اموزش پاک کردن ویندوز در نسخه‌های مختلف همراه با تصویر

اموزش پاک کردن ویندوز

شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که چطور می‌توانید نسخه‌ ویندوز ۱۰ یا نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز نصب شده روی سیستم خود را حذف کنید؟ در پاسخ این سؤال باید گفت که مهم نیست از کدام نسخه ویندوز استفاده می‌کنید، چون روش پاک کردن تمام این نسخه‌ها یکسان است. در این مطلب پاک کردن ویندوز را در دو موقعیت مختلف، یکی وقتی که چند ویندوز نصب شده روی کامپیوتر خود دارید و دیگری وقتی تنها یک سیستم عامل ویندوز نصب شده دارید، به شما آموزش می‌دهیم. در ادامه با اموزش پاک کردن ویندوز در نسخه‌های مختلف همراه ما باشید:

روش اول: اموزش پاک کردن ویندوز اضافی

در این مطلب فرض می‌کنیم ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ را همزمان روی سیستم خود نصب کرده‌اید و حالا می‌خواهید ویندوز ۷ که قدیمی‌تر است را حذف کرده و ویندوز ۸.۱ را بجای آن نصب کنید یا مقداری از فضای اشغال شده بوسیله ویندوز ۷ را برای کار دیگری خالی کنید.  برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

مرحله ۱- بکاپ بگیرید: برای پاک کردن ویندوز ، ابتدا از تمام اطلاعات مهم درایوی که نسخه ویندوز روی آن نصب شده و می‌خواهید آن را حذف کنید، نسخه پشتیبان تهیه کنید، چون با حذف ویندوز موردنظر، اطلاعات داخل آن درایو را نیز از دست می‌دهید.

مرحله ۲- منوی بوت نسخه ویندوزی که می‌خواهید حذف کنید، را پاک کنید: در این مطلب برای مثال می‌خواهیم ویندوز ۷ نصب شده روی کامپیوتر را حذف کرده و ویندوز ۱۰ را نگه داریم. برای انجام این کار، سیستم عاملی که می‌خواهید نگه دارید را راه‌اندازی کنید و ابزار System Configuration را اجرا کنید. برای اجرای سریع آن به پنجره Run بروید و همزمان کلیدهای ترکیبی لوگوی ویندوز و کلید R صفحه کلیدتان را فشار دهید تا پنجره Run باز شود. سپس دستور msconfig را در کادر جستجوی آن وارد کنید و اینتر بزنید یا روی دکمه OK کلیک کنید

روش حذف ویندوز ۷ ، حذف ویندوز قبلی ، حذف ویندوز و نصب ویندوز جدید ، پاک کردن ویندوز ، آموزش حذف ویندوز

اموزش پاک کردن ویندوز

  •  از ابزار boot manager هم می‌توانید برای حذف منوی بوت ویندوز استفاده کنید، منتها قبل از این کار باید از سازگاری آن با سیستم عامل نصب شده روی سیستم خود مطمئن شوید. ولی ابزار System Configuration در تمام نسخه‌های ویندوز وجود دارد.
مطلب مرتبط:  نحوه ساخت فلش بوت ویندوز 10 با استفاده از فایل ISO

حتماً بخوانید: آموزش تصویری آپدیت درایور کارت گرافیک ویندوز با ۳ روش مختلف

حالا پنجره System Configuration برای شما باز می‌شود. در این پنجره به سربرگ Boot بروید.

اموزش پاک کردن ویندوز

در سربرگ Boot ببینید نسخه ویندوزی که می‌خواهید حذف کنید، به عنوان سیستم عامل پیش‌فرض تعیین شده است یا نه. اگر سیستم عامل پیش‌فرض بود، برای تغییر آن، سیستم عامل ویندوزی که می‌خواهید همچنان از آن استفاده کنید، را انتخاب کرده و سپس دکمه Set as default (انتخاب به عنوان پیش‌فرض) را فشار دهید.

اموزش پاک کردن ویندوز

حالا نسخه ویندوزی که می‌خواهید حذف کنید، را انتخاب کرده و دکمه Delete را فشار دهید. سپس بر روی یکی از دکمه‌های Apply یا OK کلیک کنید.

اموزش پاک کردن ویندوز

در این مرحله برای اینکه مطمئن شوید نسخه ویندوزی که می‌خواهید نگه دارید، بدون مشکل بالا می‌آید، کامپیوتر را ری‌استارت کنید. اگر در بوت شدن سیستم به مشکل برخورد کردید، می‌توانید منوی بوت را با کمک سی دی ویندوز تعمیر کنید.

اموزش پاک کردن ویندوز

مرحله ۳- پارتیشن ویندوزی که می‌خواهید حذف شود، را فرمت یا پاک کنید: بدین منظور در نسخه‌های مختلف ویندوز به منوی ویندوز بروید و بر روی شورتکات ابزار Disk Management کلیک کنید. سپس دو کلید لوگوی ویندوز و X صفحه کلیدتان را همزمان فشار دهید و از منوی باز شده بر روی گزینه Disk Management کلیک کنید تا پنجره مربوط به آن باز شود.

اموزش پاک کردن ویندوز

در پنجره Disk Management بر روی پارتیشنی که می‌خواهید حذف شود، راست کلیک کرده یا نشانگر موس را روی آن نگه دارید و گزینه Delete Volume را انتخاب کنید تا پارتیشن موردنظر پاک شود. سپس می‌توانید فضای باقیمانده را به سایر پارتیشن‌ها اضافه کنید.

اموزش پاک کردن ویندوز

اگر می‌خواهید دوباره از همان پارتیشن برای سیستم عامل دیگری استفاده کنید، بایستی بجای حذف پارتیشن، آن را فرمت کنید. به عنوان مثال، برای حذف ویندوز و نصب ویندوز جدید (حذف ویندوز ۷ و نصب ویندوز ۸.۱) پارتیشن مربوطه را انتخاب کنید، روی آن راست کلیک کرده یا نشانگر موس را روی آن نگه دارید و بعد در منوی باز شده بر روی گزینه Format کلیک کنید تا به مرحله بعد عملیات حذف ویندوز و نصب ویندوز جدید بروید.

اموزش پاک کردن ویندوز

در صورت تمایل، در پنجره باز شده، نام داخل کادرهای Volume label و File system را تغییر دهید. در غیر اینصورت بدون تغییر مقادیر روی OK کلیک کنید.

مطلب مرتبط:  ورود به کنترل پنل در ویندوز 10 با شش روش ساده

اموزش پاک کردن ویندوز

حالا ویندوز به شما پیغام می‌دهد که آیا می‌خواهید تمام اطلاعات ذخیره شده در این پارتیشن را حذف کنید. اگر از تمام اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید، برای ادامه فرآیند آموزش حذف ویندوز دکمه OK را فشار دهید.

اموزش پاک کردن ویندوز

هم‌چنین ممکن است پیغام هشداری دریافت کنید که به شما اعلام کند پارتیشن انتخاب شده در حال استفاده است. برای فرمت، دکمه Yes را بزنید تا ظرف چند ثانیه عمل فرمت انجام شود.

حتماً بخوانید: آموزش پارتیشن بندی هنگام نصب ویندوز 

اموزش پاک کردن ویندوز

به این ترتیب نسخه ویندوز اضافی که می‌خواستید حذف کنید، به طور کامل از روی سیستم‌تان حذف شده است.

  • در مواقعی که سیستم عاملی غیر از مایکروسافت مانند لینوکس روی کامپیوتر خود نصب کرده‌ باشید، مراحل حذف یکسان است. تنها تفاوت آن این است که برای هر نسخه ویندوزی که می‌خواهید حذف شود، باید از ابزار متفاوتی استفاده کنید تا اطلاعات سیستم عامل‌های غیر از مایکروسافت خراب نشود. برنامه EasyBCD ابزاری است که می‌تواند این کار را به خوبی برای شما انجام دهد.

حالا در ادامه مبحث اموزش پاک کردن ویندوز می‌خواهیم به روش حذف ویندوز قبلی در کامپیوترهایی که تنها یک نسخه روی آن‌ها نصب شده است، بپردازیم:

آموزش حذف ویندوز در سیستم عامل تک نسخه:

حذف ویندوز قبلی (uninstall) در چنین مواقعی به راحتی قابل انجام است. کافیست دیسک سی دی ویندوزی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، را در دستگاه قرار دهید و سیستم را با آن بوت کنید. سپس در حین انجام مراحل نصب، پارتیشن ویندوز موجود در سیستم را انتخاب و بر روی یکی از دکمه‌های Format یا Delete کلیک کنید.

اموزش پاک کردن ویندوز

بدین ترتیب می‌توانید دوباره از آن پارتیشن یا فضای باقیمانده استفاده کنید و سیستم عامل جدید را روی آن نصب کنید. البته قبل از این کار فراموش نکنید از تمام اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اموزش پاک کردن ویندوز 

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

digitalcitizen.life

روش حذف ویندوز ۷ ، حذف ویندوز قبلی ، حذف ویندوز و نصب ویندوز جدید ، پاک کردن ویندوز ، آموزش حذف ویندوز

/how-uninstall-windows-8-windows-7-or-any-other-version-windows
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط