آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ – درس ۳۲: چگونگی تکرار و ضبط ارائه پاورپوینت

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶

هنگامی که می‌خواهید برای ارائه یک فایل پاورپوینت آماده ‌شوید، نکات زیادی را باید به خاطر بسپارید. مثلاً اینکه ارائه چه مدت طول می‌کشد و چه مطالبی مطرح خواهید کرد. خوشبختانه، در نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ ابزارهایی ارائه شده است که به کمک آن‌ها می‌توانید اسلایدشو خود را تکرار کنید. هم‌چنین بوسیله ابزار voiceover narration (صدای خارج از تصویر) می‌توانید یک نسخه از ارائه را ضبط کنید. این ابزار به بینندگان امکان می‌دهد تا ارائه را به تنهایی تماشا کنند. در این مطلب از سری  آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ تا انتها با ما همراه باشید:

نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ ، برنامه پاورپوینت ، اسلاید پاورپوینت ، اسلایدشو

آموزش پاورپوینت 2016

تکرار زمان‌بندی‌ اسلایدشو

تکرار زمان‌بندی برای مواقعی استفاده می‌شود که بخواهید یک ارائه با زمان‌بندی خاص بدون کلیک بر روی اسلاید داشته باشید. هم‌چنین با تکرار زمان‌بندی فرصت پیدا می‌کنید که موضوعات بحث‌تان را تمرین کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید زمان‌بندی مربوطه به هر اسلاید و انیمیشن را ذخیره کنید. سپس ارائه در برنامه پاورپوینت طبق زمان‌بندی ذخیره شده به طور خودکار پخش می‌شود.

تکرار غالباً یکی از آخرین مراحل ساخت یک ارائه بی‌عیب و نقص می‌باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که هرگز یک اسلایدشو را ارائه نکرده‌اید، توصیه می کنیم برای آشنایی با اصول اولیه کار با اسلایدشو از درس نحوه ارائه اسلایدشو ما از مجموعه  آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶ بازدید بفرمایید.

چگونگی تکرار زمان‌بندی‌ در اسلاید پاورپوینت :

۱- ابتدا در سربرگ Slide Show بر روی دستور Rehearse Timings (تکرار زمان‌بندی) کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۲- یک نمای تمام صفحه از ارائه‌تان در اختیار شما قرار می‌گیرد. ارائه اسلایدشوتان را تمرین کنید. هر وقت آماده شدید به اسلاید بعدی بروید، در نوار ابزار Recording (ضبط) بر روی دکمه فلش Next واقع در گوشه بالای سمت چپ اسلاید کلیک کنید. از کلید جهت راست صفحه کلیدتان نیز می‌توانید برای این کار استفاده کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۳- وقتی به پایان نمایش اسلاید پاورپوینت رسیدید، یک کادر محاوره‌ای همراه با کل زمان پخش ارائه‌تان نمایان می‌شود. اگر از زمان‌بندی‌ نمایش اسلاید خود رضایت دارید، دکمه Yes را بزنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۴- زمان‌بندی‌ موردنظر ذخیره می‌شود. حالا دفعه بعدی که می‌خواهید ارائه بدهید، برنامه پاورپوینت با استفاده از این زمان‌بندی‌ به طور خودکار نمایش اسلایدها را به جلو می‌برد.

در مواقعی که نیاز دارید چندین بار زمان‌بندی‌ها را به اجرا درآورید تا به زمان‌بندی درست دست یابید، می‌توانید با استفاده از نوار ابزار Recording برای چند لحظه نمایش را متوقف کنید یا از نو شروع به پخش اسلاید کنید. برای توقف تایمر بر روی دکمه Pause کلیک کنید. با توقف تایمر هیچ یک از عملیات‌های صورت گرفته در زمان‌بندی‌ها منظور نمی‌شود. علاوه بر این، برای تکرار زمان‌بندی‌ در اسلاید جاری بر روی دکمه Repeat (تکرار) کلیک کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

ضبط اسلایدشو در نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶

در برنامه پاورپوینت ، قابلیت Record Slide Show مشابه قابلیت Rehearse Timings است، با این تفاوت که کاربردهای آن کمی گسترده‌تر است. اگر بر روی رایانه‌تان میکروفون دارید، می‌توانید صدای خود را برای کل ارائه ضبط کنید. این برای مواقعی کاربرد دارد که بخواهید از اسلایدشو خود به عنوان یک فایل یا ویدئوی با پخش خودکار استفاده کنید.

چگونگی ضبط یک اسلایدشو:

۱- از سربرگ Slide Show بر روی فلش کشویی Record Slide Show کلیک کنید، سپس در پنجره باز شده یکی از دو گزینه زیر را برحسب نیاز خود انتخاب کنید: Start Recording from Beginning با انتخاب این گزینه ضبط از ابتدا شروع می‌شود. Start Recording from Current Slide: با انتخاب این گزینه ضبط از اسلاید جاری شروع می‌شود.

آموزش پاورپوینت 2016

۲- یک کادر محاوره‌ای ظاهر می‌شود. گزینه‌های دلخواه خود را انتخاب کنید و بر روی دکمه Start Recording کلیک کنید. توجه داشته باشید تنها در صورتی می‌توانید گفتار خود را ضبط کنید که یک میکروفون به رایانه‌تان متصل شده باشد.

آموزش پاورپوینت 2016

۳- ارائه‌تان در نمای تمام صفحه به نمایش در می‌آید. حالا اسلایدشوتان را اجرا کنید. در صورت ضبط گفتار خود حتماً در میکروفون با صدای واضح صحبت کنید.

۴- وقتی آماده شدید به اسلاید بعدی بروید، بر روی دکمه Next در نوار ابزار Recording کلیک کنید و یا از کلید جهت راست برای این کار استفاده کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

۵- وقتی به پایان نمایش اسلاید رسیدید، برنامه پاورپوینت ، نمای تمام صفحه را می‌بندد.

۶- اکنون زمان‌بندی‌ اسلایدها و گفتار شما بخشی از ارائه‌تان محسوب می‌شوند.  اسلایدهای دارای گفتار با یک آیکون بلندگو در گوشه پایین سمت راست نشان داده می‌شوند.

آموزش پاورپوینت 2016

در اسلایدشوهای ضبط شده، نشانگر موس در اسلاید پایانی قابل مشاهده نیست. بنابراین، برای اشاره به یک چیز باید از قابلیت laser pointer یا همان نشانگر لیزری استفاده کنید. برای این کار کافیست کلید Ctrl صفحه کلیدتان را نگه دارید و در همان حال با موس‌تان کلیک کنید و آن را نگه دارید تا مکان‌نمای موس به صورت یک نقطه قرمز کوچک ظاهر شود.

آموزش پاورپوینت 2016

چگونگی حذف گفتار یا زمان‌بندی‌ اسلاید پاورپوینت:

اگر ذهنیت‌تان را درباره مسائلی از قبیل گفتار یا زمان‌بندی‌ اسلایدها تغییر دهید، به راحتی می‌توانید یکی از آن‌ها یا هر دو را تغییر دهید. شما می‌توانید آن‌ها را از کل ارائه یا صرفاً از اسلاید جاری حذف کنید. برای انجام این کار کافیست در سربرگ Slide Show بر روی فلش کشویی کنار گزینه Record Slide Show کلیک کنید. حالا در پنجره باز شده موس را روی گزینه Clear قرار دهید تا یک پنجره باز شود، سپس گزینه دلخواه خود را از فهرست انتخاب کنید.

آموزش پاورپوینت 2016

آموزش پاورپوینت ۲۰۱۶

منبع:

gcflearnfree.org

نرم افزار پاورپوینت ۲۰۱۶ ، برنامه پاورپوینت ، اسلاید پاورپوینت ، اسلایدشومطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟