روشهای تست و بررسی سرعت cpu

سرعت cpu

سرعت cpu شما تعیین می کند که فرآیند های شما با چه سرعتی می تواند کارها را انجام دهد. با توجه به ظهور پردازنده های چند هسته ای، سرعت پردازنده کمتر از گذشته اهمیت دارد. با این وجود، هنگام نصب یک برنامه جدید برای اطمینان از اینکه کامپیوتر شما قادر به اجرای آن است،تست سرعت می تواند مفید باشد  . همچنین برای دستیابی به عملکرد بهتر، اورکلاکینگ خوبی را تجربه خواهید کرد.

در ویندوز :

پنجره سیستم را باز کنید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد.

ویندوز ۷، ویستا، ایکس پی : روی Computer / My Computer راست کلیک کرده سپس بر روی منوی Start کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. در ویندوز XP، ممکن است لازم باشد پس از انتخاب «setting » روی تب “general” کلیک کنید.

Windows 8   : روی دکمه Start کلیک راست کرده و “System” را انتخاب کنید.

همه نسخه ها Win + Pause :  را همزمان فشار دهید.

ورودی processor را پیدا کنید. این در بخش «system» در زیر نسخه ویندوز قرار دارد.

نرم افزار افزایش سرعت  ، نرم افزار افزایش سرعت cpu ، نرم افزار CPU-Z ، افزایش قدرت سی پی یو

سرعت cpu

توجه داشته باشید سرعت cpu ، مدل پردازنده و سرعت شما نمایش داده خواهد شد. سرعت با واحد گیگا هرتز (GHz) اندازه گیری می شود. این سرعت یک هسته از پردازنده شماست. اگر پردازنده شما دارای چند هسته (پردازنده های مدرن تر)می باشد ، این سرعت هر هسته است. • اگر پردازنده شما اورکلاک شده باشد، سرعت واقعی ممکن است در اینجا نشان داده نشود. برای جزئیات بیشتر در مورد سرعت اورکلاک واقعی خود، بخش بعدی را ببینید.

بررسی کنید که پردازنده شما چند هسته ای است. اگر پردازنده چند هسته ای دارید، تعداد هسته ها در این پنجره نمایش داده نخواهد شد. هسته های چندگانه لزوما به این معنا نیست که برنامه ها سریعتر اجرا می شوند، اما این می تواند برای برنامه های طراحی شده برای آن یک کمک کننده قوی باشد.

برای باز کردن کادر محاوره ی Run ،  Win + R را فشار دهید.

dxdiag را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید. اگر بپرسد که درایوهای خود را بررسی کنید، روی yes کلیک کنید.

ورودی “Processor” را در زبانه System پیدا کنید. اگر رایانه شما دارای هسته های متعدد باشد، بعد از سرعت (مثلا ۴ پردازنده) شماره را در پرانتز مشاهده خواهید کرد. این به شما نشان می دهد که چند هسته دارید. هر هسته تقریبا با همان سرعت اجرا می شود (همیشه تغییرات بسیار جزئی وجود دارد).

مطلب مرتبط:  نحوه غیر فعال كردن آپدیت اتوماتیك ویندوز 10 به مدت 35 روز

سرعت cpu

در mac :

بر روی منوی Apple  کلیک کنید و “About This Mac” را انتخاب کنید.

سرعت cpu

ورودی “Processor” را در برگه “Overview” پیدا کنید. این سرعت تبلیغاتی پردازنده شما را نمایش می دهد. توجه داشته باشید که این ممکن است سرعت cpu واقعی در حال اجرا نباشد. این به این دلیل است که زمانی که CPU سخت کار نمی کند، برای صرفه جویی در انرژی و افزایش طول عمر، سرعت خود را کاهش می دهد

گجت قدرت اینتل را دانلود کنید. این یک نرم افزار افزایش سرعت cpu است و باعث افزایش قدرت سی پی یو می شود. این ابزار رایگان CPU شما را کنترل و سرعت عملیات واقعی را گزارش می دهد.فایل را باز کنید و سپس بر روی فایل DMG دوبار کلیک کنید تا Power Gadget را نصب کنید.

سرعت cpu

دانلود و نصب Prime95: اگر می خواهید حداکثر سرعت پردازشگر خود را مشاهده کنید، باید یک بار سنگین روی پردازنده قرار دهید. یکی از محبوب ترین روش های انجام این کار استفاده از یک برنامه به نام Prime95 می باشد. شما می توانید آن را به صورت رایگان از mersenne.org/download/ دانلود کنید. برنامه را باز کنید و سپس روی فایل DMG دوبار کلیک کنید تا آن را نصب کنید. هنگام شروع برنامه، “Just Stress Testing” را انتخاب کنید. • Prime95 برای محاسبه اعداد اول طراحی شده است و در اینصورت سرعت cpu شما حداکثر می شود.

سرعت cpu خود را پیدا کنید. نمودار دوم در این ابزار سرعت cpu شما را نمایش می دهد. “Package Frq” سرعت فعلی شماست که بر اساس آن پردازنده شما کار می کند. این احتمالا کمتر از “Base Frq” خواهد بود که سرعت تبلیغ شده پردازنده است.

در لینوکس :

ترمینال را باز کنید. اکثر ابزارهای موجود در لینوکس واقعی سرعت واقعی پردازنده را نشان نمی دهند. اینتل یک ابزار به نام turbostat را منتشر کرده است که میتوانید برای بررسی از آن استفاده کنید. شما باید آن را به صورت دستی از طریق ترمینال نصب کنید.

مطلب مرتبط:  نحوه استفاده از کیبورد شکلک دار برای کامپیوتر

سرعت cpu

uname –r را وارد کنید. نسخه نمایش داده شده را یادداشت نمایید (X.XX.XX-XX).

سرعت cpu

تایپ کنید: apt-get install linux-tools-X.XX.XX-XX linux-cloud-tools-X.XX.XX-XX و اینتر را فشار دهید. X.XX.XX-XX را با شماره نسخه از مرحله قبلی جایگزین کنید. در صورت لزوم، رمز عبور مدیر خود را وارد کنید.

modprobe msr را تایپ و اینتر را فشار دهید. این، ماژول MSR را که برای اجرای این ابزار نیاز دارید را نصب میکند.

یک پنجره ترمینال دیگر را باز کنید و speed openssl را تایپ کنید. این آزمون سرعت OpenSSL را آغاز خواهد کرد که CPU شما را تا حداکثر بالا می برد.

بازگشت به اولین پنجره ترمینال و تایپ turbostat: این پنچره برونداد های مختلفی را درباره پردازنده شما نمایش می دهد.

سرعت cpu

به ستون GHz نگاه کنید. هر ورودی سرعت واقعی هر هسته است. در ستون TSC سرعت cpu به طور معمول گزارش شده است.

ویندوز (پردازنده اورکلاک شده)

پردازنده های اورکلاک شده پردازنده هایی هستند که ولتاژ خود را برای تولید قدرت بیشتر اصلاح کرده اند. اورکلاکینگ در میان علاقه مندان به رایانه محبوب است، زیرا این کار باعث افزایش قدرت سی پی یو می شود. اما می تواند به اجزای خود آسیب برساند.

نرم افزار CPU-Z را دانلود و نصب کنید. این یک نرم افزار افزایش سرعت cpu رایگان است که اجزای رایانه را نظارت می کند. این برنامه برای اورکلاکرها طراحی شده است و سرعت دقیقی را که پردازنده های شما در آن کار می کنند گزارش می دهند.

نرم افزار CPU-Z در طول فرایند نصب هر گونه ابزار تبلیغاتی و یا نوار ابزار را نصب نخواهد کرد.

CPU-Z را اجرا کنید. به طور پیش فرض، یک میانبر روی دسک تاپ شما برای شروع CPU-Z ایجاد خواهد کرد. شما باید به عنوان یک مدیر به سیستم وارد شوید یا برای اجرای آن باید رمز عبور مدیر را داشته باشید.

سرعت cpu خود را بررسی کنید. سرعت cpu فعلی شما در فیلد “Core Speed” در برگه CPU نمایش داده می شود.

سرعت cpu

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

wikihow.com

نرم افزار افزایش سرعت  ، نرم افزار افزایش سرعت cpu ، نرم افزار CPU-Z ، افزایش قدرت سی پی یو

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط