روشهای درمان کم خونی با طب مدرن، طب سنتی و طب اسلامی

درمان کم خونی با داروهای گیاهی :

کم خونی یا آنمی یک اختلال رایج خونی است و وابسته به سطح هموگلوبین موجود در خون است. با ما همراه باشید تا به بررسی درمان کم خونی با داروهای گیاهی بپردازیم.

بهتر است نقش اصلی هموگلوبین را بشناسید تا کاملاً این شرایط را درک کنید. خون بدن در خود سلولهایی قرمز رنگ دارد.این سلولهای قرمز رنگ حاوی مولکول های هموگلوبین هستند که با اکسیژن ترکیب شده و به ارگانها و بافتهای مختلف بدن انتقال پیدا می کنند.

اگر سلولهای قرمز خون هموگلوبین کافی نداشته باشند، نمی توانند مقدار کافی اکسیژن را به اندام‌های بدن برسانند. اگر به بدن شما اکسیژن مورد نیاز نرسد، احساس ناهشیاری می‌کنید و سطح انرژی تان کاهش می یابد. چندین نوع از کم خونی بسته به عوامل ایجاد کننده آن وجود دارد و بنابراین یک تشخیص قطعی لازم است. آنمی می‌تواند وضع بیماریهای مزمنی که دارید را بدتر کند یا ریسک ابتلا به بیماری های مختلف را بالا ببرد.کم خونی می‌تواند به وسیله تغییر در رژیم غذایی پیشگیری و درمان شود.

علایم کم خونی شدید

بسیاری از افرادی که علایم کم خونی شدید را تجربه کرده‌اند به راحتی به آن صفت خستگی عادی روزانه نسبت میدهند و بیشتر از این به آن نمی اندیشند. به محض اینکه کم خونی شدیدتر می‌شود افراد ممکن است احساس کمبود انرژی، سرگیجه و سکون در خود کنند و توانایی تمرکز و توجه آن‌ها تحت تأثیر قرار می گیرد.

تغذیه برای کم خونی ، داروهای گیاهی برای کم خونی ، درمان آنمی ، درمان خانگی کم خونی ، درمان سریع کم خونی شدید ، درمان کم خونی ، درمان کم خونی در زنان ، درمان کم خونی ، درمان کم خونی با داروهای گیاهی

درمان کم خونی با داروهای گیاهی : برای درمان کم خونی چه چیزی بخوریم

درمان کم خونی با طب سنتی ، درمان کم خونی با عسل ، علائم کم خونی در مردان ، علائم کمبود آهن ، علایم کم خونی ، علایم کم خونی شدید ، علل کم خونی در مردان ، چه غذاهایی برای کم خونی مفید است ، کم خونی در مردان

در مراحل پیشرفته‌تر بیماری، بدن مجبور به افزایش تحرک قلب می‌شود تا بتواند نیاز به اکسیژن را جبران کند.این موضوع منجر به تپش قلب، علائم خفیف سکته قلبی و لنگ شدن پاها می گردد. افراد ممکن است تنگی نفس را نیز تجربه کنند – تنگی غیر عادی تنفس. بعضی اوقات علایم واضحی از کم خونی وجود دارد نظیر زردی، تغییر شکل استخوانی و زخم پاها. علائم آنمی در زنان ممکن است نسبت به علائم کم خونی در مردان واضح تر باشد.

آن‌هایی که با وجود عدم فعالیت، با خستگی دست و پنجه نرم می‌کنند، دارای چهره ای کم‌رنگ هستند و کوتاه نفس می کشند، ریزش مو دارند و یا مشکلات قلبی موجوشان بیشتر یا بدتر شده است.این افراد باید به توصیه‌های پزشکی عمل کنند تا بفهمند که چرا کم خونی دارند. توجه داشته باشید که در کم خونی های مزمن و با سابقه طولانی، بدن خود را با کمبود اکسیژن وفق می‌دهد و شخص ممکن است متوجه هیچ گونه تغییری در خود نشود. علایم آنمی فقط در کم خونی محدود نمی شود، اما ایمن تر و محتاطانه تر است که علایم مشابه بررسی شودعلائم کم خونی در مردان و زنان شامل موارد زیر است:

 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه مخصوصاً موقع ایستادن و انجام فعالیت‌های روزانه
 • خستگی و بی میلی
 • مشکل در تمرکز
 • سردردهای مداوم

انواع دیگری از علایم کم خونی عبارتند از :

 • یبوست
 • مشکل در توجه به حرف‌های دیگران
 • احساس مور مور شدن به‌خصوص در اندام ها

پیشرفت اختلالات عصبی کودکان می‌تواند منجر به آنمی مزمن شود.کودکان مبتلا به علائم کمبود آهن اغلب عمل‌کرد ضعیفی در مدرسه از خود نشان میدهند و حتی در یک دوره ی کوتاه نیز از تمرکز کردن ناتوان هستند.در موارد نادر شخص ممکن است ورم پاها،سوزش قلب،تعریق غیر عادی،استفراغ و در بعضی اوقات مدفوع خونی را نیز تجربه کند.این علایم در زنان بیش از مردان رایج است.

کم خونی شدید می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود که به سرعت بالای گردش خون، صدای غیر عادی قلب یا حتی بزرگ شدن قلب اشاره دارد. پیکا حالتی است که در آن بیمار تمایل به خوردن مواد غیر خوراکی نظیر مو، علف، کاغذ، گچ و پوسته های رنگ دیوار دارد. این حالت در کودکان بسیار شایع است و ممکن است از علائم کمبود آهن باشد،هر چند این رفتار در افرادی که دارای سطح مناسبی از هموگلوبین هستند نیز دیده شده است.

علل کم خونی در مردان و زنان

قسمتهای مختلف بدن گلبول های قرمز خون تولید می‌کنند اما بیشتر این وظیفه در مغز استخوان انجام می‌شود که بافتی نرم بین فضای خالی استخوانهای بزرگ است. گلبولهای قرمز سالم بین ۲۰ تا ۹۰ روز زندگی می‌کنند و سپس در زمانی که مغز استخوان گلبولهای جایگزین را تولید می‌کند به عنوان ضایعات از بدن خارج می شوند. هموگلوبین پروتئینی است که گلبولهای قرمز را به بخش‌های مختلف بدن حمل می‌کند و رنگ قرمز خود را به گلبولهای قرمز می بخشد. افرادی که دچار کم خونی هستند هموگلوبین کمتری در خون خود دارند و به همین دلیل خونشان به طرز غیر عادی کمرنگ تر است.

تصور می شود آنمی به وسیله یک یا چند مورد از موارد زیر رخ می دهد:

 • رژیم غذایی نامناسب به‌ خصوص در بارداری
 • بیماری های مزمن نظیر سرطان و کولیت اولسراتیو یا همان کولیت زخمی
 • نقص سیستم ایمنی بدن، که باعث نابودی سلولهای خونی میشود (کم خونی همولیتیک)
 • مشکلات مغر استخوان ناشی از سرطان خون یا تومورهای بدخیم
 • عوامل ژنتیکیشکل ارثی کم خونی نظیر تالاسمی
 • خونریزیهای داخلی نظیر قاعدگی شدید یا زخم معده
 • جراحی روده یا معده که جذب اسید فولیک، ویتامین B12 یا آهن را مختل می کند.
 • کم کاری غده تیروئید که باعث می‌شود هورمونهای تیروئید کمتری تولید شود.
 • نارسایی کلیوی
 • کمبود در سطح تستسترون لازم
 • داروهایی که با بدن شخص ناسازگار هستند

با در نظر گرفتن علل فردی می‌توانیم به طور خلاصه بگوییم که اصلی ترین علل کم خونی در مردان عبارتند از :

 • نابودی بسیار زیاد گلبولهای قرمز خون
 • کاهش تولید گلبولهای قرمز خون
 • کاهش حجم مداوم خون،بسته بر هر نوع دلیل پزشکی

کم خونی عللی دارد که قابل پیشگیری است اما عواملی نیز وجود دارد که قالب جلوگیری نیستند مانند اختلال خونی ارثی. هر چند دلایل رایج کم خونی ناشی از نقص در رژیم غذایی است مانند کمبود ویتامین ها یا آهن و مصرف دارو یا سم. رژیم غذایی سالم اقدام پیشگیرانه ای قوی است و چکاپ منظم می‌تواند شما را از وضعیت سلامتی تان آگاه کند.

درمان کم خونی

آزمایش خون برای تشخیص بیماری کم خونی لازم است.این آزمایش می‌تواند میزان ویتامین B12،اسید فولیک،ویتامین ها و مواد معدنی دیگر موجود در خون را تعیین کند.همچنین می‌تواند مقدار هموگلوبین،گلبول های قرمز و آهن موجود در خون را اندازه‌گیری کند.برای تشخیص بیماریهای دیگری که باعث کم خونی شده‌اند آزمایشهای دیگری نیاز است.

وقتی علل متعدد،انواع مختلف آنمی و درمانهای بیشمار برای آنمی را ملاحظه می‌کنید،به پیچیدگی این وضعیت پی می برید.با این وجود درمانهای خانگی خاصی برای آنمی وجود دارد که در معالجه این حالت بسیار ارزشمند هستند.

درمان کم خونی با داروهای گیاهی ( درمان خانگی کم خونی )

– برای درمان سریع کم خونی شدید چغندر مصرف کنید. مصرف چغندر یکی از بهترین راه های درمان کم خونی است. مقدار بسیار زیادی مواد مغذی از جمله آهن در خود دارد. هر روز صبح یک لیوان بزرگ آب ریشه ی چغندر تازه که شیرین نشده باشد را بخورید تا سطح هموگلوبین تان به حالت عادی برگردد.

– برای درمان کم خونی در زنان و مردان حمام آفتاب بگیرید. نشستن زیر آفتاب برای مدتی کوتاه درمانی ساده و مؤثر در معالجه کم خونی به منظور افزایش تولید گلبولهای قرمز خون است.

-از جمله داروهای گیاهی برای کم خونی موز است. یک موز رسیده را خمیر کرده و به آن یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید. درمان کم خونی با عسل و موز بسیار موثر است. به منظور درمان کم خونی با عسل و موز معجون را پس از ناهار بخورید تا به بدنتان گستره ی وسیعی از ویتامین ها،مواد معدنی و آمینو اسید برسانید.

– روش دیگر برای درمان کم خونی با داروهای گیاهی استفاده از آب گوجه‌ فرنگی تازه یا حتی پوره گوجه‌ فرنگی است که یک درمان خانگی مؤثر در کم خونی است چرا که گوجه‌ فرنگی منبعی سرشار از ویتامین A،C و K است.گوجه فرنگی منبع خوبی از آهن نیز هست.

– از داروهای گیاهی برای کم خونی می توان به سیب رسیده شیرین اشاره کرد. به منظور درمان کم خونی با طب سنتی آب یک عدد سیب بزرگ را بگیرید و آن را با مقدار مساوی آب گوجه‌فرنگی مخلوط کنید.این معجون را به جای قهوه صبحانه خود میل کنید تا به درمان کم خونی کمک کنید.

– برای درمان سریع کم خونی شدید می توانید از دمنوش گیاه کوشاد، گل سپاسی یا ژانسیان بهره مند شوید.

مطلب مرتبط:  آبسه پستان و روشهای درمان آبسه پستانی

علاوه بر استفاده از روشهای درمان کم خونی با داروهای گیاهی ،ممکن است پزشکتان مکمل های آهن همراه با ویتامین B12،اسید فولیک یا قرص های مولتی ویتامین نیز تجویز کند.چون ویتامین C، در جذب آهن نقش کاتالیزوری دارد،برای اثرگذاری بیشتر،مکمل های خوراکی آهن باید همراه با مصرف آب پرتقال صورت گیرد.توجه داشته باشید که اگر مسامحه کنید ممکن است این بیماری بی نهایت خطرناک شود بنابراین درباره ی هر گونه درمان خانگی کم خونی با پزشک خود مشورت کنید.ممکن است در صورتی که مداوم خون از دست می‌دهید یا اینکه کم خونی تان جدی باشد، تزریق خون ضروری شود.

تغذیه برای کم خونی ( چه غذاهایی برای کم خونی مفید است ؟ )

برای درمان کم خونی در زنان و مردان قبل از هر کاری،ضروری ترین چیز داشتن رژیم غذایی متعادل و معقول است. رژیم غذایی بیمار آنمی علاوه بر سلامت و تندرستی عمومی،باید ریشه ی علت کم خونی را هدف قرار دهد.

چه غذاهایی برای کم خونی مفید است ؟

موادی که باید در تغذیه برای کم خونی وجود داشته باشند عبارتند از:

 • گوشت (به خصوص مرغ)
 • سبزیجات
 • میوه ها
 • محصولات لبنی نظیر شیر،پنیر و ماست
 • غلات و حبوبات خشک شده
 • تخم مرغ آبپز
 • ماهی
 • آجیل ها و دانه‌ها

غذاهای غنی از آهن نقشی اساسی در درمان آنمی دارند، بنابراین مصرف جگر و صدف خوراکی، سبزیجات پهن برگ تازه، چغندر، سبوس گندم، برنج سرخ، عدس، کشمش و آلو سیاه برای درمان کم خونی با طب سنتی ضروری هستند چرا که در خود مقدار زیادی آهن دارند. اگر روزانه ۲ یا ۳ عدد سیب مصرف کنید در مسیر صحیحی برای درمان آنمی قرار دارید چرا که سیب سرشار از آهن است. پروتئین های حیوانی و گوشتهایی نظیر جگر و قلوه مقدار زیادی ویتامین B12 دارند و برای درمان آنمی مفید هستند.

آهن برای تولید هموگلوبین نیاز است و آهن موجود در گوشت نسبت به آهن موجود در غذاهای دیگر بسیار آسانتر جذب می شود.کمبود ویتامین B باعث بروز نوعی از آنمی به نام آنمی مهلک می شود.اسید فولیک شکلی از ویتامین B است که در غذاها وجود دارد.

بدن برای تولید سلولهای تازه به اسید فولیک نیاز دارد.همچنین برای خانم‌های باردار ضروری است، چرا که در جلوگیری از آنمی و حفاظت از سلامت جنین نقش اساسی دارد. ویتامین C کمکی بزرگ به بدن در جذب آهن است.سبزیجاتی نظیر فلفل دلمه ای و میوه ها(به ویژه مرکبات) منبع خوبی از ویتامین C هستند.

پیشنهاداتی برای آنمی

مکمل های آهن ممکن است باعث مشکلات گوارشی موقت نظیر اسهال، یبوست و سوزش معده شوند. هرگونه عوارض جانبی مکمل ها یا داروهای تجویزی کم خونی را به اطلاع پزشک خود برسانید تا تغییرات لازم در داروها صورت گیرد. تحت هیچ شرایط دوز مصرفی داروهای خود را بدون مشورت با پزشک کاهش یا افزایش ندهید.

منبع: home-remedies-for-you

درمان کم خونی با داروهای گیاهی

تغذیه برای کم خونی ، داروهای گیاهی برای کم خونی ، درمان آنمی ، درمان خانگی کم خونی ، درمان سریع کم خونی شدید ، درمان کم خونی ، درمان کم خونی در زنان ، درمان کم خونی ، درمان کم خونی با داروهای گیاهی ، درمان کم خونی با طب سنتی ، درمان کم خونی با عسل ، علائم کم خونی در مردان ، علائم کمبود آهن ، علایم کم خونی ، علایم کم خونی شدید ، علل کم خونی در مردان ، چه غذاهایی برای کم خونی مفید است ، کم خونی در مردان

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط