چگونه خودمان را دوست داشته باشیم ؟

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

دوست داشتن خود مهم ترین عشقی است که می توان احساس کرد.

شما همسر، فرزندان و حتی دوست خانوادگی خود را دوست دارید اما آیا می دانید چگونه خودمان را دوست داشته باشیم ؟ آیا با جدیت سعی می کنید دوست داشتن خود را به نمایش بگذارید یا آن را برای دیگران نگه می دارید؟

کارشناسان با این ایده موافقند که نشان دادن نحوه دوست داشتن خود بدون هیچ قید و شرطی مهم ترین فاکتور بوده و در عین حال رسیدن به آن سخت ترین کار است. پس منظور از این چیست که چگونه خودمان را دوست داشته باشیم ؟

به گفته برخی روانشناسان دوست داشتن خود یعنی اینکه با خود همانند بهترین دوستمان رفتار کنیم.

« شما باید بهترین دوست خودتان باشید پس با خودتان مهربان باشید و دوست داشتن واقعی به خودتان هدیه کنید. کلمات تند و انتقادی برای خودتان بکار نبرید! برای خودتان هدیه های خاص بخرید،به چیزهای مثبت فکر کنید و بدانید اگر به خودتان عشق واقعی داشته باشید بهتر می توانید علاقه تان را به دیگران نشان دهید.»

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم ، راههای شاد زیستن در زندگی ، دوست داشتن خود ، دوست داشتن واقعی

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

عشق واقعی ، چگونه افکار مثبت داشته باشیم ، چگونه قدرت نه گفتن داشته باشیم

روانشناسان می افزایند وقتی دوست داشتن خود را بلد نیستید بدنبال منبع این ناتوانی در خارج از خودتان نباشید.

«اگر نتوانید دوست داشتن واقعی را به خودتان هدیه دهید پس در خارج از خودتان بدنبال آن خواهید گشت. و به احتمال زیاد آن را در افرادی جستجو می کنید که واقعا نمی توانند آن را به شما بدهند. جواب را در بیرون از خودتان جستجو نکنید.هر آنچه لازم باشد را درون خود دارید.»

اما حتی اگر در منابع خارجی بدنبال دوست داشتن هستید آیا واقعا به جواب می رسید؟ احتمالا پاسخ منفی است.

آنها متذکر می شوند که شما نمی خواهید خود را دوست داشته باشید . «اگر باور داشته باشید که دوست داشتن خود بدین معناست که نمی توانید دیگری را به اندازه کافی دوست داشته باشید باید این را هم باور داشته باشید که دوست داشتن واقعی یک کالای کمیاب است.

اما دوست داشتن یک چیز محدود نیست و هیچگاه تمام نمی شود! در واقع اگر بدانیم چگونه خودمان را دوست داشته باشیم دنیایی از عشق و محبت در اختیار داریم تا به دیگران هدیه کنیم.»

حال اگر به خود عشق واقعی نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

«وقتی دوست داشتن خود را جدی نمی گیرید جلوی جریان عشق به سایر دنیا را می گیرید و به جایی می رسید که دیگر عشق واقعی در دنیا یافت نمی شود.»

روانشناسان دوست نداشتن خود را به سندرم فرد شکست خورده تشبیه می کنند:« قربانیان به اندازه کافی خودشان را دوست ندارند تا بتوانند از شرایط سخت خود را رها سازند. آنها به عقب برمی گردند و با خود می گویند اگر فرد بهتری باشند دیگر کسی نمی تواند به آنها ضربه بزند.

مطلب مرتبط:  راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس : معرفی 7 روش موثر

باور اسرار آمیز این است: من ارزشی ندارم پس نمی توانم به نیازهای شخصی ام رسیدگی کنم. اگر یاد نگرفته باشیم که چگونه خود را دوست داشته باشیم این کار دشوار خواهد بود.»

پس حالا که متوجه شدیم چرا دوست داشتن خود مهم است چگونه می توانیم به آن دست یابیم؟ در اینجا برخی روانشناسان پنج روش را برای دوست داشتن خود ارائه می کنند که به ما آموزش می دهند چگونه چگونه خود را دوست داشته باشیم  حتی اگر زمینه آن را در خود نداریم.

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

خودم را دوست دارم

به خودتان قول بدهید همیشه اول به خودتان اهمیت دهید

روانشناسی می گوید برای« دوست داشتن خود ابتدا باید از لحاظ فیزیکی و عاطفی آکنده باشید. وقتی از این احساسات خالی می شوید ممکن است بخاطر کارهایی که برای دیگران کرده اید از خودتان ناراحت شوید و ممکن است آنقدر خسته شده باشید که احساس بیماری کنید.

این برای رشد شما خوب است پس بهتر مراقب دیگران خواهید بود. در واقع دوست داشتن خود قابل معامله نیست! هر روز با خودتان این جمله را بارها تکرار کنید:

خودم را دوست دارم  !!! اساسا دوست داشتن خود به دوست داشتن دیگران کمک می کند که احتمالا این همان چیزی است که خواستارش هستید.

چگونه قدرت نه گفتن داشته باشیم

نه گفتن را یاد بگیرید

«نه» گفتن نه تنها کاری مثبت است بلکه وقتی «نه» می گویید در واقع خودتان را نجات داده اید. در واقع روانشناسان نشان  می دهند که «نه» گفتن فرم صادقانه دوست داشتن واقعی خود است.

چگونه قدرت نه گفتن داشته باشیم ؟ این موضوع خصوصا برای نوجوانان اهمیت بسیار زیادی دارد.

«اگر دوست داشتن خود را بلد باشید حتی اگر شریک تان علاقه ای به ایجاد رابطه کاری نداشته باشد و حتی با شما بدرفتاری کند باز هم خودتان را مقصر می دانید؟

البته که نه. دوست داشتن واقعی یعنی به کارهایی که به شما ربطی ندارد نه بگویید. و اگر به خودتان عشق واقعی دارید خودتان را از شرایط و افراد مضر دور نگه دارید. متاسفانه برخی افراد فقط از دور یکدیگر را دوست دارند»

چگونه افکار مثبت داشته باشیم

نقایص و کمبودهایتان را فراموش کنید

همه ما اشتباه می کنیم. که گاهی اوقات این اشتباهات کم و ناچیز هستند و گاهی اوقات مهم. حال اگر بدانیم چگونه افکار مثبت داشته باشیم می توانیم این شرایط را عوض کنیم.

« آن لحظه هایی که واقعا در خصوص چیزی یا کسی (حتی خودتان)  اشتباه می کنید از لحاط فیزیکی یا روحی و یا عاطفی ضربه می خورید و صورتتان قرمز می شود، در خودتان فرو می روید و عرق می ریزید آیا می توانید خودتان را فراموش کنید؟

مطلب مرتبط:  چگونه در زندگی برنده شوید : 5 توصیه برای کنترل زندگی

اگر پاسختان «نه» باشد یعنی به خودتان عشق واقعی ندارید. اما اگر پاسختان «بله» باشد یعنی دوست داشتن خود را مهم می دانید. در دوست داشتن واقعی « اما و اگر» وجود ندارد. این نوع دوست داشتن به هیچ شرط و شروط، بینش و دلیلی نیاز ندارد.

زندگی شاد روزانه

برای هر کاری که انجام می دهید خوشحالی کنید

آخرین باری که بخاطر کار جالبی که انجام دادید به خودتان امتیاز دادید کی بوده است؟ احتمالا خیلی وقت پیش. در اینجا به شما نشان می دهیم که برای برخورداری از زندگی شاد روزانه باید لیستی از توانایی ها و کارهایی که انجام می دهید را تهیه کنید.

زمانی را برای آزمودن آن چیزی صرف کنید که شما را خاص می سازند، یعنی مهارت ها،استعدادها، ارزش ها، چیزهایی که شما را از دیگران متمایز می سازند. اگر با این موارد مشکل دارید از خانواده و دوستانتان بخواهید تا کمکتان کنند. اغلب سایرین چیزهایی را در ما می بینند که خودمان نمی توانیم ببینیم.

این قابلیت ها را بنویسید و اغلب آنها را بررسی کنید و بخاطر همه کارهایی که می توانید انجام دهید لذت ببرید. قبول کنید آن فرد فوق العاده شما هستید که خوشنودی و رضایت از خود را احساس می کنید. پس از زندگی شاد روزانه لذت ببرید.

راههای شاد زیستن در زندگی

قبول داشته باشید که سزاوار شادی هستید

آیا می دانید تاثیر آگاهی از راههای شاد زیستن در زندگی چیست؟ اگر فکر می کنید خانواده تان سزاوار شادی هستند پس شما هم سزاوار این شادی هستید. وقتی این را بدانید احساسات متفاوتی پیدا خواهید کرد. کارشناسان می گویند این مساله یک نبرد روزمره است اما چیزی است که ارزش جنگیدن را دارد.

این یک فرایند دنباله دار است. درست مثل همان کارهایی که هر روزه انجام می دهیم ، هر روز از خواب بیدار می شویم و تصمیم می گیریم هر کاری را انجام دهیم تا بتوانیم با کارمان ارتباط برقرار کنیم چون برایمان مهم است. این کارهای آنقدر اهمیت دارند که حاضریم هر روز انجامشان بدهیم. این بدین معنا نیست که هر روز برنده هستیم. بدین معناست که من انسان هستم.

همه ما انسانیم و سزاوار دوست داشتن. پس باید راههای شاد زیستن در زندگی را بدانیم و از همین امروز شروع کنیم و برای خودمان کاری انجام دهیم. بعدا از خودمان تشکر می کنیم و دیگران را وادار خواهیم کرد تا انرژی دوست داشتن موجود در ما را درک کنند.

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

yourtango.com

راههای شاد زیستن در زندگی ، دوست داشتن خود ، دوست داشتن واقعی ، عشق واقعی ، چگونه افکار مثبت داشته باشیم ، چگونه قدرت نه گفتن داشته باشیم

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها