آموزش فرمول نویسی در اکسل ۲۰۱۶

نحوه فرمول نویسی در اکسل

یکی از قوی ترین ویژگی های اکسل توانایی محاسبه داده های عددی با استفاده از فرمول است. درست مانند یک ماشین حساب، اکسل می تواند عملیات جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را به راحتی انجام دهد. در این درس یعنی نحوه فرمول نویسی در اکسل ۲۰۱۶ نشان می دهیم که چگونه می توان به وسیله آدرس دهی در اکسل به سلول ها، یک فرمول ساده ساخت.

در صورت تمایل می توانید فایل اکسل زیر که مربوط به تمرین آموزش های همین درس می باشد را دانلود نموده و در ادامه آموزش تصویری فرمول نویسی در اکسل ۲۰۱۶ با ما باشید.

دانلود فایل تمرین اکسل

عملگرهای ریاضی

اکسل برای فرمولها از عملگرهای ریاضی استاندارد مانند علامت بعلاوه (+) برای عملیات جمع، علامت منها (-) برای عملیات تفریق کردن در اکسل، علامت ستاره (*) برای عملیات ضرب کردن در اکسل، علامت اسلش رو به جلو (/) برای عملیات تقسیم، و علامت (^) برای عملیات به توان رساندن، استفاده می کند.

فرمول نویسی در اکسل ، نحوه فرمول نویسی در اکسل ، آدرس دهی در اکسل ، آموزش تصویری فرمول نویسی در اکسل ، نوشتن فرمول در اکسل ، تفریق کردن در اکسل ، ضرب کردن در اکسل ، فرمول دهی در اکسل

فرمول نویسی در اکسل

تمام فرمولها در اکسل با علامت مساوی (=) شروع می شوند. به این معنی است که آن سلول برابر است با جواب فرمول وارد شده در آن.

آدرس دهی در اکسل

اگر چه می توانید با استفاده از اعداد، فرمولهای ساده ای در اکسل بسازید (بعنوان مثال ۲+۲= یا ۵*۵=)، اما اغلب اوقات از آدرس دهی در اکسل به سلول ها برای ساختن یک فرمول استفاده خواهید کرد. این کار همان ارجاع دادن به سلول ها نامیده می شود. با استفاده از ارجاع سلول ها این اطمینان حاصل می شود که فرمولهای وارد شده همیشه صحیح باقی می مانند زیرا بدون نیاز به بازنویسی فرمول، می توانید مقدار سلول های ارجاع داده شده را تغییر دهید.

در فرمول زیر، سلول A3 با استفاده از آدرس دهی به سلول ها، مقادیر سلول های A1 و A2 را با هم جمع می کند:

فرمول نویسی در اکسل

وقتی که کلید اینتر را فشار دهید، فرمول محاسبه شده و پاسخ در سلول A3 نمایش داده می شود:

فرمول نویسی در اکسل

اگر مقادیر موجود در سلول های ارجاع داده شده را تغییر دهید، فرمول بطور خودکار نتیجه را محاسبه می کند.

فرمول نویسی در اکسل

به وسیله ترکیب عملگرهای ریاضی و ارجاع به سلول ها، می توانید انواع فرمولهای ساده را در اکسل بسازید. فرمولها همچنین می توانند شامل ترکیبی از ارجاعات سلولی و اعداد باشند، همانطور که در نمونه های زیر نشان داده شده است:

فرمول نویسی در اکسل

روش ساختن یک فرمول – فرمول دهی در اکسل

در ادامه آموزش تصویری فرمول نویسی در اکسل با روش ساختن یک فرمول آشنا می شویم. در مثال زیر ما از یک فرمول ساده و ارجاع به سلول ها برای محاسبه بودجه استفاده می کنیم.

۱- سلولی که می خواهید فرمول در آن وارد کنید را انتخاب نمایید، در این مثال ما سلول D12 را انتخاب می کنیم.

فرمول نویسی در اکسل

۲- علامت مساوی (=) را تایپ کنید. توجه کنید که این علامت چگونه در سلول و نوار فرمول نشان داده می شود.

فرمول نویسی در اکسل

۳- آدرس سلولی که می خواهید در فرمول ابتدا به آن ارجاع داده شود را تایپ کنید. در این مثال ما D10 را تایپ می کنیم. یک حاشیه آبی در اطراف سلولی که به آن ارجاع شده است ظاهر می شود.

فرمول نویسی در اکسل

۴- نوع عملگر ریاضی که می خواهید استفاده کنید را تایپ کنید. در مثال ما علامت جمع (+) را تایپ می کنیم.

۵- آدرس سلولی که می خواهید در فرمول بعنوان سلول دوم به آن ارجاع داده شود را تایپ کنید. در این مثال ما D11 را تایپ می کنیم. یک حاشیه قرمز دور سلول مورد ارجاع ظاهر می شود.

۶- کلید اینتر روی کیبورد را فشار دهید. فرمول محاسبه شده و مقدار محاسبه شده در سلول مربوط به فرمول نشان داده می شود. اگر سلول فرمول را مجددا انتخاب کنید، می بینید که این سلول فقط مقدار پاسخ را نشان می دهد، در حالی که فرمول در نوار فرمول نمایش داده می شود.

فرمول نویسی در اکسل

نکته: اگر نتیجه یک فرمول بیش از حد بزرگ باشد که نتوان آن را در یک سلول نمایش داد، به جای یک عدد، نتیجه با چندین علامت پوند (#######) نمایش داده می شود. در این حالت عرض سلول به اندازه کافی نیست و محتوا نمی تواند بصورت کامل نمایش داده شود. می توانید با افزایش عرض سلول، محتوای درون آن را بصورت کامل نشان دهید.

اصلاح مقادیر با ارجاع به سلول ها

مزیت اصلی ارجاع به سلول ها این است که می توانید داده ها و مقادیر وارد شده در سلول ها را تغییر داده و اصلاح کنید بدون اینکه نیاز به بازنویسی فرمول داشته باشید. در مثال زیر، ما مقدار سلول D1 را از ۱,۲۰۰$ به ۱,۸۰۰$ تغییر می دهیم. فرمول موجود در سلول D3 بصورت خودکار دوباره نتیجه را محاسبه کرده و در سلول D3 نمایش می دهد.

فرمول نویسی در اکسل

اگر فرمولی که وارد یک سلول کرده اید غلط باشد، اکسل همیشه این موضوع را به شما اطلاع نمی دهد، بنابراین بررسی صحت فرمول ها برعهده شما است. برای آموزش نحوه بررسی مجدد فرمولها به بخش پنجم از نحوه فرمول نویسی در اکسل مراجعه کنید.

فرمول نویسی در اکسل ۲۰۱۶ با استفاده از روش اشاره و کلیک (point-and-click)

هنگام نوشتن فرمول در اکسل به جای اینکه آدرس سلول ها را بصورت دستی تایپ کنید، می توانید با اشاره ماوس و کلیک بر روی سلول ها آنها را به فرمولتان اضافه کنید. این روش باعث صرفه جویی در زمان و افزایش کارایی در هنگام فرمول نویسی در اکسل می گردد. در مثال زیر، فرمولی را ایجاد کرده ایم تا بهای سفارشات چند جعبه ظروف پلاستیکی را محاسبه کنیم.

۱- سلولی که می خواهید فرمولتان در آن وارد شود را انتخاب کنید، در این مثال ما سلول D4 را انتخاب می کنیم.

فرمول نویسی در اکسل

۲- علامت مساوی (=) را تایپ کنید.

۳- سلولی که می خواهید در فرمول ابتدا به آن ارجاع داده شود را انتخاب کنید. در این مثال ما سلول B4 را انتخاب می کنیم. آدرس سلول در فرمول ظاهر می گردد.

فرمول نویسی در اکسل

۴- نوع عملگر ریاضی که می خواهید استفاده نمایید را تایپ کنید. در این مثال ما علامت (*) یعنی ضرب کردن در اکسل را تایپ می کنیم.

۵- سلولی که می خواهید در فرمول بعنوان سلول دوم به آن ارجاع داده شود را انتخاب کنید. در این مثال ما سلول C4 را انتخاب می کنیم. آدرس سلول در فرمول ظاهر می شود.

فرمول نویسی در اکسل

۶- کلید اینتر روی کیبورد را فشار دهید. فرمول محاسبه شده و مقدار محاسبه شده در سلول مربوط به فرمول نشان داده می شود.

فرمول نویسی در اکسل

کپی کردن فرمولها با استفاده از قابلیت fill handle

فرمولها همچنین می توانند با استفاده از قابلیت fill handle به سلولهای مجاور کپی شوند. اگر شما نیاز به استفاده از یک فرمول چندین بار در یک برگه اکسل داشته باشید این قابلیت می تواند باعث صرفه جویی در زمان شود. علامت این قابلیت همان مربع کوچک در گوشه پایین سمت راست سلول یا سلول های انتخاب شده می باشد.

۱- سلولی که فرمول در آن قرار دارد و قصد کپی کردن آن را دارید، انتخاب کنید. با کلیک روی مربع کوچک ظاهر شده و کشیدن ماوس، فرمول را به سلول های مجاور حرکت دهید.

فرمول نویسی در اکسل

۲- پس از اینکه ماوس را رها کردید، فرمول در سلول های انتخاب شده کپی می شود.

فرمول نویسی در اکسل

ویرایش یک فرمول

گاهی ممکن است بعد از فرمول نویسی در اکسل بخواهید آن فرمول را اصلاح کرده و یا تغییر دهید. در مثال زیر ما یک آدرس سلولی غلط را در یک فرمول استفاده کرده ایم و اکنون می خواهیم آن را اصلاح کنیم.

۱- سلولی که فرمول در آن قرار داشته و قصد اصلاح آن را دارید، انتخاب کنید. در مثال ما، سلول D12 را انتخاب می کنیم.

فرمول نویسی در اکسل

۲- برای اصلاح فرمول روی نوار فرمول (formula bar) کلیک کنید. همچنین می توانید با دبل کلیک بر روی سلول، فرمول را به طور مستقیم درون سلول ویرایش کنید.

فرمول نویسی در اکسل

۳- حاشیه ای به رنگهای مختلف در اطراف تمامی سلول هایی که در فرمول به آن ارجاع شده است ظاهر می گردد. در این مثال ما قسمت اول فرمول را تغییر می دهیم. سلول D10 را جایگرین D9 می کنیم.

فرمول نویسی در اکسل

۴- وقتی تمام کارها را انجام دادید کلید اینتر روی کیبورد را فشار دهید و یا دستور Enter در نوار فرمول که با علامت تیک (✓) نمایش داده شده، انتخاب کنید.

فرمول نویسی در اکسل

۵- فرمول اصلاح می گردد و مقدار جدید محاسبه شده و نمایش داده می شود.

فرمول نویسی در اکسل

اگر نظرتان تغییر کرد، می توانید کلید Esc را روی صفحه کلید خود فشار داده و یا روی دستور Cancel در نوار فرمول که با علامت ضربدر (×) نمایش داده شده، کلیک کنید.

فرمول نویسی در اکسل

نکته: بعد از اتمام نوشتن فرمول در اکسل ، برای اینکه تمامی فرمولهای موجود در برگه اکسل را بتوانید مشاهده کنید می توانید کلید Ctrl را پایین نگه داشته و کلید (`) را فشار دهید. این کلید معمولا در گوشه بالا سمت چپ صفحه کلید قرار دارد. برای بازگشت به نمایش نرمال مجددا کلید ترکیبی `+Ctrl را اجرا کنید.

همچنین می توانید برای آشنایی با فرمولهایی که دارای چندین عملگر هستند به مقاله زیر مراجعه کنید:

مطلب مرتبط:  آموزش تصویری فرمول نویسی پیشرفته در اکسل ۲۰۱۶

تمرین عملی نوشتن فرمول در اکسل

۱- فایل اکسل نمونه زیر را جهت انجام تمرینات دانلود کنید.

دانلود نمونه فایل اکسل

۲- برگه Challenge را انتخاب کنید.

۳- یک فرمول در سلول D4 ایجاد کنید تا سلولهای B4 و C4 را در هم ضرب کند.

۴-  با استفاده از قابلیت fill handle فرمول موجود در سلول D4 را در دامنه سلولی D5:D7 کپی کنید.

۵-  مقدار سلول C6 را به ۲.۲۵$ تغییر دهید. توجه داشته باشید که line total بصورت خودکار تغییر می کند.

۶-  فرمول موجود در سلول D8 را اصلاح کنید، بصورتی که سلول D7 هم در جمع کل تاثیرگذار باشد.

۷- زمانی که تمام تمرینات را انجام دادید، فایل اکسل شما شبیه تصویر زیر می شود.

فرمول نویسی در اکسل

نحوه فرمول نویسی در اکسل

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

gcflearnfree.org

فرمول نویسی در اکسل ، نحوه فرمول نویسی در اکسل ، آدرس دهی در اکسل ، آموزش تصویری فرمول نویسی در اکسل ، نوشتن فرمول در اکسل ، تفریق کردن در اکسل ، ضرب کردن در اکسل ، فرمول دهی در اکسل

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط