راهنمای گام به گام و تصویری نحوه نصب موزیلا فایرفاکس در کامپیوتر

نصب موزیلا فایرفاکس

شرکت موزیلا از نسخه‌ ۵۵ فایرفاکس به بعد،نصب نسخه‌های جدید را به وسیله برنامه آنلاین نصب‌کننده فایرفاکس (Firefox Installer) در سیستم عامل ویندوز کامپیوتر ساده کرده است. این برنامه ساده با حذف صفحه Options به شما اجازه می‌دهد که تنظیماتی از قبیل پوشه نصب فایرفاکس موزیلا و اضافه کردن شورتکات‌های (میانبرها) برنامه را به دلخواه خود تغییر دهید. در این مطلب قصد داریم نحوه نصب موزیلا فایرفاکس با استفاده از گزینه‌های سفارشی موجود در برنامه نصب‌کننده آفلاین فایرفاکس را به شما آموزش دهیم. در ادامه با ما همراه شوید:

آموزش نحوه نصب موزیلا فایرفاکس با استفاده از تنظیمات سفارشی (Custom)

برای دسترسی به برنامه نصب‌کننده آفلاین باید یکی از نسخه‌های ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی فایرفاکس را انتخاب کنید و یا اینکه  فایرفاکس را با زبان‌های دیگر یا با گزینه‌های سفارشی نصب کنید.

مرحله۱: ابتدا برنامه نصب‌کننده فایرفاکس را اجرا کنید، حالا پنجره‌ای با عنوان Mozilla Firefox Setup (نصب موزیلا فایرفاکس) باز می‌شود. بر روی دکمه Next کلیک کنید.

نصب فایرفاکس موزیلا ، نصب مرورگر فایرفاکس ، نصب فایرفاکس

نصب موزیلا فایرفاکس

مرحله ۲: در این مرحله یکی از گزینه‌های نصب Standard (معمولی) یا Custom (سفارشی) را انتخاب کنید.

در صورت انتخاب گزینه پیش‌فرض Standard، فرآیند نصب با گزینه‌های از پیش‌ تعیین شده انجام می‌شود. با انتخاب گزینه Custom نیز می‌توانید پوشه‌ای که می‌خواهید فایل‌های برنامه فایرفاکس در آنجا نصب شود، را به دلخواه خود انتخاب کنید و نوع شورتکات‌هایی که می‌خواهید ایجاد کنید را تعیین کنید. این گزینه‌ها در نصب Standard وجود ندارند. در اینجا گزینه نصب Custom را انتخاب کرده‌ایم. حالا بر روی دکمه Next کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

نصب موزیلا فایرفاکس

مرحله ۳: مسیر نصب مرورگر فایرفاکس را انتخاب کنید.  مسیر C:\Program Files\Mozilla Firefox به عنوان مسیر پوشه پیش‌فرض در ویندوز ۳۲ بیتی تعیین شده است. در صورت نصب نسخه ۶۴ بیتی فایرفاکس همین مسیر به صورت پیش‌فرض در ویندوز ۶۴ بیتی انتخاب می‌شود. ولی اگر نسخه ۳۲ بیتی فایرفاکس روی ویندوز ۶۴ بیتی نصب شود، مسیر پوشه پیش‌فرض C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\ خواهد بود.

مطلب مرتبط:  چگونه آنتی ویروس نود 32 را غیر فعال کنیم ؛ آموزش تصویری

برای تغییر محل نصب فایرفاکس موزیلا می‌توانید محل پوشه موردنظرتان را به صورت دستی در کادر Destination Folder وارد کنید. هم‌چنین می‌توانید با کلیک بر روی دکمه Browse پوشه دیگری را انتخاب کنید.

  • Space required: مقدار فضای موردنیاز برای نصب فایرفاکس در هارد درایو کامپیوتر
  • Space available: مقدار فضای قابل دسترس در هارد درایو کامپیوتر

برای ادامه نصب بر روی دکمه Next کلیک کنید.

نصب موزیلا فایرفاکس

مرحله ۴: در این مرحله به انتخاب خود می‌توانید گزینه اختیاری Mozilla Maintenance Service را نصب کنید. با استفاده از این قابلیت، نسخه‌های آپدیت اپلیکیشن‌ها در صفحه پس‌زمینه ایجاد می‌شود و دیگر نیاز نیست بر روی دکمه Yes در کادر Windows User Account Control (کنترل حساب کاربری ویندوز) کلیک کنید.

  • به این نکته نیز توجه داشته باشید که در بعضی موارد مثل مواقعی که نصب مرورگر فایرفاکس با یک حساب کاربری محدود انجام بشود یا وقتی قابلیت Mozilla Maintenance Service از قبل نصب شده باشد، ممکن است این گزینه مشاهده نشود.

نصب موزیلا فایرفاکس

مرحله ۵: شورتکات (میانبر) انتخاب کنید. در این مرحله دو گزینه زیر پیش روی شما قرار می‌گیرد. یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و دکمه Next را بزنید.

  • On my Desktop: با استفاده از این گزینه می‌توانید به انتخاب خود یک آیکون شورتکات فایرفاکس در صفحه دسکتاپ ویندوز ایجاد کنید.
  • In my Start Menu Programs folder: با انتخاب این گزینه یک آیکون شورتکات فایرفاکس در پوشه Windows Start Menu Programs ایجاد می‌شود.

نصب موزیلا فایرفاکس

مرحله ۶: در این مرحله کادر Summary ظاهر می‌شود که محل پوشه نصب فایرفاکس در آن نشان داده شده است. اگر می‌خواهید فایرفاکس همزمان با باز کردن یک لینک ایمیل، شورتکات اینترنت یا یک سند HTML اجرا شود، گزینه Use Fireox as my default web browser را تیک بزنید.

  • به این نکته نیز توجه داشته باشید که چنانچه اجازه نداشته باشد کلیدهای رجیستری ویندوز را تنظیم کنید یا فایرفاکس را روی نسخه فعلی نصب کنید و فایرفاکس، مرورگر پیش‌فرض حال حاضر شما باشد، ممکن است این گزینه ظاهر نشود.
مطلب مرتبط:  آموزش تصویری حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر با 2 روش کاربردی

نصب موزیلا فایرفاکس

  • در مواقعی که فایرفاکس را مجدداً روی نسخه فعلی نصب می‌کنید، بجای دکمه Install (نصب کردن) دکمه Upgrade (ارتقا دادن) به نمایش در می‌آید.

مرحله ۷: بر روی یکی از دکمه‌های Install یا Upgrade کلیک کنید تا مراحل نصب موزیلا فایرفاکس تکمیل شود. پس از اتمام نصب، صفحه Completing the Mozilla Firefox Setup Wizard نمایان می‌شود.

نصب موزیلا فایرفاکس

مرحله ۸: در پایان بر روی دکمه Finish (تمام کردن) کلیک کنید تا فایرفاکس اجرا شود. اگر نمی‌خواهید الان فایرفاکس اجرا شود، می‌توانید قبل از کلیک بر روی Finish، تیک گزینه Launch Firefox now را بردارید.

نصب موزیلا فایرفاکس

نصب موزیلا فایرفاکس با موفقیت به پایان رسید.

نصب موزیلا فایرفاکس

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

support.mozilla.org

مقالات پیشنهادی:

۱- آموزش تصویری آپدیت موزیلا فایرفاکس (بروزرسانی) به دو صورت خودکار و دستی

۲- نحوه تغییر زبان موزیلا فایرفاکس + آموزش تصویری

نصب فایرفاکس موزیلا ، نصب مرورگر فایرفاکس ، نصب فایرفاکس

/en-US/kb/custom-installation-firefox-on-windows
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط