سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید.

Hikhalayegh@

نحوه نوشتن فرمول در اکسل/ بخش پانزدهم

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

نحوه نوشتن فرمول در اکسل : در این قسمت از آموزش فرمول نویسی در اکسل به مقایسه قیمت دو چاپگر و آنالیز نتایج برای انتخاب پرینتر کارآمد خواهیم پرداخت.

همکار ما قبلا برخی تحقیقات درباره ی دو نوع چاپگر انجام داده و اطلاعاتی در مورد هر یک از این چاپگرها جمع آوری کرده است:

آموزش فرمول نویسی در اکسل

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

همه این اطلاعات مفید است، اما به خوبی سازماندهی نشده است. برای مقایسه این دو چاپگر، ما باید مطمئن شویم که صفحه گسترده اطلاعات را به طور منظم سازماندهی می کند، به این معنی که ما باید برخی از موارد را جا به جا کنیم.

ما هزینه چاپگر، کارتریج و تعداد ورقها در هر کارتریج را در صفحه گسترده وارد کرده ایم. بنابراین مقایسه دو طرفه چاپگر را به روشنی عملی می کنیم. ما همچنین تعداد کل صفحات چاپ شده در هر سال را اضافه کردیم، زیرا ما باید از این مقدار در فرمول ها استفاده کنیم.

نحوه نوشتن فرمول در اکسل
ببینید که چگونه این ساماندهی باعث می شود اطلاعات مختلف برای هر چاپگر مقایسه شود. اکنون که صفحه گسترده ما سازماندهی شده است، ما آماده هستیم که مشکل را حل کنیم.

چگونه می توانیم به این سوال پاسخ دهیم؟

ما از صفحه گسترده برای پاسخ به این سوال استفاده می کنیم: کدام چاپگر در طول سه سال ارزان تر خواهد بود؟ هزینه هر چاپگر با دو مورد تعیین می شود:

هزینه اصلی چاپگر
هزینه کارتریج تونر مورد نیاز در یک دوره سه ساله

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

ما قیمت اصلی چاپگرها را می دانیم. این مقادیر در سلول B2 و C2 ذخیره شده است. این بدین معنی است که ما فقط باید کل هزینه کارتریجها را ظرف سه سال بدانیم. راه های مختلفی برای این حل این مسئله وجود دارد، اما برای حل ساده تر، ما آن را به چندین مرحله تقسیم خواهیم کرد.

مطلب مرتبط:  آموزش کامل data validation در اکسل / درس بیستم

در مرحله اول از نحوه نوشتن فرمول در اکسل ، ما تعداد کارتریج مورد نیاز برای هر چاپگر در یک سال را محاسبه می کنیم. ما می دانیم که چاپگرهای اداری در حدود ۱۲۰۰۰ ورق کاغذ در هر سال چاپ می کنند (این مقدار در سلول F2 ذخیره می شود). اگر ما  این تعداد را بر عدد ورق در هر کارتریج تقسیم کنیم، می توانیم تعیین کنیم که چه تعداد کارتریج در یک سال نیاز داریم. اینجا فرمول های ما  به این شکل هستند:

B5 :  =$F$2/B4 سلول

C5 :  =$F$2/C4 سلول

توجه: شما همچنین می توانید فرمول را از سلول B5 کپی و جای گذاری کنید.

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

خوب، به نظر می رسد که ما باید ۲۴ کارتریج برای Nidi و فقط ۱۲ عدد برای Ace در سال خریداری کنیم.

ما باید محاسبه کنیم که هر ساله برای کارتریج ها چقدر هزینه خواهیم کرد.

از آنجا که ما تعداد کارتریج را محاسبه کردیم، باید آن مقدار را در قیمت کارتریج ضرب کنیم:

B6 = B5 * B3 سلول
C6 = C5 * C3 سلول

نحوه نوشتن فرمول در اکسل
به نظر می رسد هزینه کارتریج در سال ۴۲۰ دلار برای Ace و ۶۰۰ دلار برای Nidi خواهد بود.

در مرحله دوم از نحوه نوشتن فرمول در اکسل ، ما این مقادیر را ۳ برابر می کنیم تا هزینه را برای سه سال تعیین کنیم. در اینجا فرمول های ما به این صورت هستند:

B7  = B6 * 3 سلول

C7 = C6 * 3 سلول

نحوه نوشتن فرمول در اکسل
سرانجام هزینه پرینتر و هزینه کارتریج سه سال را جمع می کنیم تا کل هزینه هر سه سال را برای هر چاپگر تعیین کنیم. در اینجا فرمول های ما به این شکل هستند:
B8 = B7 + B2 سلول
C8 = C7 + C2 سلول
نحوه نوشتن فرمول در اکسل
همانطور که می بینید، Ace X1 ارزان تر از Nidi 2600 در دراز مدت است، گرچه هزینه های پیش پرداخت برای Nidi بسیار پایین تر است و از آنجا که کارتریج سالانه برای Ace X1 بسیار پایین است، ما همچنان به صرفه جویی در هزینه ادامه خواهیم داد و این چاپگر را حفظ می کنیم.

مطلب مرتبط:  آموزش فرمول نویسی اکسل / بخش هشتم

درس پانزدهم از آموزش فرمول نویسی در اکسل به پایان رسید. منتظر درس های بعدی باشید.

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

gcflearnfree.org

آموزش فرمول نویسی در اکسل

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط