هر آنچه باید درباره عمل اسمایل چشم (SMILE) بدانید

عمل اسمایل چشم

لیزیک سالها به عنوان بهترین روش اصلاح قرنیه رایج بوده است. عمل لیزیک چشم ، روش جراحی ایمن و ساده‌ای است که طی آن فلپ (لایه) بسیار کوچکی از بافت قرنیه بوسیله یک تیغ فلزی ریز برش داده و جمع می‌شود تا چشم پزشک بتواند به لایه‌های عمیق قرنیه دسترسی پیدا کند. ابزار بکار رفته در این روش جراحی که به نام میکروکراتوم شناخته می‌شود، بسیار دقیق و کارآمد است، ولی از سال ۲۰۰۴ به بعد، ارائه مدل جدیدتر و بهتری از لیزر باعث موفقیت بیشتر عمل لیزیک شده است. این ابزار جدید نوعی لیزر فمتوسکند است که با سرعت بسیار بالایی به ارتعاش درآمده و قادر است بافت قرنیه را در سطح مولکولی جدا نماید. در نتیجه، بافت اطراف قرنیه به هیچ وجه دچار آسیب و مشکل نمی‌شود. امروزه می‌توان عمل لیزیک را با دقت و ایمنی بسیار بالایی انجام داد. ولی با اینکه لیزیک روش بسیار جالبی است، جای خوشحالی است که بدایند گزینه بهتر دیگری نیز به نام عمل اسمایل چشم (SMILE) وجود دارد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این روش جدید بدانید، این مطلب را از دست ندهید:

عمل لیزیک چشم ، روش اسمایل ، روش اسمایل چشم 

عمل اسمایل چشم

عمل اسمایل چشم (SMILE) جراحی لیزری بدون برداشتن فلپ نامیده می‌شود

عمل لیزیک چشم (LASIK) با لیزر فمتوسکند برای یک دهه رایج بوده است، ولی امروزه می‌توانید از مدل اصلاح شده و پیشرفته‌تری از این جراحی با نام اسمایل (خارج کردن لنتیکول با برش کوچک) استفاده کنید. تکنیک اسمایل از روشی به نام ReLEx (خارج کردن لنتیکول انکساری) گرفته شده است. در این تکنیک، تنها از یک لیزر فمتوسکند استفاده می‌شود که به همین خاطر، هزینه، عوارض جانبی و زمان جراحی به میزان چشمگیری کاهش یافته است. از این رو پیش‌بینی می‌شود حتی اگر روش لیزیک بسیار مؤثر و موفق عمل کند، روش اسمایل چشم در نهایت جایگزین آن خواهد شد.

مطلب مرتبط:  معرفی بیماری بلفارواسپاسم یا پلک زدن غیر ارادی و راهکارهای درمانی

در روش اسمایل تنها با استفاده از یک لیزر فمتوسکند، دیسک بسیار نازکی به نام لنتیکول از بافت داخلی قرنیه جدا می‌شود. سپس با ایجاد یک برش بسیار ریز، دیسک برداشته می‌شود. این روش جراحی چشم برای اصلاح ملایم شکل قرنیه استفاده می‌شود و می‌تواند به برطرف شدن میوپی (نزدیک‌بینی) نیز کمک کند. روش اسمایل تماماً بدون ایجاد فلپ قرنیه یا تبخیر بافت انجام می‌شود و از این رو می‌توان گفت این روش نسبت به عمل لیزیک از قدرت تهاجمی و مختل‌کنندگی کمتری برخوردار است. البته باید بدانیم که تفاوت بین قدرت تهاجم و مختل‌کنندگی تاحدودی نسبی است. عمل لیزیک، ایمنی و دقت بسیار بالایی دارد که همین در روش اسمایل چشم نیز اعمال شده است. با این وجود، اگر حق انتخاب استفاده از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک را در مراقبت از چشم داشتید، قطعاً بایستی آن را پیگیری کنید.

عمل اسمایل چشم

روش اسمایل و لیزیک چه تفاوتی با هم دارند؟

در روش لیزیک به دو دستگاه لیزر نیاز است که یک دستگاه برای ایجاد فلپ قرنیه و یکی هم برای قطع اگزایمر استفاده می‌شود. در واقع، ضرورت استفاده مؤثر از این دو دستگاه باعث دو برابر کردن هزینه عمل لیزیک چشم و هم‌چنین افزایش مدت زمان لازم برای انجام عمل می‌شود. علاوه بر این، فرآیند دو بخشی که لازمه ایجاد یک فلپ قرنیه است، به طور طبیعی پیچیده‌تر بوده و احتمال عوارض بیشتری دارد.

در عمل اسمایل چشم ، روش انجام جراحی برای بیمار ساده‌تر و راحت‌تر است. به لحاظ سلامتی، هزینه و اثربخشی، این روش کارآمد می‌تواند کمک زیادی در کاهش هزینه‌ها، جراحی و خدمات درمانی به بیمار بکند. لازم است بدانید که از این روش می‌توان برای بیماری‌های حادتر مانند نزدیک‌بینی بالا با موفقیت استفاده کرد بدون اینکه افزایش معمولی در هزینه‌ها صورت گیرد.

مطلب مرتبط:  درمان گل مژه در طب سنتی / راهنمای درمان سریع گل مژه

عمل اسمایل چشم

نحوه انتخاب روش اسمایل چشم

اگر می‌خواهید برای اصلاح آستیگماتیسم و یا نزدیک‌بینی اقدام به جراحی چشم کنید، بی‌شک بایستی درباره این روش ابداعی کامل با پزشک خود صحبت کنید. این روش به طور خاص برای خشکی چشم کاربرد دارد. یافته‌های اولیه ظاهراً نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به خشکی چشم به هنگام انتخاب عمل اسمایل چشم تا حدودی به نتیجه بهتری نسبت به عمل لیزیک چشم دست می‌یابند. چشم‌پزشک با ارزیابی وضعیت شما می‌تواند گزینه جراحی مناسب را برای دستیابی به بهترین نتیجه به شما پیشنهاد نماید.

عمل اسمایل چشم

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
eyesadvisor.com

عمل لیزیک چشم ، روش اسمایل ، روش اسمایل چشم 

/smile-laser-eye-surgery
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها