پیشنهاد خلایق

درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی

درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی : بیماری لیکن پلان یا خزه پوستی یک بیماری التهابی پوست و مخاط و نوعی بیماری خودایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن به قسمت های طبیعی پوست حمله می کنند.

بیماری پوستی لیکن پلان یک بیماری ژنتیکی خارش دار مزمن در پوست است. با مجله خلایق همراه باشید تا روشهای درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی را بررسی کنیم.

لیکن پلان ، لیکن پلان موی سر ، بیماری لیکن پلان موی سر ، لیکن پلان دهانی ، بیماری لیکن پلان ، لیکن پلان تناسلی ، درمان لیکن پلان ، درمان گیاهی بیماری لیکن پلان

درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی

درمان لیکن پلان موی سر ، بیماری پوستی لیکن پلان ، درمان لیکن پلان در طب سنتی ، درمان گیاهی لیکن پلان دهانی ، لیکن پلان مو ، درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی

ضایعات بیماری پوستی لیکن پلان به صورت دانه های بنفش رنگ همراه با خارش به شکل چند ضلعی روی پوست بروز می کند. معمولا این دانه ها روی مچ دست و پا ایجاد می شوند اما ممکن است در نواحی دیگر بدن هم ظاهر شوند.

بیماری لیکن پلان موی سر یا سایر نقاط بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد که در این حالت موهای آن منطقه می ریزد. لیکن پلان دهانی به صورت لکه های التهابی نمایان می شود که معمولا درمانش هم طولانی تر است. این بیماری ممکن است ناخن یا ناحیه تناسلی را هم درگیر کند.

علت بیماری لیکن پلان نوعی اختلال در سیستم ایمنی بدن است که منشا ژنتیکی و فامیلی دارد و موجب می شود نوعی هورمون در خون و پوست آزاد شود و یک فعالیت غیر طبیعی را در پوست و سایر نواحی ذکر شده بدن آغاز کند.

بیماری لیکن پلان گاهی بر اثر عواملی نظیر بیماریهای داخلی مانند هپاتیت، اختلال عملکرد کبد و ابتلا به بیماریهای ویروسی و عفونی و مصرف برخی داروها مانند آتنولول، لیتیوم، قرصهای ضدبارداری و بعضی آنتی بیوتیکها، استرس و مشکلات عصبی و روحی، آلاینده ها و مواد شیمیایی ایجاد می شود.

علایم بیماری پوستی لیکن پلان

لیکن پلان معمولا با ضایعات برجسته بنفش رنگی که اغلب بسیار خارش دار هم هستند بروز می کند.

ضایعات پوستی ابتدا قرمزند و ضایعات پیشرفته‌ تر بنفش هستند. ضایعات درحال بهبودی نیز به رنگ قهوه‌ای پررنگ می‌باشند.

درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی

سطح ضایعات براق، خشک و به همراه پوسته‌های چسبیده به ضایعه است. ممکن است در سطح ضایعات، خطوطی سفید یا خاکستری دیده شود. اندازه ضایعات حدود نیم تا یک سانتیمتر است و بیشتر در ساعد، ساق پا، پشت دست‌ها و ناحیه تناسلی آقایان بروز می کند.

ضایعات لیکن پلان روی ران‌ها معمولا ظاهر تیره تری دارند.

لیکن پلان دهانی در قسمت داخلی گونه‌ها دیده می‌شود، ولی می‌تواند زبان، لب‌ها و لثه را درگیر کند. لیکن پلان دهانی، به صورت ضایعاتی با خطوط و نقاط سفید بروز می‌کند. اشکال شدیدتر لیکن پلان دهانی می‌تواند سبب ایجاد زخم‌ های دردناکی در دهان شود که شبیه ضایعات قارچی یا عفونت است.

لیکن پلان تناسلی کمتر دیده می‌شود و حدود یک پنجم زنان درگیر آن می‌شوند. مناطق قرمز یا زخم‌های باز، به خصوص هنگام نزدیکی درد ایجاد می‌کنند.

بیماری لیکن پلان در ناخن ها به علت آسیب بستر یا ریشه ناخن ایجاد می‌شود. تغییرات ناخن در لیکن پلان شامل ایجاد شیار طولی، جداشدن، نازک شدن ناخن و از دست دادن ناخن است.

بیماری لیکن پلان موی سر می‌تواند قسمت‌های مودار پوست سر را به شکل نادر درگیر کند و سبب ایجاد قرمزی، تحریک و ریزش مو شود.

در بیماران مبتلا به لیکن پلان دهانی، خطر سرطان دهان کمی بیشتر است.

پیشگیری از بیماری لیکن پلان

برای پیشگیری از ابتلا به لیکن پلان پوستی استرس خود را کم کنید. استرس باعث افزایش گستردگی این بیماری می شود. همچنین محل خارش را آرام خارش دهید. استفاده از یک پارچه سرد و یا استفاده از بلغور جو در حمام بسیار می تواند کمک کننده باشد. سعی کنید به وسیله خاراندن، به پوست شما آسیب نرسد زیرا آسیب به پوست برای این بیماری مضر است.

چون ابتلا به لیکن پلان دهانی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان می‌شود برای پیشگیری از لیکن پلان دهانی سیگار نکشید، استفاده از توتون ها و تنباکو را متوقف کنید، هر۶ ماه یک بار برای بررسی وجود سرطان دهان به یک دندانپزشک و یا متخصص پوست مراجعه کنید، از مواد غذایی که می تواند لیکن پلان را بدتر کند استفاده نکنید مانند میوه های ترش و آبمیوه ها و یا غذاهای ادویه دار، از تنقلات ترد و شور (مانند چیپس) و یا نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه و چای پر رنگ پرهیز کنید.

برای پیشگیری از ابتلا به لیکن پلان موی سر یا لیکن پلان تناسلی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با توجه به شرایط شما بگوید که چه راهکارهایی برای جلوگیری از گسترش آن وجود دارد.

درمان لیکن پلان

این بیماری خود به خود طی ۹ ماه تا یک سال و نیم بهبود می یابد و فقط لکه ای سیاهی برجای می گذارد که آن هم خوشبختانه برطرف می شود. گاهی هم ممکن است به مدت طولانی یا در مقطعی بهتر شود اما دوباره به حالت اولیه باز گردد.

فرمهای خفیف تا متوسط بیماری با مصرف بعضی پمادها و کرمهای موضعی مثل فلوسینولون، کلوبتازول، تریامسینولون و قرصهای ضد خارش نظیر لوراتادین و سیتیریزین قابل درمان است.

آنتی هیستامین ها خارش را کم می کنند. کورتیکواستروئیدهای موضعی برای کاهش تورم و قرمزی استفاده می شود. کورتیکواستروئیدهای خوراکی وقتی استفاده می شود که بیمار طی یک مدت طولانی درگیر این بیماری بوده است و یا پوست بیمار برجستگی ها و زخم های دردناک دارد.

پووا تراپی نوعی نور درمانی است که به درمان لیکن پلان کمک می کند.

ویتامین A یا رتینوئیک اسید یا بر روی پوست قرار داده می شود و یا به صورت قرص استفاده می شود و باعث بهتر شدن ضایعات پوستی می گردد.

از داروهای دیگری که در درمان بیماری لیکن پلان به کار می رود می توان به تاکرولیموس موضعی، رتینوییدهای خوراکی، سیکلوسپورین، هیدروکسی کلروکین و تالیدوماید اشاره نمود که باید تحت نظر متخصص پوست مصرف شوند.

برای درمان لیکن پلان موی سر که با ریزش مو در بعضی نواحی سر یا قسمتی از بدن همراه است آمپول هایی برای تزریق در همان نواحی تجویز می شود که در بیشتر موارد موثر است.

درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی (درمان لیکن پلان در طب سنتی)

امگا ۳ روی تری‌ گلیسیرید خون اثر گذاشته و خواص ضد التهابی و تعدیل‌ کنندگی دستگاه ایمنی دارد. در بیماری لیکن‌ پلان ضایعات خارش‌ دار ملتهب هستند و مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در غذاهای دریایی نظیر انواع ماهی ها می‌تواند به کاهش التهاب و خارش آنها کمک کند.

عنصر روی که در انواع گوشت‌ ها، غلات و به خصوص مغز دانه‌ها وجود دارد می‌تواند در درمان بیماری نقش داشته باشد.

ویتامین C موجود در میوه‌ها و سبزیجات اثرات آنتی‌ هیستامینی دارد و ضد خارش است و می‌تواند در درمان بیماری لیکن پلان به کار گرفته شود.

از قدیم برای بثورات پوستی خارش‌ دار مصرف آب هندوانه و کرفس توصیه می‌ شده است.

برای درمان گیاهی لیکن پلان دهانی مریم ‏گلى ۲۰ گرم‏، تاج‏ریزى ۱۵ گرم، گلنار ۱۰ گرم، میوه سرو یا کاج ۵۰ گرم را در پانصد سى ‏سى آب بجوشانید و مرتبا غرغره و مضمضه نمایید.

برای پیشگیری و درمان گیاهی بیماری لیکن پلان از مصرف تصفیه کننده های خون به ویژه یونجه، خاکشیر، هندوانه، کاهو، سرکه طبیعی و انار غافل نشوید.

برای درمان لیکن پلان در طب سنتی از خون گیری به طریق حجامت، زالو اندازی یا فصد بر روی ناحیه آسیب دیده استفاده می‌شود که حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام گیرد.

از جمله روشهای دیگر برای درمان لیکن پلان در طب سنتی استفاه از یخ است. کافی است مقداری یخ را در یک کیسه نایلونی قرار داده و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی محل آسیب دیده پوست قرار دهید. بعد از استفاده از کمپرس سرد محل را با یک لوسیون مخصوص پوست ماساژ دهید.

روش دیگر برای درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی استفاده از زردچوبه است. به وسیله افزودن مقداری آب به زردچوبه خمیری درست کنید و آن را روی زخم، راش و تاول پوست خود بمالید تا از خواص تسکین دهندگی آن بهره مند شوید. همچنین می‌توانید با آرد گندم، شیر و پودر زردچوبه یک خمیر درست کنید و روی پوست آسیب دیده بمالید.

برای درمان لیکن پلان دهانی با داروهای گیاهی نصف فنجان آب، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، دو قاشق غذاخوری روغن بوته چای و دو قطره اسانس نعناع را ترکیب کنید و در یک ظرف درب دار ریخته از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. قبل از استفاده خوب ظرف را تکان دهید. مدت زمان شستن دهان با این دهانشویه اهمیت دارد و هر چه بیشتر باشد بهتر است. فقط پس از مصرف تمام محلول فوق را از دهان خود بیرون بریزید و دهان را بشویید.

راه حل دیگر برای درمان لیکن پلان دهانی با داروهای گیاهی استفاده از زنجبیل است. علاوه بر مالیدن زنجبیل بر روی پوست آسیب دیده می‌توانید روزی دو تا سه فنجان چای یا همان دمنوش زنجبیل بنوشید.

همچنین برای درمان گیاهی بیماری لیکن پلان می‌توانید از آلوئه ورا به صورت مالیدن ژل آن روی پوست آسیب دیده یا نوشیدن ژل رقیق شده آن با آب به مقدار ۳۰ میلی گرم با شکم خالی استفاده کنید.

برای درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی از ریحان استفاده کنید. برگ تازه آن را خوب بجوید و بخورید و این کار را به صورت منظم هر روز تکرار کنید تا اثر آن در درمان لیکن پلان دهانی را به چشم خود ببینید.

کلیپ رفع خارش ناشی از لیکن پلان با روشهای گیاهی را مشاهده فرمایید:

درمان لیکن پلان با طب اسلامی

  1. هر روز صبحانه شیر تازه و کم چرب گاو را با عسل طبیعی گون ترکیب کرده و به همراه نان سبوس‌ دار و مربای گل بهار نارنج میل کنید.
  2. هر روز به مواضع درگیر بدن سرکه طبیعی سیب مالیده و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود.
  3. یک بار در روز و یک بار در شب به موضع روغن قسط بمالید.
  4. همیشه به همراه ناهار و شام کاهو، یک عدد کدو مسما به همراه پوست آن و یک عدد لیمو شیرین میل کنید.
  5. هر شش ساعت یک لیوان آب و یک لیوان آب جوشیده ولرم بنوشید.
  6. بعد از هر وعده غذایی غذا یک عدد سیب رسیده و شیرین را پوست گرفته و میل کنید.
  7. روزی ۱۴ تا ۵۰ عدد سنجد را به همراه پوست آن خوب بجوید و میل کنید.
  8. برای مرطوب کردن و افزایش لطافت پوست از آب خیار بوته‌ای یا آب طالبی رسیده استفاده کنید.
  9. در صورت زخم شدن بدن، روزی چند بار بدن را با جوشانده برگ درخت بلوط شستشو دهید.
  10. در صورت زخم شدن دهان، روغن به یا روغن هسته سنجد را به مدت حداقل ۵ دقیقه در دهان بچرخانید و مزمزه کنید.
مطلب مرتبط:  راهنمای درمان آب سیاه چشم

لیکن پلان ، لیکن پلان موی سر ، بیماری لیکن پلان موی سر ، لیکن پلان دهانی ، بیماری لیکن پلان ، لیکن پلان تناسلی ، درمان لیکن پلان ، درمان گیاهی بیماری لیکن پلان ، درمان لیکن پلان موی سر ، بیماری پوستی لیکن پلان ، درمان لیکن پلان در طب سنتی ، درمان گیاهی لیکن پلان دهانی ، لیکن پلان مو ، درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی ، درمان لیکن پلان با داروهای گیاهی

مطالب مرتبط

جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رضا

سلام حدود ۶ ساله لیکن پلان دهانی گرفتم ۴ ساله مشگلم حل شده ۲ سال اول خیلی اذیت شدم من چندتا کار کردم خوب شدم اول از استرس و ناراحتی و حرص و جوش تا اوناجا که تونستم دوری کردم دوم غذا های بیرون مخصوصا فست فودها را نخوردم سوم غذاهای ادویه دار و سرخ کرده تعطیل چهارم دود اصلا پنجم مرتب خاکشیر و چیزای طبیعی ششم گوشت و برنج و نان کم میخورم و بیشتر میوه خواری میکنم

زهرا

سلام خدمت دوست خوبمون افروز بگم که منم حدودبیست ساله که مبتلام اماخوشبختانه بادکتر رادمنش دراهواز اشناشدم ایشون خیلی سریع بیماری منو درمان کرد. حتما یه سفربه اهوازبرو.

sara

سلام دوستان منم الان چند وقته درگیر این بیماری شدم خیلی بده من تمام روز بهش فکر میکنم که کی خوب میشه این لعنتیا چرا من باید بگیرم، من تقریبا تمام پوست تنم و گرفته دارو دست ساز داده دکتر بهم ولی تاثیر نداشته جدیدا هم دیدم کنار انگشت پام هم از این دونه ها زده اینا که میگن ناخناشون زده همینجوریه؟؟واقعا نمیشه بهش فکر نکرد

س.س

سلام ببخشید اقا سعید شما با استفاده کردن زنجبیل در دهانتون زخم های اندام های دیگر تون بهتر شد یا روی هر کدام از انها استفاده کردی از زنجبیل که بهبود پیدا کردید؟لطفا سریع پاسخ بدید ممنون

پدرام ملکی

سلام. فعلا زنده هستید. لذا تا پایان عمر، خسته نشوید و برای درمان، مبارزه کنید. روشهای دیگر را نیز امتحان کنید. مثل طب گیاهی و سنتی، طب اسلامی و غیره. انشالله با پیگیری خودتون و یاری پروردگار، مشکلاتتون حل خواهد شد. با آرزوی سلامتی و شفای کامل برای شما.

افروز

سلام من الان ده ساله به این بیماری مبتلا هستم تمام موهای سرم ریخته کلی هم دارو خوردم هیچ اثری نذاشته البته تا پزشک تشخیص بده من چه بیماری دارم دو سالی گذشت و برای درمان دیگه دیر شده بود .الان شدیدا دپرسم خارشش اذیتم میکنه از دست خودم خسته شده‌ام.

رحیم

عالی

سعید

درود بر شما و سپاس از ساییتون و مطالبتون ‘ دوستان من ۱۴ ماهه مبتلا ب این بیماری شدم نمیدونم در اثر چی ب وجود امده ‘ ابتدا در آلت بعد هم در دهانم ولی اینو میدونم بعد از ۶ هفته دکتر رفتن و داخل نت سرج کردن فهمیدم ک هیچ دارویی وجود نداره فقط فهمیدم استرس ۹۹ درصد بیماریم رو بدتر میکرد ۰ تا اینکه بعد از ۶ هفته استرس و فکر این بیماری رو از ذهنم خارج کردم با اینکه بیماری لیکن پلان دهانی بدترین نوعش هست و بهم میگفتن احتمالا سرطانی شدن داره و من چون سیگار میکشیدم و دهانم هم پر از زخم بود ولی بازم وقتی استرس از خودم دور کردم بیماریم شروع ب بهبود پیدا کردن کرد و اینم بگم من یک هفته زنجبیل آسیاب شده رو با قاشق داخل دهانم پاشیدم و الان بعد ۱۴ ماه آلت تناسلیم ب کلی خوب شده و دهانم زخم ها بعد از پاشیدن زنجبیل کاملا خوب شد ولی فقط جاهاشون مونده ب صورت لکه ولی اینو میدونم استرس خیلی بده دوستان فقط بزنید ب بیخیالی و از طب سنتی داروها سنتی کمک بگیرید ۰ من ک زنجبیل واقعا برام معجزه کرد ۰ در ضم اینم بگم من ۳۳ سال سنم هست ۰ پایدار و پیروز باشید دوستان۰

sami

سلام دوستان
۴سال پیش خانمم همین بیماری را داشت پیش هر دکتری بردم میگفتن درمان قطعی نداره تا اینکه با راهنمایی یکی از اشنایان به چشمه آبگرم گوگردی بردمش با یک بار استفاده جوش ها کلا از بین رفتند شکر خدا تا الان که ۴ سال گذشته خبری ازشون نیست بنظرم شما که اینهمه دارو مصرف کردین یک سری هم به آبگرم بزنید انشالله که نتیجه میگیرید.

کیانوش

سلام دوستان همدرد.منحدودا ده ساله این مشکل رو دارم.اوایل خیلی کم بود و لی همیشه بود یواش یواش دارم کچل میشم.درمان نشدم.هر کاری کردم ولی زهی خیال باطل.الان تو فکر اینم کامل لیزر کنم این چنتا هم بریزه کارم یکلا بشه.استرس و شامپو رو م خیلی اثر میذاره

پدرام ملکی

سلام. موارد ذکر شده تحت عنوان “درمان لیکن پلان با طب اسلامی” را در مقاله پیگیری کنید و برای یافتن پزشک سنتی مورد اعتماد در گوگل بنویسید “موسسه ملی تحقیقات حجامت ایران” و پس از یافتن سایتش، در داخل سایت، لیست پزشکهای شناخته شده و دارای مدرک رسمی را مطالعه کنید. سپس با جستجوی نام پزشک مربوطه در گوگل، اطلاعاتی درباره وی و سوابق و نظرات کاربران درباره او را به دست بیاورید. نسخه های طب اسلامی که توسط جناب آیت الله ضیایی ارائه شده اند را نیز فراموش نکنید.

سارا

سلام و خسته نباشید ممنون از مطالبتون
من چندماهه درگیر این بیماری لعنتی هستم. یک دوره ی ۴۵ روزه کورتون مصرف کردم که جلوی خارش و بیشتر شدن جوشها رو گرفت و قبلی ها رو نسبتا خشک کرد. کمی پس از قطع مصرف پردنیزولون و فکر میکنم به علت یه مشکل عصبی و استرس شدید بود که مجددا عود کرد اینبار به مراتب شدیدتر با ضایعات بیشتر و خارش زیاااد
برای بارداری اقدام کردم که پزشکم میگه به دلیل لیکن پلان، جنین قبل از لانه گزینی سقط شده و این طبیعیه که سیستم ایمنیت به جنین بعنوان یه محتوای غریبه حمله کنه
گفتن باید هیدروکسی کلروکین بخورم که از اثر منفیش روی چشمم هراس دارم
گفتن اگه اونم درست جواب نده باید Ivig مصرف کنم که خوب هزینه هاش سرسام آوره
توروخدا کمکم کنید دارم دق میکنم از دست این بیماری، با یه جوش کوچیک شروع شد و الان داره منو به سمت مصرف داروی ام اس میکشه
طب سنتی واقعا میتونه موارد حاد لیکن پلان رو برطرف کنه؟ شما پزشک یا مرکز معتبری سراغ دارید؟ تا آخر عمرم دعاتون میکنم

محمد یوسف زاده

بسیار جالب بود از زحماتتان برای جمع آوری و ارایه اطلاعات ممنونم

رضا

سلام دوستان
من دچار این بیماری شدم ولی خدا رو شکر خدارو شکر سریع درمان کردم.
ببینید دوستان وقتی مشکلی برا کبد ایجاد بشه سریع بروز میده رو پوست.
ودرمانشم فقط نجات دادن کبده با حجامت و خوردن برگه سنا فقط همین.وبرید پیش طبیب سنتی طبیب سنتی فقط این دکتر های جدید منو نا امید کردن خیلی ولی طبیب درستم کرد

پدرام ملکی

سلام. ممکنه بیماری بر اثر نوعی بیماری جدیتر که در مقاله بهشون اشاره شده ایجاد شده باشه. بنابراین عاقلانه نیست به فکر درمان نباشید. هر چه زودتر اقدام کنید.

محمد

باسلام.چون من دچار این بیماری شدم دو سال درگیر این بیماری هستم و گاه گاه این لکه ها دیده میشود میخواستم بدونم این لکه ها بطور مداوم ظاهر میشود یا طی چند وقت تمتم میشوند و باید به فکر درمان بود؟

پدرام ملکی

افتادن ناخن، از عوارض لیکن پلان است. هر چه زودتر درمان خود را شروع کنید. چون لیکن پلان یک بیماری مزمن است، پزشکی مدرن برای آن درمان قطعی ندارد اما می تواند در کاهش علائم کمک کننده باشد. برای درمان گیاهی، از روشهای طب اسلامی بهره بگیرید که مطمئن تر است. با آرزوی سلامتی برای شما و همه بیماران.

اصغر طاهری

خیلی عالی بود.اما من ناخن های دستم همه ازبین رفته. چه کنم

Bممنون بسیار عالی

عالی بود سپاس
B

سارا

ممنون خیلی عالی بود