خشکی پوست بدن و راهکارهایی برای درمان آن

خشکی پوست بدن

خشکی پوست بدن یکی از رایج ترین مشکلات پوستی است که اکثر مردم گاه گاه با آن مواجه می شوند.

عوامل مختلفی برای خشکی پوست بدن وجود دارد که برخی از آنها شایع است و برخی دیگر می توانند باعث نگرانی شوند. گاهی اوقات خشکی پوست بدن بصورت دوره ای رخ می دهد که فقط دوره کوتاهی طول می کشد اما افرادی نیز وجود دارند که به خشکی پوست بدن مزمن مبتلا هستند.

اگرچه ممکن است هر کسی دچار خشکی پوست بدن بیش از اندازه شود برخی افراد بیشتر از سایرین مستعد این مشکل هستند. این مساله بیشتر به سن افراد بستگی دارد و معمولا بر افرادی تاثیر می گذارد که در مناطقی با آب و هوای سرد یا خشک زندگی می کنند و ساعت های زیادی از روز را در آب هستند.

از آنجا که اکثر خانم ها حداقل یکبار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده  می کنند کمتر از مردان در معرض ابتلا به خشکی پوست بدن قرار دارند. مشکلات ناشی از خشکی پوست بدن معمولا در ناحیه بازوها و قسمت پایین پاها دیده می شود اما این در مورد همه افراد لزوما صدق نمی کند.

خشکی پوست بدن

مشاهده شده است بسیاری از افراد بیشتر در ناحیه صورت دچار خشکی پوست هستند.

در اکثر موارد خشکی پوست بدن مساله جدی نیست اگرچه می تواند بسیار زشت باشد و به خارش پوست شدیدتر منتهی شود.

در برخی افراد خشکی پوست بدن به ظاهری زشت مبدل می شود که دلیلی برای ایجاد پریشانی های روانشناختی به شمار می رود. خشکی پوست بدن  می تواند حاصل شرایط یا نشانه ای از شرایط خاص باشد.

خشکی پوست بدن به خودی خود مساله پیچیده ای نیست مگر در مواردی که پوست بدن دچار شرایط ناسالمی شود. برخی از مشکلات قابل مشاهده در چنین مواردی عبارتند از اگزمای پوستی یا درماتیت آتوپیک، سلولیت و فولیکولیت. اما این پیچیدگی ها زیاد شایع نیستند و فقط در مواقعی رخ می دهد که مکانیزم های محافظتی نرمال پوست بدن بشدت در معرض خطر قرار گیرد.

حتی اگر شرایط پوستی خاص ایجاد نشود خشکی پوست بیش از اندازه می تواند به شکاف ها وترک های عمیقی منجر شود که دچار خونریزی و عفونت شوند. از این رو اگر خشکی پوست بدن تان طولانی شد بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید و بدنبال راهی برای درمان آن باشید.

نشانه های خشکی پوست بدن

در فصول سرد سال همه ما هفته ها یا ماه ها دچار خشکی پوست بدن می شویم. اما در برخی موارد صرفنظر از آب و هوا و شرایط جوی این مساله می تواند باعث نگرانی شود.

نشانه ها و علایم پوست بدن خشک در افراد با یکدیگر تفاوت دارد که عوامل زیادی در آن نقش دارند. برخی از این عوامل که می توانند بر شیوع این شرایط تاثیر بگذارد عبارتند از سن، محل زندگی، شرایط سلامتی و بهداشتی و سطح فعالیت جسمانی. برخی از متداول ترین نشانه ها و علایم پوست خشک عبارتند از:

 • احساس سوزش و سفت شدن پوست بدن که بعد از حمام کردن یا شنا بدتر می شود
 • خارش پوست که ممکن است شدیدتر هم بشود
 • خطوط یا لکه های سفید بر روی پوست بدن خصوصا بعد از خاراندن پوست بدن
 • پوسته پوسته و لایه لایه شدن پوست بدن در ناحیه لکه ها یا ناحیه ای وسیع تر
 • ایجاد ترک های عمیق، خطوط نازک و چین و چروک بر روی پوست بدن
 • قرمز شدن پوست بدن یا ظاهر شدن جوش روی پوست بدن
 • ظاهر شدن شکاف های عمیق که با خونریزی همراه است

در مورد مشکلات ناشی از پوست بدن خشک همیشه این مشکلات سبب نمی شوند تا پوست بدن  شما چروکیده یا بدون رطوبت بنظر برسد. با آنکه باید پوست بدن  همیشه نرم و انعطاف پذیر باشد معمولا افرادی با پوست خشک در اکثر مواقع احساس خشکی می کنند.

در شرایطی که مشکل ایجاد شده بخاطر شرایط خاصی نباشد پوست بدن باید به درمان خانگی پوست خشک و مراقبت های پوستی روزانه واکنش مثبت نشان دهد. در موارد زیر باید با پزشک مشورت کنید:

 • نواحی وسیع تری از پوست بدن تان لایه لایه یا پوسته پوسته شده باشد
 • در اثر خارش شدید زخم های باز یا عفونت ایجاد شده باشد
 • خواب تان بخاطر خشکی یا خارش پوست بدن تان دچار اختلال شده باشد
 • قرمزی شدید با خشکی پوست همراه باشد.
مطلب مرتبط:  درمان شلی پوست بعد از حاملگی

دلایل پوست خشک

مطالعات نشان می دهند اکثر دلایل خشکی پوست بدن عوامل محیطی هستند، اگرچه در بسیاری از نمونه ها مشکلات بهداشتی و سلامتی نیز می تواند موجب ایجاد خشکی پوست بدن شود. نکات ارائه شده در زیر برخی از متداول ترین دلایل پوست خشک هستند:

 • شرایط جوی: آب و هوا یکی از متداول ترین عوامل ایجاد خشکی پوست بدن است. این حقیقت ثابت شده است که در طی زمستان پوست بدن خشک می شود. افرادی که در مناطق آب و هوایی بسیار گرم زندگی می کنند اگر سطح رطوبت بدنشان پایین بیاید در معرض خشکی پوست بدن قرار می گیرند.
 • آب داغ: اگرعادت دارید در روز چند مرتبه با آب داغ حمام کنید در معرض ابتلا به خشکی پوست بدن قرار خواهید گرفت. همچنین ممکن است هنگام شنا در آب حاوی کلر نیز دچار خشکی پوست بدن شوید.
 • قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض اشعه های خورشید: با آنکه نور خورشید برای سلامتی انسان حیاتی است بیش از حد در معرض نور خورشید بودن می تواند آسیب های جدی و شدیدی را به دنبال داشته باشد. پوستی که شدیدا از نور آفتاب آسیب دیده است معمولا خشک و شاخه شاخه بنظر می رسد.
 • پسوریازیس: شرایط پوستی رایجی است که مشخصه آن ایجاد سلول های پوستی مرده با ظاهر خشک و ضخیم است.
 • بیرون از خانه بودن: دستگاه های گرمایشی و سرمایشی مصنوعی مانند تهویه مطبوع ها و هیترها که دما را کنترل می کنند می توانند سطح رطوبت محیط اطراف خود را کاهش دهند که سبب ایجاد خشکی پوست بدن می شود.
 • مواد شیمیایی قوی: اکثر برندهای صابون ها و مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی قوی هستند که در آب حل می شوند و چربی عادی پوست بدن شما را از بین می برند. آسیب زننده ترین عوامل دئودورانت ها وصابون های آنتی باکتریال هستند. استفاده از شامپوهای خاص نیز موجب خشکی پوست سر می شوند.
 • مشکلات تیروئیدی: شرایط سلامتی مانند کم کاری تیروئید نیز می تواند موجب کاهش فعالیت غدد عرق و چربی بدن  شود که این نیز می تواند به خشکی پوست بدن منجر شود.
 • درماتیت آتوپیک: که به آن اگزمای پوستی نیز گفته می شود یکی از شایع ترین مشکلات پوستی است که نتیجه آن حساس شدن و خشکی پوست شدید است. متاسفانه بسیاری از افراد موارد اگزمای پوستی خفیف را با خشکی پوست بدن اشتباه می گیرند و از مراجعه به پزشک و درمان خودداری می نمایند.

درمان خانگی خشکی پوست

پوست بدن خشک که فقط بخاطر شرایط محیطی یا سبک زندگی ما بوجود آمده است  و شرایط پوستی دلیل ایجاد آن نیست را می توان در خانه کاملا درمان کرد.

اگر درمان خانگی خشکی پوست یا تغییر سبک زندگی یا تغذیه ای نتوانست به درمان خانگی خشکی پوست تان کمک کنید آنگاه به سراغ متخصص پوست رفته و با وی مشورت کنید. نکات زیر برخی از درمان های توصیه شده برای رفع خشکی پوست بدن است:

 • در استفاده از کرم مرطوب کننده پوست صرفه جویی نکنید تا آب بدن از طریق پوست بدن دفع نشود. بغیر از کرم ها و مرطوب کننده ها از مقدار زیادی کرم مرطوب کننده نیز استفاده کنید. از وازلین هم می توانید کمک بگیرید. بهترین کار استفاده از کرم مرطوب کننده بلافاصله بعد از استحمام و در حالی است که پوست بدن تان هنوز رطوبت دارد. کرم هایی را انتخاب کنید که حاوی مرطوب کننده هستند.
 • تعداد دفعات استحمام و همچنین دمای آب را کاهش دهید زیرا این عوامل می توانند چربی طبیعی را از پوست بدنتان پاک کند. بیشتر از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و با آب ولرم حمام کنید.
 • بجای صابون که پوست بدن را خشک می کند از ژل شستشویی استفاده کنید که حاوی مرطوب کننده باشد. خوشبختانه شامپوهای بدن کرمی در بیشتر فروشگاه ها در دسترس است که می توانید برندهای مختلفی را از میان آنها انتخاب کرده و امتحان کنید.
 • بعد از استحمام از مالش شدید پوست بدن جدا پرهیز کنید زیرا این کار به پوست بدن تان آسیب می زند و خشکی بیشتر آن را در پی دارد. بجای آن بعد از استحمام پوست بدن خود را با یک حوله نرم به آرامی خشک کنید و اجازه دهید مقداری رطوبت بر روی پوست بدن تان باقی بماند.
 • اگر مدت زمان زیادی را بیرون از منزل هستید یا در معرض وسایل گرمایشی یا سرمایشی مصنوعی قرار دارید می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید اما کار بهتر این است که کرم مرطوب کننده خود را تمیز و به دور از هر گونه باکتری و آلودگی نگه دارید.
 • لباس هایی که می پوشید بر پوست بدن تان تاثیر می گذارند. پارچه های پنبه ای و ابریشمی اجازه تنفس به پوست بدن را می دهند و در نتیجه برای سلامت پوست بدن مناسب هستند. پارچه های خاصی مانند پشم و پلی استر می تواند پوست بدن  شما را تحریک کرده و موجب خشکی، خارش پوست و مواردی از این قبیل شود.
مطلب مرتبط:  8 مورد از فواید گلیسیرین برای پوست + روش استفاده برای رفع مشکلات پوستی

خوراکی های مفید برای پوست خشک

اگرچه اکثر دلایل ایجاد خشکی پوست بدن عوامل خارجی هستند تغییر رژیم غذایی می تواند به حفظ رطوبت و سلامت پوست بدن کمک کند.

اگر همیشه پوست بدن تان خشک است باید با پزشک مشورت کنید اما در عین حال که سایر درمان ها را امتحان می کنید می توانید با افزایش مصرف مواد غذایی خاص در رژیم غذایی خود به این امر کمک کنید. این مواد عبارتند از:

 • اسیدهای چرب امگا ۳: این ماده در غذاهایی مانند تن ماهی، آووکادو، مغزها، سالمون و بذر کتان یافت می شود.
 • روی: غذاهایی که حاوی روی بالایی هستند عبارتند از لوبیا، گوشت گاو، خرچنگ و صدف.
 • سولفور: برای حفظ نرمی پوست باید مصرف تخم مرغ، پیاز و سیر را افزایش دهید.
 • ویتامین C: این ویتامین سبب می شود تا پوست بدن رطوبت بیشتری را جذب کند که در بدن وجود دارد و در کیوی، پاپایا و مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت یافت می شود.

رژیم غذایی برای پوست بدن خشک بدون مصرف آب کافی یا سایر مایعات کاری بی فایده است. نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز لازم است.

علاوه بر آب می توانید از آب میوه تازه، آب نارگیل و چای های گیاهی استفاده کنید. همچنین جدا از مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین (مانند قهوه، سودا و شکلات داغ) خودداری نمایید زیرا این مواد دارای خاصیت ادرار آور هستند و سبب می شوند تا بدن آب بیشتری را دفع کند و رطوبت خود را از دست بدهد.

پیشنهاداتی برای پوست های خشک

چند روش وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها پوست بدن خود را از خشک شدن محافظت کنید اما مهم است که در انجام این کارها مداومت داشته باشید.

وقتی در مراقبت از پوست بدن تان وقفه ایجاد می کنید احتمال ابتلا به خشکی پوست در شما افزایش می یابد. اگر بتازگی بخاطر بیماری تحت درمان بوده اید احتمال این وجود دارد که بخاطر عوارض دارویی به خشکی پوست بدن دچار شوید.

در چنین موردی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان پزشک داروی دیگری را برایتان تجویز کند.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

home-remedies-for-you.com

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط