عدم اعتماد به نفس : ۶ راه ساده برای غلبه بر خود ناباوری

راهکارهای ساده برای غلبه بر عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس : با ۶ راهکار ساده می توان بر خود ناباوری غلبه کرد.

احساس عدم اعتماد به نفس واکنشی طبیعی برای مقابله با تمام چالش های زندگی می باشد. این واکنش به عنوان مکانیسمی برای جلوگیری از برخورد ما با شکست عمل می کند. این احساس شاید مناسب برای شرایط سرنوشت ساز بوده اما نه زمانی که می خواهید با رئیس خود درباره ترفیع خود صحبت کنید یا شک و تردید دارید که در مسابقه آشپزی ثبت نام کنید یا خیر.

“هرگز به اندازه کافی خوب نخواهی بود”. “نمی توانی این کار را انجام دهی”. “وقت خود را تلف نکن”.

این صدای درون ذهن تان است که سعی دارد مانع موفقیت شما شود.

فکر می کنی فقط تو این طور هستی؟ اشتباه می کنی.

اغلب بر این باوریم که افراد موفق و با اعتماد به نفس هرگز هیچ گونه شک و تردید ی به خود راه نمی دهند. فکر می کنیم که آنها به راحتی تصمیم می گیرند و هرگز پشیمان نمی شوند؛ هرچند، این باور دور از واقعیت می باشد.

در این شرایط، متوجه می شویم که شک و تردید بیش از حد در ذهن ما رخنه کرده اند.

ارین هانسون پاسخ جالبی برای این شرایط بیان کرده است، “اگر سقوط کنم چی؟ اوه، عزیزم. اگر پرواز کنی چی؟”

به این موضوع فکر کنید.

عدم اعتماد به نفس ، شک و تردید ، شکست

عدم اعتماد به نفس

شش راه ساده برای غلبه بر عدم اعتماد به نفس

شما تنها نیستید

باور این موضوع که شما تنها کسی هستید که شک و تردید دارید، بی برو برگرد ناکامی و شکست شما را میسر می کند. مهم است که بدانید شما در این موضوع تنها نیستید و همه در این شرایط قرار گرفته اند. بیش از حد به خودتان سخت نگیرید. فکر کردن زیاد تنها شرایط را بدتر خواهد کرد و در نهایت مشکلاتی را به وجود می آورید که از قبل وجود نداشته اند.

مطلب مرتبط:  روشهایی آسان برای کنترل خشم در کودکان

در زمان حال به سر ببرید

عدم اعتماد به نفس اغلب نتیجه حاصل از فکر کردن زیاد می باشد. تمرکز بر زمان حال نسبت به زمان آینده یا گذشته، می تواند ذهن شما را متوجه ضروریات کرده و این امکان را به شما بدهد که به موضوعی جدید فکر کرده و به کار خود ادامه دهید.

یک تمرین ذهنی ساده مانند نشستن در حالی که نفس عمیق می کشید یا چند دقیقه مدیتیشن می تواند شک و تردید شما را از بین ببرد. با تفکری تازه و جدید می توانید تمرکز خود را دوباره به دست آورده و شک و تردید های خود را حل کنید.

اهدافی ملموس و قابل اجرا برای خود تعیین کنید

زندگی یک نواختی دارید؟ دستیابی به موفقیت های کوچک یکی از ساده ترین روش ها برای رهایی شما از این شرایط کسالت بار می باشد. نیاز نیست که اهداف شما خیلی بزرگ باشند، همین که بتوانید بر آنها پیروز شوید کافی است.

زمانی که اهداف تان را به بخش هایی کوچکتر و قابل اجراتر تقسیم کنید، دیگر نگران این موضوع نخواهید بود که از کجا باید شروع کرد. حس موفقیتی که شما از انجام هر مرحله تجربه خواهید کرد، منجر به افزایش روحیه شما شده و باعث تلاش بیشتر شما برای رسیدن به خط پایان می شود.

عدم اعتماد به نفس ، شک و تردید ، شکست

عدم اعتماد به نفس

خود را در خوش بینی محصور کنید

محصور کردن خود با شرایط و تأثیرات مثبت روشی عالی برای ادامه کارهایتان می باشد. با کسانی معاشرت کنید که مشوق شما هستند و در شرایط سخت به شما کمک می کنند.

حمایت خانواده و دوستان می تواند زمانی که از اقدام بعدی خود مطمئن نیستید در حفظ انگیزه به شما کمک کند. و فراموش نکنید از کسانی که شما را باور ندارند یا دیدگاهی منفی درباره کارهای شما دارند حتما فاصله بگیرید.

مطلب مرتبط:  استرس در سخنرانی : غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

به خودتان ایمان داشته باشید

علت اصلی عدم اعتماد به نفس این است که خودتان را باور ندارید. این شرایط بهترین فرصت برای لذت بردن از موفقیت های گذشته می باشد. از موفقیت های گذشته خود به عنوان نیرویی برای فراموش کردن ترس های فعلی خود استفاده کنید. شما قبلا هم در این موقعت قرار گرفته بودید. شما در گذشته به شک و تردید دچار شده بودید و هنوز هم در اینجا حضور دارید. این بار هم با دفعات پیشین تفاوتی ندارد. به خودتان و اهداف تان باور داشته باشید و از فرصت های پیش آمده برای خود نترسید.

ثابت کنید که دیگران اشتباه می کنند

افراد منفی گرا خواهان گسترش نفرت بوده و افراد شکاک خواهان گسترش شک و تردید می باشند. گاهی اوقات مردم ترس را به شما القا می کنند زیرا آنها یا از دنبال کردن رؤیاهای خود هراس دارند، یا در گذشته شکست خورده اند، یا اینکه به شما حسادت می کنند. صادقانه بگویم دلایل آنها اصلا مهم نمی باشد. اجازه ندهید افکار دیگران شما را تحت تاثیر قرار دهد. از شک و تردیدهای تان به عنوان انگیزه برای ادامه مسیر خود استفاده کنید.

احساس عدم اعتماد به نفس کار ما را آسان می کند. به ما این امکان را می دهد که با ترس هایمان مواجه نشده و به خاطر شکست خوردن آسیب نبینیم. هرچند، تسلیم شدن در برابر شک و تردید باید باعث هراس ما شود. در تلاش کردن یا شکست خوردن هیچ مشکلی وجود ندارد. کارهای بزرگ در خارج از “منطقه امن” اتفاق می افتند. گاهی اوقات شما باید ریسک کرده، شک و تردیدها را نادیده گرفته، و فقط تلاش خود را بکنید.

راهکارهای ساده برای غلبه بر عدم اعتماد به نفس

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

pickthebrain.com

عدم اعتماد به نفس ، شک و تردید ، شکست

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها