بررسی علائم بیماری مالاریا به همراه روشهای درمان

بیماری مالاريا يک بيماري عفوني خوني است كه توسط عامل بیماری مالاریا که انگلی از جنس پلاسموديوم است ايجاد و توسط پشه هاي آنوفل منتقل مي گردد.

کاشف مالاریا چارلز لوییس آلفونس لاوران جراح فرانسوی ارتش بود که در شهر کنستانتین واقع در شمال شرقی الجزایر سکونت داشت. او برای اولین بار وجود انگل مالاریا را در خون افراد مبتلا به بیماری مالاریا توضیح داد. به خاطر این کشف او در سال ۱۹۰۷ جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را دریافت کرد.

چند نام دیگر بیماری مالاریا عبارتند از پالوديسم، تب حاره اي، تب نوبه و تب جنگل، تب رومی، تب شاگرس، تب مارش و تب ساحلی.

عامل انتقال مالاریا یعنی پشه آنوفل ماده شب‌ها خونخواری می‌کند و حین خونخواری از بزاق خود، انگل‌های مالاریا را به داخل خون انسان تزریق می‌نماید. این انگل‌ها وارد سلول‌های کبد می‌شوند و شروع به تکثیر سریع می‌کنند، به طوری که از هر یک انگل وارد شده حدود 10 هزار انگل تولید می‌شود.

مالاریا ، بیماری مالاریا ، علائم مالاریا ، درمان مالاریا ، عامل بیماری مالاریا ، واکسن مالاریا ، علائم بیماری مالاریا ، عامل مولد مالاریا

علائم بیماری مالاریا

تشخیص مالاریا ، داروی مالاریا ، عامل مولد بیماری مالاریا ، کاشف مالاریا ، عامل انتقال مالاریا ، نام دیگر بیماری مالاریا ، مالاریا چیست ، لام مالاریا

سپس این انگل‌ های عامل مولد بیماری مالاریا سلول‌ های کبدی را پاره می‌کنند و وارد خون می‌شوند تا به گلبول‌ های قرمز حمله‌ ور شده و وارد آن‌ها شوند و در آنجا تکثیر کنند. انگل مالاریا پس از ورود به گلبول قرمز از هموگلوبین استفاده و تولید مثل می‌کند و پس از 2 تا 3 روز تمام هموگلوبین مصرف شده و گلبول قرمز پر از انگل می‌شود.

سپس انگل‌ ها گلبول‌های قرمز را پاره می‌کنند و به گلبول‌های دیگر وارد می‌شوند. به این ترتیب تعداد انگل‌ها در خون بیشتر و بیشتر می‌شود. زمانی که تعداد انگل مالاریا از حد خاصی بالاتر رود، بیمار دچار تب می‌شود. شروع تب همزمان با پاره شدن گلبول‌ هاست و پس از آن که انگل‌ها وارد گلبول‌های تازه می‌شوند، تب قطع می‌شود و این سیکل هر 2 یا 3 روز تکرار می‌شود یعنی بیمار 2 روز تب ندارد و روز سوم تب می‌کند.

بیماری مالاریا می تواند به طور جدی منجر به مرگ شود. به خصوص در کشورهای در حال توسعه که دسترسی محدود به منابع پزشکی دارند مرگ و میر در اثر این بیماری زیاد است. فقر شدید، فقدان منابع پزشکی و شرایط محیطی باعث شده است که درمناطق درحال توسعه بیماری مالاریا زیاد باشد.

دو مشکل اساسی در بیماری مالاریا وجود دارد. یکی ایجاد کم‌ خونی شدید به دلیل استفاده‌ انگل از هموگلوبین خون و دومی تب‌های دوره‌ای است که گاهی حرارت بدن به بالای ۴۰ درجه می‌ رسد و بدن بیمار را عملا از کار می‌اندازد.

علائم بیماری مالاریا چیست ؟

علائم مالاریا عبارتند از تب، سرما، تعریق، سر درد، استفراغ، درد عمومی در سرتاسر بدن.

علامت متداول بيماري مالاریا تب شديدي است كه همراه با ساير علائم مربوطه نظیر لرز و تعرق براي مدت 5 تا 8 ساعت ادامه يافته و سپس هر 2 يا 3 روز يك بار بر مي گردد. هر يك از اين حملات، نيروي بيمار را به شدت تحليل برده و باعث كاهش شديد فعاليت هاي بيمار در طي دوران بيماري مي گردد.

در اثر ابتلاهاي مكرر و همراه با پيشرفت بيماري، كم خوني و بزرگي طحال ایجاد می شود كه در اكثر بيماران در طي يك يا دو هفته بعد از حمله اوليه مي توان آنرا مشاهده کرد.

در صورتي كه عامل مولد بیماری مالاریا انگل گونه فالسيپارم باشد مي تواند منجر به گلومرولونفريت، افزايش شديد پارازيتمي، پديده جداسازي مويرگي، گيجي، تشنج، كاهش فشار خون، ادم ريوي، علائم گوارشي مثل استفراغ، دردهاي شكمي، اسهال و خونريزي روده اي، سندرم نفروتيک، كولاپس گردش خون، سيانوز و مرگ شود.

روشهای انتقال بیماری مالاریا علاوه بر گزش پشه آنوفل عبارتند از انتقال از طريق انتقال خون، انتقال از طريق پيوند اعضای فرد ناقل، انتقال از طريق هموتراپي، انتقال از طريق مادر به جنين و انتقال از طريق سرنگ آلوده.

تشخیص مالاریا با دیدن انگل در لام خون محیطی در آزمایشگاه صورت می گیرد. لام مالاریا به معنی پخش کردن یک قطره خون روی یک شیشه مستطیلی شکل است که بعد از رنگ‌آمیزی آن را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند. وقتی بر اساس علائم، خیلی به بیماری مشکوک باشند حتی اگر یک بار لام مالاریا منفی بود، باید در روزهای بعد آن را تکرار کنند.

درمان مالاریا

بیماری مالاریا یک بیماری شدید است که می تواند بالفعل کشنده باشد خصوصاً وقتی که عامل آن مالاریا فالسی پاروم باشد و باید درمان مالاریا را حداکثر تا 24 ساعت بعد از ظهور نخستین نشانه ها آغاز نمود.

در مناطقی که بیماری مالاریا غیر بومی است باید بیماران را تحت قرنطینه قرارداد و سپس برای درمان مالاریا اقدام کرد.

در حال حاضر انواع بدخیم مالاریا به بسیاری از داروها مقاوم هستند

اگر بیماری در حالت خوش خیم باشد با چند داروی مالاریا از جمله کلروکین طی چند روز درمان انجام می شود.

در حالتی که بیماری مالاریا شدید بوده و نسبت به درمان مقاوم شده باشد نیاز به داروهای بیشتری نظیر مفلوکین و آرتزونات است. البته ممکن است مالاریا در آینده نسبت به این داروها نیز مقاوم شود ولی همواره داروهایی جدید توسط محققان عرضه می شود.

مطالعات روی تزریق واکس مالاریا نشان می‌دهد کسانی که واکسن دریافت کرده اند، دیگر قادر به انتقال این بیماری به سایرین نیستند. در پیشرفته ترین تحقیقی که تاکنون روی واکسن مالاریا انجام شده، واکسن به ۱۵۰۰ نوزاد و کودک تزریق شد و دانشمندان ۱۸ ماه بعد برگشتند و آنها را معاینه کردند. محققان متوجه شدند آمار مبتلایان به مالاریا در کودکان تقریبا نصف شده و در نوزادانی که موقع تزریق ۶ تا ۱۲ هفته سن داشتند آمار مبتلایان یک چهارم کاهش یافته است.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری مالاریا نیز تمام درب و پنجره های خود را پشه بند بزنید و شبها نیز زیر پشه بند بخوابید.

بیماری مالاریا

مالاریا ، بیماری مالاریا ، علائم مالاریا ، درمان مالاریا ، عامل بیماری مالاریا ، واکسن مالاریا ، علائم بیماری مالاریا ، عامل مولد مالاریا ، تشخیص مالاریا ، داروی مالاریا ، عامل مولد بیماری مالاریا ، کاشف مالاریا ، عامل انتقال مالاریا ، نام دیگر بیماری مالاریا ، مالاریا چیست ، لام مالاریا

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید :

از پنج، به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

بررسی علائم بیماری مالاریا به همراه روشهای درمان
بدون امتیاز

مطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟