سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید. 

Hikhalayegh@

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ – درس پنجم: اصول اولیه کار با اسلاید پاورپوینت

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ – درس پنجم: اصول اولیه کار با اسلاید پاورپوینت

هر ارائه پاورپوینت از یک سری اسلاید تشکیل شده است. برای ایجاد یک اسلایدشو در ابتدا باید اصول اولیه کار با اسلاید را بدانید. علاوه بر این، باید به راحتی بتوانید کارهایی مانند درج اسلاید جدید، تغییر طرح‌بندی اسلاید، چینش اسلایدهای موجود، تغییر نمای اسلاید و افزودن یادداشت به یک اسلاید را انجام دهید. در این مطلب از سری آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ تا انتها با ما همراه شوید:

اسلاید پاورپوینت ، تم پاورپوینت ، فایل پاورپوینت ، پس زمینه برای پاورپوینت

آموزش پاورپوینت 2016

شناخت اسلاید و طرح‌بندی‌ اسلاید پاورپوینت :

وقتی اسلاید جدیدی را درج می‌کنید، معمولاً با جانگه‌دارهایی (placeholder) روبرو خواهید شد که محل قرار دادن اسلاید را به شما نشان می‌دهد. اسلاید‌ها بسته به نوع اطلاعاتی که می‌خواهید درج کنید، طرح‌بندی‌های متفاوتی برای جانگه‌دارها دارند. هر زمان که اسلاید جدیدی ایجاد می‌کنید، باید یک طرح‌بندی برای اسلاید انتخاب کنید که متناسب با محتوای‌تان باشد.آموزش پاورپوینت 2016
جانگه‌دارها این قابلیت را دارند که محتواهای مختلفی از قبیل متن، تصویر و ویدئو را در خود جای دهند. بسیاری از جانگه‌دارها دارای آیکون‌ها کوچکی هستند که با کلیک روی آن‌ها می‌توانید انواع خاصی از محتوا را اضافه کنید. در مثال زیر، اسلاید دارای جانگه‌دارهایی برای عنوان و محتوا می‌باشد.

آموزش پاورپوینت 2016
درج اسلاید پاورپوینت جدید :

هر بار که فایل پاورپوینت جدیدی را شروع می کنید، یک اسلاید با طرح‌بندی Title Slide در آن قرار خواهد گرفت. در اینجا می‌توانید هر تعداد اسلایدی که نیاز دارید از طرح‌بندی‌های مختلف درج کنید. بدین منظور:

۱- از سربرگ Home روی نیمه پایین دستور New Slide کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
۲- طرح‌بندی دلخواه اسلاید خود را از منوی ظاهرشده انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
۳- اسلاید جدید ظاهر خواهد شد. روی جانگه‌دار کلیک کنید و برای افزودن متن شروع به تایپ کنید. همچنین برای اضافه کردن مدل‌های دیگر محتوا مانند عکس و نمودار روی یک آیکون کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
برای تغییر طرح‌بندی اسلاید موجود، پس از کلیک روی دستور Layout، طرح‌بندی دلخواه خود را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
برای افزودن سریع اسلایدی که همان طرح‌بندی اسلاید انتخاب شده در آن بکار رفته است، روی نیمه بالای دستور New Slide کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
سازماندهی اسلاید‌ها :

ارائه‌های پاورپوینت این قابلیت را دارند که به هر تعداد اسلایدی که نیاز دارید، اسلاید در خود جای دهند. پنجره ناوبری اسلاید در سمت چپ تصویر کار سازماندهی اسلایدها را راحت می‌کند. در این محل می‌توانید به تکثیر، بازآرایی و حذف اسلاید‌های موجود در فایل‌ خود اقدام کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
کار با اسلاید پاورپوینت :

تکثیر اسلاید: چنانچه می‌خواهید یک اسلاید را سریع کپی کنید و بچسبانید، می‌توانید آن را تکثیر کنید. برای تکثیر اسلاید، اسلاید دلخواه خود را انتخاب کنید، روی موس کلیک راست کرده و از منویی که ظاهر می‌شود، گزینه Duplicate Slide را انتخاب کنید. برای تکثیر همزمان چند اسلاید نیز می‌توانید آن‌ها را از همان ابتدا انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
جابجایی اسلاید : تغییر ترتیب اسلایدها به راحتی قابل انجام است. برای این کار کافیست روی اسلاید موردنظر خود در پنجره ناوبری اسلاید کلیک کنید و آن را به محل موردنظر بکشید.

آموزش پاورپوینت 2016
حذف اسلاید :اگر قصد دارید یک اسلاید را از فایل پاورپوینت خود بردارید، می‌توانید آن را حذف کنید. برای این کار کافیست اسلاید موردنظر خود را انتخاب کنید و بعد کلید Delete یا Backspace روی صفحه کلید خود را فشار دهید. همچنان با آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ تا انتها با ما باشید.

مطلب مرتبط:  آموزش پاورپوینت 2016 – درس چهارم: ذخیره‌سازی فایل پاورپوینت

کپی و پیست کردن (چسباندن) اسلاید :

چنانچه می‌خواهید چند اسلاید با یک طرح‌بندی یکسان ایجاد کنید، بهتر است بجای شروع به کار با یک اسلاید خالی بیایید اسلایدی که قبلاً ایجاد کرده‌اید را کپی و پیست کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- اسلایدی که می‌خواهید در پنجره ناوبری اسلاید کپی کنید، را انتخاب کرده و بعد در سربرگ Home روی دستور Copy کلیک کنید. همچنین می‌توانید کلید ترکیبی Ctrl+C در صفحه کلید خود را فشار دهید.

آموزش پاورپوینت 2016
۲- برای انتخاب محل موردنظر برای پیست در پنجره ناوبری اسلاید، درست زیر یک اسلاید یا بین دو اسلاید کلیک کنید تا خط افقی قرمز رنگ ظاهر شود.

آموزش پاورپوینت 2016
۳- در سربرگ Home روی دستور Paste کلیک کنید و یا اینکه کلید ترکیبی Ctrl+V در صفحه کلید خود را فشار دهید.

آموزش پاورپوینت 2016
۴- اسلاید در محل انتخاب شده ظاهر می‌شود.

آموزش پاورپوینت 2016
سفارشی‌سازی طرح‌بندی اسلاید‌ها :

گاهی ممکن است متوجه شوید که طرح‌بندی یک اسلاید دقیقاً متناسب با نیازهایتان نیست. مثلاً، ممکن است تعداد جانگه‌دارهای موجود در یک طرح‌بندی خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. در چنین شرایطی شاید بخواهید نحوه چینش جانگه‌دارهای داخل اسلاید موردنظر را تغییر دهید. خوشبختانه، این امکان در پاورپوینت فراهم شده است تا بتوانید طرح‌بندی اسلاید‌ها را در صورت نیاز به راحتی تنظیم کنید.

تنظیم جانگه‌دارها :

انتخاب جانگه‌دار : موس را روی لبه‌های جانگه‌دار بگیرید و روی آن کلیک کنید (شاید برای دیدن مرز لازم باشد ابتدا روی متن داخل جانگه‌دار کلیک کنید). جانگه‌دار انتخاب شده از شکل نقطه‌چین به یک خط توپر تبدیل می‌شود.

آموزش پاورپوینت 2016
جابجایی جانگه‌دار: جانگه‌دار مدنظر را انتخاب کنید، سپس روی آن کلیک کرده و به محل موردنظر بکشید.

آموزش پاورپوینت 2016
تغییر اندازه جانگه‌دار : ابتدا جانگه‌داری که می‌خواهید اندازه آن را تغییر دهید، انتخاب کنید. تا گیره‌های تعیین اندازه ظاهر شود. روی این گیره‌ها کلیک کنید و بکشید تا جانگه‌دار به اندازه موردنظر تغییر کند. با استفاده از گیره‌های تعیین اندازه واقع در گوشه‌ها می‌توانید عرض و ارتفاع جانگه‌دار را همزمان تغییر دهید.

آموزش پاورپوینت 2016
حذف جانگه‌دار : جانگه‌دار موردنظر را انتخاب کنید و سپس کلید Delete یا Backspace را در صفحه کلید خود فشار دهید.

افزودن کادر متن :

متن را می‌توان هم در جانگه‌دار و هم در کادر متن درج کرد. درج کادرهای متن امکان افزودن طرح‌بندی اسلاید را فراهم می‌سازد. کادرهای متن برعکس جانگه‌دارها حتی در صورت تغییر تم پاورپوینت هم همیشه در یک محل ثابت باقی می‌مانند. بدین منظور مراحل زیر را تکرار کنید:

۱- از سربرگ Insert، دستور Text Box را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
۲- روی کادر متن موردنظر کلیک کنید و آن را روی اسلاید بکشید.

آموزش پاورپوینت 2016
۳- کادر متن ظاهر خواهد شد. برای افزودن متن کافیست روی کادر متن کلیک کرده و شروع به تایپ کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
استفاده از اسلایدهای خالی :

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری روی محتوای خود داشته باشید، بهتر است از یک اسلاید خالی بدون جانگه‌دار استفاده کنید. اسلایدهای خالی را می‌توان با افزودن کادرهای متن، تصاویر، نمودارها و . . . . سفارش کرد.

• برای درج یک اسلاید خالی روی نیمه پایین دستور New Slide کلیک کنید و بعد از منوی ظاهر شده گزینه Blank را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
اسلایدهای خالی از انعطاف‌ پذیری بیشتری برخوردارند، ولی به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید از طرح‌بندهای از پیش طراحی شده موجود در هر تم پاورپوینت استفاده کنید.

اجرای ارائه (فایل پاورپوینت) :

شاید پس از چینش اسلایدها بخواهید ارائه‌تان را اجرا کنید. با انجام مراحل زیر می‌توانید اسلایدشو خود را به یک مخاطب نشان دهید:

مطلب مرتبط:  آموزش پاورپوینت 2016 – درس 32: چگونگی تکرار و ضبط ارائه پاورپوینت

۱- برای مشاهده فایل پاورپوینت خود روی دستور Start From Begining در نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016آموزش پاورپوینت 2016
۲- فایل در حالت تمام صفحه ظاهر خواهد شد.

۳- برای رفتن به اسلاید بعدی می‌توانید روی موس کلیک کنید و یا کلید فاصله‌گذار صفحه کلیدتان را فشار دهید. همچنین می‌توانید از کلیدهای جهت روی صفحه کلید برای عقب و یا جلو بردن فایل پاورپوینت استفاده کنید.

۴- با فشردن کلید Esc از حالت ارائه خارج شوید. برای شروع به کار یک ارائه نیز می‌توانید کلید F5 بالای صفحه کلیدتان را فشار دهید.

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ : سفارشی‌سازی اسلاید‌ها

تغییر اندازه اسلاید :

در تمام اسلایدهای پاورپوینت ۲۰۱۳ به طور پیش‌فرض از نسبت دید ۱۶ در ۹ یا صفحه پهن استفاده می‌شود. شاید بدانید در تلویزیون‌های صفحه پهن نیز از نسب دید ۱۶ در ۹ استفاده می‌شود. اسلایدهای صفحه پهن با مونیتورها و پروژکتورهای صفحه پهن به خوبی کار می‌کنند. با اینهمه، اگر به ارائه متناسب با صفحه ۴ در ۳ نیاز دارید، با انجام مراحل زیر به راحتی می‌توانید اسلاید را به اندازه مناسب تغییر دهید:

• برای تغییر اندازه اسلاید پاورپوینت ، سربرگ Design را انتخاب کنید و روی دستور Slide Size کلیک کنید. سپس اندازه موردنظر اسلاید را از منوی ظاهر شده انتخاب کنید و یا برای دسترسی به گزینه‌های بیشتر روی Custom Slide Size (اندازه سفارسی اسلاید) کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
قالب‌بندی پس زمینه برای پاورپوینت :

در تمام اسلایدهای داخل فایل پورپوینت به صورت پیش‌فرض از رنگ سفید به عنوان پس زمینه برای پاورپوینت استفاده می‌شود. تغییر سبک پس‌زمینه اسلایدها به آسانی قابل انجام است. پس‌زمینه ها می‌تواند به یکی از صورت‌های یکدست، شیب‌دار، دارای طرح و یا تصویر کامل باشد.

۱- سربرگ Design را انتخاب کنید و بعد روی دستور Format Background کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
۲- پنجره Format Background در سمت راست ظاهر خواهد شد. اینک گزینه‌های پر کردن رنگ موردنظر را انتخاب کنید. در مثال، ما از گزینه solid fill با رنگ طلایی روشن استفاده می‌کنیم.

آموزش پاورپوینت 2016
۳- سبک پس‌زمینه اسلاید انتخاب شده به روزرسانی خواهد شد.

۴- در صورت تمایل با کلیک روی گزینه Apply to All (بکار بردن برای همه) می‌توانید از همان سبک پس زمینه برای تمام اسلایدهای داخل ارائه (فایل پاورپوینت) خود بکار ببرید.

آموزش پاورپوینت 2016
بکار بردن یک تم پاورپوینت :

تم، ترکیب از پیش تعریف‌شده‌ای از رنگ‌ها، فونت‌ها و افکت‌هایی است که می‌توانند ظاهر و لمس تمام اسلایدشوهایتان را به سرعت تغییر دهند. در تم‌های متفاوت از طرح‌بندی متفاوت اسلاید نیز استفاده می‌شود که خود این باعث می‌شود چینش جانگه‌دارهای فعلی شما تغییر کند. برای بکار بردن یک تم پاورپوینت باید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- سربرگ Design در نوار ابزار اصلی (ریبون) را انتخاب کنید و سپس با کلیک روی فلش کشویی More همه تم‌های موجود را مشاهده کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
۲- تم موردنظر را انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016
۳- تم در تمام فایل‌تان اعمال خواهد شد.

آموزش پاورپوینت 2016
سعی کنید از چند تم متفاوت برای ارائه‌تان استفاده کنید، چرا که بعضی تم‌ها بسته به محتوای‌تان بهتر از بقیه کار می‌کنند.

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ – درس پنجم: اصول اولیه کار با اسلاید پاورپوینت

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

gcflearnfree.org

اسلاید پاورپوینت ، تم پاورپوینت ، فایل پاورپوینت ، پس زمینه برای پاورپوینت

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط