سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید.

Hikhalayegh@

بیماری مادرزادی لب شکری یا شکاف لب و کام

بیماری مادرزادی لب شکری یا شکاف لب و کام

شکاف لب و شکاف کام( لب شکری )

کمی سر خود را بچرخانید و در آینه نگاه کنید. نحوه اتصال بینی به لب بالایی را می بینید؟

حالا دهان تان را باز کنید.آیا شیاری در سقف دهان می بینید؟ گاهی اوقات شما می توانید با انگشت یا زبان خود آنرا احساس کنید.اینجا همان جایی است که کام دهان شما در وسط  رشد کرده و به هم متصل می شود.کام از پشت دندانهای جلویی بالا تا انتهای پشتی دهان کشیده می شود.

شکاف لب وکام,عمل جراحی لب شکری,جراحی شکاف کام,شکاف کام,جراحی زیبایی لب شکری

لب شکری

شکاف لب و کام (لب شکری )چیست؟

کلمه شکاف به معنای یک فاصله یا  جدایی بین دو چیز است.شکاف لب یک پارگی در لب بالایی است.این پارگی می تواند در یک یا دو طرف لب اتفاق  افتاده و یک شکاف پهن تر تا سمت بینی ایجاد کند.شکاف کام ، شکافی در سقف دهان است که باعث ایجاد سوراخ بین بینی و دهان می شود.

گاهی شکاف لب و کام( لب شکری ) با هم اتفاق می افتد. شکاف لب و کام (لب شکری ) بسیار رایج بوده و سالانه در حدود ۱ یا ۲ مورد از هر ۱۰۰۰ کودک متولد شده در آمریکا دچار آن می شوند.

شکاف لب و کام ( لب شکری ) از نقایص مادرزادی است. یعنی، در زمان رشد جنین اتفاق می افتد. به طور معمول،  دهان و بینی کودک بین ۶ تا ۱۲ هفته اول رشد، در داخل شکم مادر تشکیل می شود. در برخی از نوزادان، قسمتهای لب و سقف دهان با هم رشد نمی کنند. از آنجایی که لبها و کام به طور جداگانه رشد می یابند، ممکن است فقط شکاف لب  یا شکاف کام به تنهایی یا هر دو با هم اتفاق بیفتد.

ما همیشه نمی فهمیم چرا یک کودک خاص شکاف لب یا شکاف کام( لب شکری )  دارد.گاهی این شرایط در خانواده ها اتفاق می افتد.یعنی یک فرد با شکاف لب یا شکاف کام ممکن است دارای خویشاوندی با همین مشکل باشد.

در مواقع  دیگر، شکاف کام بخشی از یک سندرم است، به این معنی که نقایص مادرزادی در سایر قسمت های بدن نیز وجود دارد. گاهی اوقات شکاف ممکن است مربوط به اتفاقات  دوران بارداری مادر باشد، مانند داروهایی که  ممکن است مصرف کرده باشد، فقدان ویتامین های خاص و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار. با این حال، اغلب اوقات علت شکاف ناشناخته است.

لب شکری

چه اتفاقی برای یک بچه با شکاف لب و یا شکاف کام( لب شکری ) می افتد؟

کودک مبتلا به شکاف لب و شکاف کام ( لب شکری ) ممکن است مشکلات دیگری داشته باشد که شامل مشکلات تغذیه ای، جمع شدن مایع گوش میانی، از دست دادن شنوایی، مشکلات دندانی و مشکلات گفتاری می باشد.

مشکلات تغذیه ای

آیا تا به حال موقع نوشیدن شیر، انقدر شدید خندیده اید که شیر ازبینی شما بیرون بیاید؟ از آنجا که یک سوراخ بین بینی و دهان نوزادان با شکاف کام وجود دارد، آنها  همین مشکل را دارند،  نه فقط در زمان خندیدن بلکه  هر بار که آنها شیر می نوشند ، این اتفاق می افتد. خوشبختانه، متخصصین تغذیه و بطری های مخصوص نوزاد وجود دارند که می توانند کمک کننده  باشند.

مطلب مرتبط:  سندرم مرگ ناگهانی نوزاد / بررسی علل و راههای پیشگیری

مشکلات گوش و شنوایی

کودکان مبتلا به شکاف کام دارای مشکل از دست دادن شنوایی هستند. این مشکل، ممکن است ناشی از ایجاد مایع داخل گوش باشد. آنها معمولا نیاز به لوله های بسیار کوچک ویژه ای دارند که در گوش میانی قرار گرفته و به آنها کمک می کند تا بهتر بشنوند. بنابراین، کودکان با شکاف کام ، باید گوش و شنوایی خود را یک یا دو بار در سال کنترل کنند.

لب شکری

مشکلات دندانی

کودکان مبتلا به شکاف لب یا کام( لب شکری )، اغلب دارای مشکلات دندانی هستند. این مشکلات می تواند شامل  درآوردن دندان های کوچک،  از دست دادن دندان ،  درآوردن دندان های اضافی یا دندان های کج  باشد. همه بچه ها باید به طور منظم به  دندانپزشک مراجعه کرده  و دندان ها را تمیز نگه دارند. یک کودک با شکاف لب یا کام( لب شکری ) ، ممکن است نیاز به رفتن به ارتودنتیست نیز برای گذاشتن بریس روی دندان داشته باشد تا مطمئن شود که دندانهایش راست رشد می کند.

لب شکری

مشکلات گفتاری

کودکان مبتلا به شکاف لب یا شکاف کام( لب شکری )،  ممکن است مشکلات گفتاری نیز داشته باشند. هنگامی که صحبت می کنید، ماهیچه های نرم کام  به شما کمک می کنند تا هوا را از دهان خود بجای بینی بیرون دهید. کودکان با شکاف کام ،گاهی احساس می کنند نرم کام به خوبی حرکت نکرده  و در حین صحبت کردن هوای بسیار زیادی را از بینی خارج می کنند. این موضوع باعث بروز مشکل در برخی از صداهای خاص  شده و به نظر می رسد که  تا حدودی تو دماغی حرف می زنند.

عملکرد پزشکان در این زمینه چگونه است؟

درمان شکاف لب یا شکاف کام ( لب شکری )، یک تیم از متخصصان مختلف را در بر میگیرد (در این مورد، افرادی که در کمک به کودکان با شکاف لب یا کام( لب شکری ) متخصص هستند). این گروه شامل جراح پلاستیک، متخصص گفتار درمانی،  متخصص ارتودنسی، متخصص گوش و حلق و بینی ، جراح دهان و دندان ، دندانپزشک، متخصص ژنتیک، کارمند امور اجتماعی، روانشناس، متخصص شنوایی و دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی می باشد. از آنجا که افراد مختلفی ، کودک را ویزیت می کنند، تیم،  هماهنگ کننده ای دارد که با کمک والدین، همه چیز را سازماندهی می کند.

کودکان دارای شکاف لب و کام( لب شکری ) باید چندین جراحی را برای رفع شکاف انجام دهند. شکاف لب معمولا زمانی که کودک بین ۳ تا ۶ ماه دارد ، ترمیم می شود. در طول جراحی، پزشک شکاف لب را می بندد. نوزادی که  تحت عمل جراحی لب شکری  برای ترمیم شکاف لب قرار گرفته است ، روی لب، زیر بینی دارای یک اثر زخم می باشد.

شکاف کام معمولا در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی  ترمیم می شود. پزشکان در طول عمل جراحی شکاف کام،  شکاف بین سقف دهان و بینی را بسته و عضلات را در نرم کام دوباره به هم وصل می کنند.

پس از جراحی شکاف کام ، کودکان آزمون های شنوایی منظم را برای بررسی مشکلات شنوایی ناشی از ایجاد مایع در گوش  انجام می دهند. اگر لوله های خاصی در گوش میانی قرار گرفته باشد، متخصص گوش و حلق و بینی به بررسی اینکه آیا لوله ها به درستی در نگه داشتن مایع،  از ورود به گوش میانی عمل می کنند، می پردازد.

مطلب مرتبط:  راهنمای بیماری اسفروسیتوز

لب شکری

بسیاری از کودکان، از جمله کودکان دارای شکاف لب و یا کام (لب شکری )، پس ازرشد دندان های دائمی خود به ارتودنسی یا بریس نیاز دارند. بریس ها  می تواند دندان کج شده را اصلاح کند.

لب شکری

کودکان دارای شکاف لب و شکاف کام،  ممکن است در هنگام ۸ سالگی به پیوند استخوان نیز نیاز داشته باشند. در پیوند استخوان، جراح مقداری استخوان معمولا از استخوان ران ، را برداشته و از آن برای پر کردن شکاف در ناحیه لثه  فوقانی استفاده می کند. این باعث می شود تا  لثه بالایی، دندان های دائمی را بهتر حفظ کرده و فک بالا را ثابت نگه دارد.

با رشد کودک دارای شکاف لب وشکاف کام ( لب شکری ) و رسیدن به مرحله نوجوانی ، برخی ممکن است بخواهند زخم هایشان کمتر مشخص شده، فک مرتب و یا بینی صاف باشد. جراحی برای انجام این موارد، می تواندطرز قرار گیری دندانها، گفتار، تنفس و ظاهر شخص را بهبود بخشد.

لب شکری

زندگی با شکاف لب یا شکاف کام( لب شکری )

بعضی از کودکان  با شکاف لب یا شکاف  کام شدید، دارای بینی پهن  یا فک کوچک هستند. سایر کودکانی که فقط شکاف کام دارند، ممکن است مانند سایر افراد به نظر بیایند.در هر دو صورت، کودکان دارای شکاف لب یا شکاف کام دوست دارند مانند سایر افراد با آنها رفتار شود.یک فرد ممکن است شکاف لب داشته باشد، اما دارای چشمان زیبا، حس شوخ طبعی و یا   فرد بسیار موفقی نیز باشد.

اگرشکاف لب یا شکاف کام دارید، ممکن است قسمتهایی از چهره را به کمک جراحی زیبایی لب شکری بتوانید تغییر دهید و قسمتهایی که قابل تغییر نیستند.پزشکان کارهای شگفت انگیزی را انجام می دهندکه باعث می شود تا از ظاهر خود در دنیای بیرون احساس بهتری داشته باشید و خودشما نیزمی توانید کاری کنید که در درونتان احساس بهتری داشته باشید.

حتی با بسیاری ازجراحی ها و درمانهای موفقیت آمیز برای شکاف لب و کام( لب شکری ) ، برخی از کودکان با این شرایط سخت، در حال رشد هستند. آنها ممکن است همکلاسی هایی  داشته باشند که آنها را دست انداخته یا به آنها زور بگوید و یا فقط کنجکاو هستند و می خواهند در مورد آن بیشتر بدانند.

در هردو صورت، کودکان دارای شکاف لب و کام( لب شکری )، برای کنترل این موقعیتها می توانند با صحبت کردن با والدین، معلمان یا مشاوران و البته هر عضوی از گروه افراد دارای شکاف کام کمک بگیرند. خبر خوب این است که کودکان دارای شکاف لب یا شکاف کام می توانند رشد کرده و بزرگ شوند و تبدیل به بزرگسالانی خوشحال و سالم گردند.

لب شکری

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
womens-childrens.com

شکاف لب وکام,عمل جراحی لب شکری,جراحی شکاف کام,شکاف کام,جراحی زیبایی لب شکری

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط