راهکاری برای نه گفتن

سوالی که “نه گفتن” را از همیشه آسان تر می کند

وقتی از کسی کمک می خواهید، نه شنیدن بسیار سخت است. این کلمه دو حرفی کوچک می تواند قلب ما را به درد بیاورد. نگران می شویم که آیا آن شخص اصلا به ما اهمیتی می دهد و از این که درخواست کمک کرده ایم، خجالت زده می شویم و از آنجا که می دانیم این کلمه “نه” چقدر دردآور است، خودمان را در دام “بله” گفتن اسیر می کنیم، فقط به این خاطر که احساسات دیگران جریحه دار نشود.

مثلا فرض کنیم که شما روز خیلی پرمشغله ای را در اداره سپری می کنید، در اتاق شما زده می شود: همکار شماست که برای اتمام یک گزارش فوری که باید آن را تا بعد از ظهر تمام کند، از شما درخواست کمک می کند. از شما می پرسد: “می تونی به من کمک کنی؟” – شما واقعا وقت ندارید و کار زیادی برای انجام دادن دارید و از آنجا که می دانید که وقتی به کمک احتیاج دارید، چه قدر دریافت نکردن کمک تلخ است، پاسخ مثبت می دهید و به او کمک می کنید.

چرا نه گفتن این قدر سخت است؟

حتی مستقل ترین افراد در بین ما هم میل طبیعی به پذیرش چیزی را دارند. این امر از غریزه بقای ما نشات می گیرد. در اوایل تاریخ تکامل ما، لازم بود که همه در یک گروه هوای همدیگر را داشته باشند. پس بهتر بود که افراد می گفتند: “بله، من به تو کمک می کنم!” یا “بله، من ازت دفاع می کنم!” این عادت “بله” هم به بقای فردی و هم گروهی کمک می کرد.

این روزها زندگی مستقل تری داریم. اما این غریزه قدیمی هنوز هم قوی است. علاوه بر این، ما تمایل به یک وضعیت اجتماعی و تعلق گرفتن داریم. خودمان را به دیگران پیوند می دهیم و اغلب می خواهیم به دیگران “بله” بگوییم تا توجه و علاقه آنها را به دست بیاوریم.

مطلب مرتبط:  چگونه استرس خود را کاهش دهیم : کاهش استرس در کمتر از یک دقیقه

وقتی که واقعا تلاش می کنید، که نه بگویید، طرف مقابل درباره آن (و همینطور درباره شما) احساس بدی خواهد داشت و این واقعا نتیجه ای نیست که انتظارش را دارید.

 یک سوال که تمام تفاوت ها را ایجاد می کند

خوب، پس شما در موقعیت هایی نظیر این چه کاری می توانید انجام دهید؟ شما نمی خواهید “نه” بگویید و نمی خواهید که احساسات کسی را هم لگدمال کنید. خوشبختانه، یک راه حل وجود دارد.

کاملا ساده است، وقتی کسی از شما کمک می خواهد، بپرسید “چطور؟”

این کلمه نسبت به “نه” حالت تهاجمی و مخالفت کمتری دارد، غرور طرف مقابل را جریحه دار نمی کند و توپ را در زمین او می اندازد. پرسیدن “چطور؟” باعث می شود که او برای نقشی که دارد، پاسخگو باشد و او را مجبور می کند که دقیقا آن چه را که می خواهد و لازم دارد، تعریف کند. اگر حرف های او نتوانست نظر شما را جلب کند، بهتر است “نه” بگویید.

پرسیدن “چطور؟” به جای مستقیم “نه” گفتن، باعث می شود که غرور طرف مقابل حفظ شود و به نیاز او به احساس تعلق داشتن، عزت نفس، محبوبیت و محبت احترام می گذارد. در ضمن، جواب رد هم محسوب نمی شود؛ در عوض، به عنوان یک سوال و تلاش برای درخواست بازخورد محسوب می شود.

با پرسیدن “چطور؟”، طرف مقابل تان را تشویق می کنید تا مسئولیت شرایط را با مشخص کردن آن چه او واقعا نیاز دارد، به عهده بگیرد. حتی اگر کاملا مطمئن نباشد که به چه چیزی نیاز دارد، با پرسیدن “دقیقا چطور؟” می توانید او را وادار کنید که درباره مراحلی که برای تکمیل کار لازم است، فکر کند و می توانید به سرعت پی ببرید که آیا واقعا به کمک احتیاج دارد یا دنبال کسی است که کارهایش را برایش انجام دهد.

مطلب مرتبط:  چگونه از تحت فشار قرار دادن خود جلوگیری کنیم؟

برای زمان خود ارزش قائل شوید

اگر رد کردن خواسته دیگران را به درستی انجام دهید، این کار باعث می شود که دیگران برای شما احترام قائل شوند. اگر مرزهای خود را مشخص کنید، طرف مقابل پی می برد که شما کسی نیستید که بتوان شما را تحت فشار قرار داد یا به شما زور گفت. در عوض، شما را به عنوان کسی می بیند که برای خودش احترام زیادی قائل است.

هنگامی که خود را دارای اعتماد به نفس نشان می دهید، دیگران این مسئله را مورد توجه قرار می دهند. در یک محیط کاری، اگر خود را به کسی تبدیل کنید که به افراد بی فکر و خودسر “نه” می گویید، این مسئله می تواند به افزایش تقاضا برای خدمات شما منجر شود.

دفعه بعد که کسی از شما درخواست کمک کرد و نمی خواهید به او “بله” بگویید، فقط به جای آن  بپرسید “چطور؟”. این سوال فوق العاده ساده، اما بسیار موثر است و روی همکاران، دوستان و آشنایان جواب خواهد داد. فقط فکر کنید که چقدر می توانید در زمان صرفه جویی کنید، اگر به هر کسی “بله” نگویید .

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

lifehack.org

/۶۵۸۹۳۹/one-question-to-make-saying-no-easier-than-ever
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط