راهنمای کامل درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی و داروهای جدید

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی :

تصلب شرایین یا همان گرفتگی عروق بدین معناست که بافت رگها سخت و باریک می شود، که دلایل زیادی دارد. این فرآیند پیشرفته به صورت خاموش و آرام آرام رگها را مسدود میکند و گردش خون را به خطر می اندازد. در ادامه روشهای درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی آورده می شود.

تصلب شرایین اصلی ترین علت حمله قلبی، سکته مغزی و بیماریهای عروقی دیگر است، که به همه آنها بیماریهای قلبی وعروقی اتلاق می شود. بیماریهای قلبی و عروقی علت اصلی مرگ در آمریکاست ، در سال ٢٠٠۵ بیش از ٨٠٠ هزار نفر به دلیل این نوع بیماریها جان خود را از دست داده اند.

گرفتگی عروق چگونه شکل می گیرد؟ چه کسانی در معرض تصلب شرایین قرار دارند و چرا؟ آیا این بیماری کشنده قابل پیشگیری و درمان است ؟ در ادامه این مقاله، دشمن اصلی  سلامت خود را خواهید شناخت.

چه عواملی باعث تصلب شرایین می شوند؟

رگها مسئول انتقال خون از قلب به سایر نقاط بدن هستند. رگها از اندوتلیوم تشکیل شده اند (لایه درون رگی که یک لایه نازک از سلول هااست که رگهای خونی و لنفاوی را می پوشاند). وظیفه اندوتلیوم این است که رگها را سالم و نرم نگاه دار تا جریان خون به راحتی انجام شود.

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی ، داروهای گیاهی برای گرفتگی عروق قلب ، درمان سنتی تصلب شرایین ، درمان گرفتگی عروق قلب با طب سنتی ، درمان گرفتگی عروق قلب در طب سنتی ، داروی گیاهی تصلب شرایین ، درمان گیاهی تصلب شرایین

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

درمان گرفتگی عروق در طب سنتی ، درمان گیاهی گرفتگی عروق مغز ، درمان گرفتگی عروق پا با طب سنتی ، درمان گیاهی گرفتگی عروق پا ، زالو درمانی برای گرفتگی عروق قلب ، درمان دارویی گرفتگی عروق کرونر ، درمان گرفتگی عروق کرونر قلب ، گرفتگی عروق کرونر ، علایم گرفتگی عروق قلب

طبق گفته متخصصان ، تصلب شرایین از جایی آغاز می شود که اندوتلیم به دلیل فشار خون بالا،کشیدن سیگار و یا کلسترول بالا آسیب می بیند. که این آسیب باعث به وجود آمدن پلاک می شود . زمانی که کلسترول بد، LDL، از اندوتلیوم آسیب دیده عبور می کند، کلسترول وارد دیواره رگ می شود.

در این هنگام گلبولهای سفید شما کلسترول را جذب خود میکنند. به مرور زمان تجمع اندوخته کلسترول و سلول ها به رسوب در رگها تبدیل می شود. پلاک، در نتیجه حرکت کلسترول و بقایای سلولی به وجود می آید که باعث تولید برآمدگی در دیواره رگ می شود .

با پیشرفته شدن گرفتگی رگ ،این برآمدگی نیز بزرگ و بزرگتر می شود. و زمانی که خیلی بزرگ شود، آن قسمت از رگ را به طور کامل مسدود می کند. و تصلب شرایین به مرور در کل بدن اتفاق می افتد.

در نتیجه، نه تنها در معرض حمله قلبی قرار می گیرید، بلکه سکته مغزی و سایر بیماریها نیز دور از ذهن نخواهند بود.

علایم گرفتگی عروق قلب و سایر عروق

تصلب شرایین تا سنین میانسالی و بیشتر از آن، هیچ علائمی ندارد.

علایم گرفتگی عروق قلب و سایر عروق در زمانی که رگها به باریکترین حد خود می رسند به این صورت است که خون لخته می شود و باعث درد شدید خواهد شد. رگهای مسدود شده گاهی پاره می شوند و لخته های خون در مسیر رگ به حرکت در می آیند .

تصلب شرایین و حمله پلاکها

پلاکهای به وجود آمده در بیماری تصلب شرایین انواع مختلفی دارند:

آنها در دیواره رگ باقی می مانند و بیشتر از حد بزرگ نمی شوند، از آنجایی که این نوع از پلاک، باعث گرفتگی عروق نمی شود، ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهد.

نوع دیگری از پلاک می تواند به آرامی و به مرور زمان در جریان خون رشد کند، که عوارض شدیدی ایجاد می کند. درد شدید در قفسه سینه (با فشار زیاد) مشخصه آن است .

بدترین نوع پلاک، زمانی حادث می شود که رگ را پاره کند و به لخته خون اجازه دهد تا در شریان به حرکت در بیاید. این موضوع در مغز باعث سکته مغزی و در قلب باعث تصلب شرایین می شود.تصلب شرایین به مرور در کل بدن اتفاق می افتد.

پلاکها باعث به وجود آمدن سه نوع بیماری قلبی و عروقی می شوند:

بیماری شریانهای کرونری: پلاکها و رسوبات ساکن باعث گرفتگی عروق درد شدید قفسه سینه می شوند و یک پاره گی ناگهانی باعث از کار افتادن ماهیچه قلب می شود . این سکته قلبی و یا اصطلاحاً میوکارد است .

بیماری عروقی مغزی : پلاکها ورسوباتی که در رگهای مغز پاره می شوند، باعث سکته مغزی و آسیب دائمی به مغز می شوند. مسدودشدن های گذرا نیز در رگهای مغز باعث  نارسایی مغزی می شود که هشداری است برای سکته مغزی . در صورتی که ممکن است هیچ آسیب جدی هم دراین حالت به مغز نرسیده باشد.

بیماری پریفرال ( باریک شدن عروق ) : باریک شدن عروق در پاها باعث کم شدن گردش خون در این اندام ها می شود، که منجر به اختلال در راه رفتن و به تعویق افتادن بهبودی زخمها می شود . که نوع حاد این بیماری منجر به قطع عضو می گردد.

چه کسانی دچار تصلب شرایین می شوند ؟

بهتر است اینگونه سوال کنیم که چه کسانی دچار تصلب شرایین نمی شوند؟

در کالبد شکافی که از سربازان امریکایی حاضر در جنگهای کره و ویتنام به عمل آمد، نصف و یا سه چهارم آنها دچار تصلب شرایین بودند.

حتی امروزه شواهد بر این مسئله دلالت می کند که تعداد زیادی از جوانان تصلب شرایین خاموش دارند. تحقیقات گسترده ای که در سال ٢٠٠١ بر روی ٢۶٢ داوطلب با سنین مختلف انجام شد، نتایج شگفت انگیزی به همراه داشت:

۵٢٪ کل داوطلبان مبتلا به تصلب شرایین بودند.

٨۵٪ افراد بالای ۵٠ سال مبتلا به تصلب شرایین بودند.

١٧٪از افراد ١٣ تا ١٩ سال دچار تصلب شرایین بودند.

هیچ کدام از این افراد علائم بیماری تصلب شرایین را نداشتند و تعدادی از آنها رگهای بسیار باریکی داشتند. بیماری آنها در مراحل اولیه بود که تنها با آزمایشات خاص قابل تشخیص بود .

اگر به سن چهل سالگی رسیده اید، احتمال اینکه دچار تصلب شرایین باشید ۵٠٪ است.

هر چه قدر سن شما بالاتر رود خطر تصلب شرایین نیز بیشتر می شود. اکثریت افراد ۶٠ سال به بالا دچار عارضه تصلب شرایین هستند، اما نشانه ای قابل تشخیص برای آنها وجود ندارد. خبر خوب اینکه ، به نسبت ٣٠ سال گذشته ، مرگ و میر ناشی از این بیماری ٢۵٪ کاهش یافته است . که این موضوع را مدیون بهبود در شیوه زندگی و پیشرفت علم پزشکی هستیم .

پیشگیری از گرفتگی عروق کرونر

گرفتگی عروق کرونر بیماری است که به سرعت پیشرفت میکند اما قابل پیشگیری است. برای مثال ٩ فاکتور خطر در ٩٠٪ حملات قلبی مشخص شده اند :

کشیدن سیگار، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، چاقی اطراف شکم، استرس، نخوردن میوه ها و سبزیجات، مصرف الکل، نداشتن برنامه ورزشی منظم

حتماً دقت کرده اید که این فاکتورها در یک چیز مشترک هستند : اینکه شما می توانید از هر کدام از این فاکتورها جلوگیری کنید ! متخصصان معتقدند که با کنترل کردن این فاکتورها، خطر بیماریهای قلبی و عروقی و تصلب شرایین به شدت کاهش می یابد.

تصلب شرایین بیماری است که به سرعت پیشرفت می کند اما قابل پیشگیری است.

درمان دارویی گرفتگی عروق کرونر

ذیلا روشهای درمان دارویی گرفتگی عروق کرونر آورده می شود.

مطلب مرتبط:  بیماری حصبه چیست ؟ درمان حصبه در طب سنتی و پزشکی جدید

زمانی که رگ مسدود می شود، معمولا به همان شکل باقی می ماند. با خوردن دارو و تغییر در شیوه زندگی، تشکیل شدن پلاکها کاهش می یابد و یا قطع می شود.

تغییر در شیوه زندگی: ورزش منظم و رژیم غذایی سالم به درمان گرفتگی عروق کرونر قلب و سایر نقاط بدن کمک می کند. تغییر در شیوه زندگی، جلوی پیشرفت تصلب شرایین را می گیرد و یا حتی آن را متوقف می کند. البته این به آن معنا نیست که اگر رژیم غذایی سالم، ورزش و ترک سیگار را وارد زندگی خود کنید، این تغییرات باعث از بین رفتن مسدودیت رگها می شود، اما ثابت شده است که خطر حملات قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

دارو: روش دیگر برای پیشگیری و درمان گرفتگی عروق کرونر قلب استفاده از دارو است. داروهای مخصوص کلسترول بالا و فشار خون بالا پیشرفت تصلب شرایین را کاهش می دهد و خطر حملات قلبی و مغزی را نیز پایین می آورد .

به غیر از دو روش بالا پزشکان با عملهای پیشرفته می توانند رگهای بسته شده را باز کنند :

آنژیوگرافی و استنت گذاری: اتریزاسیون قلبی همراه آنژیوگرافی رایجترین عمل قلبی برای باز کردن عروق و تصلب شرایین است. با استفاده از یک لوله بسیار باریک که پزشکان از طریق رگ پا و یا بازو به داخل رگ می فرستند، به محل انسداد رگ می رسند.

انسداد رگ در مانیتوردستگاه ایکس ری دیده می شود. آنژیوپلاستی و استنت گذاری نیز باعث باز شدن رگ مسدود شده می شوند. استنت گذاری درد را کاهش می دهد اما از سکته قلبی احتمالی در آینده جلوگیری نمی کند.

عمل بای پس : در این روش جراحان یک رگ سالم ( معمولاً از پا ) را جدا کرده و جایگزین رگ مسدود شده میکنند.

در نهایت این عملهای جراحی عوارض جانبی پیچیده ای دارند. به همین دلیل پزشکان آنها را بر روی بیمارانی انجام می دهند که دردهای شدید دارند. و در نتیجه بهترین شیوه برای دچار نشدن به تصلب شرایین پیشگیری از طریق خودمراقبتی می باشد.

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

به منظور کمک به روند درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی هر شش ساعت یک لیوان آب خنک و یک لیوان آبجوش ولرم شده میل کنید.

مطلب مرتبط:  آنفلوآنزای خوکی ،پیشگیری بهتر از درمان

مصرف پیاز به همراه ناهار به درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی کمک می کند.

از جمله داروهای گیاهی برای گرفتگی عروق قلب و سایر نقاط بدن آلو بخارا است. برای کمک به درمان سنتی تصلب شرایین قبل از شام هفت عدد آلو بخارای خشک میل کنید.

از دیگر داروهای گیاهی برای گرفتگی عروق قلب و سایر بدن انار است. انار سطان مبارزه با مشکلات مربوط به قلب و عروق و خون است. برای درمان سنتی تصلب شرایین بعد از صرف غذا یک عدد انار شیرین را به همراه پره های نازک روی دانه هایش میل کرده یا اینکه یک لیوان آب انار شیرین بنوشید.

به منظور کمک به درمان گیاهی گرفتگی عروق مغز آب پیاز تازه را گرفته و با عسل طبیعی مخلوط کرده و میل کنید.

برای درمان گرفتگی عروق قلب با طب سنتی صبحانه یک لیوان شیر گاو کم چرب به همراه یک قاشق مرباخوری عسل اسطوخدوس، آویشن یا نعناع میل کنید.

با هدف درمان گرفتگی عروق قلب با طب سنتی وسط روز یک خوشه انگور سیاه بخورید. همچنین می توانید صبحها به صورت ناشتا ۲۱ عدد کشمش انگور سیاه میل کنید.

مصرف یک قاشق غذاخوری آبغوره طبیعی از انگور عسکری به همراه ناهار و شام به درمان گرفتگی عروق قلب در طب سنتی کمک می کند.

مصرف یک عدد گلابی در ظهر و چند برش آناناس در عصرانه در درمان گرفتگی عروق قلب در طب سنتی موثر است.

کاهو یک داروی گیاهی تصلب شرایین است. به منظور درمان گیاهی تصلب شرایین در هر وعده غذایی مقداری کاهو را به صورت ساده و بدون افزودن سس مصرف کنید.

دیگر داروی گیاهی تصلب شرایین کرفس است. برای کمک به درمان گیاهی تصلب شرایین قبل از خواب شبانه یک عدد ساقه کرفس یا یک استکان آب کرفس میل کنید.

به منظور درمان گرفتگی عروق پا با طب سنتی و همچنین رفع گرفتگی عرق سایر نقاط بدن به همراه غذا تره میل کنید. مصرف بادرنجبویه نیز به صورت دمنوش به درمان گرفتگی عروق در طب سنتی کمک می کند.

مصرف منظم سرکه ی سیر نیز در درمان گرفتگی عروق در طب سنتی موثر است.

برای درمان گیاهی گرفتگی عروق مغز و سایر نقاط بدن در ابتدا و انتهای صرف غذا مقدار اندکی آویشن را به همراه نمک میل کنید.

میوه هویج وحشی یا شقاقل، بازکننده عروق کرونر و ضد آنژین صدری است و به درمان گرفتگی عروق پا با طب سنتی و باز کردن عروق سایر نقاط بدن کمک می کند.

مصرف روغن زیتون طبیعی در درمان گیاهی گرفتگی عروق پا و سایر نقاط بدن یک امر ضروری است. به علت اینکه اکثر غذاهای عصر جدید برای آماده سازی نیاز به روغن دارند، جایگزینی روغن های کارخانه ای با روغن زیتون طبیعی امری کاربردی در پیشگیری و درمان گیاهی گرفتگی عروق پا و سایر نقاط بدن به شمار می رود.

در موارد شدید زالو درمانی برای گرفتگی عروق قلب انجام می پذیرد. منتها به علت ماهیت خاص و سخت و تفاوت بین زالو اندازی و زالو درمانی در صورتی که تمایل به زالو درمانی برای گرفتگی عروق قلب دارید حتما می بایست اینکار را زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام دهید.

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی ، داروهای گیاهی برای گرفتگی عروق قلب ، درمان سنتی تصلب شرایین ، درمان گرفتگی عروق قلب با طب سنتی ، درمان گرفتگی عروق قلب در طب سنتی ، داروی گیاهی تصلب شرایین ، درمان گیاهی تصلب شرایین ، درمان گرفتگی عروق در طب سنتی ، درمان گیاهی گرفتگی عروق مغز ، درمان گرفتگی عروق پا با طب سنتی ، درمان گیاهی گرفتگی عروق پا ، زالو درمانی برای گرفتگی عروق قلب ، درمان دارویی گرفتگی عروق کرونر ، درمان گرفتگی عروق کرونر قلب ، گرفتگی عروق کرونر ، علایم گرفتگی عروق قلب

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط