روش های خانگی آسان برای رهایی سریع از سردرد

روش های خانگی آسان برای رهایی سریع از سردرد

سردرد یکی از شایع ترین مشکلات عصبی است که همه ما گهگاهی آن را تجربه می کنیم. سردردها می توانند به سه دسته عمده تقسیم شوند: سردردهای تنشی، سردردهای میگرنی و سردردهای خوشه ای.

دلایل متعددی می تواند برای سردرد وجود داشته باشد، از جمله تغییرات فیزیولوژیکی در سر، تنگی عروق خونی، فعالیت عصبی غیر طبیعی، دلایل ژنتیکی، سیگار کشیدن بیش از حد، مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی، کمبود آب بدن، خواب بیش از حد، مصرف بیش از حد مسکن ها، فشار چشم، فشار گردن و دلایل دیگر.

مردم معمولا از داروهای بدون نسخه یا مسکن های تجویزی برای تسکین سردرد استفاده می کنند. اما درمان های طبیعی بسیاری برای سردرد وجود دارند که می توانند سردرد شما را سریعا و به آسانی بهبود ببخشند.

برای مثال، کم آبی بدن یکی از شایع ترین علل سردرد است. در چنین مواردی، نوشیدن یک لیوان آب خنک می تواند سردرد شما را در عرض چند دقیقه بهتر کند. نوشیدن هشت تا ده لیوان آب در طول روز یک ایده خوب یرای حفظ آب بدن است.

علاوه بر آب، ترکیبات طبیعی بسیار دیگری نیز وجود دارند که می توانند برای درمان سردرد مورد استفاده قرار بگیرند.

۱. زنجبیل

زنجبیل می تواند التهاب رگ های خونی در سر را کاهش دهد و بنابراین سبب تسکین سردرد می شود. از روش های زیر می توانید برای درمان سردرد به کمک زنجبیل استفاده کنید:

♦ به نسبت مساوی عصاره زنجبیل را با عصاره لیمو مخلوط کنید. این محلول را یک یا دو بار در روز مصرف کنید.

♦ روش دیگر این است که یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و خمیر حاصل را به مدت چند دقیقه روی پیشانی خود قرار دهید.

♦ همچنین می توانید پودر زنجبیل یا زنجبیل خام را در آب بجوشانید و بخار آن را استنشاق کنید.

♦ یا این که می توانید یک یا دو قطعه آب نبات زنجبیلی را بجوبید.

۲. عصاره نعناع

منتول و منتون دو جزء اصلی نعناع هستند که در تسکین سردرد بسیار موثرند.

 

♦ عصاره نعناع را از مقداری برگ نعنا استخراج کرده و برای درمان سردرد آن را روی پیشانی و گیجگاه خود مورد استفاده قرار دهید.

♦ همچنین می توانید کمپرس چای نعنا را روی پیشانی خود قرار دهید تا درد را تسکین دهید. علاوه بر عصاره نعناع، عصاره گشنیز هم برای درمان سردرد موثر است.

۳. روغن نعناع فلفلی

نعناع فلفلی حاوی منتول است که به باز کردن رگ های خونی مسدود که باعث سردرد می شوند، کمک می کند. همچنین نعناع فلفلی دارای اثرات آرام بخشی است.

♦ سه قطره روغن اسانس نعناع فلفلی را در یک قاشق غذاخوری روغن بادام، روغن زیتون یا همان آب مخلوط کنید و پیشانی و گیجگاه خود را با آن ماساژ دهید یا این که می توانید برگ های نعناع فلفلی تازه خرد شده را روی پیشانی خود قرار دهید.

مطلب مرتبط:  راهنمای جامع درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی و شیمیایی

♦ به جای این کار می توانید چند قطره روغن اسانس نعناع فلفلی را به یک ظرف کوچک آب جوش بیفزایید و بخار آن را برای چند دقیقه تنفس کنید.

۴. ریحان

ریحان به عنوان یک آرامبخش عضلانی عمل می کند که همین ویژگی آن را به یک ماده درمانی مفید برای سردردهای ملایمی که به وسیله انقباضات عضلانی ایجاد می شوند، تبدیل می کند. علاوه بر این، ریحان دارای اثر آرامبخشی و ضد درد است.

♦ سه یا چهار برگ تازه ریحان را در یک فنجان آب جوش بیندازید و بگذارید برای چند دقیقه بجوشد. در صورت تمایل، می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید و سپس چای حاصل را به آرامی بنوشید.

♦ می توانید یک قاشق غذاخوری برگ های ریحان را بجوشانید یا چند قطره روغن ریحان را به یک ظرف آب جوش اضافه کنید و با دقت روی ظرف خم شوید و بخار آن را استنشاق کنید.

♦ یا این که می توانید چند برگ تازه ریحان را بخورید یا پیشانی خود را با ترکیبی از روغن ریحان و یک روغن پایه ماساژ دهید.

۵. روغن اسطوخودوس

رایحه آرامبخش روغن اسانس اسطوخودوس به راحتی می تواند کمک بزرگی برای تسکین سردردهای تنشی باشد. تحقیقات نشان می دهد که روغن اسطوخودوس می تواند به بهبود علائم میگرن نیز کمک کند.

♦ چند قطره روغن اسانس اسطوخودوس را روی یک پارچه بریزید و آن را استشمام کنید. همچنین می توانید دو قطره روغن اسطوخودوس را به دو فنجان آب جوش بیفزایید و بخار آن را تنفس کنید.

♦ گزینه دیگر این است که دو یا سه قطره روغن اسانس اسطوخودوس را با یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی مانند روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط کنید و پیشانی خود را با آن ماساژ دهید.

تذکر: هرگز روغن اسطوخودوس را به صورت خوراکی مصرف نکنید.

۶. کیسه یخ

سردی یخ به کاهش التهابی که موجب سردرد می شود، کمک می کند. به علاوه، یخ دارای اثر بی حس کنندگی موضع درد است.

♦ گذاشتن کیسه یخ در پشت گردن می تواند شما را از شر سردرد میگرنی نجات دهد.

 

♦ همچنین می توانید لیف حمام یا حوله را در یک ظرف حاوی آب یخ خیس کنید و آن را برای چند دقیقه روی سر خود بگذارید. برای درمان این روند را چند بار تکرار کنید.

♦ به جای این کار می توانید یک کیسه حاوی سبزیجات یخ زده را به عنوان کمپرس یخ به کار ببرید. در طول نیم ساعت از میزان دردتان کاسته می شود.

۷. رزماری

اسید رزماریک موجود در روغن رزماری دارای ویژگی های آرامبخشی و ضد التهاب است که به درمان سردرد کمک می کند.

♦ چند قطره روغن رزماری را با یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی مخلوط کرده و پیشانی و گیجگاه خود را با آن ماساژ دهید.

مطلب مرتبط:  راهنمایی هایی برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی

♦ به جای این کار می توانید یک قاشق چایخوری برگ رزماری خرد شده را به همراه یک قاشق چایخوری برگ مریم گلی خرد شده در یک فنجان آب بجوشانید و یک چای گیاهی تهیه کنید. در حین جوش آمدن در ظرف را ببندید و سپس آن را  به مدت  ۱۰ دقیقه کنار بگذارید تا دم بکشد. بعد از خنک شدن چای را بنوشید. می توانید این چای گیاهی را دو تا سه بار در روز مصرف کنید. اگر هر دوی این گیاهان در دسترس نبودند، می توانید با هر کدام که در دسترس تان است، این چای را تهیه کنید.

تذکر: روغن رزماری ممکن است برای افراد مبتلا به صرع یا فشار خون بالا مناسب نباشد.

۸. میخک

میخک می تواند برای تسکین سردردهای تنشی مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا دارای ویژگی خنک کنندگی و تسکین دهندگی درد است.

♦ مقداری چوب میخک را به آرامی خرد کرده و آن را در یک کیسه یا دستمال تمیز قرار دهید. هنگامی که سردرد دارید، میخک های خرد شده را بو بکشید تا وقتی که بهبودی از درد حاصل شود.

♦ گزینه دیگر این است که دو قطره روغن میخک را در یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی مخلوط کنید و پیشانی و گیجگاه خود را با آن ماساژ دهید.

♦ همچنین می توانید دو قاشق چایخوری رروغن نارگیل را با یک قاشق چایخوری نمک دریا و دو قطره روغن میخک مخلوط کنید و مخلوط حاصل را به آرامی روی پیشانی خود بمالید.

۹. سیب و سرکه سیب

سیب و سرکه سیب هر دو دارای خواصی هستند که می توانند بین سطوح اسیدی و قلیایی بدن تعادل برقرار کنند و در نتیجه باعث تسکین سردرد می شوند.

♦ به سادگی سیب را با مقداری نمک میل کنید.

♦ همچنین می توانید دو قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک لیوان پر از آب اضافه کنید و آن را بنوشید.

۱۰. طب فشاری

نقطه طب فشاری L 14 برای درمان سردرد موثر در نظر گرفته می شود.

ناحیه گوشتی بین انگشت شست و انگشت اشاره را در بالاترین نقطه عضله هنگامی که این دو انگشت به هم نزدیک می شوند، فشار دهید. این کار را به مدت یک تا دو دقیقه انجام دهید و سپس آن را برای دست دیگر تکرار کنید.

تذکر: این نقطه را در طی بارداری هرگز فشار ندهید.

دفعه بعد که سرتان درد گرفت، این درمان های طبیعی را به عنوان یک راه درمانی سریع برای سردرد امتحان کنید. اما اگر همچنان سردرهای شدید و مکرر داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

top10homeremedies.com

/home-remedies/home-remedies-for-headache.html
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها