آموزش زبان انگلیسی با بازی ، بازی با لغات انگلیسی برای تقویت  دایره لغات انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با بازی ، ۱۳ بازی با لغات انگلیسی برای تقویت  دایره لغات انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با بازی ، یکی از روش های بسیار سودمند برای یادگیری زبان انگلیسی است. 

آموزش زبان انگلیسی با بازی

قبل از خواندن این مقاله، دو پرسش زیر را از خودتان بپرسید:

بازی کردن را دوست دارید؟

یادگیری زبان انگلیسی ( خارجی) را دوست دارید؟

اگر پاسخ هر دو سوال«بله» است پس این مطلب را بخوانید چون دقیقا برای شما نوشته شده است.

اگر به یکی از دو سوال بالا پاسخ منفی دادید پس به این مساله توجه کنید: آموزش زبان انگلیسی با بازی  یادگیری زبان انگلیسی را بسیار لذتبخش می کنند و یادگیری زبان با بازی کردن تفاوت ظریفی دارد.

روش های فراوانی برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق رسانه ها وجود دارد مانند فیلم دیدن، گوش کردن به موسیقی یا حتی خواندن مجلات خارجی. اگرچه اکثر مردم موافقند آموزش زبان انگلیسی با بازی  قطعا یکی از بهترین روش ها برای یادگیری زبان جدید است.

اگر می خواهید خودتان به تنهایی زبان جدیدی یاد بگیرید بازی با لغات انگلیسی روشی جامع به شمار می رود زیرا نه تنها برای زبان آموزان همه سنین مناسب ( و لذتبخش) است بلکه بری دوستان و خانواده نیز بسیار جالب خواهد بود.

آموزش زبان انگلیسی با بازی  ، یادگیری کلمات انگلیسی و عبارت های خارجی را چند برابر می کند بدون آنکه لازم باشد از کتاب ها و متون خسته کننده استفاده کنید.

کسانی که تنهایی یاد گرفتن را ترجیح می دهند هراس نداشته باشند. چند بازی به آنها یاد می دهیمتا بتوانند به تنهایی آن را انجام دهند.

همچنین اگر مربی ESL بوده و بدنبال فعالیتهای جدید برای آموزش زبان انگلیسی با بازی  هستید این مقاله ارزش خواندن دارد.

چند بازی موجود در این فهرست ابزاری بسیار کامل برای یادگیری زبان انگلیسی هستند( خصوصا بازی با تخته، بازی با کارت و بازی شخصی خودتان.)

زبان آموزان این فعالیت ها را دوست دارند و سریعتر از همیشه اطلاعات مورد نیاز را یاد می گیرند.

پس اگر قبلا هیچوقت برای تقویت  دایره لغات انگلیسی خود از بازی استفاده نکرده اید( یا حتی اگر این کار را انجام داده اید و بدنبال گزینه های دیگری هستید) آماده باشید تا بازی هایی را انجام دهیم که کمک می کنند تا سریعا  دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهید.

بازی تخته و کارت

بازی تخته( مانند شطرنج) و کارت قرنهاست استفاده می شود و روش هایی بسیار عالی برای تعامل با دیگران و در عین حال تقویت مهارت های شناختی شماست.

باآنکه فعالیت هایی مانند بازی های ویدئویی جذابیت این نوع بازی ها را گرفته اند، بازی تخته و کارت برای افرادی که حتی امروزه برای ارتباط با مردم سرتاسر دنیا از ابزار تعاملی استفاده   می کنند سحرآمیز خواهد بود. دراینجا سه بازی را آموزش می دهیم که به یادگیری زبان انگلیسی کمک می کند بدون اینکه به کامپیوتر یا اینترنت نیاز داشته باشید.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

  1. بازی فکریkloo

Kloo ، یک بازی فکری  جایزه- برنده است که در آن از کارت های آموزشی استفاده می شود که افراد زیادی از جمله کودکان، بزرگسالان، آموزگاران و خود زبان آموزان به آن علاقه دارند. می توان این بازی فکری  را بصورت انفرادی یا گروهی انجام داد. برای این بازی سه مجموعه دستورالعمل وجود دارد که  در باره نحوه بازی بر اساس تعداد بازیکنان توضیح می دهد.

در بازی Kloo دو جعبه کارت وجود دارد و هر بر روی یک از آنها جمله ای وجود دارد که  با استفاده از کارت هایی که در دست دارید می توانید مفهوم آن را متوجه شوید.

آمار نشان می دهد افرادی که از بازی فکری Kloo استفاده می کنند بطور میانگین تا ده برابر سریع تر از سایرین کلمات انگلیسی را یاد می گیرند، پس این بازی ارزش امتحان کردن را دارد.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

آموزش زبان انگلیسی با بازی

  1. اسکرابل( بازی کلمه سازی)

اسکرابل یک بازی بسیار محبوب و هیجان انگیز است که در آن بازیکنان مانند جدول کلمات متقاطع، با استفاده از ۴ تا ۱۰ کاشی، کلمات انگلیسی را می سازند و بابت آن امتیاز می گیرند. معمولا فقط می توان از ۱۰۰ کاشی در این بازی استفاده کرد در نتیجه بازیکنان باید خلاقیت به خرج دهند و هر بار که نوبتشان می شود کلمات جدیدی بسازند تا همه کاشی ها استفاده شوند.

هرکاشی دارای امتیاز خاصی است و کسی که درنهایت امتیاز بیشتری بگیرد برنده خواهد بود. هریک از کلمات انگلیسی که در دیکشنری تعریف شده باشند پذیرفته می شود و هرچه کلمه طولانی تر باشد امتیاز بیشتری تعلق می گیرد.

اکثر مردم در انگلیس اسکرابل بازی می کنند اما با کمی اصلاحات می توانید این بازی را برای هر زبانی استفاده کنید.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

آموزش زبان انگلیسی با بازی

Spot It

این بازی هر چه بلحاظ کیفی کم داشته باشد( ازاین نظر که چند زبان می توانید با آن یاد بگیرید) از لحاظ کیفی بسیار قوی است. ارتباط تصویر با کلمه مربوطه، نوعی بازی کارتی بوده و برای آموزش کلمات انگلیسی پایه به زبان آموزان مناسب بوده و موضوعات گسترده ای مانند حیوانات، پوشاک، خانواده، خوراکی ها، حمل و نقل و حتی آب وهوا را دربرمی گیرد که برای نشان دادن آنها هم از کلمه و هم از تصویر استفاده می شود.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

برای شروع بازی، دو کارت را از جعبه بیرون بیاورید و تصویر آن را به کلمه مربوط به آن وصل کنید. این کار بسیار آسان است زیرا همیشه از یک نماد برای هر جفت کارت استفاده می شود. بازی ارتباط تصویر با کلمه مربوطه ، برای زبان آموزان جوانتر بسیار جالب است و با تکرار و مطالعه منسجم، می توان از آن برای تقویت کلمات زبان انگلیسی خود استفاده کرد.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

اپلیکیشن های بازی

این روزها تقریبا همه دستگاه هایی مانند موبایل، آی پد یا تبلت در اختیار دارند. اگر یکی از این دستگاه ها را دارید و مرتبا از آن استفاده می کنید پس می توانید با کمک چند تا از این بازی ها که برای چنین دستگاه هایی طراحی شده اند، دایره لغات انگلیسی تان را تقویت کنید. برخی از این اپلیکیشن های بازی را می توان حتی بصورت آفلاین نیز انجام داد.

مطلب مرتبط:  نحوه نوشتن آدرس به انگلیسی

سایت آموزش زبان انگلیسی FluentU

می توانید در این سایت آموزش زبان انگلیسی ، ویدئوهایی مانند موزیک ویدئو، تبلیغات فیلم ها، اخبار و گفتگوهای الهام بخش را پیدا کرده و آنها را به زبان مورد نظرتان تغییر دهید.

همه گفتگوها در ویدئوهای این سایت به زبان مادری زبان مقصد است. یادگیری زبان انگلیسی  از کسانی که به زبان مادری صحبت می کنند بسیار مهم و لذتبخش است پس در این سایت آموزش زبان انگلیسی بگونه ای زبان موردنظرتان را یاد می گیرید که هر روزه در دنیای مدرن با آن صحبت می شود.

بعد از انتخاب ویدئوی فردی بسته به سطح مهارت و علاقه شخصی تان بین دو حالت« تماشا» و « یادگیری» یکی را انتخاب می کنید. اگر « تماشا» را انتخاب کنید ویدئوهایی را می بینید که دارای زیرنویس هستند.

اگر گزینه« یادگیری» را انتخاب کنید مستقیما به فلش کارت هایی هدایت می شوید که در آنها از لغات فیلم ها استفاده شده است و این فرصت را به شما می دهد تا قبل یا بعد از دیدن کلیپ آن را تمرین کنید. گزینه« یادگیری» در واقع تصاویر، کلیپ های ویدئویی و جملات نمونه را در فلش کارت ها با یکدیگر ادغام می کند و آن را به یک تجربه یادگیری زبان انگلیسی  عالی مبدل می سازد.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

اپلیکیشن MindSnacks

سری اپلیکیشن بازی MindSnacks یادگیری زبان انگلیسی را آسان می کند و در عین حال کمک می کند تا نه تنها کلمه بسازید بلکه مهارت های محاوره ای تان را نیز تقویت می کند.

هر اپلیکیشن معمولا هشت بازی متفاوت ارائه می کند تا به کمک آنها بتوانید صدها کلمه و عبارت را در پنجاه درس یاد یگیرید.( البته فقط دو جفت درس اول رایگان است. برای اینکه به هر پنجاه درس دسترسی داشته باشید باید پول پرداخت کنید.)

همچنین اپلیکیشن های مرتبط با موضوعات آموزشی دیگری مانند جغرافی وریاضیات در این وب سایت وجود دارد و هر روز بروزرسانی می شود. میلیون ها زبان آموز از سرتاسر دنیا عاشق این سری بازی های MindSnzcks هستند و یکی از بهترین اپلیکیشن های آموزشی اپل استور در ۲۰۱۱ بوده است.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

آموزش زبان انگلیسی با بازی

بازی آنلاین لینگو Lingo

سری اپلیکیشن بازی و آموزشی دیگر برای کاربران اپل، بازی آنلاین لینگو است. با آنکه نسخه اسپانیایی این اپلیکیشن درمیان زبان آموزان معروفترین است این اپلیکشن در نسخه های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز در دسترس است. بسیاری از کاربران بخاطر راحتی و سبک رقابتی این اپلیکیشن از آن استقبال کرده اند.

هر اپلیکیشن چهار بازی مختلف دارد که هر یک از آنها کمک می کنند تا زبان آموزان فقط به یادگیری کلمات انگلیسی اکتفا نکنند. کاربران با استفاده از این اپلیکیشن و با قیمتی مقرون بصرفه می توانند بر کلمات انگلیسی تسلط پیدا کنند، عبارت های پیچیده را بفهمند و بر روی ساخت جملات کار کنند.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

آموزش زبان انگلیسی با بازی

Count to 10

تا ۱۰ بشمار، اپلیکیشن بازی اعداد بین المللی است که درعرض چند دقیقه به کاربران یاد می دهد چگونه در هر زبانی که انتخاب کرده اند از یک تا ۱۰ بشمارند. اگرچه در این اپلیکیشن فقط کلمات پیرامون اعداد آموزش داده می شود اپلیکیشنی بسیارسودمند است. این بازی کاربران را به چالش می کشد و بازیکنان می توانند با یکدیگر رقابت کنند تا بالاترین امتیاز ممکن را بدست آورند.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

سایت آموزش زبان انگلیسی Influent    

آیا بدنبال بازی اندروید  آموزشی می گردید که آموزش رسمی درآن وجود نداشته باشد؟ می توانید Influent را امتحان کنید.

بازیکنان می توانند با استفاده از بازی اندروید  آیتم هایی را اسکن کنند که در تمام بازی پراکنده هستند و فهرستی اختصاصی از کلمات انگلیسی خود را درست کنند که شامل اسم، فعل، صفت و غیره است. این بازی به ۱۶ زبان مختلف قابل استفاده است اما برای هر نسخه آن باید پول پرداخت شود.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

Digital Dialect

اگر بدنبال آموزش زبان انگلیسی با بازی  هستید که چیزی بیشتر از کلمات انگلیسی را به شما یاد بدهد DigitalDialects سایت آموزش زبان انگلیسی  مناسبی برای شماست. بازی این سایت رایگان بوده و می توانید عبارات، کلمات انگلیسی ، اعداد، تلفظ، الفبا و حتی همایندهای فعل را به بیش از ۷۰ زبان مختلف یاد بگیرید. اگرچه گرافیک های این سایت خیلی جالب نیستند ارزش زیادی برای کاربران خود قایل است- خصوصا اینکه کاملا رایگان می باشد.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

LanguageGain

سایت آموزش زبان انگلیسی دیگری که طرح بسیار ساده ای دارد و کاربا آن را آسان می کند. این سایت چند بازی مرتبط و منحصربفرد را ارائه می دهد که به کاربران کمک می کند تا کلمات انگلیسی مرتبط با احوالپرسی، خوراکی ها، حیوانات، پوشاک و موضوعات دیگر را یاد بگیرند.

این سایت همچنین گزینه های فلش کارت نیز دارد تا کاربران بتوانند قبل از شروع بازی تمرین کنند. لازم بذکر است برای این بازی ها برنامه جاوا لازم است. با آنکه این بازی به ۱۰ زبان قابل استفاده است برخی از آنها هنوز در فهرست قرار ندارند پس هنگام استفاده از این سایت آموزش زبان انگلیسی این نکته را بخاطر داشته باشید.

ساخت بازی های شخصی

در اینجا برای کسانی که دوست دارند مهارت های خلاقانه شان را به نمایش بگذارند چند بازی را معرفی می کنیم . بهترین بخش ساختن بازی های شخصی این است که تنها محدودیت تصویرسازی دارید. می توانید از این بازی ها برای یادگیری هر زبانی استفاده کنید ( حتی پیگ لاتین).

در اکثر بازی ها باید بیشتر از یک بازیکن وجود داشته باشد پس می توانید از سایر افرادی که در این بازی شرکت دارند، دعوت کنید.

MachingGame( نسخه خانگی)

ابزار مورد نیاز این بازی: کاغذ های برچسب دار یا فلش کارت ، فهرستی از کلمات انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با بازی

چرا زمانی که در خانه وقت ازاد دارید برای تقویت  دایره لغات انگلیسی تان از فعالیت های خانگی سرگرم کننده ای مانند بازی Matching game استفاده نمی کنید؟ این بازی بسیار آسان است و ابزار خاصی نیاز ندارد.

همه چیزی که لازم دارید عبارت است از کاغذهای برچسب دار، فهرستی از کلمات انگلیسی و قلم برای نوشتن( یا می توانید از فلش کارت استفاده کنید.)

مطلب مرتبط:  بازی های آموزشی زبان انگلیسی ، چگونه بازی کشتی جنگی به یادگیری زبان انگلیسی کمک می کند

نحوه بازی: هر گروهی که مایل به یادگیری کلمات آن هستید را انتخاب کنید و فهرستی از کلمات مرتبط با آن آیتم را در خانه تهیه نمایید. این گروه می تواند خوراکی ها،پوشاک، اتاق ها و سایر موارد باشد.

مثلا می خواهید آیتم های پوشیدنی را به زبان انگلیسی یاد بگیرید. چنین لیستی تهیه کنید:

کلاه=hat

بلوز=shirt

شلوار: pants

کفش:shoes

جوراب: socks

وقتی فهرست را تهیه کردید هر معادل انگلیسی آن را روی یک کاغذ برچسب دار بنویسید.

درپایان نوبت می رسد به مهیج ترین بخش بازی: سعی کنید در مدت زمانی مشخص و بدون استفاده از فهرست کلماتی که تهیه کرده اید هر یک از آیتم ها را علامت بزنید( البته بعد از اینکه مطالعه کردید). سعی کنید بالاترین امتیاز ممکن را بگیرید و دوباره بازی کنید تا رکورد امتیاز قبلی تان را بشکنید.

برای اطمینان از اینکه مهمترین کلمات انگلیسی را انتخاب کرده اید یا خیر می توانید از برچسب لغات استفاده کنید که برچسب هایی رنگی و کد دار در زبان مقصد شما هستند و آیتم های متداول را دربرمی گیرند. حتی می توانید وقتی بازی نمی کنید برچسب ها را همانطور بگذارید تا فقط با دیدن آنها کلمات جدید را یاد بگیرید.

Bingo

ابزار مورد نیاز برای این بازی:

فهرست کلمات انگلیسی ، کاغذ کاردستی( یا هر کاغذ دیگری)، قیچی، خط کش، تصاویری از اشیایی که روی کارت ها چاپ شده اند( اختیاری)، روشی برای انتخاب تصادفی و استفاده از کلمات.

تقریبا همه بازی بینگو را دوست دارند. این بازی سرگرم کننده ای است که شما را به ریسک وادار می کند و به شانس( و مهارت های زبانی شما) بستگی دارد. با آنکه آماده سازی ابزار این بازی وقت گیر است می توانید مکررا از آن استفاده کنید پس ارزش امتحان کردن را دارد.

برای اینکه بتوانید با موفقیت نسخه شخصی این بازی کلاسیک را برای خودتان بسازید کارت هایی لازم دارید که از یک گروه کلمات هستند ولی تصادفی انتخاب شده اند. مثلا دوست دارید کلمات مرتبط با خوراکی ها را به زبان انگلیسی یاد بگیرید- خصوصا میوه ها و سبزیجات. اول فهرست کلماتی از خوراکی های متداول در زبان انگلیسی و معنی فارسی آن را تهیه کنید. مثلا:

کدوسبز= zucchini

بادمجان= eggplant

سیب: apples

انگور: grapes

پیاز: onions

سپس کلمات را بصورت تصادفی بچینید و آنها را روی کارت ۵×۵بنویسید. مخصوصا پنج کلمه را روی ۵ کارت بنویسید و هر یک را زیر هر یک از حروف بازی قرار دهید: B,I,N,G,O.

کارت BINGO باید این چنین باشد:

B                         I                       N                              G               O

۵ کلمه          ۵ کلمه                 ۵ کلمه             ۵ کلمه                 ۵ کلمه

 

کارت ها را با یکدیگر مخلوط کنید تا کارت های زیادی به ترتیب بالا داشته باشید.

وقتی کارت های بینگو خودتان را آماده کردید یعنی قسمت سخت کار را انجام داده­ اید. حالا آماده بازی هستید.

نحوه بازی: ابتدا شخصی را بعنوان مدیر بینگو انتخاب کنید تا کلمات انگلیسی رابا صدای بلند بخواند. بعد بازیکنان را به دسته های کوچکتر تقسیم کنید ( هرچه دسته ها کوچکتر باشند بهتر است. دسته های دو تا چهار نفره عالیست).

برای برنده شدن در این بازی باید در یک ردیف پنج کارت داشته باشید. این ردیف های می توانند افقی، عودی یا مورب یا هر جهت دیگری باشند که قبلا با سایرین در مورد آن توافق شده است.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

حدس بزن( نسخه واژگان)

ابزار مورد نیاز برای بازی: فلش کارت های سفید، قلم، فهرستی از کلمات انگلیسی

این بازی با لغات انگلیسی مانند بینگو است با این تفاوت که به کارت های بینگو نیازی نیست و فقط بر دانش و مهارت شما بستگی دارد نه شانس. همچنین می توان بازی حدس بزن را مثل سایر بازی ها بصورت انفرادی یا با دیگران انجام داد.

نحوه بازی: اگر می خواهید به تنهایی تمرین کنید می توانید در این بازی از فلش کارت استفاده نمایید( اما با یک بازی واقعی شباهتی ندارد.)

اگر دو نفر بازیکن وجود داشته باشد این بازی راحت است: یک نفر کلمه ای از لیست ( یا اگر فلش کارت استفاده می کنید از بین آنها) را به شما می گوید و باید حدس بزنید معنی آن چیست. نگران قرار گرفتن کلمات انگلیسی در یک نظم خاص نباشید. برای آنکه مبتدی ها یا زبان آموزان جوان­تر بتوانند معنی کلمات را حدس بزنند بهتر است از تصاویر استفاده شود. اگر قرار است طرفی باشید که کلمه را می خواند از سایر بازیکنان بخواهید برای پیدا کردن پاسخ درست واقعا از مهارت های فکری شان استفاده کنند.

بازی بصورت گروهی: این بازی با لغات انگلیسی بسیار شبیه بینگو است. ابتدا بازیکنان را به گروه های کوچکتر تقسیم کنید. سپس شخصی را انتخاب کنید تا با صدای بلند کلمات انگلیسی را بخواند که بصورت تصادفی از فهرست لغات انتخاب شده اند. همه کلمات لیست باید خوانده شوند و هر کلمه یک امتیاز دارد.

برای برنده شدن، گروه باید ابتدا معنی درست را بگوید. برای اینکه مطمئن شوید همه شانس یکسان دارند از هر گروه یک نفر را بعنوان رقیب بازیکنی از گروه دیگر انتخاب کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا همه بازیکنان حداقل یکبار پاسخ دهند.

برای پاسخ دادن، هر یک از بازیکنان باید ابتدا دست خود را بلند کنند( یا اگر از تخته استفاده می شود) پاسخ را روی آن بنویسند. در پایان بازی وقتی همه کلمات موجود در فهرست خوانده شد مشخص می شود کدام گروه بیشترین امتیاز را کسب کرده و برنده است.

آموزش زبان انگلیسی با بازی ، بازی با لغات انگلیسی ، دایره لغات انگلیسی ، یادگیری زبان انگلیسی ، بازی فکری ، کلمات انگلیسی، سایت آموزش زبان انگلیسی  ، فلش کارت ، بازی اندروید ، بازی با لغات انگلیسی 

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها