحت های کوتاه و مکرر برای تسهیل بازیابی مغز و انرژی

استراحت کردن در اوایل روز و انجام کارهایی که در اولویت قرار دارند به سلامت، رضایت شغلی و بازیابی انرژی، انگیزه و تمرکز ذهن  بیشتر منجر می شود. این کارکنان همچنین بعد از استراحت احساس خستگی چشم کمتری دارند.

برای تمرکز حواس چه باید کرد

در خصوص محیط اطراف خود دوباره فکر کنید

محیط اطراف نقش مهمی را در نحوه تمرکز بهتر ما ایفا می کند. گفته می شود که با تمیز کردن خانه یا میز کار خود ذهن نیز احساس نظم و راحتی بیشتری دارد و می تواند بهتر فکر کند.

می توانید در محیط اطراف خود تغییراتی بوجود آورید تا برای تمرکز طولانی مدت مناسب شود.

محیط کار خود را تزیین کنید تا بهره وری تان افزایش یابد.

دکوراسیون داخلی

اینکه بتوانید بر روی تزیینات و دکوراسیون داخلی  محل کار خود کنترل کامل داشته باشید یا بتوانید میز کارتان را مرتب کنید به بهبود بهره وری کمک می کند.

افرادی را با هم مقایسه کنید که یک سری از تکالیف خود را در فضای کاری خلوت یا اتاقی انجام می دهند که با گیاهان و عکس ها دکوربندی شده اند و دفتری که در آن افراد خودشان دکوراسیون داخلی   آن جا را انجام داده اند.

اثبات شده است بهره وری افرادی که در فضاهایی کار می کنند که با گیاهان و عکس ها تزیین شده اند ۱۷ درصد بیشتر از افرادی است که در دفترهای خلوت کار می کنند در حالیکه افرادی که خودشان دکوراسیون داخلی  محیط کارشان را انجام داده بودند ۳۲ درصد بیشتر از کسانی که با میزکار های خاص سرو کار دارند بهره وری دارند.

به موسیقی کلاسیک گوش دهید

در زندگی کاری ثابت شده است که گوش کردن به موزیک کلاسیک می تواند رضایت شغلی و خلق و خوی فرد را افزایش دهد و کارآمدی، درستی و بهره وری شناختی را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط:  راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

برای تمرکز حواس چه باید کرد

به صدای طبیعت گوش کنید

اگر موزیک  را دوست ندارید گوش کردن به صدای طبیعت می تواند به افزایش تمرکز تان کمک کند. محققینی که در دفتر کار خود به صدای طبیعت گوش می کنند مانند صدای جریان آب، قابلیت های شناختی خود را افزایش می دهند و به بهینه سازی قدرت تمرکز خود کمک می کنند.

عطر رزماری را استنشاق کنید

تحقیقات نشان می دهند قرار گرفتن در معرض عطر رزماری می تواند به بهبود سرعت و درستی عملکرد شناختی تان کمک کند.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرینات مغزی را انجام دهید

در تمرین های افزایش تمرکز ، تمرینات حل مساله و حتی بازی های ویدئویی بر تمرکز شما تاثیر مثبت یا منفی داشته یا هیچ تاثیری ندارند.

حل کردن جدول بصورت مکرر به بهبود توجه و تمرکز کمک می کند.

تحقیقات اخیر نشان داده اند افرادی که اغلب پازل کلمات را انجام می دهند، مانند جدول کلمات متقاطع، در دوران پیری از عملکرد مغزی بهتری برخوردارند.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

محققین دریافتند که وجود روابط مستقیم بین افرادی که  از پازل های کلمات استفاده می کنند و سرعت و درستی انجام وظایف و تکالیف، بر حافظه و تمرکز آنها تاثیر دارد.

مهم است که در تمرین های افزایش تمرکز  چه نوع تمرین مغزی را برای بهبود حافظه و تمرکزتان انجام می دهید. محققین دو روش در تمرین های افزایش تمرکز بنام «Dual n-back» و « complex span» را با یکدیگر مقایسه کردند.

شرکت کنندگانی که در روش اول شرکت کرده بودند شاهد ۳۰ درصد بهبود در حافظه کاری خود بودند- تقریبا دو برابر گروهی که در روش دوم شرکت کرده بودند.

Dual n-back تست توالی حافظه است که در ان افراد باید توالی از محرک های شنیداری و دیداری را بخاطر آورند که دائما بروز رسانی می شوند.

بازی های ویدئویی باعث بروز تغییرات در بسیاری از مناطق مغز می شود. محققین متوجه شدند که بازی های ویدئویی مناطقی از مغز را تغییر می دهند که مسئول مهارت های حرکت در فضا و توجه به آن بوده و آنها را کارآمدتر می سازد.

برای تمرکز حواس چه باید کرد

افزایش رفاه و سلامتی

فعالیت فیزیکی، انتخاب های  غذایی و وزن فاکتورهایی هستند که می توانند به حفظ عملکرد و تمرکز تان کمک کنند. مثلا اگر صبحانه نخورید بعید بنظر می رسد که تا وقت ناهار بتوانید کارهایتان را به بهترین نحو انجام دهید که دلیل آن گرسنگی است.

حفظ سلامتی، فعال بودن و خوردن غذاهایی که موجب تقویت حافظه می شوند همگی به بهبود تمرکز کمک می کنند.

غذاهایی که باعث افزایش تمرکزمی شوند

برای افزایش تمرکز به رژیم غذایی خود مقداری مغز گردو، آووکادو و شکلات اضافه کنید.

برای افزایش تمرکز چه بخوریم

گردو

گردو می تواند به عملکرد های شناختی کمک کند که با سرعت پردازش اطلاعات، حافظه و تمرکز ارتباط دارند.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

آووکادو

مصرف روزانه یک آووکادو به بهبود عملکرد شناختی کمک می کند. آووکادو سطح لوتئین چشم و مغز را بشدت افزایش می دهد. نشان داده شده است که مصرف روزانه یک عدد آووکادو می تواند مهارت های شناختی از جمله سرعت پردازش، حافظه و توجه را افزایش دهد.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

آووکادو به افزایش مقیاس های شناختی از جمله حافظه و توجه کمک می کند.

شکلات

شکلات یا مخصوصا دانه کاکائو سرشار از فلاوانول است که ترکیباتی هستند که تاثیر محافظت عصبی دارند. اگر بین ۵ روز تا ۳ ماه شکلات مصرف شود فلاوانول کاکائو می تواند به سرعت پردازش شناختی، حافظه کاری و توجه کمک کند.

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

تمرین های افزایش تمرکز

مشخص شده است که افرادی که ورزش می کنند نسبت به افرادی که شرایط فیزیکی خوبی ندارند در انجام وظایف شناختی خود عملکرد بهتری دارند. افرادی که شرایط فیزیکی بهتری دارند در مقایسه با گروهی که همیشه در یک جا ثابت و ساکن می نشینند وظایف خود را با توجه و دقت بیشتری انجام دادند.

مسن ترها نیز تمرین های افزایش تمرکز را برای بهبود عملکرد مغز انجام دادند. همه شرکت کنندگانی که بین ۷۵ تا ۲۲۵ دقیقه در هفته ورزش می کردند سطوح تمرکز و توجه بالایی را به نمایش گذاشتند.

کسانی که هر روز به مدت ۲۵ دقیقه تمرینات یوگا و مدیتیشن را انجام می دهند مناطقی از مغز را تقویت می کنند که با رفتار هدفمند ارتباط دارد و شرکت کنندگان را قادر می سازد تا راحت تر تمرکز کنند.

وزن خود را کنترل کنید

تحقیقات نشان می دهند بین کاهش وزن و افزایش تمرکز و حافظه ارتباط وجود دارد.

محققان می گویند عواملی مانند وقفه تنفسی در خواب می تواند باعث بروز اختلال در عملکرد مغز شود. آنها نشان دادند که وقتی افراد به وزن سالم خود می رسند و مشکلات مرتبط با افزایش وزن از بین می رود مشکلات شناختی شان هم ناپدید می شود.

برای تمرکز حواس چه باید کرد

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

jacksonobserver.com

تمرکز ، تمرکز ذهن ، تقویت حافظه ، راه های افزایش تمرکز ، راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی ،راهکارهای افزایش تمرکز ، قدرت تمرکز ذهن ، چگونه تمرکز را افزایش دهیم ، تمرین های افزایش تمرکز ، برای افزایش تمرکز چه بخوریم

medical-news-today-five-ways-to-boost-concentration
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط