پیشنهاد خلایق

آموزش نحوه رایت کردن سی دی و DVD در ویندوزهای مختلف

نحوه رایت کردن سی دی و دی وی دی در ویندوز

نرم‌افزارهای مختلفی برای رایت اطلاعات بر روی CD یا DVD وجود دارد مانند: Nero، Roxio و Power2Go . . .  . ولی جالب است بدانید که این امکان با استفاده از دو قابلیت File Explorer و Windows Explorer در سیستم عامل ویندوز فراهم شده است تا بدون نیاز به استفاده از هیچ نرم‌افزاری بتوانید اطلاعات خود را بر روی دیسک رایت کنید. این مطلب را بخوانید تا با نحوه رایت کردن سی دی و هم‌چنین نحوه رایت دی وی دی در نسخه‌های ۷، ۸.۱ و ۱۰ ویندوز آشنا شوید:

اموزش رایت کردن سی دی ، رایت سی دی در ویندوز ۷ ، نحوه رایت دی وی دی ، روش رایت سی دی

نحوه رایت کردن سی دی

در ابتدای کار اموزش رایت کردن سی دی و دی وی دی باید اشاره کنیم که دستورالعمل‌های ارائه شده در این مقاله برای هر سه نسخه‌ ویندوز ۷ ، ۸.۱ و ۱۰ کارایی دارد. اما از آنجایی که ویندوز ۱۰ جدیدترین نسخه ویندوز محسوب می‌شود و فرآیند رایت دیسک‌ در همه نسخه‌های ویندوز در اکثر موارد یکسان است، در بخش‌های مختلف این مقاله عمدتاً از اسکرین‌شات‌های گرفته شده از ویندوز ۱۰ استفاده کرده‌ایم ولی در موارد لازم اسکرین‌شات‌های ویندوز ۷ و ۸.۱ را نیز درج کرده‌ایم.

چگونه فرآیند نحوه رایت کردن سی دی و دی وی دی را شروع کنیم ؟

۱- برای شروع فرآیند اموزش رایت کردن سی دی و دی وی دی باید یک دیسک خام یا دیسک با قابلیت رایت مجدد را در درایو دیسک (رایتر) رایانه‌تان قرار دهید. پس از لودشدن (بارگیری) دیسک، ویندوز از شما سؤال می‌کند که قصد انجام چه عملیاتی را دارید. پنجره اعلان Auto Play در نسخه‌های ویندوز با هم فرق می‌کند ولی گزینه‌های ارائه شده در آن‌ها مشابه هم هستند.

پنجره اعلان Auto Play در ویندوز ۱۰:

نحوه رایت کردن سی دی

پنجره اعلان Auto Play برای رایت سی دی در ویندوز ۷ :

نحوه رایت کردن سی دی

پنجره اعلان Auto Play در ویندوز ۸.۱:

نحوه رایت کردن سی دی

۲- بر روی گزینه Burn files to disc (رایت فایل‌ها بر روی دیسک) کلیک کنید. اگر قابلیت Auto Play در ویندوزتان غیرفعال باشد، پنجره‌های نشان داده شده در قسمت بالا را نخواهید دید. در چنین مواقعی باید پنجره‌های File Explorer یا Windows Explorer را باز کنید و بر روی درایو دیسک در بخش This PC ویندوز ۱۰  و برای ادامه رایت سی دی در ویندوز ۷ و ۸.۱ بر روی Computer دوبار کلیک کنید یا دکمه درایو دیسک‌ را فشار دهید.

نحوه رایت کردن سی دی

۳- حالا با پنجره‌ای روبرو می‌شوید که دو گزینه برای رایت دیسک به شما ارائه می‌دهد.

نحوه رایت کردن سی دی

۴- بسته به هدفی که برای استفاده از دیسک نهایی دارید، یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید:

  • Like a USB Flash Drive- با انتخاب این گزینه دیسک به کمک سیستم Live File رایت می‌شود. این گزینه به شما امکان می‌دهد تا هر وقت خواستید فایل‌های موردنظرتان را در فلش یا هر دستگاه دیگری حذف و اضافه کنید. ایراد این روش این است که دیسک رایت شده تنها روی کامپیوترهای دارای سیستم عامل ویندوز قابل استفاده می‌باشد.

 

  • With a CD/DVD player – با انتخاب این گزینه، پس از رایت فایل‌ها دیسک بسته می‌شود و می‌توان با یک دستگاه پخش CD یا DVD و یا هر رایانه دیگری آن را پخش کرد. هم‌چنین، پس از بسته شدن دیسک باز هم امکان اضافه کردن فایل وجود دارد ولی نمی‌توانید فایل‌هایی که قبلاً رایت کرده‌اید را از روی دیسک حذف کنید.

۵- اگر می‌خواهید دیسکی رایت کنید که فایل‌های روی آن را بتوانید به دلخواه خود اضافه یا حذف کنید، گزینه Like a USB flash drive را انتخاب کرده و روی دکمه Next کلیک کنید تا ویندوز درایو موردنظر را فرمت کند. این پروسه بسته به نوع دیسکی که می‌خواهید رایت کنید، ممکن است مدتی به طول بینجامد. این شیوه برای دیسک‌های عادی و دیسک‌های با قابلیت رایت مجدد کارایی دارد.

نحوه رایت کردن سی دی

۶- وقتی دیسک به طور کامل فرمت شد، با استفاده از File Explorer یا Windows Explorer دیسک را باز کنید. حالا اگر به محل اصلی آن نگاهی بیندازید، با یک چنین پیغامی مواجه می‌شوید: Drag files to this folder to add them to the disc

نحوه رایت کردن سی دی

۷- فایل‌ها یا پوشه‌هایی که می‌خواهید رایت کنید را پیدا کنید، سپس آن‌ها را به داخل دیسک مربوطه بکشید و رها کنید. هم‌چنین می‌توانید آن‌ها را در دیسک موردنظر کپی و پیست کنید (بچسبانید). وقتی فایل‌ها را اضافه کردید، به طور خودکار روی دیسک مربوطه رایت می‌شوند. نوار پیشرفت عملیات رایت دیسک در پنجره کپی فایل نشان داده می‌شود.

نحوه رایت کردن سی دی

۸- پس از رایت فایل‌ها روی دیسک، در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. برای این کار کافیست فایل موردنظر را انتخاب کنید، بر روی آن راست کلیک کنید و دکمه Delete را بزنید. هم‌چنین می‌توانید این دکمه را فشار دهید و نگه دارید تا فایل موردنظر حذف شود.

نحوه رایت کردن سی دی

در ویندوز ۱۰ و ۸.۱ نیز می‌توانید به سربرگ Home بروید و از دکمه Delete موجود در نوار ابزار اصلی (ریبون) برای این کار استفاده کنید. در اینجا یک کادر با عنوان Delete File ظاهر می‌شود و از شما می‌پرسد که مطمئنید می‌خواهید این فایل را برای همیشه حذف کنید، در صورت تمایل بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

نحوه رایت کردن سی دی

فایل‌های حذف شده از دیسک به سطل زباله (Recycle Bin) رایانه‌تان ارسال نمی‌شوند بلکه پس از حذف به طور کامل از بین می‌روند. وقتی عمل اضافه کردن یا حذف فایل‌ها از دیسک را تمام کردید، باید جلسه رایت را ببندید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد دیسک مربوطه را حذف کنید و مانند یک درایو فلش در رایانه دیگری از آن استفاده کنید.

در ادامه آموزش تصویری نحوه رایت کردن سی دی و نحوه رایت دی وی دی به نحوه بستن جلسه رایت دیسک می‌پردازیم:

چگونه یک جلسه رایت دیسک را در ویندوز ۱۰ و ۸.۱ ببندیم ؟

در پنجره File Explorer به مسیر اصلی دیسکی که رایت کرده‌اید بروید و فایل‌ها یا پوشه‌هایی که ممکن است تیک زده باشید، تیک‌شان را بردارید. در مرحله بعد، بر روی سربرگ Manage در نوار ابزار اصلی (ریبون) کلیک کنید و سپس در گروه Media بر روی دکمه Eject کلیک کنید (در صفحه نمایش‌های لمسی می‌توانید دکمه موردنظر را لمس کنید).

نحوه رایت کردن سی دی

حالا یک پنجره اعلان به نمایش در می‌‌آید و اعلام می‌کند که ویندوز آماده بیرون دادن دیسک می‌باشد. منتظر بمانید تا جلسه رایت بسته شود.

نحوه رایت کردن سی دی

هر دفعه‌ای که یک جلسه رایت را می‌بندید، تقریباً ۲۰ مگابایت از داده‌های دیسک‌تان مصرف می‌شود. علاوه بر این، در هیچ کدام از ویندوزهای ۱۰ و ۸.۱ چنین گزینه‌ای برای بستن جلسه فرآیند روش رایت سی دی و DVD بدون بیرون دادن دیسک وجود ندارد.

چگونه یک جلسه رایت دیسک را در ویندوز ۷ ببندیم ؟

در ویندوز ۷ دو گزینه برای بستن یک جلسه فرآیند روش رایت سی دی به شما نشان داده می‌شود. اگر می‌خواهید پس از بستن جلسه رایت، دیسک همچنان در درایو دیسک یا همان رایتر بماند، در قسمت بالای پنجره Windows Explorer بر روی گزینه Close session (بستن جلسه) کلیک کنید.

نحوه رایت کردن سی دی

اگر می‌خواهید پس از اتمام رایت، دیسک را از رایتر بردارید، بر روی دکمه Eject (بیرون دادن) کلیک کنید.

نحوه رایت کردن سی دی

حتی وقتی روی گزینه Eject کلیک می‌کنید، ویندوز ۷ جلسه رایت شما را قبل از بیرون دادن دیسک می‌بندد.

نحوه رایت کردن سی دی

نحوه رایت کردن سی دی و دی وی دی در ویندوز

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

digitalcitizen.life

اموزش رایت کردن سی دی ، رایت سی دی در ویندوز ۷ ، نحوه رایت دی وی دی ، روش رایت سی دی

/how-burn-files-and-folders-disc-windows-explorer


مطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟