پیشنهاد خلایق

تکنیکهای درمان خانگی کیست مویی با طب مدرن، طب سنتی و طب اسلامی

درمان خانگی کیست مویی :

کیست پیلونیدال، سینوس پیلونیدال یا کیست مویی یک کیسه کوچک پوستی حاوی مو در قسمت پایین کمر است. بیماری کیست مویی یا به عبارتی کیست پیلونیدال مشکلی رایج است که در قسمت انتهای ستون فقرات یا دنبالچه به وجود می‌آید و با خود ترشح چرکی مزمن و گاهی خونی همراه دارد. برای بررسی روشهای درمان خانگی کیست مویی با مجله خلایق همراه باشید.

درمان خانگی کیست مویی

کیست مویی یک حفره عفونی در گودی کمر، در فاصله بین دو باسن و کمی بالاتر از مقعد یعنی تقریبا در پایین ترین ناحیه ستون فقرات است. ترشحات ممکن است از سوراخهای منفرد یا متعددی بیرون بریزد. زمانی که این سوراخها بسته شده باشند و ترشحات درون کیست جمع شود باعث ایجاد آبسه می شوند که با درد شدید همراه است.

کیست مویی بیشتر به شکل یک منفذ پوستی کوچک ایجاد می شود که گاهی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی در هم تنیده نیست. کیست مویی در هر قسمتی از بدن ممکن است به وجود بیاید به خصوص در مناطقی که رویش موی ضخیم زیاد است. کیست مویی حاوی مو و پوست است و مستعد ابتلا به عفونت‌ است‌.

علت کیست مویی چیست ؟

علت سینوس پیلونیدال یا کیست مویی دارای فاکتورهای متعددی می باشد که مهم ترین آنها، فاکتور ژنتیک بوده و گاهی بیماری در چند فرزند یک خانواده و یا پدر و فرزند مشاهده می شود.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ناشی از اختلالی خفیف است که در طی تکامل جنینی رخ می‌دهد. عامل عفونت معمولاً استافیلوکوک است. این وضعیت در مردانی که دارای مقادیر زیادی موی بدن هستند، بیشتر رخ می‌دهد.

این بیماری بیشتر در افراد پر مو دیده می شود و بیشتر شامل حال کسانی است که شغل های نشسته دارند، به همین علت به آن بیماری رانندگان هم گفته می شود. بعضی علت آن را فرورفتن موهای این ناحیه به داخل پوست می دانند. بیشتر بیماران هنگامی مراجعه می کنند که مو وارد بدن شده و یک عفونت موضعی ایجاد کند.

در اثر فشار یا اصطکاک پوست، بین کفل ها گودی یا فرو رفتگی پیدا می کند و این خود مسئول فشرده شدن و رشد مو به درون و ایجاد کیسه یا غده ی چرکی می شود.

علائم کیست مویی

در صورت‌ عفونت‌ نکردن کیست، علایم کیست مویی واضح نیست.

علایم کیست مویی در صورت ایجاد عفونت عبارتند از ورم، درد، قرمزی‌ و احساس‌ درد با لمس‌، تب‌ و لرز، ترشح‌ چرک‌، بوی بد در هنگام خروج ترشحات، بروز درد در هنگام نشستن.

عوامل افزاینده خطر

کار کردن در شغلی که نیاز به نشستن بیش از حد دارد مانند رانندگی، چاقی یا وزن زیاد، خارش یا آسیب دیدگی دائمی محل، کفل پر از مو، سابقه خانوادگی، تعریق‌ زیاد بدن، پوشیدن لباس‌ تنگ‌.

عوارض عمل نکردن کیست مویی در مردان و زنان

عوارض عمل نکردن کیست مویی عبارتند از آبسه، عود کیست، عفونت منتشر، به طور نادر سرطان پوست.

درمان کیست مویی

به عنوان کمک به درمان سینوس پیلونیدال بدون جراحی و در صورت بروز عفونت، تجویز داروهای آنتی بیوتیک و برای رفع درد مصرف مسکن هایی مانند پاراسیتامول یا آیبوپروفن زیر نظر پزشک توصیه می شود.

در صورت نیاز به جراحی کیست مویی با لیزر که معمولا در مطب و به صورت سرپایی و بدون درد وخونریزی انجام می شود، توده ی چرکین شکاف خورده و تخلیه می گردد. از جمله مزایای درمان کیست مویی با لیزر این است که در این نوع از جراحی بی حسی موضعی داده شده و همین بی حسی موضعی ۲۴ تا ۴۸ ساعت مانع از درد بیمار می شود. بعد از درمان سینوس پیلونیدال با لیزر درد آنچنانی وجود نداشته و نیازی به تراشیدن و بستری در بیمارستان نیست. پس از عمل کیست مویی با لیزر بیمار هر وقت که به حمام برود با همان لیف و صابون می تواند بدن را بشوید و در نتیجه بعد از ۲۴ ساعت یا نهایتاً ۴۸ ساعت می تواند به راحتی بنشیند و کارهای روز مره خود را انجام دهد.

بیمارانی که جراحی کرده اند بعد از آنکه سلامتی خود را مجددا کسب نمودند بهتر است وقتی که بافت ترمیم شد، از لیزرهای از بین برنده بافت ریشه مو استفاده کنند تا تعداد ریشه های مو در محل کیست کمتر شود.

در مواردی که در طی عمل جراحی بافت کیست به طور کامل برداشته نمی شود یا در عملهایی که بعد از عمل جهت بهبود سریعتر، زخم بخیه می شود یا اینکه بعد از جراحی، موهای ناحیه با لیزر از بین برده نمی شوند احتمال عود بیماری وجود دارد.

در جراحی با لیزر نیازی به پانسمان داخل زخم و تراشیدن زخم وجود ندارد و از روز بعد بیمار می تواند حمام بگیرد و داخل زخم را با آب و صابون بشوید، در حالی که در جراحی معمولی پانسمان داخل زخم و تراشیدن زخم ضروری است و نحوه پانسمان سینوس پیلونیدال باید یاد گرفته شود تا بدون مشکل و مرتبا انجام گیرد که این کار برای برخی بیماران ممکن است دشوار باشد.

اگر شخص با آبسه ناحیه کیست مویی مراجعه کند باید تحت عمل جراحی اورژانس تخلیه آبسه کیست مویی قرار بگیرد. وقتی تشخیص کیست مویی برای بیمار گذاشته می شود عمل جراحی اصلی باید هرچه سریعتر برای بیمار انجام شود. زیرا با گذشت زمان وسعت کیست مویی بیشتر شده و عوارض آن مانند فیستول به سطح پوست ممکن است بروز کند.

راههای درمان کیست مویی در پایین کمر با جراحی عبارتند از جراحی کیست مویی به روش باز (این عمل با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این روش بافت حاوی کیست به طور کامل خارج می شود. بعد از خارج کردن کیست زخم باز گذاشته شده و با گاز مرطوب پر می شود) و درمان کیست مویی در پایین کمر با روش جراحی کیست مویی به روش بسته (در این روش بعد از خارج کردن کیست، زخم به روش های مختلفی مانند بستن به روش ساده یا فلپ بافت اطراف بسته می شود).

یک روش جدید و کمتر تهاجمی درمان کیست مویی تراشیدن کیست و پرکردن آن با چسب فیبرین است. این روش فوائدی دارد که شامل درد کمتر از جراحی سنتی و برگشتن سریعتر به زندگی نرمال بعد از یک تا دو روز است.

در مراحل اولیه بیماری می توان با فیبر دیود وارد کیست شده و جداره ی کیست را از بین برد. در این صورت نیاز به جراحی نیست.

درمان کیست مویی در طب سنتی

از نظر طب سنتی تقریباً هیچ گاه نیاز به انجام درمان پرعارضه، پرخرج و پر زحمت کیست از راه جراحی نیست. از دیدگاه طب سنتی درمان کیست مویی بدون جراحی نیز امکان‌پذیر است. مواردی از این راه های درمان کیست مویی در ذیل آورده می شود.

به منظور درمان کیست مویی با طب سنتی مقداری اسپرزه را آسیاب کرده با مرهم سیاه (که در عطاری ها معمولا به نان پماد اکتیول شناخته می شود) مخلوط کرده و روی کیست بمالید. این ضماد را روزی ۲ بار(صبح و شب) عوض کنید. بعد از چند روز استفاده، کیست سر باز کرده، شروع به تخلیه می کند. ضماد فوق را تا تخلیه کامل کیست، یعنی تا وقتی خروج چرک ادامه دارد، استفاده کنید.

روش دیگر برای درمان گیاهی کیست مویی استفاده از ضمادی با ترکیب تخم کتان و شیر است که برای سرباز کردن کیست مفید است.

در صورت‌ عفونت‌ کیست‌ به منظور کمک به درمان خانگی کیست مویی از حمام‌ آب‌ گرم‌ برای‌ تخفیف‌ درد استفاده‌ کنید. در یک‌ لگن‌ آب‌ گرم‌ به‌ مدت‌ ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ بنشینید و این‌ کار را هر چند بار که‌ لازم‌ است‌ تکرار کنید.

برای درمان خانگی کیست مویی هر روز یک قاشق غذا خوری آویشن آسیاب نشده و یک قاشق غذا خوری گل خطمی را با یک و نیم لیوان آب، نیم ساعت روی شعله کم بجوشانید و سپس آن را صاف و شیرین کرده و میل کنید. افراد گرم مزاج می توانند ۵ عدد عناب و افراد سرد مزاج هم یک قاشق مربا خوری بابونه به این ترکیب اضافه کنند.

درمان سنتی کیست مویی برای کیست هایی که عفونت زیادی دارند این است که یک ظرف چینی را کاملا به صورت ریز خرد و پودر کنید و با خرما مخلوط کنید و روی کیست ضماد کنید. این ضماد بسیار سریع عمل می کند و کیست را تخلیه می کند.

ضمادهای دیگری نیز در طب سنتی وجود دارند که می‌توانید پس از مشورت با پزشک طب سنتی و بسته به نوع و شدت بیماری خود از آن‌ها استفاده کنید.

در نهایت و به عنوان آخرین روش درمان سینوس پیلونیدال با طب سنتی استفاده از حجامت یا زالو اندازی اطراف کیست، درمانی کمکی و در عین حال بسیار موثر است به ویژه زمانی که کیست دچار عفونت حاد شده باشد و با علایمی مثل درد و قرمزی محل و تب همراه باشد. حجامت یا زالواندازی حتی می تواند به عنوان گزینه اول، قبل از شروع سایر اقدامات مد نظر قرار گیرد. این اقدامات حتماً و حتماً باید توسط پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام پذیرد.

برای اینکه ببینید نحوه جراحی کیست مویی با لیزر چگونه است، کلیپ زیر را مشاهده کنید:

همچنین بخوانید :

مطلب مرتبط:  بیماری نوروفیبروماتوز چیست و چگونه درمان می شود؟

رژیم لاغری سریع و موثر با ۱۰ روش ساده و کاربردی

درمان خانگی کیست مویی

درمان سینوس پیلونیدال با طب سنتی ، جراحی کیست مویی به روش بسته ، جراحی کیست مویی ، درمان کیست مویی در طب سنتی ، درمان کیست مویی ، درمان کیست مویی با طب سنتی ، نحوه پانسمان سینوس پیلونیدال ، درمان کیست مویی بدون جراحی ، سینوس پیلونیدال بدون جراحی ، درمان سینوس پیلونیدال با لیزر ، درمان کیست مویی با لیزر ، جراحی کیست مویی با لیزر ، عوارض کیست مویی در مردان ، عوارض عمل نکردن کیست مویی ، راههای درمان کیست مویی ، راه های درمان کیست مویی ، درمان خانگی کیست مویی ، علایم کیست مویی ، علائم کیست مویی ، درمان گیاهی کیست مویی ، درمان سنتی کیست مویی ، کیست مویی ، سینوس پیلونیدال ، کیست پیلونیدال ، درمان کیست پیلونیدال ، کیست مویی در پایین کمر ، عمل کیست مویی ، بیماری کیست مویی ، عمل کیست مویی با لیزر ، کیست مویی چیست

مطالب مرتبط

جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
پدرام ملکی

سلام. می بایست موهای گیر کرده در زیر پوستتون خارج بشه وگرنه درمان واقعی صورت نخواهد گرفت. حالا یا با موچین به صورت دستی و یا با عمل.

فاطمه

سلام من یه ساله کیست دارم هرچند وقت یه بار درد میگیره بدیش اینه موقع امتحانا دردم میگیره الان دو روزی هست نمی تونم دراز بکشم وبه زور راه میرم ومیشینم .برای تخلیه از خرما و ظرف چینی استفاده کردم که باز شدو داره ترشحات بد بو کرم رنگ یا قرمز میاد توروخدا بگین چیکارکنم من از عمل می ترسم

پدرام ملکی

سلام. نه. اگه بخیه بزنید احتمال عود کیست بیشتر میشه. نترسید. به مرور ترمیم میشه.

سعید

سلام من کیستمو ۳روزه عمل کردم دکترگفته روزی ۳بار بهمدت ۱۵دقیقه تو اب ولرم بشینم و زخمم هم بازه بخیه نشده ایا باید بخیه بشه خوب بشه یا خودش به مرور بسته میشه لطف لطفا راهنماییم کنید ترس دارم ممنون ؟؟؟سعیدهستم

پدرام ملکی

سلام. متاسفانه امکان عود مجدد هست حتی با جراحی. بهترین کار اینه که با تیغ موهای بدن رو اصلاح نکنید و بهداشت رو به میزان زیاد رعایت بفرمایید. در نهایت به جای عمل می تونید روشهایی که در همین مقاله شرح داده شده رو پیگیری بفرمایید.

پدرام ملکی

سلام. عفونت گسترده در بدن از عوارض کیسته. جراحی شاید لازم نباشه ولی درمان حتما لازمه.

کسری

سلام من بعد از درد شدید در ناحیه انتهای ستون فقراتم و خارج شدن عفونت زیاد واروم شدن درد به دکتر مراجعه کردم تشخیص سینوس پینودال داد وانتبیوتیک داد وبعد مصرف وخشک شدن عفونت نظر به عمل داد.. ولی من از عمل میترسم ایا روشی هست که بعد از استفاده داروها و خشک شدن عفونت دیگر دچار این عارضه نشم راهنمایی بفرماید. کسری

فاروق

سلام خسته نباشید میخاستم بپرسم مال من حفره ایجاد شده ولی درد و تورم نداره فقط هرچند وقت یبار اگه به مدت زیاد بشینم روش عفونت میده بیرون بعدش دوباره خوب میشه میخاستم ببینم حتمن جراحی لازمه ؟و اگه جراحی نکنم خطرناکه ؟

پدرام ملکی

سلام. زردچوبه، ماده ی محبوب در طب هندیه و برای خروج چرک مورد استفاده قرار می گیره. حالا اینکه آیا می تونه باعث از بین بردن و کنده شدن موهای کیست هم بشه یا نه نمی دونم. باید امتحان کنید. سپاس از شما.

پدرام ملکی

سلام. بله به امید خدا.

پدرام ملکی

سلام. دقیقا نمیشه گفت مشکل، کیست موییه یا دمل. برای هر کدوم نسخه متفاوتی نیازه. اگر کیست مویی باشه بله مرهم سیاه و اسپرزه موثره.

کامبیز

سِلام ایا بستن خمیر زرد چوبه با اب هم خوبه یا نه ممنون از سایت فوق العاده موثر تون

محمد

سلام چرک ها آیا با مخلوط اسپرزه و روغن سیاه خارج میشه یا خیر…؟

محمد

سلام میخواستم بگم یه چیزی شبیه کیست جلوی رانم در اومده و اطرافش باد کرده ایا با اسپرزه و مرهم سیاه جواب میده

پدرام ملکی

سلام. نسخه ی اسپرزه و مرهم سیاه یکی از مواردی است که توسط پزشکان طب سنتی به منظور درمان کیست مویی توصیه میشود. لذا می توانید قبل از عمل، امتحان کنید. درمان آبسه با کیست متفاوت است. در مقاله زیر می توانید روش درمان آبسه را نیز بخوانید.
https://www.khalayegh.com/doctor-online/%d8%af%d9%85%d9%84/

علی

سلام نمیدونم الان هستید ک جواب مرا بدهید یا خیر.. من چند ماهی هست کیست مویی دارم و بالایی حفره ریز ی آبسه قرمز رنگ هم زده مانند جوش.. میخواستم قبل عمل با لیزر سوال کنم ک آیا با مخلوط اسپرزه و روغن سیاه خارج میشه یا خیر…؟

پدرام ملکی

مهم اینه که عفونت به سایر نقاط منتقل نشه. لذا تمام روشهای فوق الذکر به خروج چرک و عفونت کمک می کنن. معمولا با همین روشها، موهای داخل کیست هم تخلیه میشن. ولی اگر هر زمان مویی دیدید که از ناحیه خارج شده، با موچین تمیز و استرلیزه شده، بیرون بکشیدش. در کل نیازی به خارج کردن کامل موها وجود نداره. فقط هر زمان که مویی دیدید، با موچین از جا دربیاریدش.

مهدی

طب سنتی رو فقط گفتین روش خارج کردن عفونت ، ولی خود کیست مویی رو نگفتین که آیا روسی هست یا نه؟ چون اگه کیست مویی داخل بدن بمونه هر از گاهی عود میکنه و عفونت میکنه

مهدی

پارسال من این بیماری رو گرفتم و با چند روش مثل زالو اندازی و مرهم سیاه و .. باعث شد سر باز کنه و عفونت و خون بیاد بیرون حتی چندین روز ترشح داشت . از ترس عمل نمیرم جراحی کنم

جواد

سلام دوستان حتما برای کیست مویی از روغن سیاه استفاده کنید سه روزه تخلیه میشه و به زندگی عادی برمیگردید خودم جواب گرفتم امیدوارم شما هم جواب بگیرید.التماس دعای خیر

پدرام ملکی

سلام. نمی دونم. باید بررسی بشه. احتمال عود یا گسترش اش هست. به نظر می رسه کاملا خوب نشده باشه. می بایست به صورت کامل درمانش کنید تا به مشکل نخورید.

Ali

سلام من قبل کیست داشتم یا طب خونگی اون درمان کرد یعنی بعد از چند مدت سرش بسته و الان جاش خوب شده ولی موقعی فشار مثل جا های دیگه نیستش ی حس دیگی دارم به تازگی بالا در از اون حفره کوچکی (خیلی ریز)ایجاد شد می خواستم ببینم اینم کیسته جدید یا به قبلی ربط داره مثل اون قبلی هم ترشح نداره

پدرام ملکی

سلام. بله. هر نوع از کیست مویی با لیزر قابل درمان است. منتها می بایست زیر نظر پزشک با تجربه انجام گیرد تا احتمال عود کیست کمتر گردد.

محمد

سلام ببخشید کیست موی من یکمی پایین تر حد معموله نزدیک مقعده میخواستم ببینم عمل میشه با لیزر لطفا جواب بدید

ناشناس

واقعا عالی بود

پدرام ملکی

عمل با لیزر با بی حسی موضعی انجام می شود و دردی حس نمی گردد. اگر عفونت به صورت کامل خارج شده و سر کیست به صورت طبیعی بسته شده است نیاز به انجام کار خاصی نیست. بهداشت موضع را رعایت بفرمایید.

نیما

آیا عمل کیست با لیزر درد دارد ؟ وآیا در این عمل نیز بیهوش میکنند یا موضع را بی حس میکنند؟
در طب سنتی پس از استفاده ازاسپرزه و روغن سیاه عفونت خارج شده و سر کیست بازنمانده است حال چه کنیم؟

پدرام ملکی

سلام
محققین جهانی در بزاق زالو موادی رو پیدا کرده اند که در درمان بیماریهای صعب العلاج کاربرد داره. در این مورد می تونید از دانش علامه گوگل! استفاده کنید. جالبه بدونید یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده زالو، روسیه هستش و در دروسی که دانشجویان پزشکی در کشورهای غربی می بایست بگذرانند آشنایی با زالو و نحوه استفاده از اون گنجانده شده. اما اینکه چرا در کشور مبدع روش استفاده از زالو در درمان بیماریها، چنین ضدیتی با زالو شکل گرفته رو می تونید با مشاهده مستند سیکو ساخته مایکل مور آمریکایی متوجه بشید. البته استفاده از زالو روی افرادی که کم خونی یا افت فشار خون یا همون هیپوگیسمی دارند مجاز نیست و باید توسط پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام بگیره.

غزاله

سلام واقعا کسی به روش طب سنتی کیست مویی درمان کرده ؟

ناشناس

دمت گرم دادا