راهنمای جامع درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی و شیمیایی

درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی :

بیماری بیش فعالی یا بیماری adhd یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولاً کودک توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری او کند است و از فعّالیّت بدنی غیر معمول و بسیار بالا برخوردار است. در ادامه روشهای درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی و شیمیایی آورده می شود.

بیماری بیش فعالی با فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ از حد، رفتارهای تکانشی، یا ترکیبی از این موارد همراه است. هر کودکی با شک بیماری adhd باید به دقت توسط پزشک معاینه گردد. بسیاری از این کودکان، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشند.

بیماری adhd شایعترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است، و حدود ۳٪ تا ۵٪ کودکان قبل از هفت سالگی به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه بیشتر در دوران ابتدایی مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می‌دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می‌شوند.

درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی

علت بیش فعالی کودکان

علت بیش فعالی کودکان هنوز روشن نیست ولی گمان می‌رود که جزء بیماریهای چند عاملی با ریشه ژنتیکی بوده و با محیط زندگی در ارتباط باشد. عامل ژنتیکی این عارضه بیشتر در پدران کودکانی که دچار بیش فعالی هستند وجود دارد، اما عوامل محیطی نیز بر افزایش شدت این عارضه بسیار مؤثر هستند.

بیماری بیش فعالی به میزان دو تا چهار برابر در پسران نسبت به دختران شایعتر است. اگر در دوران نوزادی یعنی چهار هفته اول تولد، کودک با مشکل تغذیه و یا بهداشتی، روانی مواجه باشد و یا اگر مادر در دوران بارداری سیگار یا الکل مصرف کند، این کودکان بیشتر در معرض خطر بیش فعالی قرار دارند.

علائم بیش فعالی در کودکان

برخی از علائم بیش فعالی در کودکان عبارتند از کم توجهی (یا کم دقتی، بیش فعالیتی (یا فزون کنشی) و رفتارهایی که انگیزه آنی دارند و بدون فکر قبلی انجام داده می‌شوند.

رفتار کودک معمولاً همراه با پرتحرکی، بی‌توجهی و رفتارهای ناگهانی است. این رفتارها از قبیل انجام کارها به طور نیمه کاره، عدم تلاش ذهنی برای انجام تکالیف، فعالیت و تحرک بدنی بسیار بالا حتی زمانی که مشغول بازی نیستند، گم کردن پی در پی وسایل شخصی، نداشتن تمرکز و دقت بالا در انجام کارها می‌باشد.

در دوران مدرسه ممکن است بروز اختلالات یادگیری خصوصاً اختلال در خواندن و نوشتن را داشته باشند.

معمولاً این کودکان با افزایش سن بهتر می‌شوند. البته بهبودی قبل از دوازده سالگی بعید است ولی بین سنین دوازده تا بیست سالگی اکثریت موارد مبتلا به این اختلال بهبود می‌یابند.

در پانزده تا بیست درصد موارد علائم تا بزرگسالی باقی می‌ماند. افراد مبتلا به این اختلال در بزرگسالی علائم مربوط به پرتحرکی را ندارند بلکه بیشتر بی قراری دارند، تکانه‌ای عمل می‌کنند و اختلال توجه و تمرکز دارند.

درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی

درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

روش درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان می‌تواند روان درمانی و یا دارو درمانی، به تنهایی و یا ترکیبی از درمان دارویی بیش فعالی و اقدامات روان‌ درمانی باشد.

درمان دارویی بیش فعالی براساس مصرف داروهای محرک عصبی و غیر محرک استوار است. از جمله چند داروی بیش فعالی کودکان که محرک هستند می توان به متیل فنیدیت (با نام تجاری قرص ریتالین- متاسفانه این دارو روان گردان است و از آن ماده مخدر شیشه تهیه می شود. به مطلب نابودی نخبه های شیعه در گوگل مراجعه کنید.) و دگزامفتامین اشاره کرد. چند داروی بیش فعالی کودکان که غیرمحرک هستند عبارتند از آتوموکستین (مهارکننده بازجذب نوراپینفرین) و داروهای MAOIs.

از راههای درمان بیش فعالی بدون تجویز دارو می توان به کاردرمانی، گفتار درمانی و درمان شناختی رفتاری، خانواده درمانی، مداخله در مدرسه، آموزش مهارتهای اجتماعی، آموزش مدیریت والدین و نوروفیدبک اشاره کرد.

از دیگر راههای درمان بیش فعالی بازی با کودک (بازیِ درمانی) است که در بین متخصصین رواج یافته است.

بازی‌های درمانی اصول درمانی زیادی را در برمی گیرند و به بچه‌ها کمک می‌کنند تا درباره مشکلاتشان گفتگو نمایند. همچنین به آن‌ها مهارت‌های ویژه شناختی و رفتاری را یاد می‌دهد. مثلاً بچه‌ای که مشکلات خودکنترلی دارد مهارت‌های مهم اجتماعی مثل رعایت نوبت، گوش دادن به صحبت دیگران، رعایت قوانین بازی و غیره را نیز در حین بازی یادمی‌گیرد.

در ایران برای کمک به درمان adhd در کودکان تا کنون پنج بازی درمانی با نام‌های ببین و بگو (برای بهبود نقص توجه)، صورت‌های فضایی (برای بهبود نقص توجه)، مجموعه بازی کنترل خشم (برای بهبود کنترل تکانشگری و مدیریت هیجان خشم)، مجموعه بازی خویشتنداری (برای بهبود کنترل تکانشگری و مدیریت هیجانات) و کودک توانا (برای کاهش ترس از تزریق در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱) به منظور کمک به بهبود بیماری‌های کودکان و نوجوانان به صورت علمی طراحی و تولید شده‌اند.

برای کمک به درمان adhd در کودکان روشهای زیر پیشنهاد می شود.

برای کودک برنامه‌ریزی کنید. کودک مبتلا به این اختلال در محدوده قوانین بهترین عملکرد را دارد.

برای هر روز از قبل برنامه‌ریزی کنید و این برنامه را در جایی که کودک بتواند ببیند آویزان کنید. هرچه این برنامه دقیق تر باشد، محدودیت‌های بیشتری برای کودک ایجاد می‌کند تا بهتر رفتارش را کنترل کند.

محیط را ساده و ساکت کنید. در محیط شلوغ، کودک شما به راحتی تمرکزش را از دست می‌دهد و تحریک پذیر می‌شود. به طور کلی سرو صدای خانه را کم کنید.

آموزش تماس چشمی به کودک. وجه مشترک این گونه کودکان این است که نمی‌توانند برای مدت طولانی به کسی که در حال صحبت است نگاه کنند.

از این بازی استفاده کنید تا مهارت تماس چشمی را در کودک ایجاد کنید: بازی «نگاهتو برنگردون»، بدین ترتیب است که شما و کودکتان به چشمان یکدیگر خیره شوید. هر کس زودتر خسته شد و نگاهش را برگرداند بازنده است. زمان خیره شدن را ثبت کنید و هر بار که کودک بتواند نگاهش را بیشتر ثابت نگه دارد، او را تحسین کنید.

استفاده از ساعت زنگ دار. برای افزایش مدت زمانی که کودک می‌تواند آرام بنشیند از این وسیله استفاده کنید. از کودک بخواهید بکوشد تا ساعت را شکست دهد. اگر می‌خواهد تکلیف مدرسه اش را در زمان کوتاهتری تمام کند، از او بخواهید یک هدف زمانی تعیین کند. برای نمونه: «این درس را در ظرف ۵ دقیقه خواهم خواند» سپس به او بگویید ساعت را روی ۵ دقیقه تنظیم و خودش را ملزم کند که ۵ دقیقه بنشیند و آن درس را تمام کند.

هر بار که موفق به انجام این کار شد، می‌تواند یک مرحله جلوتر برود و هدف بعدی اش را تعیین کند و به این ترتیب، زمان درس خواندن و یا انجام تکالیفش را افزایش دهد. در هر مرحله او را تشویق نمایید.

آموزش تسلط بر خود. به کودک بیاموزید که رفتارش را با گفتار شفاهی کنترل کند. وقتی او همراه شماست شروع به انجام کاری کنید و مدام با خود با صدای بلند چنین حرف بزنید: ” باید حواسم به کاری که دارم می‌کنم جمع باشه. ”

به کودک بیاموزید ابتدا با صدای بلند با خودش صحبت کند و سپس آرام و بی صدا. استفاده از گروه‌ها مشاوره‌ای برای آموزشهای لازم در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی

ابتدا باید بدانید که بچه ها به منظور رشد ذهنی و جسمی نیاز به بازی و شلوغ کاری دارند. بنابراین اگر سنتان بالاست یا اینکه افسردگی دارید ابتدا خودتان را درمان کنید و روی بچه عیب نگذارید! و در این مورد حتی به نتیجه آزمایشات و حرف پزشکان نیز توجهی نکنید. اگر مادر انیشتین می خواست به حرف معلم بچه اش گوش دهد، هرگز انیشتینی در جهان ظهور نمی کرد.

بگذارید بچه در هوای آزاد یا پارک یا حیاط منزل بازی کند تا انرژی اش تخلیه شود. با مهار زدن به بچه ها، جلوی رشد ذهنی و جسمی آنها را می گیرید. آدمهای گنده! وقتی قرص و داروی شیمیایی می خورند انواع و اقسام عوارض به سراغشان می آید چه برسد به بچه ها. بنابراین به دنبال علائم بیش فعالی در کودک خود نگردید و با کوچکترین علامتی سراغ استفاده از داروهای صنعتی که عوارض فراوانی دارند نروید. مسولیت سلامت بچه هایتان را خودتان بر عهده بگیرید. اگر شما برای آنها دل نسوزانید پس چه کسی از آنها حمایت کند؟ دل سوزاندن با دادن قرص و دارو به بچه های سالم فقط برای اینکه کمی شلوغ کاری می کنند منافات دارد و در واقع نوعی ظلم در حق آنهاست. خود دانید!

به منظور درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی وسط روز به آنها دمنوش گل راعی به همراه عسل بدهید. این معجون را به کوکان زیر دو سال ندهید.

جهت درمان بیش فعالی کودکان با طب سنتی عصرانه به آنها دمنوش چای کوهی به همراه عسل بدهید. این معجون را به کودکان زیر دو سال ندهید.

مصرف دمنوش بهار نارنج به همراه عسل در ابتدای شب به درمان بیش فعالی کودکان با طب سنتی کمک می کند.

یک داروی گیاهی برای بیش فعالی کودکان گل بید مشک است. برای درمان بیش فعالی کودکان در طب سنتی در انتهای شب به آنها دمنوش بیدمشک و عسل بدهید.

دیگر داروی گیاهی برای بیش فعالی کودکان خاکشیر است. از شربت خاکشیر روزانه تا سه استکان برای درمان بیش فعالی کودکان در طب سنتی استفاده کنید.

به منظور درمان گیاهی بیش فعالی از دمنوش ترنجبین بهره ببرید. همچنین مصرف سکنچبین به درمان گیاهی بیش فعالی کمک می کند.

لیمو شیرین و لبو نیز دو داروی گیاهی برای درمان بیش فعالی هستند. برای کمک به درمان بیش فعالی با طب سنتی در خانه بخور گیاه ختمی و یا بنفشه داشته باشید.

مربای گل سرخ دیگر داروی گیاهی برای درمان بیش فعالی است.

عرق کاسنی و عرق خار مریم در درمان بیش فعالی با طب سنتی کاربرد دارد.

به منظور درمان بیش فعالی با داروهای گیاهی به همراه غذا سبزیجاتی نظیر گشنیز و خرفه و اسفناج و کرفس میل کنید.

روغن مالی سر با روغن بنفشه و یا حنا مالی به سر در درمان بیش فعالی با داروهای گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت کمک به درمان بیش فعالی در طب سنتی می بایست حداقل به مدت ۳۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی شدید داشته باشید. ثبت نام و فعالیت در باشگاههای ورزشی نظیر ژیمناستیک، هنرهای رزمی و اسکی روی یخ به منظور درمان بیش فعالی در طب سنتی توصیه می شود.

انجام ورزشهای یوگا و تای چی به درمان بیش فعالی در بزرگسالان کمک می کند.

ماساژ بدن با روغنهای زیتون، بادام یا کنجد در درمان بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان توصیه می شود.

برای درمان بیش فعالی بزرگسالان با داروهای گیاهی استفاده از دمنوش بابونه سه استکان در روز توصیه می شود.

استفاده از روغن ماهی به درمان بیش فعالی بزرگسالان با داروهای گیاهی کمک می کند.

به منظور درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی از جنسینگ قرمز کره ای بهره بگیرید.

یولاف وحشی، جینکوبیلوبا یا کهن دار و گیاه نازباتلاقی گیاهانی دیگر در درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی هستند.

درمان بیش فعالی با حجامت نیز امکان پذیر است. منتها به منظور درمان بیش فعالی با حجامت  حتما می بایست این کار را زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام دهید.

درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی

درمان بیش فعالی کودکان با داروهای گیاهی ، درمان بیش فعالی کودکان با طب سنتی ، داروی گیاهی برای بیش فعالی کودکان ، درمان بیش فعالی کودکان در طب سنتی ، درمان گیاهی بیش فعالی ، داروی گیاهی برای درمان بیش فعالی ، درمان بیش فعالی با طب سنتی ، درمان بیش فعالی با داروهای گیاهی ، درمان بیش فعالی با حجامت ، درمان بیش فعالی در طب سنتی ، درمان بیش فعالی در بزرگسالان ، درمان بیش فعالی بزرگسالان با داروهای گیاهی ، درمان بیش فعالی در کودکان ، درمان دارویی بیش فعالی ، داروی بیش فعالی کودکان ، راههای درمان بیش فعالی ، درمان adhd در کودکان ، علائم بیش فعالی در کودکان ، علت بیش فعالی کودکان ، بیماری adhd ، بیماری بیش فعالی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید :

از پنج، به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

کل امتیازات: 3 / میانگین امتیازها: 2.7مطالب مرتبط

1
درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
طاهره

اطلاعات خوب وکاملی بود ممنون