این سایت به فروش میرسد. به واتس آپ شماره زیر، پیام ارسال فرمایید. 

09305140449

راهنمای جامع آمارگیری حرفه ای از سایت وردپرسی

MonsterInsights چیست؟

MonsterInsights پلاگینی است که به شما این امکان را می دهد تا سرویس آمارگیر گوگل آنالیتیک را به سایت وردپرسی خود اضافه کرده و آن را سفارشی سازی و مدیریت کنید. به طور خلاصه این پلاگین فرآیند بررسی آماری سایت شما را با استفاده از آمارگیر گوگل ساده تر می کند.

این پلاگین توسط شرکت Yoast ساخته شده که پلاگین معروف yoast نیز از کارهای این شرکت است. این پلاگین در دو نسخه رایگان و پولی ارائه می شود.

نسخه رایگان به شما این امکان را می دهد تا به آسانی گوگل آنالیتیک را روی سایت خود نصب نموده و همه اطلاعات اولیه مورد نیاز سایت خود را زیرنظر بگیرید. پلاگین ، خصوصیات زیر را دارد:

 • نصب آسان
 • روشن و خاموش کردن انواع مختلفی از گزارش گیری تنها با یک کلیک
 • داشبورد گزارش گیری از مخاطبین و در بخش ادمین وردپرس
 • رهگیری لینکهای خارجی و دانلودهاس صورت گرفته در سایت
 • شناسایی آی پی های ناشناخته به منظور رهگیری ترافیکهای ورودی از کشورهایی که قوانین حریم خصوصی سختگیرانه ای دارند.

نسخه حرفه ای پلاگین، همه ویژگی های فوق را دارد به علاوه امکانات دیگری نظیر:

 • رهگیری پستها و صفحات محبوب
 • رهگیری صفحات خطای ۴۰۴
 • رهگیری آمار سفارشی نظیر تعداد صفحات بازدید شده از مقالات هر نویسنده
 • رهگیری تبلیغات کلیکی
 • ساخت گزارش های سفارشی

نصب پلاگین MonsterInsights

پس از نصب و فعالسازی پلاگین به بخش نتظیمات عمومی پلاگین رفته و روی احراز هویت با حساب گوگل یا Authenticate with your Google account کلیک کنید و مراحل را پیگیری نمایید. برای استفاده از امکانات این پلاگین ابتدا می بایست به سایت Google Analytics بروید و برای خود حساب کاربری بسازید. این سایت ایرانیان را تحریم کرده است و برای استفاده از امکاناتش باید از قندشکن استفاده کنید.

پیکربندی تنظیمات MonsterInsights

وقتی که پلاگین نصب شد و اکانت گوگل آنالیتیک خود را شناساندید وقت پیکربندی پلاگین برای استفاده فرا رسیده است. از منوی سمت راست وردپرس به مسیر Insights و سپس Settings یا تنظیمات بروید.

تنظیمات عمومی

تنظمیات عمومی جایی است که شما می توانید عملکرد پلاگین را سفارشی سازی کنید. جایی است که شما تعیین می کنید کدام حساب کاربری شما در گوگل آنالیتیک رهگیری شود و چگونه ترافیک و بازدیدهای شما زیر ذره بین قرار گیرد.

نکته: می توانید روی علامت سوال روبروی هر گزینه بروید تا توضیحاتی راجع به آن عملکرد به شما نشان داده شود.

۱. اولین چیزی که نیاز دارید این است که به پلاگین بگویید باید به کدام پروفایل گوگل آنالیتیک شما متصل شود. ممکن است چندین پروفایل در یک حساب کاربری گوگل آنالیتیک برای خود ساخته باشید تا سایتهای مختلفتان را رهگیری کنید. لذا پلاگین نیاز دارد بداند اطلاعات مربوط به کدام یک را باید مورد استفاده قرار دهد.

در تب تنظیمات عمومی به سادگی از منوی کشویی استفاده کرده و پروفایل مناسی که می خواهید متصل شوید را انتخاب کنید.

حالا به سراغ تنظیمات دیگر می رویم.

به توضیح هر یک از گزینه ها می پردازیم.

۲. رهگیری دانلودها و کلیکهای خارجی: این گزینه رهگیری، به آمارگیر اجازه خواهد داد تا کلیکها و دانلودهایی که روی سایتتان رخ می دهد را گزارش گیری کند. به ویژه اگر این باکس را چک بزنید قادر خواهید بود تا ببنید چگونه و به چه تعداد دفعات لینکهای سایتتان کلیک شده اند به همراه آماری از دانلودهای فایلهای پی دی اف، تصاویر و دیگر اسنادی که می تواند از طریق لینکها در دسترس مخاطبین سایتتان قرار گیرد. می توانید این اطلاعات را در بخش Behavior >> Events حساب کاربری تان در گوگل آنالیتیک مشاهده کنید.

۳. اجازه رهگیری اطلاعات ناشناس: این گزینه در واقع یک آپشن رهگیری نیست اما به پلاگین اجازه خواهد داد تا قالبها و پلاگینهایی که در سایت خود استفاده می کنید را به منظور فراهم کردن تجربه کاربری بهتر مورد آنالیز قرار دهید. توصیه می کنیم این بخش را فعال کنید.

۴. شناسایی آی پی های ناشناس: فعالسازی این تیک به گوگل آنالیتیک اجازه می دهد تا اطلاعات کاربرانی که در کشورهای محدود از نظر حریم خصوصی هستند و اجازه نمی دهند اطلاعاتش رهگیری شود را بتواند رهگیری کند.

۵. نادیده گرفتن آمار اعضای سایت: این گزینه به شما اجازه می دهد تا آمار کاربران مورد نظرتان، بر اساس نقشی که در سایت دارند رهگیری و محاسبه نشود. کاربرانی که وارد سایت می شوند یا کاربرانی که از سایت بازدید می کنند. به صورت پیش فرض آمار نقشهای کاربری ادمین و ویرایشگر محاسبه نخواهند شد. توصیه می کنیم تنظیمات را به حالت پیش فرض نگه دارید اما اگر تمایل داشته باشید می توانید نویسنده ها و مشترکین سایت را نیز به لیست بیفزایید تا مورد محاسبه قرار نگیرند.

۶. غیرفعال سازی داشبورد آمارگیر: این گزینه عملکرد داشبورد پلاگین را خاموش می کند و از نمایش آخرین اطلاعات آماری در قالب هشدار و اعلان به شما جلوگیری می نماید. با اینکه می توانید از طریق سایت گوگل آنالیتیک به اطلاعات سایت دسترسی داشته باشید توصیه می کنیم این چک باکس را غیر فعال کنید. یکی از امکانات باارزش این پلاگین این است که شما اطلاعات ترافیک سایتتان را می توانید بلافاصله پس از ورود به سایت مشاهده کنید.

تنظیمات Universal

دو نوع رهگیری گوگل آنالیتیک وجود دارد: یونیورسال و ناهمگون. هر دو آنها به نوع کد رهگیری به کار رفته در سایت بر می گردند. آمارگیر یونیورسال آخرین نوع آمارگیر است و به شما امکان جمع آوری اطلاعات بیشتری از بازدیدکنندگان سایت را می دهد. ما همیشه توصیه می کنیم که شما به جای آمارگیر ناهمگون از آمارگیر یونیورسال استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  راهنمای مسدودسازی خودکار نظرات اسپم در وردپرس

ذیلا بخش های مختلف آمارگیر یونیورسال را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱. فعالسازی رهگیری یونیورسال: این گزینه گزارش آمارگیر یونیورسال را روشن می کند و توصیه می کنیم تیک آنرا فعال کنید.

۲. فعالسازی گزارشهای دموگرافیک و علایق کاربران برای تبلیغات و بازاریابی: به وسیله فعال کردن این چک باکس، آمارگیر قادر خواهد بود تا اطلاعات جمعیت شناسی و علاقه مندی مخاطبین وبسایت شما را برای ارائه ایده های بهتر به شما، جمع آوری کند. این اطلاعات می تواند به عنوان سوخت تولید ایده های جدید مورد استفاده قرار گیرد.

MonsterInsights مستندات خوبی درباره چگونگی فعال سازی گزارش دموگرافیک و علایق کاربران در محیط کاربری گوگل آنالیتیک دارد که می توانید از وبسایت سازنده اش مطالعه کنید.

۳. مجوز پیشرفته رهگیری لینکها: فعالسازی این تیک به آمارگیر اجازه می دهد تا به صفحاتتان برچسب بزند و اطلاعات رهگیری پیشرفته لینکها را در اختیارتان قرار دهد. برخی از این اطلاعات پیشرفته شامل موارد زیر می شود:

 • مشاهده اطلاعات مجزا برای لینکهای چندگانه در صفحاتی که همگی، مقصد مشترکی دارند. برای مثال اگر دو لینک در یک صفحه وجود داشته باشد و هر دو به صفحه تماس با ما لینک شده باشند می توانید اطلاعات کلیک مجزای هر لینک را ببینید.
 • مشاهده حالتی که عنصر موجود در یک صفحه، مقصد چندگانه ای دارد. به عنوان مثال دکمه جستجوی صفحه شما که با درج عبارت در داخل آن و فشردن دکمه اینتر، به مقصدهای مختلفی کاربر را هدایت می کند.
 • رهگیری دکمه ها، منوها و عملهای صورت گرفته توسط جاواسکریپت.

تنظیمات پیشرفته

چند آپشن رهگیری پیشرفته وجود دارد که می توانید توسطMonsterInsights پیاده سازی کنید. اگر یک سایت ساده دارید بسیاری از این آپشنها ضروری نخواهند بود. لذا ما فقط تنظیماتی که شما نیاز به دانستنشان دارید را توضیح می دهیم. می توانید مستندات اضافی درباره این تنظیمات پیشرفته را در بخش Docs وبسایت رسمی سازنده MonsterInsights بیابید.

بخشهای مهم تنظیمات پیشرفته به شرح زیر است:

۱. Track Downloads As: این تنظیمات به شما اجازه می دهد تا مشخص کنید یک دانلود در سایت شما چگونه رهگیری شود. همانطور که قبلا گفتم دانلودها می توانند هر نوع لینکی به فایلهایی مثل پی دی اف، ورد یا حتی تصاویر باشند که وقتی روی لینک کلیک می شود نتیجه به صورت دانلود فایل برای کاربر اتفاق می افتد. توصیه می کنیم این بخش را به حالت پیش فرض نگه دارید چون ممکن است اطلاعات شما اشتباه شود. اگر می خواهید این دانلودها را به عنوان goals در گوگل آنالیتیک داشته باشید توصیه می کنیم به جای دستکاری تنظیمات پلاگین در این بخش، یک new goals در گوگل آنالیتیک بسازید و از Event به عنوان نوع goal استفاده کنید.

۲. Extensions of Files To Track As Downloads: اینجا جایی است که می توانید نوع فایلهایی که به عنوان دانلود شمرده می شوند را تعیین کنید. دوباره توصیه می کنیم که این تنظیمات را به حالت پیش فرض نگه دارید تا هر فایل مهمی که دانلود می شود مورد محاسبه قرار گیرد.

۳. Track Full URL of Outbound Clicks or Just The Domain: این ویژگی نحوه رهگیری لینکهای شما به دیگر سایتها را کنترل می کند. برای مثال اگر در یکی از مقالات خود به صفحه ای در خلایق لینک داده باشید گوگل آنالیتیک می تواند به شما نشان دهد که چند بار این لینک کلیک شده و در کدام صفحه این اتفاق رخ داده است.

به صورت پیش فرض آنالیتیک فقط دامنه khalayegh.com را رهگیری می کند اما اگر این تنظیمات را به حالت Full links تغییر دهید می توانید آدرس کامل صفحه ای که به آن لینک خارجی داده اید را مشاهده کنید.

در گوگل آنالیتیک می توانید این اطلاعات را به وسیله رفتن به مسیر Behavior >> Site Content >> Content Drilldown به دست آورید.

تب بررسی اجمالی

تب خلاصه آمار جایی است که وقتی وارد داشبورد می شوید همه چیز از آنجا آغاز می شود. در اینجا شما دو مقیاس ساده می بینید: Sessions و Bounce Rate.

Sessions: یک Sessions یا نشست، گروهی از فعال و انفعالاتی است که در سایت شما رخ می دهد. این معیار در گوگل آنالیتیک به “بازدید” برمی گردد. یک نشست منفرد می تواند شامل pageview چندگانه، کلیکهای چندگانه و حتی تبدیل بازدیدکننده به مشتری یا خرید های چندگانه باشد.

به نمودار Sessions باید به عنوان تصویری بزرگ از مقیاس جنگل نظر کرد و نه درخت. هر عملی که یک بازدیدکننده در سایت انجام میدهد درون نشست منفرد وی رخ می دهد. به همین علت است که وقتی به اطلاعات آماری سایت نگاه می کنید همیشه pageview بیشتری نسبت به sessions وجود دارد.

معیار session برای رسیدن به فهم کلی نسبت به میزان ترافیک سایت اهمیت دارد و بهترین محل برای شروع آمارگیری محسوب می شود.

Bounce Rate :Bounce Rate مقیاسی برحسب درصد است که نشان می دهد یک کاربر قبل از اینکه سایت را ترک کند، چند بار، فقط یک صفحه را مشاهده کرده است. (اولین صفحه ای که با آن وارد سایت شده است.)

برای مثال اگر یک بازدیدکننده از طریق گوگل سایت شما را پیدا کند، روی لینک سایت شما در گوگل کلیک کند، وارد صفحه اصلی سایت شما شود و سپس سایت را ببندد، عمل وی به عنوان یک نشست شمارش می شود. بسته به اینکه رهگیری شما چگونه تنظیم شده باشد، مدت زمانی که بازدیدکننده در آن صفحه ی سایتتان حضوردارد اهمتی نخواهد داشت. مگر اینکه وی صفحه دومی را نیز از سایت شما ببیند تا آن نیز یک bounce محسوب شود.

مطلب مرتبط:  راهنمای تنظیمات حرفه ای سئو با پلاگین All in One SEO Pack

Bounce rate معیار مهمی برای کمک به شما برای شناخت این موضوع است که آیا بازدیدکننده ها محیط کاربری و محتوای اولین صفحه ای که می بینند را دوست دارند یا خیر. با این حال تا حدودی این معیار بدون استفاده خواهد بود مگر اینکه با صفحات حقیقی و منبع ورود بازدیدکننده ها ترکیب شود تا به عنوان فشارسنج مناسبی برای بررسی کیفیت محتوای سایت و قابلیت استفاده از آن عمل کند.

برای مثال اگر شما بدانید که صفحه فروشگاهتان بونس ریت بالایی دارد و بازدیدکنندگان فورا پس از باز کردن صفحه فروشگاه آن را می بندند، احتمالا تمایل خواهید داشت تا بدانید که محتوا و اطلاعات فروشگاه چه مشکلی دارد که این اتفاق می افتد. شاد سرعتش پایین است، شاید محصولاتتان اندک است یا اینکه آدرس  و شماره تماس فروشگاه را درج نکرده اید و لوگوی ساماندهی و اینماد ندارید. شاید هم کلا محصولتان را خوب معرفی نکرده اید و بدتر اینکه شاید محصولتان به درد نخور است.

در نهایت در ذهن داشته باشید که بسته به اینکه صفحه مورد نظرتان راجع به چه چیزی است، ممکن است بونس ریت بالا چندان هم چیز بدی نباشد. برای مثال صفحه اطلاعات تماس بونس ریت بالایی دارد. یا اینکه مقالاتی که کامل و بدون عیب و نقص نوشته می شوند و تمام نیازهای کاربران را برطرف می کنند ممکن است بونس ریت بالایی داشته باشند. یعنی کاربر می آید، به صورت کامل آنرا می خواند و مورد استفاده قرار می دهد و بدون اینکه به چیز دیگری نیاز داشته باشد می رود. مثل اکثر مقالات سایت خلایق.

نکته: به عنوان یک قانون کلی، بونس ریت بالای ۷۵ درصد بد محسوب می شود و بونس ریت ۵۰ تا ۷۵ درصد خوب بوده و بونس ریت زیر ۵۰ درصد ایده آل است.

تب گزارشها

تب گزارش دهی به شما سه نوع مختلف سنجش ترافیک را ارائه می دهد: منبع ترافیک، صفحات محبوب و کشور بازدیدکننده. هر یک از طریق منوی کشویی موجود در بخش Select a dimension در دسترس هستند.

نکته: وقتی سخن از گوگل آنالیتیک به میان می آید به یاد داشته باشید که Dimension اغلب به یک اسم و Metric به ارزش عددی بر می گردد. برای مثال اگر سایت شما ۱۰۰ Session از موتورهای جستجو داشته باشد Sessions می شود metric و Search Engines می شود dimension.

گزارش منابع ترافیک

گزارش Traffic Sources به شما منابع ترافیک مختلف سایت و تعداد نشستهای مربوط به آن را نشان می دهد. این اطلاعات مفید است زیرا مهم است که بدانید ترافیک شما از چه سایتهایی به سمت شما سرازیر می شود.

احتمالا انتظار دارید موتورهای جستجو را در صدر این لیست ببینید چون آنها برای جستجوی کلمات کلیدی خاص، سایت شما را در نتایج جستجوی خود نشان می دهند و به این طریق به سمت سایت شما بازدیدکننده می فرستند.

دیگر منابع، احتمالا لینکی از سایت شما را در یکی از صفحات خود درج کرده اند. اگر سایتی را می بینید که نمی شناسید سعی کنید آن را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید به شکلی به سایت شما ترافیک ارسال کرده است. چون اغلب اسپمرها و کپی کارها لینکهایی به سایتها می دهند و این کارشان اطلاعات تآماری شما را دچار اشتباه می کند.

اگر تعداد زیادی از این اسپمرها و کپی کارها و یا سایتهای ناشناسی می بینید که به سایت شما ترافیک ارسال کرده اند ممکن است بخواهید اطلاعات آماری آنها را در گوگل آنالیتیک فیلتر کنید تا نشان داده نشوند.

ذیلا امکانات گزارش منابع ترافیک آورده می شود:

 1. در تصویر فوق می بینید که گوگل در ماه گذشت ۶۷ نشست به سایت ارسال کرده است.
 2. می توانید لیست را گسترده کنید تا ردیفهای بیشتری نشان داده شود.
 3. می توانید از طریق باکس جستجوی موجود برای منبع ترافیک مورد نظرتان جستجو کنید.

گزارش صفحات محبوب

گزارش صفحات محبوب به ما محبوبترین صفحات سایتتان را بر اسای تعداد نشستها نشان می دهد.

آدرس هر صفحه نیز نشان داده می شود و می توانید در بین آنها به جستجو بپردازید و آنها را sort بندی کنید.

این اطلاعات مفید است چون به شما نشان می دهد که کدام محتوای موجود در سایتتان قویتر از بقیه عمل کرده است. اگر به صفحات خاصی که در مبحثی خاص، ترافیک زیادی برای سایتتان ایجاد کرده اند دقت کنید می توانید محتوای بیشتری شبیه یا مرتبط به آنها بنویسید.

گزارش کشورها

این گزارش کاملا سرراست و ساده است. به شما نشان می دهد که از چه کشورهایی بیشترین میزان بازدید را داشته اید.

خیلی راحت بگویم. چندان به درد بخور نیست مگر اینکه بخواهید به کشورهای مختلفی جز ایران سرویس بدهید و از کنار آن، دلار به جیب بزنید! اگر بخواهید می توانید ترافیک ورودی برخی کشورها را با استفاده از پلاگین های بلاک کننده آی پی مسدود کنید تا نتوانند وارد سایت شما شوند.

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها