فواید و خواص تخمه آفتابگردان

آشنایی با فواید و خواص تخمه آفتابگردان

در این مقاله قصد داریم با فواید و خواص تخمه آفتابگردان بیشتر آشنا شویم.

فواید و خواص تخمه آفتابگردان به طور کلی عبارتند از:

  • بهبود سطح کلسترول
  • کمک به سلامت استخوان ها
  • بهبود سم زدایی بدن
  • کمک به سلامت پوست
  • منبعی غنی از پروتئین
  • کمک به کاهش وزن
  • کمک به پیشگیری از سرطان
  • کنترل فشار خون بالا
  • کمک به رشد و درخشندگی مو
  • کمک به کنترل قند خون

فواید و خواص تخمه آفتابگردان

خاصیت تخمه گل آفتابگردان در بهبود سطح کلسترول

تخمه آفتابگردان منبعی غنی از چربی های غیر اشباع است. این چربی ها به کاهش کلسترول بد کمک می کنند. همچنین، تخمه آفتابگردان منبعی غنی از فیبر بوده که به تخلیه صفرا در مدفوع کمک کرده و به طور کلی باعث کاهش کلسترول می شود.

خواص تخمه گل آفتابگردان در بهبود سلامت استخوان ها

استخوان بافتی زنده بوده که برای حفظ عملکرد خود، نیاز به مواد مغذی دارد. علاوه بر کلسیم، دیگر مواد معدنی مانند منیزیم، فسفر و مس نیز برای حفظ سلامت استخوان ها مفید هستند.

خاصیت تخمه گل آفتابگردان در کنترل قند خون

تحقیقات نشان داده اند که رژیم های غذایی حاوی آجیل، دانه ها و تخم ها به کاهش ابتلا به دیابت، بهبود عوارض ناشی از دیابت و به طور کلی کنترل قند خون کمک می کنند. تخمه آفتابگردان حاوی فیبر بوده که باعث کاهش جذب قند خون شده و منیزیم موجود در آن به بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند.

خاصیت تخمه گل آفتابگردان در بهبود دفع مسمومیت

سلنیوم یکی از مواد مهم برای از بین بردن مواد زائد در بدن است. این ماده به حفظ قوی ترین ضد اکسیدان طبیعی بدن یعنی گلوتاتیون کمک می کند. این ماده به حفظ کبد از اثرات ناشی از متابولیسم مواد زائد نیز کمک می کند.

مطلب مرتبط:  همه مضرات و فواید بادام زمینی

خواص تخمه آفتابگردان بر پوست

تخمه آفتابگردان، منبعی غنی از ویتامین E بوده که نقشی مهم در حفظ و سلامت پوست ایفا می کند. ویتامین E سبب کاهش آسیب ناشی از اشعه های UV به پوست می شود.

خواص تخمه گل آفتابگردان در بهبود روحیه و خواب آرام

منیزیم موجود در تخمه آفتابگردان به بهبود خلق و خو و بهبود سطح سروتونین در مغز کمک می کند. همچنین، تخمه آفتابگردان به کاهش سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) نیز کمک می کند. تخمه آفتابگردان حاوی اسید آمینه تریپتوفان بوده که این ماده به بهبود خواب شبانه نیز کمک می کند.

خاصیت تخمه آفتابگردان برای لاغری

تخمه آفتابگردان حاوی فیبر و ویتامین های B بوده که این مواد می توانند به کاهش وزن کمک کنند. فیبر باعث پر شدن حجم معده شده که این امر به کاهش جذب گلوکز کمک می کند. ویتامین های B نیز به تجزیه بهتر مواد مغذی کمک می کنند.

خواص تخمه گل آفتابگردان در کنترل فشار خون بالا

تخمه آفتابگردان حاوی کلسیم، پتاسیم و منیزیم بوده که هر کدام از آنها نقشی مهم در حفظ فشار خون ایفا می کنند. پتاسیم باعث تعادل میزان سدیم شده و منیزیم می تواند به تنظیم کانال های کلسیم کمک کند.

خواص تخمه آفتابگردان برای مو 

ویتامین E موجود در تخمه آفتابگردان علاوه بر بهبود پوست، برای مو و ناخن نیز مفید است. تخمه آفتابگردان به بهبود جریان خون در سر کمک کرده که این امر می تواند باعث رشد موهای جدید شود.

آشنایی با فواید و خواص تخمه آفتابگردان

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
naturalfoodseries.com

مطلب مرتبط:  همه مضرات و خواص بادام درختی

فواید و خواص تخمه آفتابگردان ، خاصیت تخمه آفتابگردان برای لاغری ، خاصیت تخمه گل آفتابگردان ، خواص تخمه گل آفتابگردان ، خواص تخمه آفتابگردان بر پوست ، خواص تخمه آفتابگردان برای مو 

/۱۱-benefits-sunflower-seeds
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها