فرق عمل لیزیک و لازک چشم برای انتخاب روش مناسب جراحی لیزر در چیست؟

فرق عمل لیزیک و لازک چشم

امروزه جراحی لیزری چشم به دو روش اصلی لیزیک (LASIK) و (LASEK) برای درمان عیوب انکساری چشم انجام می‌شود. هر کدام از این روش‌های دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشند. در این مطلب، اطلاعات مفیدی درباره فرق عمل لیزیک و لازک چشم ارائه می‌شود که در انتخاب روش مناسب عمل جراحی لیزری به شما کمک خواهد کرد. در ادامه با مجله خلایق همراه باشید:

هزینه عمل لازک چشم ، نحوه عمل لازک ، مراحل عمل لیزیک چشم ، نحوه عمل لیزیک چشم ، عمل لازک چشم ، عمل لیزیک چشم ، تفاوت بین عمل لیزیک و لازک چشم

فرق عمل لیزیک و لازک چشم

برخی موارد تفاوت بین عمل لیزیک و لازک چشم

هر دوی این روش‌های جراحی برای رفع مشکلات چشمی یکسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی در برخی جهات اندکی با هم متفاوت هستند. درک این تفاوت می‌تواند تا حدودی گیج‌کننده باشد ولی چشم پزشک هنگام مراجعه بیمار می‌تواند روش‌های مختلف جراحی را برای وی توضیح دهد.

تحقیقات درباره فرق عمل لیزیک و لازک چشم

قبل از اقدام به عمل برای اینکه درک کاملی از موارد اصلی تفاوت بین عمل لیزیک و لازک چشم بدست آورید، بهتر است زمانی را به تحقیق و مطالعه درباره تمام مسائل مربوط به هر یک از این روش‌ها اختصاص دهید، زیرا هر کدام نشانه‌ها و خطرات خاص خود را دارند. با این کار یقین پیدا می‌کنید که تصمیم آگاهانه‌ای درباره انتخاب روش جراحی مناسب خود خواهید گرفت.

عمل لیزیک چشم

اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که عمل لیزیک رایج‌ترین عمل جراحی لیزری چشم است و حدود ۹۰ درصد کل بیماران لیزری با کمک عمل لیزیک درمان می‌شوند. مزیت اصلی عمل لیزیک چشم در میزان حداقلی درد و تسریع زمان بهبود می‌باشد. بسیاری از بیماران می‌توانند امیدوار باشند روز بعد از عمل به دید کامل (۲۰/۲۰) دست پیدا کنند.

مطلب مرتبط:  راهنمای درمان آستیگماتیسم چشم با لیزر ، عینک و عمل جراحی

نحوه عمل لیزیک چشم

نحوه عمل لیزیک چشم بدین صورت است که ابتدا یک فلپ (لایه نازک) لولایی بسیار ریز بوسیله دستگاه میکروکراتوم (تیغه اپتیکی کوچک) در قرنیه چشم ایجاد می‌شود و در نتیجه آن بافت قرنیه آشکار می‌شود. سپس لایه زیرین قرنیه به نام استروما برحسب نیاز بیمار بوسیله لیزر تغییر شکل داده می‌شود. در مرحله بعد، فلپ به جای خودش برگردانده می‌شود و بدون بخیه یا پانسمان به طور طبیعی بهبود می‌یابد.

مراحل عمل لیزیک چشم :

مرحله ۱:  حلقه ساکشن روی چشم قرار می‌گیرد تا چشم را ثابت نگه دارد و هم‌چنین فشار لازم را برای برش فلپ بر تیغه اپتیکی اعمال کند.

مرحله ۲: این تیغه اپتیکی بسیار دقیق روی قرنیه عبور داده می‌شود و همزمان با حرکت تیغه، فلپ ایجاد می‌شود.

مرحله ۳: فلپ از روی لولای خود که قسمت عمیق‌تر قرنیه را نشان می‌دهد، برداشته می‌شود.

مرحله ۴: به کمک لیزر، قرنیه ابتدا برش یافته و بعد تغییر شکل داده می‌شود.

مرحله ۵: سپس، فلپ قرنیه به جایش برگردانده می‌شود.

مرحله ۶: بلافاصله پس از اتمام مراحل عمل لیزیک چشم ، روند بهبودی آغاز می‌شود.

فرق عمل لیزیک و لازک چشم

عمل لازک چشم

لازک از روش‌های ترکیبی جراحی چشم است که در آن از هر دو روش لازک و پی آر کی (PRK) استفاده می‌شود. حدود ۱۰ درصد بیماران با عمل لازک چشم درمان می‌شوند. این روش درمانی معمولاً برای بیمارانی توصیه می‌شود که سبک زندگی پرتحرک (مانند ورزشکاران یا افراد نظامی) یا قرنیه نازک دارند و یا افرادی که وسایل اندازه‌گیری بسیار دقیق برای آن‌ها جواب نداده و شرایط انجام عمل لیزیک را ندارند. اکثریت بیماران می‌توانند توقع داشته باشند یکی دو هفته پس از عمل جراحی از دید کامل (۲۰/۲۰) بهره‌مند شوند.

نحوه عمل لازک چشم

نحوه عمل لازک چشم بدین صورت است که ابتدا لایه بیرونی قرنیه به نام اپیتلیوم با استفاده از محلول الکل شل می‌شود و بعد به یک طرف جابجا می‌شود. در مرحله بعد، لایه زیرین قرنیه بوسیله لیزر تغییر شکل داده می‌شود و پس از اتمام این کار، اپیتلیوم سرجای خود برگردانده می‌شود تا به صورت طبیعی ترمیم شود.

مطلب مرتبط:  راهنمای بیماری اكتروپیون یا برون چرخش پلک

مراحل عمل لازک چشم:

مرحله ۱: با یک وسیله نوک پهن کوچک به نام ترپین، یک برش سطحی در لایه بیرونی اپیتلیوم قرنیه ایجاد می‌شود.

مرحله ۲: با استفاده از محلول الکل رقیق، اپیتلیوم یا بافت قرنیه چشم شل می‌شود.

مرحله ۳: بافت قرنیه به یک طرف جابجا می‌شود.

مرحله ۴: پرتو لیزر برای تغییر شکل قرنیه بکار گرفته می‌شود.

مرحله ۵: فلپ اپیتیلوم در محل اصلی خود جمع می‌شود.

مرحله ۶: سپس بافت قرنیه با کمک لنز تماسی پانسمان سر جای خودش ثابت می‌شود تا به سطح چشم وصل شود.

فرق عمل لیزیک و لازک چشم

کدام روش ارزان‌تر است؟

مورد دیگر فرق عمل لیزیک و لازک چشم مربوط به هزینه این دو عمل جراحی لیزری است. هزینه عمل لازک چشم تا حدودی نسبت به عمل لیزیک ارزان‌تر است ولی قیمت و هزینه عمل لازک چشم یا لیزیک آن نباید عامل محرکی باشد که بیمار را در انتخاب نوع عمل جراحی چشم تحت تأثیر قرار دهد. هر عمل جراحی برای بیمار خاصی مناسب است و مراقبت‌های پس از درمان می‌تواند روی هزینه نهایی تأثیرگذار باشد.

فرق عمل لیزیک و لازک چشم

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
health4painrelief.com

هزینه عمل لازک چشم ، نحوه عمل لازک ، مراحل عمل لیزیک چشم ، نحوه عمل لیزیک چشم ، عمل لازک چشم ، عمل لیزیک چشم ، تفاوت بین عمل لیزیک و لازک چشم

/differences-lasik-lasek-eye-procedures
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط