پیشنهاد خلایق

آموزش تصویری نحوه تبدیل ویدیو به گیف با سه روش مختلف

تبدیل ویدیو به گیف

فایل‌های گیف (GIF) در اصل برش‌های کوتاه و پشت سرهم از یک ویدئو یا فیلم هستند. تبدیل یک فیلم یا ویدئو به فایل گیف کوتاه باعث می‌شود از طول آن کاسته شده و راحت‌تر مدیریت شود. علاوه بر این، امروزه محبوبیت گیف آن را به گزینه‌ای عالی برای پست‌های وبلاگ‌، جواب‌های خنده‌دار و بذله‌گویی‌های ساده با دوستان تبدیل کرده است. تبدیل فایل‌های گیف به ویدئو با چند روش مختلف به راحتی قابل انجام می‌باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با نحوه تبدیل ویدیو به گیف آشنا شوید:

تبدیل ویدیو به gif ، ساخت فایل gif ، آموزش ساخت گیف ، تبدیل فیلم به گیف

تبدیل ویدیو به گیف

نحوه تبدیل ویدیو به گیف با استفاده از فتوشاپ:

۱- ابتدا قبل از اجرای ویدئوی موردنظر باید نرم‌افزار فتوشاپ سیستم خود را باز کنید. برای تبدیل ویدیو به تصاویر متحرک gif به یک کپی از ویدئوی موردنظر نیاز دارید. پس از آماده‌سازی فایل، برنامه فتوشاپ را باز کنید، ولی هنوز فایل ویدئویی را انتخاب نکنید.

۲- از منوی سربرگ File بر روی گزینه Import کلیک کنید و از لیست پنجره باز شده، گزینه Video Frames to Layers را انتخاب کنید. یک کادر منو ظاهر می‌شود که می‌توانید تنظیمات موردنیاز ویدئوی موردنظرتان را در آن تغییر دهید. فایل گیف در اصل نوعی نمایش اسلاید بسیار سریع محسوب‌ می‌شود.

شما می‌توانید ویدئوی موردنظرتان را در نرم‌افزار فتوشاپ وارد کرده و آن را به تصاویر صامت تبدیل کنید. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید تصاویری که می‌خواهید با هم پخش شوند را انتخاب کرده و آن‌ها را به یک فایل گیف تبدیل کنید. به این نکته نیز دقت کنید اگر فایل ویدئویی فعلی شما با فرمت AVI باشد، برای ساخت فایل gif باید مستقیماً به سراغ مرحله آخر این روش بروید.

تبدیل ویدیو به گیف

۳- تنظیمات موردنیاز فایل گیف خود را انتخاب کنید. این تنظیمات به انتخاب هر فرد متغیر خواهد بود. تنها بخش مهم این تنظیمات این است که باید گزینه Make Frame Animation را تیک بزنید. سپس OK بزنید تا تبدیل ویدیو به gif آغاز شود. در اینجا دو گزینه به شما ارائه می‌شود:

  • Selected Range Only: با انتخاب این گزینه می‌توانید اسلایدرهای زیر پیش‌نمایش ویدئو را به محل دلخواه خود برای ذخیره‌سازی منتقل کنید. هر چه حجم ویدئوی شما کمتر باشد، سریع‌تر منتقل می‌شود.
  • Limit to Every: با انتخاب این گزینه می‌توانید هر یک از فریم‌های ویدئو را برش دهید. با این کار گیف نهایی با اندکی تغییر به یک فایل کوچک‌تر و سریع‌تر تبدیل می‌شود. هر چه تعداد برش‌ها بیشتر باشد، فایل گیف نهایی سریع‌تر بوده و کار با آن نیز راحت‌تر خواهد بود. برای دستیابی به بهترین و واضح‌ترین کیفیت ویدئو می‌توانید تیک این گزینه را بردارید.

تبدیل ویدیو به گیف

۴- فریم‌هایی که نمی‌خواهید در فایل نهایی گیف وجود داشته باشند، را ویرایش یا حذف کنید. هر لایه، فریمی از گیف نهایی خواهد بود. شما می‌توانید برخی از فریم‌ها را حذف کنید، ترتیب آن‌ها را تغییر دهید و یا متن، شکل‌ها و رنگ‌های دیگری به فریم‌ها اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید رنگ آن‌ها را به سیاه و سفید تغییر دهید یا به آن‌ها افکت اضافه کنید. در نهایت هر کاری که روی این لایه‌ها انجام داده‌اید، در گیف نهایی به نمایش در می‌آید.

تبدیل ویدیو به گیف

۵- در ادامه فرآیند تبدیل فیلم به گیف به سربرگ File بروید و از منوی ظاهر شده بر روی دکمه Save for Web کلیک کنید تا منوی تبدیل نمایان شود. گزینه گیف دلخواه خود را از زیر دکمه Presets در گوشه بالای سمت راست انتخاب کنید. سپس همه مؤلفه‌ها از شفافیت گرفته تا حالت رنگ را تنظیم کنید، البته عکس‌های RGB به طور حتم بهترین گزینه برای شما می‌باشند. پس از انتخاب نام بر روی دکمه Save در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید تا کار ساخت فایل gif به اتمام برسد.

  •  قبل از ذخیره فایل می‌توانید از دکمه Optimize در نمای Timeline که با کلیک بر روی گزینه Make Frame Animation ظاهر می‌شود، برای کاهش سایر فایل گیف استفاده کنید.

تبدیل ویدیو به گیف

نحوه تبدیل ویدیو به gif با استفاده از مبدل‌های آنلاین:

۱- عبارت Video to GIF converter را در اینترنت جستجو کرده و از بین صدها سایتی که بالا می‌آید، یک سایت را به دلخواه خود انتخاب کنید. چند نمونه از این سایت‌ها عبارتند از: Imgur، EzGif و MakeaGif

تبدیل ویدیو به گیف

۲- در سایت تبدیل ویدیو به گیف موردنظر بر روی دکمه Choose File کلیک کرده و ویدئویی که می‌خواهید به صورت آنلاین به فایل گیف تبدیل کنید، را انتخاب و آپلود کنید. معمولاً برای انجام این کار می‌توانید فایل ویدئویی موردنظر را از داخل رایانه خود بکشید و در سایت مربوطه رها کنید.

تبدیل ویدیو به گیف

۳- قسمتی از ویدئویی که می‌خواهید تبدیل کنید را مشخص کنید. سایز فایل گیف خود را تعیین کنید. در بیشتر مرورگرها با فشردن همزمان دکمه Ctrl و دکمه‌های + و – می‌توانید نسبت به بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی تصاویر اقدام کنید. هم چنین، در صورت استفاده از یک نرم‌افزار پخش‌کننده رسانه‌ای با تغییر سایز پنجره آن می‌توانید سایز تصاویر را تغییر دهید.

تبدیل ویدیو به گیف

۴- در صورت نمایش گزینه (Frame rate (FPS، سرعت فریم دلخواه خود را انتخاب کنید. ۱۲ فریم در هر ثانیه، سرعت مناسبی برای گرفتن حرکات سریع‌تر می‌باشد، اما اگر سایز گیف شما بیش از حد بزرگ باشد، ممکن است رایانه‌تان قادر نباشد آن را با یک سرعت فریم بالا اجرا کند.

اکثر ویدئوها با سرعت ۳۰ یا ۶۰ فریم در ثانیه گرفته می‌شوند، ولی فایل‌های گیف سریع‌تر، کوچکتر و کمی بریده بریده دیده به نظر می‌آیند. علاوه بر این، هر چه سرعت فریم کمتر باشد، پخش و بارگیری فایل گیف سریع‌تر خواهد بود (۱۰ تا ۱۵ فریم در هر ثانیه).

تبدیل ویدیو به گیف

۵- در پایان برای تبدیل فیلم به گیف بسته به نوع طراحی سایت، یکی از دکمه‌های Record، Review یا Save را فشار دهید. پس از تبدیل احتمالاً از شما خواسته می‌شود محلی برای ذخیره گیف نهایی خود انتخاب کنید.

تبدیل ویدیو به گیف

آموزش ساخت گیف به کمک نرم‌افزار Microsoft GIF Animator (صرفاً فرمت AVI):

۱-پس از دانلود و نصب نرم‌افزار Microsoft GIF Animator آن را اجرا و بر روی آیکون Open کلیک کنید. این نرم‌افزار یکی از روش‌های ساده و سریع  ساخت فایل gif محسوب می‌شود که می‌توانید آن را به صورت رایگان از اینترنت دانلود کنید. البته صرفاً از فایل‌های با فرمت AVI پشتیبانی می‌کند.

تبدیل ویدیو به گیف

۲- در ادامه به محل ویدئوی موردنظر رفته و گزینه Open را انتخاب کنید. حالا نرم‌افزار Microsoft GIF Animator تک تک فریم‌های ویدئو را می‌خواند. اگر می‌خواهید قسمت کوچکی از یک ویدئوی حجیم را به فایل گیف تبدیل کنید، تنها آن قسمت را ویدئو را قبل از باز کردن آن در نرم‌افزار برش دهید.

تبدیل ویدیو به گیف

۳- لیست فریم‌های موردنظرتان را به موازات صفحه برنامه ویرایش، حذف یا مجدداً مرتب کنید. این تصاویر به صورت تصاویر متحرک به شما نشان داده می‌شوند. برای پخش ویدئو بر روی دکمه Play کلیک کنید. اگر از سرعت پخش ویدئو راضی نبودید، می‌توانید آن را تغییر دهید.

تبدیل ویدیو به گیف

۴- ویدئوی خود را مانند یک گیف واقعی به صورت پیوسته ضبط کنید. با کلیک بر روی دکمه Select All همه فریم‌ها را انتخاب کنید. آیکون این دکمه با سه مربع روی آن مشخص شده است. بر روی سربرگ Animation کلیک کنید و گزینه Looping را انتخاب کنید. هم‌چنین تعداد دفعاتی که می‌خواهید آن را پیوسته ضبط کنید، را تعیین کنید. اگر می‌خواهید آن را برای همیشه پیوسته ضبط کنید، گزینه Forever را انتخاب کنید.

تبدیل ویدیو به گیف

۵- بر روی سربرگ Image کلیک کنید و مدت زمان استفاده از اسلایدر در هر فریم را تعیین کنید. هر دفعه‌ای که این مدت را تغییر می‌دهید، ویدئو را دوباره پخش کنید تا ظاهر آن را مشاهده کنید. معمولاً، ۲ تا ۶ به خوبی جواب می‌دهد ولی بسته به سرعت فریم ویدئوی موردنظر شاید لازم باشد آن را کم و زیاد کنید.

تبدیل ویدیو به گیف

۶- برای اتمام فرآیند تبدیل ویدیو به گیف بر روی دکمه Save As کلیک کرده و آن را در محل دلخواه خود ذخیره کنید.

تبدیل ویدیو به گیف

امیدواریم از این سه روش آموزش ساخت گیف بتوانید نهایت استفاده را ببرید.

تبدیل ویدیو به گیف

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

wikihow.com

تبدیل ویدیو به gif ، ساخت فایل gif ، آموزش ساخت گیف ، تبدیل فیلم به گیف

/Convert-a-Video-Into-a-Gif-Animation


مطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟